plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

باکتری اشیریشیا کولی

استفراغ، تهوع، شیر غیر پاستوریزه، آب آلوده، ضعف سیستم ایمنی، اسید معده، اسومپرازول، پانتوپرازول

شایع‌ترین علت دچار شدن به عفونت اشیریشیا کولی خوردن غذاهای آلوده است

مقالات باکتری‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم اشیریشیا کولی
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل عفونت اشیریشیا کولی
• ریسک فاکتورهای اشیریشیا کولی
• عوارض اشیریشیا کولی
• پیشگیری از اشیریشیا کولی
• تشخیص اشیریشیا کولی
• درمان اشیریشیا کولی
• سبک زندگی و مداوای خانگی

باکتری اشیریشیا کولی (ئی. کولی) به شکل معمول در روده‌ مردم سالم و حیوانات زندگی می‌کند. اغلب انواع اشیریشیا کولی بی‌ضررند یا مختصری اسهال ایجاد می‌کنند. اما چند گونه مشخصاً تندخو، مثل اشیریشیا کولی 0157:H7 می‌توانند باعث ایجاد کرامپ شکم، اسهال خونی و استفراغ شوند.
انسان ممکن است بر اثر مصرف آب یا غذای آلوده، به ویژه سبزیجات و گوشت نپخته دچار اشیریشیا کولی شود. بزرگسالان سالم به طور معمول در طول یک هفته از عفونت اشیریشیا کولی O157:H7 خلاص می‌شوند اما کودکان خردسال و سالمندان در ریسک بالاتری برای دچار شدن به مشکلات مهلک ناشی از نارسایی کلیه به نام سندرم اورمی همولیتیک قرار دارند.

علایم اشیریشیا کولی
نشانه‌‌ها و علایم عفونت اشیریشیا کولی O157:H7 به طور معمول به فاصله 3 تا 4 روز پس از قرار گرفتن در معرض ابتلاء به باکتری مزبور بروز می‌کند، اگرچه این امکان وجود دارد که شخص علایم و نشانه‌های مورد اشاره را به فاصله یک روز یا یک هفته بعد از تماس با باکتری تجربه نماید. نشانه‌ها و علایم عبارتند از:
• اسهال، که ممکن است در طیفی از آبکی و خفیف یا شدید و خونی (اسهال خونی) بروز کند
• کرامپ شکم، درد شکم یا حساسیت
تهوع و استفراغ، در برخی مردم

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت تداوم، شدید یا خونی بودن استفراغ مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

علل عفونت اشیریشیا کولی
در میان پُرشمار انواع اشیریشیا کولی فقط چند تایی از آنها محرک ایجاد اسهال هستند. یک گروه اشیریشیا کولی شامل O157:H7 مواد سمی قدرتمندی ایجاد می‌کند که به جدار روده کوچک آسیب می‌زنند و می‌توانند سبب ایجاد اسهال خونی شوند. مردم زمانی دچار عفونت اشیریشیا کولی می‌شوند که این گونه از باکتری را خورده باشند.
خلاف بسیاری از دیگر بیماری‌های ایجاد شده توسط باکتری، اشیریشیا کولی حتی در صورت خورده شدن در مقادیر کم نیز می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود. به همین علت، مردم ممکن است بر اثر خوردن مقدار کمی همبرگر نپخته یا در نتیجه بلعیدن یک کف دست آب آلوده استخر دچار بیماری مزبور شوند.
منایع بالقوه قرار گرفتن در معرض این آلودگی شامل غذا یا آب آلوده و تماس شخص به شخص است.

