دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل و درمان یرقان نوزادان یا زردی در نوزاد

یرقان در نوزاد، یرقان نوزادان، زردی نوزاد، بیلی‎روبین، هیپربیلی‌روبینمی، انسفالوپتی بیلی‌روبین حاد، تجمع بیلی‌روبین در مغز، خونریزی تحت جمجمه، سفالوماتوما،  رسوس یا ناسازگاری ABO، سیفلیس،  کمبود آنزیم، عفونت‎های باکتریایی یا ویروسی، هیپوتیروئیدیسم، هپاتیت، هیپوکسی

در موارد نادر یرقان نوزادان درمان نشده ممکن است به آسیب دیدگی مغزی و حتی مرگ نوزاد منتهی شود.

مقالات خون‌شناسی

• کارولین جیلات، دکتر کارن جیل
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

یرقان نوزادان [زردی در نوزاد] اختلالی است که در آن پوست نوزاد و سفیدی چشم‎ها به رنگ زرد درمی‎آیند. یرقان اختلالی شایع در نوزادان است که بیش از 50 درصد آنان به آن مبتلاء می‎شوند.
یرقان مشخصاً در نوزادان دچار تولد زودرس عمومیت دارد و میزان آن در پسران بیش از دختران است. یرقان به طور معمول در هفته نخست زندگی نوزاد بروز می‎کند.
در نوزادان سالم از لحاظ دیگر و فول ترم ، یرقان نوزادان در موارد نادر علتی برای نگرانی محسوب می‎شود. در این موارد یرقان گرایش به رفع خود به خودی دارد. در هر حال، اگر به درمان نیاز باشد، گرایشی به جواب دادن به درمان‎های غیر تهاجمی در نوزادان دیده می‎شود.
در موارد نادر یرقان نوزادان درمان نشده ممکن است به آسیب دیدگی مغزی و حتی مرگ نوزاد منتهی شود. 

[مطالب این مقاله:]
• علل یرقان نوزادان
• ریسک فاکتورهای یرقان نوزادان
• علایم یرقان نوزادان
• تشخیص یرقان نوزادان
• درمان یرقان نوزادان
• عوارض یرقان نوزادان
• پیشگیری از یرقان نوزادان

علل یرقان نوزادان
یرقان نوزادان بر اثر کثرت میزان بیلی‎روبین ایجاد می‎شود. بیلی‎روبین یک فرآوردۀ زائد محسوب می‎گردد که بر اثر درهم شکستن سلول‎های قرمز خون به وجود می‎آید. بیلی‎روبین به طور نرمال در کبد خرد شده و به همراه مدفوع از بدن خارج می‎گردد.
بچه پیش از به دنیا آمدن شکل دیگری از هموگلوبین را دارد. وقتی بچه به دنیا می‎آید به سرعت هموگلوبین قدیمی درهم شکسته می‎شود. این درهم شکسته شدن به سرعتی بیش از آنچه بتوان از طریق جریان خون توسط کبد آن را فیلتر و به واسطه روده‎ از بدن خارج کرد، اتفاق می‎افتد.
به هر حال کبد در حال نمو قادر نیست تا بیلی‎روبین را به سرعتی که تولید می‎شود فیلتر کرده از بدن خارج کند که نتیجه آن هیپربیلی‎روبینمی (افزایش میزان بیلی‎روبین) است.
یرقان نوزادان در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‎کنند شایع است. در این گروه از نوزادان یرقان به دو شکل مجزا بروز می‎کند:
• یرقان شیردهی از پستان - در صورتی که نوزاد به خوبی تغذیه نشود یا میزان تولید شیر مادر کم باشد در طول هفته اول زندگی نوزاد بروز می‎کند
• یرقان شیر پستان - به علت چگونگی فعل و انفعال میان مواد موجود در شیر مادر با فرآیند درهم شکستن بیلی‎روبین بروز می‎کند. این نوع یرقان پس از هفت روزگی نوزاد بروز کرده و در طول 2 تا 3 هفتگی عمر نوزاد به بالاترین حد خود می‎رسد.
برخی موارد شدید یرقان نوزادان با برخی اختلالات زیربنایی شامل موارد زیر مرتبط است:
بیماری کبد
آنمی سلول داسی شکل
• خونریزی زیر جمجمه (سفالوهماتوما) که بر اثر زایمان دشوار ایجاد می‎شود
سپسیس
• ناهنجاری سلول‎های قرمز خون در نوزاد
انسداد مجرای صفرا در روده
• رسوس یا ناسازگاری ABO - وقتی مطرح است که خون مادر و نوزاد از انواع مختلف است و آنتی‎بادی‎های مادر به سلول‎های قرمز خون نوزاد حمله می‎کند
• بالا بودن میزان سلول‎های قرمز خون که بیشتر در نوزادان دارای جثه کوچک و دوقلوها مطرح است
• کمبود آنزیم
عفونت‎های باکتریایی یا ویروسی
هیپوتیروئیدیسم
هپاتیت
هیپوکسی
• برخی عفونت‎ها شامل سیفلیس و سرخجه

