دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترومبوسیتوز (ترومبوسایتوسیس) یا افزایش بیش از حد پلاکت‌ها در خون

ترومبوسیتوز، ترومبوسایتوسیس، افزایش  پلاکت‌ها، ترومبوسیتوز واکنشی ، مگاکاریوست، مغز استخوان، اختلالات خون، ترومبوسیتوز ذاتی، آنمی آهن، پانکراتیت، اپی‎نفرین (AUVI-Q، اپی‎پن / EpiPen،  تری‎تینوئین (رتین - A، رینووا،  وینکریستین سولفات (مارکیبو کیت)، هپارین سدیم

از آنجا که بروز علایم در ترومبوسیتوز قطعی نیست، فرد احتمالاً متوجه ابتلاء خود به این اختلال نمی‎شود تا آنکه یک آزمایش معمول خون وجود تعداد بالاتر از حد نرمال پلاکت‌‏ها را در خون وی نشان دهد.

مقالات خون‌شناسی

مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


ترومبوسیتوز (ترومبوسایتوسیس) اختلالی است که در آن بدن انسان به میزان بیش از حد پلاکت (ترومبوسیت‎) تولید می‎کند. پلاکت‎ها نوعی از سلول‎های خون هستند که نقشی مهم در لخته شدن خون بر عهده دارند. این وضعیت در هنگامی که بر اثر یک اختلال زیربنایی مثل عفونت ایجاد شده باشد ترومبوسیتوز واکنشی یا ترومبوسیتوز ثانویه نامیده می‎شود.
ترومبوسیتوز همچنین، با شیوع کمتر، ممکن است بر اثر یک بیماری خون و یا مغز استخوان ایجاد شود. وقتی ترومبوسیتوز در نتیجۀ یک اختلال مربوط به مغز استخوان ایجاد شده باشد آن را ترومبوسیتوز اتونوموس اولیه یا ذاتی یا ترومبوسیتوز اساسی می‎نامند.
پزشک ممکن است ترومبوسیتوز را در زمان انجام تست‎های متعارف خون بر اثر افزایش میزان پلاکت خون کشف کند. اگر آزمایش خون نشان دهنده ابتلاء فرد به ترومبوسیتوز باشد، این موضوع اهمیت دارد که تعیین شود ترومبوسیتوز مزبور از نوع واکنشی یا ذاتی است (که در آن امکان ایجاد لخته‌های خون بیشتر است).


[مطالب این مقاله:]
• علایم ترومبوسیتوز (ترومبوسایتوسیس)
• علل ترومبوسیتوز
• تشخیص ترومبوسیتوز
• درمان ترومبوسیتوز


علایم ترومبوسیتوز
ترومبوسیتوز واکنشی به ندرت سبب بروز علایم می‎شود. در اغلب موارد نشانه‌ها و علایم ایجاد شده به اختلال زیربنایی موجب ترومبوسیتوز مرتبطند. اگر در ترومبوسیتوز واکنشی علایم بروز کنند، شامل موارد زیر خواهند بود:
سردرد
سرگیجه یا سبکی سر
درد قفسه سینه
• ضعف
غش کردن
• تغییرات بینایی به صورت موقت
• بی‎حسی یا مور مور در دست و پا

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
از آنجا که بروز علایم در ترومبوسیتوز قطعی نیست، فرد احتمالاً متوجه ابتلاء خود به این اختلال نمی‎شود تا آنکه یک آزمایش معمول خون وجود تعداد بالاتر از حد نرمال پلاکت‌‏ها را در خون وی نشان دهد. اگر نتیجۀ آزمایش خون فرد نشان دهندۀ بالا بودن تعداد پلاکت‎‏ها باشد، پزشک در صدد تعیین علت این موضوع برخواهد آمد.

علل ترومبوسیتوز
مغز استخوان - بافت اسفنج مانند درون استخوان‎ها - حاوی سلول‎های بنیادی است که می‌‏توانند به سلول‎های قرمز خون، سلول‎های سفید خون یا پلاکت‌‏ها (ترومبوسیت‎ها) تبدیل شوند. پلاکت‌‏ها به یکدیگر می‎چسبند و به خون کمک می‎کنند تا لخته شود و به این طریق در هنگام آسیب دیدن یک رگ خونی، مثل موارد ناشی از بریدگی، مانع از ادامۀ خونریزی می‎شوند. تعداد نرمال پلاکت در خون طیفی از 150.000 تا 450.000 پلاکت در هر میکرولیتر خون را شامل می‎شود.
اگر کسی دچار ترومبوسیتوز ناشی از اختلال مغز استخوان (ترومبوسیتوز ذاتی) باشد، مغز استخوان وی به میزان بیش از حد سلول‎هایی تولید می‎کند که به پلاکت تبدیل می‎شوند (مگاکاریوست) و در نتیجه پلاکت به مقدار زیاد در جریان خون ترشح می‎شود. در ترومبوسیتوز ذاتی، ریسک بالاتری برای لخته شدن خون یا عوارض خونریزی وجود دارد. بنابراین، اگر نتیجۀ آزمایش خون نشان دهندۀ تعداد بالاتر از میزان نرمال پلاکت باشد، این موضوع دارای اهمیت است که پزشک تعیین کند فرد دچار ترومبوسیتوز ذاتی است یا ترومبوسیتوز واکنشی.
علل ترومبوسیتوز واکنشی عبارتند از:
• خونریزی حاد و کاهش خون
سوختگی
سرطان
• بای‎پس شریان کرونری
• ورزش
حمله قلبی
آنمی همولیتیک - نوعی از آنمی است که در آن سلول‎های قرمز خون سریع‎تر از روند تولید خود تخریب شده و از بین می‎روند، و اغلب به علت برخی بیماری‎های خون یا اختلالات خودایمنی رخ می‎دهد.
• انواع عفونت، شامل سل
التهاب مثل موارد ناشی از ارتریت روماتوئید، بیماری سلیاک، اختلالات بافت متصل یا بیماری التهابی روده
کمبود آهن
• جراحی‎های عمده یا بزرگ
پانکراتیت
• برداشته شدن طحال
تروما
• کمبود ویتامین
داروهایی که می‎توانند باعث ایجاد ترومبوسیتوز واکنشی شوند شامل موارد زیرند:
• اپی‎نفرین (AUVI-Q، اپی‎پن / EpiPen، و موارد دیگر)
• تری‎تینوئین (رتین - A، رینووا، و موارد دیگر)
• وینکریستین سولفات (مارکیبو کیت)
• هپارین سدیم

