دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیانوز یا کبود شدن غیر نرمال بر اثر مشکلات گردش خون - علل، علایم، تشخیص، و درمان

سیانوز، سیانوز محیطی، سیانوتیک، سیانوز مرکزِی، متهموگلوبینمی، بیماری مادرزادی قلب، بیماری ریه، کاهش خونرسانی، کاتترگذاری قلبی، اکوگاردیوگرافی،  اکوکاردیوگرام ترانس‎ازوفاژیال (TEE)،  داپلر قلبی، اکو، اولتراسوند، CT اسکن قلبی یا قفسۀ سینه، اسکن MRI

نوزادان دچار سیانوز در هنگام شیر خوردن و تغذیه دچار خستگی یا تعریق می‎شوند و وزن‎گیری در آنها شرایط نرمال ندارد

مقالات خون‌شناسی

• دکتر آنانیا ماندال، آپریل کاشین گاربوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی


سیانوز به تغییر رنگ غیر نرمال پوست و غشاهای مخاطی به آبی اشاره دارد. این اصطلاح از ریشۀ یونانی کوآنئوس به معنی آبی سیر می‎آید.

هموگلوبین
در انسان نرمال پروتئین خون موسوم به هموگلوبین اکسیژن را از طریق شریان‎ها در سراسر بدن حمل می‎کند.
تقریباً تمامی اکسیژن خون از طریق هموگلوبین حمل می‎شود. یک پروتئین کوچک به صورت محلول در خون به شکل آزاد حمل می‎گردد.
هر گرم هموگلوبین می‎تواند با 1.34 میلی‎لیتر اکسیژن ترکیب شود.
در حالی که هموگلوبین حامل اکسیژن دارای رنگ قرمز روشن است، هموگلوبین دچار کاهش اکسیژن دارای رنگ آبی تیره یا بنفش است. خون وریدی فاقد اکسیژن است و بنابراین رنگ تیره‌تری دارد. این به تیرگی یا آبی رنگ شدن پوست و غشاهای مخاطی منجر می‎شود.

علل سیانوز
سیانوز بر اثر افزایش هموگلوبین اکسیژن‎زدایی شده در سطح بالای 5 گرم بر دسی‎لیتر ایجاد می‎شود. در واقع بیماران دچار آنمی به سیانوز مبتلا نمی‎شوند تا اینکه میزان اشباع اکسیژن (که SaO2 نیز نامیده می‎شود) به زیر سطح هموگلوبین نرمال سقوط می‎کند.
در بزرگسالان دارای هموگلوبین نرمال (13.5 تا 18 گرم / دسی‎لیتر در مردان، و 11.5 تا 16 گرم / دسی‎لیتر در زنان) سیانوز مرکزی هنگامی مشاهده می‎شود که اشباع اکسیژن به میزان 80 تا 87 درصد افت می‎کند.
بیماران دارای هموگلوبین کمتر یا آنمی با هموگلوبین 6 گرم / دسی‎لیتر، برای اینکه سیانوز از نظر بالینی مشخص باشد میزان اشباع اکسیژن باید در حد 60% افت کرده باشد.

علایم سیانوز
سیانوز در پوست، بستر ناخن یا غشاهای مخاطی قابل مشاهده است. اگر سیانوز صرفاً در اندام‎های تحتانی دیده شود اصطلاحاً اکروسیانوز یا سیانوز محیطی نامیده می‎شود. این نوع سیانوز در نوزادان شایع بوده و بخشی از فیزیولوژی نرمال محسوب می‎شود.
به هر جهت سیانوز مرکزی به کل بدن آسیب می‎زند. این نوع سیانوز در غشاهای مخاطی و زبان دیده می‎شود. این وضعیت معمولاً و به طور بالقوه یک اختلال تهدید کنندۀ زندگی ناشی از یک بیماری زیربنایی تلقی شده و نیاز به ارزیابی فوری دارد.
سیستم‎های اصلی بدن که در معرض آسیب قرار دارند شامل دستگاه تنفسی، خون، قلب سیستم قلبی عروقی و سیستم عصبی مرکزی است.