ریسک فاکتورهای یرقان نوزادان
ریسک فاکتورهای شایع برای یرقان نوزادان شامل موارد زیر است:
• تولد زودرس. نوزادان نارس دارای کبدی به شدت رشد نیافته بوده و حرکات روده در آنها کمتر است، که این به معنی کند شدن روند فیلتر شدن بیلی‎روبین و دفع غیر مکرر آن است.
• شیردهی از پستان. نوزادانی که مقدار کافی مواد تغذیه‎ای یا کالری را از طریق شیر پستان دریافت نمی‎کنند یا دچار کم‎آبی بدن می‎شوند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به یرقان نوزادان قرار دارند.
• رسوس یا ناسازگاری ABO. وقتی گروه خون مادر و بچه متفاوت باشد، آنتی‎بادی‎های مادر وارد جفت می‎شود و به گلبول‎های قرمز خون جنین حمله می‎کند که این سبب شتاب گرفتن روند درهم شکستن این سلول‎ها می‎شود.
کبودی در هنگام تولد. این وضعیت می‎تواند باعث تسریع روند خرد شدن سلول‎های قرمز خون شود، که نتیجه آن بالا رفتن میزان بیلی‎روبین خواهد بود.

علایم یرقان نوزادان
فراگیرترین نشانه یرقان نوزادان زرد شدن پوست و سفیدی چشم‎ها است. این وضعیت به طور معمول در ناحیه سر شروع می‎شود و به قفسه سینه، شکم، دست‎ها و پاها گسترش می‎یابد.
علایم یرقان نوزادان در عین حال می‎تواند موارد زیر را شامل شود:
خواب‎آلودگی
• رنگ‎پریدگی مدفوع. نوزادان شیرخوار از پستان ممکن است دارای مدفوع به رنگ سبز و زرد باشند در حالی که نوزادان تغذیه شده با شیر خشک ممکن است مدفوع به رنگ سبز و خردلی دفع کنند.
• ضعف در مکیدن پستان یا تغذیه
• تیره رنگ شدن ادرار. این احتمال وجود دارد که ادرار نوزاد بی‎رنگ شود
علایم یرقان نوزادان شدید عبارتند از:
• زرد شدن شکم یا اندام‏های دور از قلب
• خواب‎آلودگی
• ناتوانی در وزن‎گیری
• ضعف در تغذیه
• بی‎قراری

تشخیص یرقان نوزادان
پزشکان توصیه می‎کنند که نوزادان پیش از ترخیص از بیمارستان در مورد یرقان تست شوند و بار دیگر به فاصله 3 تا 5 روز از زمان تولد که بیلی‎روبین به بالاترین مقدار خود می‎رسد تست مزبور تکرار گردد.
پزشکان در اغلب اوقات یرقان را صرفاً بر مبنای نمای ظاهری ایجاد شده تشخیص می‎دهند. در هر حال، شدت یرقان از طریق اندازه‌گیری سطح بیلی‎روبین در خون تعیین می‎شود. سطح بیلی‎روبین را می‎تواند بر اساس تست بیلی‎روبین سرم یا دستگاه بیلی‎روبین‎سنج ترانس‎کوتانئوس تشخیص داد.
اگر یرقان نوزادان بیش از دو هفته ادامه پیدا کند، دکتر ممکن است انجام برخی آزمایش‎های مکمل خون و ادرار را برای بررسی اختلالات زیربنایی در دستور کار قرار دهد. به هر حال، در نوزادان شیرخواری که از پستان مادر تغذیه می‎شوند و از جهات دیگر وضعیت سلامت مناسب داشته، خوب تغذیه می‎گردند و افزایش وزن نرمال دارند این موضوع می‎تواند نرمال باشد.

