دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اورمی یا انباشت اوره در خون - آنچه دانستنش نیاز است

اورمی، ازوتمی، کلیه، فیلتر کردن خون، وجود اوره در خون، دیالیز، پیوند کلیه، فوریت پزشکی، اورژانس، کلیه پلی‌کیستتک، تاریخچۀ خانوادگی بیماری کلیه، دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، نارسایی کلیه، گلومرونفریتیس (گلومرونفریت)

اورمی به طور بالقوه یک اختلال کشنده است و نیز معمولاً پیامی از وجود یک ناخوشی مزمن محسوب می‎شود.

مقالات خون‌شناسی

• زاؤن ویلینز، کاریسا استیفنز
• ترجمه هامیک رادیان

اورمی یک اختلال خطرناک پزشکی است که سبب انباشت اوره در خون می‎شود. اوره مادۀ زائدی است که معمولاً کلیه‌ها برای دفع از بدن آن را فیلتر می‎کنند. اورمی نشانه‎ای از نارسایی کلیه است. وقتی کلیه‎ها قادر به فیلتر کردن کامل مواد زائد نباشند، اوره ممکن است وارد جریان خون شوند.

مطالب این مقاله:
 اورمی چیست؟
• درمان
• علایم
• علل
• پیشگیری
• چشم‎انداز 

اورمی چیست؟
اورمی را می‎توان به "اوره در خون" ترجمه کرد.
کلیه‎ها به عنوان فیلترهای بدن عمل و مواد بالقوه خطرناک را از بدن دور می‎کنند. وقتی کلیه‎ها دارای کارآیی مناسب نباشند، امکان برگشت مواد زائد به درون خون وجود دارد.
اورمی یک عارضۀ جانبی نارسایی کلیه است، بنابراین رفع مشکل اورمی نیاز به درمان مشکل کلیه‎ها دارد.
مردم رنجور از اورمی معمولاً در خون خود پروتئین، کراتین، و دیگر مواد را دارند. این ترکیب می‎تواند تقریباً به هر سیستمی در بدن آسیب برساند.
اغلب مردم دچار اورمی علایمی را تجربه می‎کنند. به هر جهت، مردم مبتلا به بیماری مزمن ریوی که ریسک فاکتور اصلی اورمی است، ممکن است دچار علایمی نشوند تا اینکه بیماری به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده باشد.

اورمی در برابر ازوتمی
ازوتمی یکی دیگر از اختلالاتی است که بر اثر ناکارآیی کلیه‎ها امکان بروز آنها وجود دارد. ازوتمی و اورمی ممکن است به صورت همزمان بروز کنند.
در حالی که اورمی افزایش میزان اوره در خون است، ازوتمی تشکیل فرآورده‌های زاید نیتروژن در خون محسوب می‎شود.

درمان
اورمی یکی از موارد اورژانسی در پزشکی است و نیازمند درمان فوری محسوب می‌شود. مردم دچار اورمی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. درمان اورمی در محیط خانه امکان‎پذیر نیست.
درمان اورمی بر علت اصلی بروز اورمی متمرکز می‎شود. دکتر باید داروهای فرد را برای برخی بیماری‎های خودایمنی یا رفع تدریجی یک انسداد مثل بروز سنگ کلیه تنظیم کند. داروهای مربوط به فشار خون و کنترل بهتر دیابت نیز ممکن است کمک کننده باشند.
اغلب مردم دچار اورمی نیاز به دیالیز دارند.
برخی از بیماران ممکن است نیاز به پیوند کلیه داشته باشند که می‏تواند از طریق جایگزینی کلیۀ آسیب دیده با کلیۀ سالم از بروز مشکلات بیشتر کلیوی پیشگیری کند. دسترسی به کلیه برای پیوند معمولاً فرآیندی است که سال‌ها زمان نیاز دارد و در طول این مدت مردم بیمار ناچارند دیالیز انجام دهند.

