دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پزشکان مایو کلینیک می‌گویند برای کاهش وزن در کوتاه مدت رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات اندکی بهتر از رژیم غذایی کم‌چربی است. تعدد نام‌ها در بازار رژیم‌های غذایی مخصوص کاهش وزن گیج کننده است. مشخصاً رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات تحت نام‌های متعدد – نظیر اتکینز، ساحل جنوبی، پالئو و کتوژنیک – عرضه می‌شود. بنابراین سؤال این است که کدام‌یک از این رژیم‌ها برای کاهش وزن بهترین گزینه محسوب می‌شود؟ آیا این رژیم‌ها ایمن هستند و آیا تفاوت بزرگی در نتایج حاصل از رعایت هر کدام آنها وجود دارد؟

مقالات تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانا نیکولز
• ترجمه هامیک رادیان


پزشکان مایو کلینیک / Mayo Clinic می‌گویند برای کاهش وزن در کوتاه مدت رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات اندکی بهتر از رژیم غذایی کم‌چربی است.
تعدد نام‌ها در بازار رژیم‌های غذایی مخصوص کاهش وزن گیج کننده است. مشخصاً رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات تحت نام‌های متعدد – نظیر اتکینز، ساحل جنوبی، پالئو و کتوژنیک – عرضه می‌شود. بنابراین سؤال این است که کدام‌یک از این رژیم‌ها برای کاهش وزن بهترین گزینه محسوب می‌شود؟ آیا این رژیم‌ها ایمن هستند و آیا تفاوت بزرگی در نتایج حاصل از رعایت هر کدام آنها وجود دارد؟
مایو کلینیک با هدف مشخص کردن فواید و ایمنی این روش‌ها برای کاهش وزن و سلامت قلبی عروقی و سیستم متابولیک بر آن شد تا مطالعاتی را که به بررسی رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات پرداخته بودند مرور کند. محققان یافته‌های خود را در "نشریة انجمن استئو‌پاتیک آمریکا" منتشر کردند.
پژوهشگران مایو کلینیک متوجه شدند که بسته به نوع رژیم غذایی، تعریف رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات بسیار متفاوت است. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات متضمن تأمین کمتر از 45 درصد کالری‌های روزانه از طریق کربوهیدرات‌ها است. در هر حال، این شاخص بی‌شباهت به رژیم غذایی متعارف غربی نیست که دارای بیش از 50 درصد کربوهیدرات است.
اگرچه تمامی مطالعات مرور شده بر پایة محدودیت کربوهیدرات‌ها هم‌عقیده بوده‌اند، وجود 4 تا 46 درصد آنها را در کالری‌های روزانه مجاز دانسته‌اند، که محققان این را "شواهد پر پیچ و خم" می‌نامند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
آیا رژیم غذایی کم-کربوهیدرات، پرچربی
برای کاهش وزن شما مناسب است؟


 برای آشنایی دقیق با نقش کربوهیدرات‌ها در بدن لینک زیر توصیه می‌شود:
کربوهیدرات‌ها و نقش آنها در لاغری و چاقی