غذای آلوده
شایع‌ترین راه‌های دچار شدن به عفونت اشیریشیا کولی خوردن غذاهای آلوده مثل موارد زیر است:
• گوشت چرخ کرده.  وقتی احشام سلاخی و فرآوری می‌شوند باکتری اشیریشیا کولی موجود در روده‌های آنها می‌تواند روی گوشت بماند. گوشت چرخ کرده از ترکیب اجزاء بسیار متفاوتی تولید می‌شود و این خطر آلودگی مورد بحث را افزایش می‌دهد.
شیر غیر پاستوریزه. باکتری اشیریشیا کولی از روی پستانک گاو یا روی وسایل شیردوشی می‌تواند وارد شیر خام شود.
• تولید تازه. زوائد احشام مزارع می‌توانند زمین‌ها را در هر جایی که محصول تازه پرورش داده می‌شود آلوده کنند. برخی سبزیجات مثل اسفناج و کاهو مشخصاً در برابر این نوع آلودگی آسیب‌پذیر هستند.

آب آلوده
مدفوع انسان و حیوان ممکن است باعث آلودگی آب‌های زمینی و سطحی شامل نهرها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و آب‌های مورد استفاده برای آبیاری محصولات شود. اگرچه سیستم آبرسانی عمومی از کلر، نور ماوراء بنفش یا ازن برای کشتن اشیریشیا کولی استفاده می‌کند، برخی موارد طغیان بیماری با آلودگی سیستم آبرسانی شهری مرتبط شده‌ است.
چاه‌های خصوصی عامل بزرگ‌تری برای ایجاد نگرانی در این موردند زیرا آنها اغلب فاقد هر گونه سیستم عفونت‌زدایی هستند. احتمال آلودگی آب‌های مناطق حومه شهرها بسیار زیاد است. برخی از مردم نیز پس از شنا کردن در استخرها یا دریاچه‌های آلوده به مدفوع دچار عفونت اشیریشیا کولی شده‌اند.

تماس شخص با شخص
باکتری اشیریشیا کولی به آسانی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود، به ویژه زمانی که بزرگسالان و کودکان آلوده شده دست‌های خود را به شکل درست نمی‌شویند. اعضاء خانواده کودکان خردسال دچار عفونت اشیریشیا کولی به ویژه در معرض خطر ابتلاء به آن قرار دارند. طغیان بیماری همچنین در میان کودکان بازدید کننده از باغ وحش و جایگاه حیوانات در نمایشگاه‌های شهری مشاهده شده است.

ریسک فاکتورهای اشیریشیا کولی
اشیریشیا کولی می‌تواند هر کسی را که در تماس با آن قرار گرفته باشد آلوده کند؛ اما برخی از مردم بیش از دیگران در خطر ابتلاء به این عفونت قرار دارند. ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از:
• سن. کودکان خردسال و سالمندان در ریسک بالایی برای ابتلاء به اشیریشیا کولی قرار دارند و بیشتر محتمل است که دچار پیامدهای جدی‌تر این عفونت شوند.
ضعف سیستم ایمنی. مردم دچار ضعف سیستم ایمنی بر اثر ایدز یا مصرف دارو برای درمان سرطان یا داروهای پیشگیری از پس زدن پیوند بیشتر محتمل است که بر اثر تماس با اشیریشیا کولی بیمار شوند.
• خوردن برخی غذاها. غذاهای پرخطرتر در این مورد شامل همبرگر نپخته، شیر غیر پاستوریزه، آب سیب یا پرتقال، و پنیرهای نرم تولید شده از شیر خام است.
• زمان. اگرچه علت موضوع روشن نیست، اکثریت موارد عفونت اشیریشیا کولی در ایالات متحد آمریکا در فاصله ماه‌های ژوئن تا اکتبر اتفاق می‌افتد.
• کاهش میزان اسید معده. اسید معده تا حدی باعث محافظت در برابر اشیریشیا کولی می‌شود. اگر کسی از داروهای کاهش دهنده اسید معده مثل اسومپرازول (نکسیوم)، پانتوپرازول (پروتونیکس)، لانسوپرازول (پریواسید) و امپرازول (پریلوسک) مصرف کند، ریسک ابتلاء به عفونت اشیریشیا کولی در مورد او افزایش خواهد یافت.

عوارض اشیریشیا کولی
اغلب بزرگسالان سالم در طول یک هفته از بیماری اشیریشیا کولی شفا پیدا می‌کنند. برخی از مردم به ویژه کودکان خردسال و سالمندان، ممکن است دچار نوعی نارسایی مهلک کلیه به نام سندرم ارومی همولیتیک شوند.