در زمینه بیماری‌های خون بیشتر بخوانیم:
پلی‌سیتمی ورا،
نوعی سرطان خون در مغز استخوان


اختلالات منجر به ایجاد سیانوز

سیانوز محیطی به علت کاهش گردش خون ناحیه‎ای و افزایش تخلیۀ اکسیژن در بافت‎های پیرامونی رخ می‎دهد. این وضعیت عموماً به دلیل ایستایی یا استاز خون در سطح بدن ایجاد می‎شود.
مثال‎های شایع در مورد چنین وضعیت‎هایی شامل موارد زیر است:
شوک سیستم گردش خون (توقف گردش خون همراه کاهش شدید فشار خون)
نارسایی احتقانی قلب
• قرار گرفتن در معرض هوای سرد
• برخی بیماری‎های سیستم گردش خون
کبود یا بنفش شدن ناحیۀ آسیب دیده به طور شایع در انگشتان دست و پا مشاهده می‎شود. دست و پا معمولاً در لمس سرد احساس می‎شوند.
بستر ناخن بهترین مکان برای پیگیری سیانوز محیطی است.
سیانوز مرکزی بر اثر بیماری‎های قلب یا ریه ایجاد می‎شود یا ممکن است به علت هموگلوبین غیر نرمال موسوم به متهموگلوبینمی یا سولفموگ لوبینمی ایجاد گردد.
این وضعیت در زبان، لب‎ها و جدار داخلی دهان قابل مشاهده است.
در سیانوز مرکزی به طور همزمان سیانوز محیطی نیز مطرح است.

سیانوز با منشأ تنفسی
اگر علت زیربنایی سیانوز دارای منشأ تنفسی باشد ممکن است حالت بی‎نفسی، تنفس سریع، تغییر رنگ انگشتان دست و پا و غشاهای مخاطی دهان به کبود یا بنفش بروز کند.
دست و پا در این وضعیت معمولاً دارای دمای طبیعی بوده یا گرم به نظر می‎رسند.

بیماری قلبی سیانوتیک در نوزادان
سیانوز به شکل شایع در نوزادان دچار صدمۀ قلبی موسوم به بیماری مادرزادی قلب دیده می‎شود.
بیماری قلبی سیانوتیک در نوزادان نتیجۀ کمبود میزان اکسیژن و سیانوز مرکزی شدید است.
به طور معمول خون همراه اکسیژن از سوی قلب به ارگان‌های مختلف پمپاژ می‎شود. خون اکسیژن‎دار از اندام‎های محیطی به واسطۀ ریه‎ها به قلب وارد می‎شود.
این چرخه زمانی که خون سرشار از اکسیژن از قلب خارج می‎شود ادامه پیدا می‎کند. آسیب‌های قلبی می‎توانند مسیری را که در آن خون بین ریه‎ها و قلب جریان پیدا می‏‎کند تغییر دهند.

 

علایم سیانوز
سیانوز توسط تغییر رنگ پوست و غشاهای مخاطی به کبود مشخص می‎شود. سیانوز بیش از آن که خود بیماری باشد بیشتر نشانه‎ای از وجود یک اختلال زیربنایی در بدن است.
شایع‎ترین علامت این وضعیت کبود شدن لب‎ها، انگشت‎های دست و پا است.
علایم سیانوز را می‎توان به زیرمجموعۀ علایم سیانوز مرکزی و سیانوز محیطی تقسیم کرد.

علایم سیانوز مرکزی
این وضعیت به صورت تغییر رنگ زبان، لب‎ها و غشاهای مخاطی به کبود یا بنفش خود را نشان می‎دهد.
وضعیت مزبور در بیماری‎های قلب یا ریه و نیز در وضعیت‎های غیر نرمال هموگلوبین مثل متهموگلوبین و سولفموگلوبین و غیره خود را نشان می‎دهد. در اینجا سیانوز به علت عدم اشباع رگ‌های شریانی مرکزی بر اثر بیماری‎های قلب و ریه رخ می‎دهد.
خون وریدی اکسیژن‎زدایی شده به جای رفتن به ریه‎ها برای اکسیژن‎گیری وارد جریان عمومی گردش خون بدن شده به بروز علایم سیانوز منجر می‎گردد.
به طور معمول سیانوز مرکزی با ویژگی‎های سیانوز محیطی یا پیرامونی همراه است.
امکان بروز ویژگی‎های دیگری مثل بی‎نفسی، تنگی نفس، کبود یا بنفش شدن غشاهای مخاطی دهان، و تنفس سریع و سطحی نیز وجود دارد.
دست و پا در این وضعیت دارای حرارت نرمال بوده یا گرم به نظر می‎رسند. در صورتی که سیانوز مرکزی با سیانوز محیطی همراه باشد دست و پا سرد خواهند شد.