توصیة پزشکان خوردن "غذاهای واقعی" است و نه گوشت‌های با فرآوری بالا
یک آنالیز از 41 آزمون که به ارزیابی اثرات رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات بر کاهش وزن پرداخته بود نشان داد که نمونه‌ها 1 تا 5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که رژیم غذایی کم‌چربی را دنبال کرده بودند کاهش وزن داشتند.
خانم دکتر هیزر فیلدز / Heather Fields، متخصص داخلی در مایو کلینیک و محقق ارشد مطالعه می‌گوید: "بهترین جمع‌بندی برای موضوع این است که دنبال کردن یک رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات در کوتاه مدت ایمن به نظر می‌رسد و شاید با کاهش وزن مرتبط باشد."
دکتر فیلدز اضافه می‌کند: "در هر حال، این کاهش وزن اندک و از اهمیت بالینی سؤال‌برانگیزی در مقایسه با رژیم غذایی کم‌چربی برخوردار است. ما بیماران را در هنگام دنبال کردن هر یک از رژیم‌های غذایی به خوردن غذای واقعی و اجتناب از خوردن غذاهای با فرآوری بالا مخصوصاً گوشت‌های فرآوری شده نظیر بیکن، سوسیس، گوشت‌های موجود در اغذیه‌فروشی‌ها، هات داگ، و همبرگر، تشویق می‌کنیم."
برای تجزیه و تحلیل اثرات بالقوه مُضر و ایمنی رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات، فیلدز و همکارانش به بررسی مطالعات انجام شده در فاصلة ژانویة 2005 و آپریل 2016 پرداختند. مردم در هنگام محدود شدن مصرف کربوهیدرات‌ها تمایل بیشتری به خوردن گوشت پیدا می‌کنند، که می‌تواند خطر مرگ ناشی از همة علل از جمله سرطان را افزایش دهد.
اغلب مطالعات در ایجاد منبع یا کیفیت پروتئین‌ها و چربی‌های مصرف شده در رژیم غذایی کم‌چربی ناموفق بوده‌اند، که این کار را برای ترسیم جمع‌بندی‌هایی برای ارتباط میان مصرف گوشت با تمامی علل مرگ و میر و افزایش خطر سرطان دشوار می‌کند.
به هر حال، مطالعات نشان داده‌اند که در مقایسه با دیگر رژیم‌های غذایی، رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات برای کاهش وزن بدون عوارض جانبی یا فشار خون، گلوکز و کلسترول، مؤثرتر است.
خانم فیلدز می‌نویسد: "پزشکان باید این را به خاطر داشته باشند که متون به شکل شگفت‌آوری دچار محدودیت هستند، و عامه‌پسند بودن این رژیم‌ها و ادعاهای فواید آنها را که در نشریات عمومی مطرح می‌شود لحاظ کنند. مرور ما هیچ‌گونه مسایل ایمنی در متون فعلی شناسایی نکرد، اما بیماران دنباله‌رو رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات باید متوجه باشند که داده‌های بسیار کمی در مورد ایمنی و کفایت درازمدت این رژیم غذایی وجود دارد."

رژیم غذایی کم‌-کربوهیدرات می‌تواند برای کاهش وزن در کوتاه مدت رضایت‌بخش باشد
فیلدز می‌نویسد که به علت محدودیت‌های مختلف در تحقیق حاضر، ارائة جمع‌بندی‌های گسترده دشوار می‌نماید. برخی از مطالعات فاقد اطلاعات مربوط به نوع کاهش وزن نظیر اینکه کاهش ایجاد شده در چربی، عضله یا آب صورت می‌گیرد، هستند. همچنین بسیاری از مطالعات به اطلاعات بازگو شده از سوی نمونه‌ها در مورد غذاها و نوشابه‌های مصرفی آنان اتکا داشته‌اند، که می‌تواند سوژة بروز خطا باشد.
دکتر تیفانی لوو پین / Tiffany Lowe-Payne، متخصص پزشکی استخوان خانواده اشاره می‌کند که چندین عامل شامل ژنتیک، تاریخچة شخصی، و توانایی دنبال کردن رژیم غذایی می‌تواند در موضوع موفقیت فرد در کاهش وزن مؤثر باشد.
دکتر تیفانی لوو- پین می‌گوید: "به عنوان یک پزشک متخصص استخوان، من به بیماران می‌گویم که در رویکرد سلامت یک قوارة مناسب تن همه‌کس وجود ندارد. وقتی شما به این فکر می‌کنید که یک رژیم‌ گیرنده چه می‌خواهد – و برای حفظ انگیزه به چه چیز نیاز دارد – این رضایت از نتایج است. گیرندة رژیم می‌خواهد کاهش وزن سریع و قابل توجه داشته باشد. برای بسیاری افراد یک روش کم‌کربوهیدرات پاسخی را که در جستجویش هستند به دست می‌دهد."
دکتر لوو – پین قبول می‌کند که کربوهیدرات‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از رژیم غذایی بسیاری از مردم را تشکیل می‌دهند. او همچنین این موضوع را مورد تأکید قرار می‌دهد که پس از گذشت 6 ماه، صرف‌نظر از اینکه افراد پیگیر رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات یا کم‌چربی هستند، نتایج تقریباً یکسان است.
خانم دکتر لوو – پین جمع‌بندی می‌کند، نشان داده شده است، برای بیمارانی که در تلاش هستند تا میزان قند خون خود را کاهش دهند یا مقاومت انسولین خود را مدیریت کنند، رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات مفید است./

 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

سلیقة موسیقی موضوعی فرهنگی است نه بیولوژیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.