علایم
علایم اورمی شبیه به علایم مربوط به بیماری مزمن کلیوی است. این شباهت بدین معنی است که مردم دچار ناراحتی کلیه که به نارسایی کلیه مبتلا می‎شوند ممکن است متوجه ابتلاء خود به اورمی نشوند.
مردم دچار بیماری کلیه ممکن است تحت بررسی‌های مداوم آنالیز ادرار و خون قرار گیرند تا اطمینان لازم در مورد صحت عملکرد کلیه‎های آنها به دست آید.
به یاد داشتن این موضوع مهم است که علایم بین بیماران مختلف متفاوت است است و علایم می‎تواند تغییر یابد، و در ابتدا بیماری را در حال بهبود نشان دهند و سپس بار دیگر وضعیت تخریب کننده به خود بگیرند.
بیماری کلیه یک وضعیت تهدید کنندۀ زندگی است، بنابراین مردم مظنون به ابتلا به بیماری کلیه یا اورمی باید فوری به پزشک مراجعه کنند. برخی از علایم که باید زیر نظر قرار گیرند عبارتند از:
• خوشه‎ای از علایم موسوم به نفروپاتی اورمیک یا صدمه به عصب به علت نارسایی کلیه. نفروپاتی می‎تواند سبب مور مور، بی‌حسی، یا بروز حس‌های مشابه برق‎گرفتگی خفیف در بدن مشخصاً در ناحیۀ دست و پا شود.
• ضعف، خستگی، و گیجی. این علایم گرایش به تشدید در گذر زمان دارند و با استراحت یا بهبود تغذیه رفع نمی‎شوند.
تهوع، استفراغ و فقدان اشتها. برخی از مردم ممکن است به دلایل مزبور دچار کاهش وزن شوند.
• تغییرات در تست خون. اغلب اوقات نخستین نشانۀ اورمی وجود ادرار در خون است که در طول تست‎های متعارف خون مشخص می‎شود.
مردم دچار اورمی همچنین ممکن است نشانه‎هایی از اسیدوز متابولیک را از خود بروز دهند، اختلالی که در آن بدن میزان زیادی اسید در خود دارد.
• فشار خون بالا.
ورم، مشخصاً اطراف مچ و کف پا.
• خشکی و خارش‎دار شدن پوست.
تکرر ادرار، زیرا کلیه‎ها برای خلاص شدن از شر مواد زائد بیشتر کار می‎کنند.

عوارض
در صورت عدم درمان، اورمی به نارسایی کلیه منجر می‎شود. گاهی از اوقات ممکن است اورمی با حمله، فقدان حس خودآگاهی، حملات قلبی، و دیگر علایم تهدید کنندۀ زندگی همراه باشد. برخی از بیماران نیازمند پیوند کلیه خواهند بود.
نارسایی کلیه در عین حال ممکن است سبب آسیب دیدن دیگر دستگاه‌های بدن شود بنابراین عدم درمان اورمی می‌‏تواند به نارسایی کبد یا نارسایی قلبی منجر گردد.

علل
بیماری مزمن کلیه یا CKD می‎تواند سبب نارسایی کلیه شود که باعث دشوار شدن فیلتر کردن مواد زائد و تمیز نگه داشتن خون توسط کلیه‏‌ها می‎شود.
چند بیماری مختلف می‎توانند سبب CKD شوند اما شایع‎ترین علل بروز این اختلال شامل دیابت و فشار خون بالا است. دیابت باعث افزایش خطرناک سطح قند خون می‎شود، که می‎تواند به کلیه‎ها، رگ‎های خونی، قلب، و دیگر دستگاه‌های بدن آسیب برساند.
بالا بودن فشار خون می‎تواند به رگ‎های خونی موجود در کلیه‎ها آسیب بزند و آنها را ضعیف یا سخت کند. این آسیب می‎تواند کارکرد کلیه‎ها را دشوارتر کرده و در نهایت به بروز نارسایی کلیه منجر شود.
دیگر علل بیماری کلیه که می‎تواند به اورمی منجر شود عبارت است از:
• بیماری‎های ژنتیکی کلیه مثل بیماری کلیه پلی‎کیستیک.
• ابتلا به مشکلاتی در مورد شکل یا ساختار کلیه که معمولاً هنگامی بروز می‎کنند که بچه هنوز دوران رشد جنینی و درون‎رحمی خود را طی می‎کند.
• بیماری‎های خودایمنی مثل لوپوس
• گروهی از بیماری‎ها به نام گلومرونفریتیس (گلومرونفریت) که به کلیه‎ها آسیب می‎زنند و سبب التهاب مزمن می‌شوند، که کار فیلتر کردن اوره را برای کلیه‎ها دشوار می‎سازد.
• وجود انسداد درون کلیه‎ها یا در اطراف آنها. سنگ‌های کلیوی بزرگ، تومورهای کلیه، یا بزرگ شدن پروستات می‎توانند برای کلیه مضر باشند.
عفونت‌های کلیه یا عفونت‎های مزمن دستگاه ادراری