درمان یرقان نوزادان
به طور معمول در موارد خفیف یرقان در نوزادان درمان ضرورتی ندارد زیرا این اختلال در طول دو هفته از بین می‎رود.
اگر نوزاد دچار یرقان شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری مجدد آنها در بیمارستان باشد تا درمان لازم برای کاهش میزان بیلی‎روبین در جریان خون انجام پذیرد. در موارد کمتر حاد درمان را می‎توان در محیط خانه انجام داد.
برخی گزینه‎های درمانی در مورد یرقان شدید عبارتند از:
• فوتوتراپی (نوردرمانی). درمان توسط پرتوهای نور انجام می‎شود. نوزاد را زیر یک شعاع نوری مخصوص گذاشته با ورقه پلاستیکی مخصوصی می‎پوشانند تا نور ماوراء بنفش از شعاع نور تابانده شده خارج گردد. نور باعث ایجاد تغییر در ساختار مولکول‏های بیلی‎روبین می‎شود به طوری که آنها بتوانند از بدن خارج گردند.
• تعویض خون. خون نوزاد مکرراً از بدن خارج شده و با خون اهدایی جایگزین می‎شود. این اقدام صرفاً زمانی مورد استفاده قرار می‎گیرد که نوردرمانی کارآیی نداشته باشد زیرا انجام آن نیاز به بستری کردن نوزاد در بخش مراقبت‎های ویژه نوزادان دارد.
• ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg). در موارد ناسازگاری رسوس یا ABO، برای نوزاد تزریق ایمونوگلوبولین انجام می‎شود. ایمونوگلوبولین پروتئینی در خون است که سطح آنتی‎بادی‎های نشأت گرفته از مادر را که به سلول‎های قرمز خون بچه حمله‎ور شده‎اند کاهش می‎دهد.
اگر یرقان به علتی دیگر بروز کرده باشد، احتمال استفاده از جراحی یا دارودرمانی مطرح خواهد بود.

عوارض یرقان نوزادان
عدم درمان یرقان ممکن است به بروز عوارضی منجر شود.
انسفالوپاتی بیلی‎روبین حاد. اختلالی است که بر اثر تجمع بیلی‎روبین در مغز ایجاد می‎شود (بیلی‏روبین برای سلول‎های مغز سمی محسوب می‎شود). نشانه‎های انسفالوپاتی بیلی‎روبین حاد در نوزاد دچار یرقان شامل تب، تقلا کردن، گریه خارج از کنترل، ضعف در تغذیه، و کش و قوس رفتن بدن یا گردن است. درمان فوری می‎تواند مانع بروز صدمات بیشتر شود.
• کرنیکتروس (یرقان هسته‎ای). یک سندرم بالقوه کشنده است که در موارد انسفالوپاتی بیلی‎روبین حاد بروز کرده سبب ایجاد آسیب دایمی مغز می‎شود. دیگر عوارض جدی اما نادر در این مورد شامل ناشنوایی و فلج مغزی است.

پیشگیری از یرقان نوزادان
بهترین راه برای کاهش شانس ایجاد یرقان در نوزاد اطمینان از مناسب بودن تغذیه است. در هفته اول زندگی نوزاد یا در ادامه آن نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‎شوند باید 8 تا 12 بار در روز شیر بخورند، و این رقم در مورد نوزادان تغذیه شده با شیر خشک باید 1 تا 2 اونس شیر خشک هر 2 تا 3 ساعت یک بار باشد./

Source:
Causes and treatments of infant jaundice
Last updated Tue 19 December 2017
By Caroline Gillott
Reviewed by Karen Gill, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.