علایم سیانوز محیطی
سیانوز محیطی بر اثر کاهش گردش خون در ارگان‎های محیطی و اندام‎های دور از قلب بروز می‎کند. این وضعیت ممکن است به علت استاز یا ایستایی خون و تخلیۀ بیش از حد اکسیژن از خون بروز کند که باعث می‎شود خون اکسیژن‌زدایی شود و به صورت سیانوز بروز یابد.
نواحی آسیب دیده به رنگ کبود یا بنفش درآمده و در لمس سرد احساس می‎شوند. این وضعیت به شکل شایع خود را در بستر ناخن‎ها نشان می‎دهد.
این وضعیت با استفاده از گرم کردن تدریجی و ملایم رفع می‎شود. در غشاء مخاطی دهان هیچ‎گونه تغییر رنگی به سمت کبودی مشاهده نمی‎شود.

سن و آغاز سیانوز
سیانوز ناشی از نقایص مادرزادی یا نقایص هنگام تولد قلب معمولاً در زمان تولد یا در طول چند سال اول زندگی بروز می‎کند.
در نارسایی قلبی، آمبولی ریوی، پنومونی یا حملات شدید حاد آسم، سیانوز ممکن است دارای آغاز ناگهانی یا مختل کننده باشد زیرا بیمار به علت فقدان اکسیژن "به کبودی می‎گراید".
از سوی دیگر بیماران دچار بیماری انسدادی مزمن ریه یا COPD اغلب اوقات به تدریج و در طول چند سال دچار سیانوز می‎شوند.
بیماران دارای تاریخچۀ COPD یا آسم یا دیگر بیماری‎های ریوی مستعد ابتلا به سیانوز هستند.

علایم سیانوز در نوزادان
نوزادان دچار سیانوز در هنگام شیر خوردن و تغذیه دچار خستگی یا تعریق می‎شوند و وزن‎گیری در آنها شرایط نرمال ندارد.
این نوزادان ممکن است با وزن کم هنگام تولد به دنیا بیایند. آنها ممکن است حالت تحریک‎پذیر داشته و اغلب اوقات دچار حالت سستی و شل و ولی باشند.
حالت گرگرفتگی بینی دلیلی بر دشواری تنفس است. برخی نوزادان ممکن است با هر بار تنفس خر خر کرده یا صدایی ناله مانند از آنها به گوش برسد.

علایم سیانوز در کودکان
کودکان دچار بیماری قلبی سیانوتیک نیز پس از فعالیت جسمانی برای تسکین بی‎نفسی حالت قوز کرده پیدا می‎کنند یا به وضعیت چرت زدن فرو می‎روند.
حالات ناخوشایند نیز در کودکان دچار بیماری قلبی سیانوتیک شایع است. کودکان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی نیز مستعد ابتلا مکرر به عفونت‎های قفسۀ سینه هستند.