آنمی یا کمبود سلول‎های قرمز خون - انواع، علل، تشخیص، و درمان

تشخیص ترومبوسیتوز
مردم می‎توانند در نتیجۀ یکی از آزمایش‎های زیر با تشخیص ابتلاء به ترومبوسیتوز مواجه شوند:
• آزمایش روتین خون. این تست می‎تواند تعداد پلاکت خون بالاتر از میزان نرمال را نشان دهد.
• در طول معاینه بالینی. اگر پزشک در کوران معاینه متوجه بزرگ شدن طحال شود، یا اگر فرد نشانه‎ها یا علایم ابتلاء به یک عفونت یا اختلالی دیگر را از خود نشان دهد، پزشک انجام تست شمارش کامل خون (CBC) را برای تعیین تعداد پلاکت فرد در دستور کار قرار خواهد داد.
• اسمیر خون. پزشک ممکن است مقدار اندکی از خون فرد را زیر میکروسکپ مورد بررسی قرار دهد تا اندازه و فعالیت‎ پلاکت‏ها را تعیین کند.
از آنجا که اختلالات و وضعیت‎های متعددی می‎توانند باعث افزایش موقتی تعداد پلاکت‎‏ها در فرد شوند، پزشک احتمالاً آزمایش خون را تکرار خواهد کرد تا ببیند که آیا تعداد پلاکت‎ها همچنان بالا مانده‎اند یا خیر.
دامنۀ نرمال پلاکت در خون بین 150.000 تا 450.000 پلاکت در هر میکرولیتر از خون است. اگر تعداد پلاکت درهر میکرولیتر خون بیش از 450.000 عدد باشد پزشک در جستجوی علت آن، که احتمالاً یک اختلال زیربنایی است، خواهد بود. در بیشتر موارد، نشانه‎ها و علایم اختلال زیربنایی خود به عنوان راهنمای تشخیص عمل می‎کنند. پزشک در عین حال ممکن است:
• سطح آهن خون را مورد بررسی قرار دهد
• نشانگرها (مارکرهای) التهابی را بررسی کند
• انجام تست‎های ژنتیکی را برای کمک به تعیین ابتلاء احتمالی فرد به اختلالات خون و مغز استخوان مثل ترومبوسیتوز ذاتی را تجویز کند
• برای گردآوری و بررسی بافت استخوان آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان انجام دهد.

درمان ترومبوسیتوز
درمان ترومبوسیتوز واکنشی به طور مستقیم علت زیربنایی بروز اختلال را نشانه می‎رود. اگر یک عمل جراحی اخیراً انجام شده یا خونریزی قابل توجه باعث ایجاد ترومبوسیتوز بوده باشد، میزان افزایش تعداد پلاکت در خون فرد چندان طول نخواهد کشید. اگر علت وجود عفونتی مزمن یا یک بیماری التهابی بوده باشد، این احتمال وجود دارد که میزان پلاکت خون تا زمان تحت کنترل قرار گرفتن بیماری مورد اشاره در سطح بالا باقی بماند. در اغلب موارد، پس از رفع علت زیربنایی بروز ترومبوسیتوز، تعداد پلاکت خون به میزان نرمال برمی‎گردد.
اگر فرد دچار ترومبوسیتوز واکنشی باشد، کمتر احتمال دارد که وی برای کاهش تعداد پلاکت خون نیاز به دارو یا اقدامات پزشکی دیگری داشته باشد. همچنین نامحتمل است که فرد دچار عوارضی چون لخته شدن خون یا خونریزی شود.
برداشتن طحال (اسپلنکتومی) می‎تواند باعث ایجاد ترومبوسیتوز مادام‌العمر شود اما فرد احتمالاً نیازی به درمان نخواهد داشت./


Source:
Thrombocytosis
Mayo Clinic
April 07, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.