دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورپورای هنوخ شونلاین می‌تواند هر کسی را مبتلاء کند، اما بیشتر در میان کودکان سنین 2 تا 6 سال شایع است

پورپورای هینوخ - شونلاین [پورپورای هنوخ - شونلاین] (که به نام واسکولیت IgA یا واسکولیت ایمونوگلوبولین آ نیز شناخته می‌شود) اختلالی است که باعث می‌شود عروق خونی کوچک در پوست، مفاصل، روده‌ها و کلیه‌ها متورم شوند و خونریزی کنند. بارزترین ویژگی این شکل از واسکولیت یک راش به رنگ بنفش است که به طور معمول در ناحیه ساق پا و کفل ظاهر می‌شود. پورپورای هنوخ - شونلاین در عین حال می‌تواند باعث درد شکم و درد مفصل شود. در موارد نادر امکان بروز صدمات جدی برای کلیه وجود دارد. پورپورای هنوخ شونلاین می‌تواند هر کسی را مبتلاء کند، اما بیشتر در میان کودکان سنین 2 تا 6 سال شایع است.

سندرم اورمی همولیتیک بر اثر عفونت با برخی گونه‌های باکتری اشیریشیا کولی (ئی. کولی) ایجاد می‌شود

سندرم اورمی همولیتیک*(HUS) اختلالی است که زمانی بروز می‌کند که رگ‌های خونی کوچک در کلیه‌ها آسیب دیده و ملتهب می‌شوند. این آسیب می‌تواند باعث ایجاد لخته خون در رگ‌های مورد اشاره شود. لخته شدن خون باعث انسداد سیستم فیلترینگ در کلیه‌ها شده و به نارسایی کلیه منجر می‌شود که می‌تواند تهدیدگر زندگی باشد. هر کسی ممکن است دچار سندرم اورمی همولیتیک شود اما بیشترین موارد این بیماری مربوط به کودکان خردسال است. سندرم اورمی همولیتیک بر اثر عفونت با برخی گونه‌های باکتری اشیریشیا کولی (ئی. کولی) ایجاد می‌شود. نخستین علامت این نوع سندرم اورمی همولیتیک ادامه اسهال برای چند روز است که اغلب - اما نه در تمامی موارد - از نوع اسهال خونی است.

آنمی آپلاستیک به سلول‌های بنیادی موجود در مغز استخوان آسیب می‌زند

آنمی آپلاستیک یک اختلال پزشکی است که به سلول‌های بنیادی در مغز استخوان آسیب می‌زند. سلول‌های بنیادی مسؤول ساختن سلول‌های قرمز خون، سلول‌های سفید خون، و پلاکت‌ها هستند، که همگی برای سلامت انسان نقش حیاتی دارند. پزشکان معتقدند که عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد آنمی آپلاستیک شوند، و خود این بیماری می‌تواند در طیف‌های مختلف خفیف تا مهلک بروز کند. پیشرفت‌های پزشکی باعث شده‌اند تا اکنون آنمی آپلاستیک بیش از هر وقت دیگری در گذشته درمان‌پذیر باشد. این بیماری بیشترین شیوع را در کودکان سنین مدرسه، نوجوانان و بزرگسالان جوان دارد. پزشکان به طور معمول در درمان آنمی آپلاستیک دو هدف را دنبال می‌کنند. 

کاهش جریان خون در شریان‌های قسمت تحتانی بدن یا پاها علت نهایی کلودیکیشن است

کلودیکیشن درد، گرفتگی یا خستگی مفرط عضلانی است که به طور معمول در طول ورزش بروز می‌کند و با استراحت برطرف می‌شود. کلودیکیشن مقدمتاً یک علامت اختلالات کاهش دهنده جریان خون در پاها به ویژه بیماری شریان محیطی (PAD) است. اصطلاح کلودیکیشن از ریشه لغت لاتین ‘کلودیکیر’ به معنی عضو یا اندام می‌آید. به کلودیکیشن همچنین عموماً زیر عنوان کلودیکیشن متناوب اشاره می‌شود. کاهش جریان خون در شریان‌های قسمت تحتانی بدن یا پاها علت نهایی کلودیکیشن است. کاهش خون به طور معمول یک علامت اختلالات مسدود کننده اترواسکلروتیک است. اینها اختلالاتی هستند که در آنها چربی‌ها، زائدات، و سلول‌های ایمنی، توده‌ای به نام پلاک ایجاد می‌کنند که به دیواره رگ خونی می‌چسبد.

عوامل ژنتیکی یا سن و سال می‌توانند بر میزان برآمدگی وریدهای پیشانی تأثیر بگذارند

بیرون زدن رگ‌های وریدی ممکن است در هر قسمتی از بدن شامل پیشانی اتفاق بیفتد. امکان آن هست که وریدها بر اثر فشار یا استرس برآمده شوند. تغییرات پوستی به همراه سالخوردگی وریدهای پیشانی را بزرگ‎تر از آنچه هستند به نظر می‌آورند. عوامل ژنتیکی یا سن و سال می‌توانند بر میزان برآمدگی وریدهای پیشانی تأثیر بگذارند. وقتی بدن سالخورده می‌شود پوست نازک‌تر می‌گردد که این باعث می‌شود تا وریدها برجسته‌تر یا بزرگ‌تر از آنچه هستند به نظر برسند. بزرگ شدن وریدها ممکن است در مرکز پیشانی یا در طرفین صورت نزدیک شقیقه‌ها بروز کند. وریدهای برآمده در پیشانی به ندرت نشان دهنده یک مورد اورژانسی در پزشکی محسوب می‌شوند.

هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است که در سلول‌های قرمز خون یافت می‌شود

هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است که در سلول‌های قرمز خون یافت می‌شود. اکسیژن وارد شده به ریه‌ها به هموگلوبین خون می‌چسبد که آن را به بافت‌های بدن می‌رساند. وقتی کسی فاقد میزان کافی گلبول‌های قرمز خون یا دچار کمبود سلول‌های کارآمد باشد، بدن با کمبود اکسیژن کافی برای انجام عملکرد خون مواجه می‌شود. این اختلال آنمی نام دارد. هر پروتئین هموگلوبین می‌تواند چهار مولکول اکسیژن حمل کند، که از طریق سلول‎های قرمز خون در سراسر بدن توزیع می‌شوند. تمامی میلیاردها سلول خون در بدن برای ترمیم و نگهداری خود به اکسیژن نیاز دارند.

ترومبوسیتوپنی ایمنی بیشتر در زنان جوان شایع است

ترومبوسیتوپنی ایمنی به طور معمول هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه پلاکت‎ها را مورد حمله قرار داده و از بین می‌برد. پلاکت‎ها یکی از اجزاء سازنده خون هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند. در بزرگسالان، این اختلال ممکن است به تحریک عفونت همراه HIV، هپاتیت یا هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) ایجاد شود. در اغلب کودکان دچار ترومبوسیتوپنی ایمنی، اختلال مزبور پس از یک ناخوشی ویروسی مثل اوریون یا آنفولانزا بروز می‌کند. این اختلال که در گذشته زیر عنوان پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک شناخته می‌شد، می‌تواند باعث کبودی‌های بنفش رنگ و نقاط کوچک بنفش متمایل به قرمز شود که شبیه به راش به نظر می‌رسند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.