دیگر علایم سیانوز
دیگر علایم سیانوز شامل موارد زیر است:
• امکان بروز حالت بی‎نفسی، دشواری تنفس و تنفس سریع و سطحی وجود دارد. این موارد ممکن است در شرایط وجود آمبولی ریوی، اُاِدمای ریوی یا حملات شدید آسم اتفاق بیفتد.
• از جملۀ علایم دیگر می‎توان از درد قفسۀ سینه نام برد. اگر سیانوز از پلورال افیوژن (جمع شدن مایع در اطراف ریه)، پنومونی یا آمبولی ریوی ناشی شده باشد امکان بروز درد قفسۀ سینه وجود دارد. اُاِدمای ریوی در عین حال سبب بروز درد کسل کننده و سفتی قفسۀ سینه می‎شود.
تب در بیماران دچار پنومونی یا آمبولی ریوی بروز می‎کند.
• بیماران دچار نارسایی قلبی در عین حال ممکن است خلطی به رنگ صورتی یا مخاطی تیره رنگ همراه سرفه بالا بیاورند.
• معمولاً حالت سفتی در مفصل آخر انگشتان بروز می‎کند. این وضعیت به انگشتان نمایی چماق‌مانند می‎دهد و به نام انگشتان چماقی نیز خوانده می‎شود.
این وضعیت بر اثر محرومیت درازمدت اکسیژن در برخی بیماری‎های قلب و ریه بروز می‎کند. سیانوز اغلب اوقات با حالت مزبور همراه است.
• بیمارانی که در درازمدت از سیانوز رنج می‎برند دچار خستگی عمومی یا ضعف کلی بدن هستند. در عین حال ممکن است این بیماران دوره‎هایی از سردرد را تجربه کنند.

تشخیص سیانوز
تشخیص علت زیربنایی سیانوز شامل گرفتن شرح حال بیمار، معاینۀ بالینی و موارد دیگر است.

تاریخچۀ پزشکی مشروح
دکتر ابتدا کار شرح حال پزشکی کاملی از بیمار می‎گیرد. از بیمار سؤال می‎شود که کبودی از چه زمانی در وی آغاز شده و آیا این تغییر رنگ به صورت ناگهانی بوده یا به مرور زمان عمیق‎تر شده است.
پزشک در این مورد پرسش می‎کند که آیا تغییر رنگ به آبی منحصر به لب، بستر ناخن یا زبان است یا عمومیت دارد.
در مورد قرار گرفتن بیمار در معرض هوای سرد یا رفتن به ارتفاعات سؤال می‎شود.
پزشک در مورد تاریخچۀ مسمومیت یا مصرف مواد مخدر سؤال می‎کند. از دیگر علایم و میزان شدت و مدت ادامۀ آنها سؤال می‎شود. این شامل علایمی مثل دشواری تنفس، ورم قوزک پا و کل پا، سرفه، درد قفسۀ سینه و غیره است.

معاینۀ بالینی
این معاینه شامل شنود صدای تنفس و صدای قلب است. پزشک فشار خون و میزان قوام و قدرت نبض را ارزیابی می‎کند.
اگر نبض ضعیف بوده یا فشار خون پایین باشد احتمال شوک گردش خون مطرح خواهد بود. چنین بیماری پیش از بررسی عمقی علت اختلال نیاز به پایدارسازی فوری وضعیت با مایعات و داروهای تزریقی و داخل وریدی دارد.
دیگر علایم بالینی شامل تب (در موارد عفونت)، حالت چماقی انگشتان، تأخیر رشد در کودکان دچار بیماری قلبی سیانوتیک و غیره است.
ممکن است فشار ورید ژوگولار در گردن وجود داشته باشد. این وضعیت در بیماران دچار نارسایی قلبی مشاهده می‎شود.

معاینۀ وضعیت سیستم تنفسی
معاینۀ سیستم تنفسی اتساع ضعیف در قفسۀ سینه را مشابه موارد موجود در آسم و برونشیت مزمن نشان می‎دهد. قفسۀ سینه در تقه زدن (تست خاصی که در آن پزشک با پشت انگشت به ملایمت روی قفسۀ سینه ضربه می‎زند) در موارد پنومونی و پلورال افیوژن صدای کسالت‎آوری بیرون می‎دهد. در ناحیۀ ریه‎ها صدای شبه خش خش به گوش می‎رسد.

معاینۀ قلبی عروقی
معاینۀ قلبی عروقی صداهای ناهنجار قلب را آشکار می‎کند. صدای شبیه به زمزمه و دیگر سر و صداها نشانگر وجود آسیب قلبی است.