پیشگیری از اشیریشیا کولی
هیچ واکسن یا دارویی برای پیشگیری از ناخوشی ناشی از اشیریشیا کولی وجود ندارد اگرچه محققان در حال کار بر روی واکسن‌های بالقوه هستند. برای کاهش خطر ابتلاء به اشیریشیا کولی مردم باید از خوردن غذاهای حامل خطر خودداری کرده و مواظب انتقال بین فردی بیماری باشند.

غذاهای پرخطر
• پختن همبرگر تا زمان رسیدن حرارت به 160 درجه فارنهایت (71 درجه سانتی‌گراد)
• خوردن شیر پاستوریزه و آب میوه و مرکبات بطری شده
• شستشوی محصولات خام به طور کامل.

اجتناب از آلودگی متقابل
• ظروف را بشویید. برای شستشوی ظروف آشپزخانه و تخته گوشت و غیره از آب داغ و صابون استفاده کنید.
• غذاهای خام را جدا از اقلام دیگر نگهداری کنید. این شامل استفاده از تخته برش جدا برای گوشت خام و دیگر غذاها مثل سبزیجات و میوه‌ها می‌شود. هرگز همبرگر پخته را با اقلام خام غذایی در یک ظرف قرار ندهید.
• دست‌های خود را بشویید.

تشخیص اشیریشیا کولی
برای تشخیص بیماری ناشی از عفونت اشیریشیا کولی پزشک یک نمونه مدفوع شخص را برای بررسی جهت تعیین وجود باکتری مزبور به آزمایشگاه ارسال خواهد کرد. ممکن است برای تشخیص و شناسایی مواد سمی خاص مثل موارد تولید شده توسط اشیریشیا کولی O157:H7 کشت مدفوع انجام شود.

درمان اشیریشیا کولی
در مورد بیماری ایجاد شده توسط اشیریشیا کولی، داروها و درمان‌های کنونی سبب علاج عفونت، تخفیف علایم یا پیشگیری از عواقب بیماری نمی‌شوند. در مورد اغلب مردم درمان شامل موارد زیر است:
• استراحت
• مصرف مایعات برای پیشگیری از دهیدراسیون و خستگی مفرط
• مردم باید از مصرف داروهای ضد اسهال خودداری کنند - این کار باعث کُند شدن سیستم گوارش شده مانع از آن می‌شود که بدن خود را از مواد سمی خلاص کند. آنتی‌بیوتیک‌ها عموماً توصیه نمی‌شوند زیرا این داروها می‌توانند باعث افزایش خطر بروز عوارض جدی شوند.
اگر کسی دچار یک مورد جدی عفونت اشیریشیا کولی شده باشد که باعث بروز سندرم اورمی همولیتیک شود، باید در بیمارستان بستری شده و مراقبت پزشکی حمایتی شامل تزریق مایعات به شکل داخل وریدی، تزریق خون و دیالیز کلیه قرار گیرد.

سبک زندگی و مداوای خانگی
مردم برای پیشگیری از کم‌آبی بدن و کاهش علایم در زمان بهبود می‌تواند از نکات زیر استفاده کنند:
• مایعات ساده. مقدار زیادی مایعات ساده شامل آب، سودای خالص و آب جوجه، ژلاتین و آب میوه بخورید. از آب سیب و هلو ، کافئین و الکل اجتناب کنید.
• غذای خود را به تدریج اضافه کنید. وقت کسی وارد مرحله بهبود می‌شود باید ابتدا تغذیه خود را با غذاهای کم-فیبر ادامه دهد. خوردن کراکر سودا، نان تست شده، تخم مرغ یا برنج مفید است.
• از برخی غذاها اجتناب کنید. فرآورده‌های لبنی، غذاهای چرب، غذاهای دارای فیبر زیاد یا غذاهای فصلی می‌توانند باعث بدتر شدن علایم شوند./


مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Mayo Clinic
Escherichia coli (E. coli)
July 09, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.