ریسک فاکتورها
بیماری مزمن کلیه اصلی‎ترین ریسک فاکتور اورمی است. اختلالاتی که ممکن است ریسک بروز بیماری کلیوی را افزایش دهند شامل موارد زیرند:
• تاریخچۀ خانوادگی بیماری کلیه
• دیابت
• فشار خون بالا
• بیماری قلبی
افراد سالمند نیز در برابر نارسایی کلیوی و اورمی آسیب‌پذیرتر از افراد جوان هستند. آفریقایی – آمریکایی‎ها، آمریکاییان آسیایی تبار، اهالی جزایر اقیانوس آرام، و آمریکاییان اسپانیولی تبار ممکن است در برابر بیماری کلیه آسیب‎پذیرتر باشند.
مردم دچار بیماری مزمن کلیه که تحت دیالیز قرار ندارند یا آنهایی که توصیه‎های درمانی مربوط به بیماری را انجام نمی‎دهند در مقایسه با دیگران بیشتر محتمل است که دچار نارسایی کلیه و اورمی شوند.

پیشگیری
افراد دچار بیماری کلیه ممکن است بتوانند با پیگیری برنامۀ درمانی تجویز شده توسط پزشک مانع از بروز اورمی شوند. به هر جهت، بهترین راهکار برای پیشگیری از اورمی در مرحلۀ نخست همانا اجتناب از ابتلا به نارسایی کلیه است.
کاهش ریسک فشار خون بالا و دیابت با پیروی از تغییرات سبک زندگی امکان‌پذیر است. نگه داشتن BMI بدن در سطح سالم، تغذیۀ سالم و داشتن فعالیت فیزیکی نیز می‎تواند کمک کننده باشد.

چشم‌انداز و اثرات درازمدت
بیماری کلیه یک ناخوشی مزمن است و می‎تواند سبب بروز مشکلات سلامت بالقوه کشنده باشد. مردم مبتلا به اورمی مشخصاً بر اثر عدم پیگیری موازین درمانی ممکن است بر اثر نارسایی کلیه جان خود را از دست بدهند.
یک مطالعه در سال 1998 در پیگیری 139 بیمار دچار اورمی به مدت پنج سال، مرگ 30 درصد بیماران را مستند کرد.
مردمی که به عنوان درمان نارسایی کلیه پیوند کلیه دریافت کرده بودند، در مقابل دریافت کنندگان دیالیز بیشتر محتمل بود که جان خود را از دست بدهند.
برخی از مردم به علت یک اختلال موقت و قابل درمان مثل انسداد کلیه‎ها یا بزرگ شدن پروستات دچار اورمی می‎شوند. چشم‎انداز برای این گروه از بیماران به این موضوع بستگی دارد که آیا کلیه‎ها به طور دایمی دچار آسیب شده‎اند و نیز اینکه اورمی به سایر ارگان‌ها آسیب زده است یا خیر.

جمع‎بندی
اورمی به طور بالقوه یک اختلال کشنده است و نیز معمولاً پیامی از وجود یک ناخوشی مزمن محسوب می‎شود.
بقاء فرد در درازمدت و کیفیت زندگی وی بستگی به عواملی مثل سن، سلامت عمومی، کیفیت درمان، و علت بروز اورمی در وی دارد.
مردم در صورت برخورداری از درمان کامل می‎توانند در صورت ابتلا به اورمی زنده بمانند. به هر جهت، تأخیر در درمان اورمی برای هیچ فرد مبتلا به آن جایز نیست و درمان آن نیازمند مراجعه به پزشک متخصص در نارسایی کلیوی است./

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
ازوتمی یا تشکیل فرآورده‌های زائد نیتروژن در خون

Source:
All you need to know about uremia
Last reviewed Sun 24 December 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Carissa Stephens, RN, CCRN, CPN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رنگ ادرار: تغییرات، دلایل و اهمیت

دیابت و اختلال نعوظ: چه ارتباطی هست؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.