تست‎های مربوط به سیانوز
تست‎هایی برای ارزیابی سیانوز وجود دارد. این تست‌ها موارد زیر را شامل می‎شود:
• رایج‌ترین تست در این مورد آنالیز گازهای شریانی و اشباع اکسیژن خون توسط پالس اکسی‎متری است. این تست‌ها برای ارزیابی مقدار اکسیژن در خون شریانی انجام می‎شوند.
• تست شمارش کامل خون تجویز می‎شود. این تست به کشف شرایطی مثل کمبود سلول‎های قرمز خون (آنمی)، کمبود هموگلوبین (آنمی) یا بالا بودن شمار گلوبول‎های قرمز خون (پلی‎سیتمی) و غیره کمک می‎کند. بالا بودن میزان سلول‎های سفید خون نشانگر وجود عفونت خواهد بود.
• احتمال تجویز تست اشعۀ ایکس برای کشف آسیب‎های ریوی مثل پلورال افیوژن و غیره وجود دارد.
• تست الکتروکاردیوگرام برای کشف ناهنجاری‎های ریتم و ضربان قلب توصیه می‎شود.
انواع ناهنجاری یا نقایص قلب در نقایص مادرزادی قلب را می‎توان با استفاده از تست‎های تصویربرداری فهرست زیر کشف کرد:
• اکوگاردیوگرافی
اکوکاردیوگرام ترانس‎ازوفاژیال (TEE)
• داپلر قلبی یا اکو یا اولتراسوند
CT اسکن قلبی یا قفسۀ سینه و اسکن MRI
اکوکاردیوگرافی ممکن است برای بررسی داخل قلب با هدف کشف نقایص ساختاری قلب انجام شود. داپلر به کشف مناسب بودن مسیر و مقدار جریان خون در قلب و عروق بزرگ خونی کمک می‎کند.
• کاتتریزاسیون قلبی اطلاعاتی دقیق در مورد چگونگی پمپاژ خون از طریق قلب به دست می‎دهد. این اقدام شامل وارد کردن یک لولۀ انعطاف‌پذیر کوچک موسوم به کاتتر به درون رگ از طریق بازو یا کشالۀ ران است. این لوله به سمت قلب هدایت می‎شود.
در انتهای لوله یک پایشگر فشار خون کوچک قرار دارد، که می‎توان از آن برای بررسی فشار خون در قسمت‎های مختلف قلب استفاده کرد. در مواقعی یک رنگ خاص برای بررسی حرکت خون در قلب مورد استفاده قرار می‎گیرد.
• دیگر تست‎های آسیب‎های قلبی شامل تست تصویربرداری هسته‎ای و مطالعۀ الکتروفیزیولوژیک قلب (EPS) است.
• در پنومونی و عفونت‎های ریه خلط برای بررسی میکروارگانیسم‎ها تست می‎شود. تست کشت خون برای عفونت نیز ممکن است تجویز گردد.
• اسکن ونتیلاسیون - پرفیوژن ممکن است برای بیماران دچار آمبولی ریوی تجویز شود. آنژیوگرافی ریه به مرئی‎سازی رگ‎های خونی ریه‎ها کمک می‎کند و برای کشف آمبولی مفید است.
• اگر ظن به متهموگلوبین یا سولفوگلوبین وجود داشته باشد انجام اسپکتروسکپی هموگلوبین تجویز می‎شود.
• برای کشف اکلوژن شریانی ممکن است به انجام آنژیوگرافی ردیابی دیجیتال نیاز باشد. مشابهاً برای موارد اکلوژن وریدی حاد انجام داپلر دوپلکس یا ونوگرافی تجویز می‎شود.

درمان سیانوز
درمان سیانوز پیش از آنکه بر خود علایم سیانوز متمرکز شود بر رفع بیماری منجر به سیانوز تأکید می‎کند.

گرم کردن نواحی آسیب دیده
سیانوز محیطی ایجاد شده بر اثر مجاورت با سرما یا پدیده رینو و اکروسیانوز را می‏توان به صورت علامتی با استفاده از گرمای ملایم برای انگشتان دست و پا مداوا کرد.

جراحی به عنوان درمانی برای سیانوز
درمان سیانوز مرکزی به علت نقایص مادرزادی قلب اغلب نیاز به جراحی دارد.
برای مثال درمان تراتولوژی فالوت (TOF) نیاز به جراحی در فاصلۀ کوتاهی پس از تولد دارد. اگر علایم شدت زیادی نداشته باشند، این جراحی را می‎توان در فاصلۀ 3 تا 6 ماهگی نوزاد انجام داد.
برای درمان TOF اغلب اوقات از جراحی قلب باز استفاده می‎شود. در طول جراحی نقایص دریچه‎های قلب تصحیح می‎گردد.

اکسیژن‎رسانی به عنوان درمانی برای سیانوز
پایدارسازی اولیه شرایط بیمار نیاز به اکسیژن‎رسانی دارد. گاهی از اوقات ممکن است به دستگاه تهویه یا ماشین تنفس نیاز باشد.
پیش از اکسیژن‎دهـــی به بیمار پزشک راه هوایی و نای را مورد بررسی قرار می‎دهد. اگر انسداد یا مشکلی وجود داشته باشد یک لولۀ تراشه وارد نای می‎شود و اکسیژن از طریق آن به بیمار تحویل می‏‎گردد.

مایعات داخل وریدی
کودکانی که بر اثر مشکل سیانوز و نارسایی قلبی ناشی از یک بیماری زیربنایی قلبی سیانوتیک در تغذیه دچار مشکل هستند نیاز به تحویل مایعات از طریق داخل وریدی خواهند داشت.

دارو برای درمان سیانوز
در مورد بیماران دچار نارسایی قلبی داروهایی برای کاهش انباشت بیش از حد مایعات تجویز می‎شود. این داروها زیر عنوان دیورتیک‎ها شناخته می‎شوند.
بیماران نارسایی قلبی و نیز افراد دچار بیماری قلبی سیانوتیک نیز نیاز به داروهایی دارند که به بهبود عمل پمپاژ قلب کمک کنند. همچنین برای درمان ضربان قلب یا ریتم قلبی غیر نرمال دارو تجویز می‎شود.
آنتی‎بیوتیک‎ها برای پیشگیری از عفونت و نیز برای درمان پنومونی و دیگر عفونت‎ها تجویز می‎شوند.

ایمنی‎سازی در کودکان دچار سیانوز
کودکان دچار بیماری مادرزادی قلب نیاز به تنظیم دقیق ایمنی‎سازی برای پیشگیری از عفونت‎ها دارند. برخی از بیماران ممکن است نیاز به استفادۀ دایمی از پیس‌میکر داشته باشند.

تزریق‎ها برای نوزادان دچار سیانوز
در کودکان مبتلا به ترانسپوزیشن شریان‎های بزرگ (TGA) به علت سیانوز موجود در زمان تولد، تزریق دارویی به نام پروستاگلاندین زمان کوتاهی پس از تولد نوزاد انجام می‎شود.
سمت راست قلب حامل خون ورید اکسیژن‎زدایی شده است حال آنکه خون سمت چپ قلب دارای اکسیژن است. TGA باعث درهم آمیختن طرفین قلب و منجر به سیانوز می‏شود.
این وضعیت از بسته شدن مجرای شریانی پس از تولد پیشگیری می‎کند. مجرای شریانی معبری بین آئورت و دریچۀ ریوی (سمت چپ و راست قلب) است.
باز نگه داشتن مجرای شریانی سبب درهم آمیختن خون اکسیژن‎دار و خون فاقد اکسیژن می‎شود. وقتی نوزاد در وضعیت پایداری قرار گرفته باشد جراحی برای تصحیح نقص مورد بحث انجام می‎گردد.
نوزادان دچار تریکوسپید ارتریسا نیز نیاز به تزریق اولیۀ پروستاگلاندین و سپس انجام جراحی دارند. برای نوزادان مبتلا به اتصال وریدی ریوی کاملاً نابهنجار (TAPVC) انجام جراحی توصیه می‎شود.
بیماران دچار ارتریوسوس مجرای پاتنت را می‌توان پس از تولد با دارو درمان کرد. احتمال تجویز ایندومتاسین یا ایبوپروفن وجود دارد. این درمان به بسته شدن مجرا کمک می‎کند. اگر دارو در این مورد کمک کننده نباشد، ورودی را می‎توان با استفاده از جراحی مسدود کرد.

تحویل گلوکز
سیانوز ناشی از سایر علل مثل افت قند خون را می‎توان با تحویل گلوکز و تزریق آن درمان کرد./


Source:
What is Cyanosis?
By Dr Ananya Mandal, MD
Reviewed by April Cashin-Garbutt, BA Hons (Cantab)

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.