plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

علل ورم دست

ورم دست، ورم در هنگام صبح، ورم در هوای داغ، پس از ورزش، ورم در طول بارداری، ورم پس از خوردن مقادیر زیاد نمک، ورم در طول درمان سرطان، ورم دربیماری کلیه، ورم درارتریت

عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ورم در هنگام صبح
• ورم در هوای داغ
• پس از ورزش
• ورم در طول بارداری
• ورم پس از خوردن مقادیر زیاد نمک
• ورم در طول درمان سرطان
• ورم دربیماری کلیه
• ورم درارتریت
• درمان خانگی
• دورنما


ورم هنگامی رخ می‌دهد که مایع در بافت‌ها انباشته می‌شود. عوامل متعددی می‌توانند باعث ورم شوند، که از جملۀ آنها می‌توان به تغییرات دما و اختلالات زیربنایی سلامت اشاره کرد. اگر ورم دست ناشی از یک مشکل پزشکی باشد، درمان مشکل مزبور باید به برطرف شدن ورم بینجامد. شخص ممکن است متوجه شود که انگشتان یا دستان وی بزرگ‌تر از میزان معمول خود به نظر می‌رسند. پوست ممکن است پف کرده و صیقلی به نظر بیایید و امکان آن هست که بر اثر فشار دادن پوست دچار گودرفتگی شود.
ورم دست اکثر مواقع بدون درمان برطرف می‌شود. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به کاهش فواصل زمانی ایجاد ورم کمک کند.
ورم دست ممکن است در اوقات خاصی از روز بروز کرده یا به فعالیت‌های مشخصی مرتبط باشد. یادداشت برداشتن از زمان بروز این ورم به مشخص کردن علت آن کمک می‌کند. ایده خوبی است که زمان بروز ورم و شرایط بروز آن ثبت و ضبط شود.
برخی درمان‌های خانگی می‌توانند باعث کاهش ورم دست شوند. درمان با هدف تحریک مایع به جریان یافتن در سراسر بدن انجام می‌شود، که باعث می‌گردد تا ورم فروکش کند.

ورم در هنگام صبح
ورم دست در هنگام صبح بیشتر جلب توجه می‌کند. عدم حرکت به حالت درازکش در طول شب می‌تواند باعث جمع شدن مایع در بافت دست‌ها شود که نتیجه آن ورم است.
حرکات کششی با دست‌ها در آغاز روز می‌تواند به گردش مایعات کمک کند. نمونه این حرکات در زیر به عنوان مثال آمده است:
• دست‌ها را باز کرده بالای سر و به طرف سقف ببرید و این وضعیت را برای چند ثانیه حفظ کنید.
• دست‌ها را به حالت شق و رق مقابل بدن نگه دارید و به آرامی دایره‌هایی را با مچ دست در هوا رسم کنید.
• انگشتان را به آرامی خم کرده دست را مشت کنید و سپس رها نمایید، و این حرکت را 5 بار یا تا زمان احساس آرامش تکرار کنید.

ورم در هوای داغ
امکان ورم دست در هوای داغ افزایش می‌یابد. دلیل آن است که رگ‌های خونی برای فرستادن خون بیشتر به پوست در تلاش برای خنک کردن بدن متسع می‌شوند. وقتی رگ‌ها گشاد می‌شوند مقداری از مایع موجود در آنها وارد بافت دست‌ها می‌شود.
قرار دادن دست‌ها تا قسمت مچ در آب خنک می‌تواند باعث کاهش ورم شود. یک گزینه دیگر در این مورد پر کردن یک تشتک با آب خنک و قرار دادن دست در آن تا زمان برطرف شدن ورم است.
مردم باید از پوشیدن لباس با آستین تنگ خودداری کنند، چرا که می‌تواند در کنار ورم باعث ناراحتی شود. استفاده از ساعت یا جواهرات نیز می‌تواند باعث کاهش جریان خون شود. باید مطمئن شد که ساعت و جواهرات آنقدر شل بسته شده‌اند که مانعی بر سر راه گردش خون در قسمت مچ دست ایجاد نشود.

ورم پس از ورزش
بدن در طول ورزش گرم می‌شود، که این باعث می‌گردد تا عروق خونی همانند مورد هوای داغ متسع شوند. این وضعیت می‌تواند سبب ورم دست گردد، اگرچه به طور معمول با خنک شدن بدن ورم مزبور از بین می‌رود.
ورزش با شدت متوسط برای بدن مفید است. مردم باید پیش از ورزش و پس از آن مقدار کافی آب بنوشند، و برای خنک ماندن بدن از لباس‌های راحت استفاده کنند.

ورم در طول بارداری
بسیاری از زنان در طول بارداری دچار ورم دست و پا می‌شوند. پوشیدن لباس‌های راحت، حفظ فعالیت جسمانی و بالا گرفتن پاها می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد.
اصطلاح پزشکی برای تبیین موارد جدی‌تر ورم ادم (ادما) است. در صورتی پوست که بر اثر فشار دادن دچار گود رفتگی شود، یا اگر ورم سبب ناراحتی گردد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند. ورم صورت یا اطراف چشم‌ها می‌تواند نشانه دیگری از ادم باشد.

ورم پس از خوردن مقادیر زیاد نمک
نمک زیاد می‌تواند باعث جذب نمک توسط سلول‌ها شود، و این به احتباس آب، و ورم منجر می‌شود. داروهای ارتریت روماتوئید نیز می‌توانند سبب شوند بدن نمک را حبس کند.
کاهش مقدار نمک در رژیم غذایی می‌تواند برای سلامت مفید باشد. خوردن نمک زیاد در درازمدت می‌تواند به افزایش فشار خون، بیماری کلیه و حملات قلبی منجر شود.

ورم در طول درمان سرطان
برخی اشکال سرطان سبب ایجاد ادم می‌شوند. همچنین داروهای شیمی درمانی می‌توانند ورم ایجاد کنند. این ورم می‌تواند به پا، مچ پا، ساق پا یا صورت و همچنین دست‌ها آسیب برساند.
در صورتی که ورم با هر یک از علایم زیر همراه باشد مردم باید مورد مراقبت پزشکی قرار گیرند:
تنگی نفس
• بی‌نظمی ضربان قلب
• کاهش میزان ادرار
• ورمی که به سمت قسمت‌های بالای دست یا پا گسترش می‌یابد.
تیم درمان سرطان می‌تواند توصیه‌هایی برای کمک به رفع ورم دست ارائه دهد.

ورم در بیماری کلیه
کلیه‎ها مایع زائد و آب اضافی را از بدن فیلتر می‌کنند. اگر کلیه‌ها از کارکرد درست برخوردار نباشند، این کار ممکن است آنچنان که باید انجام نشود. مایع و آب اضافی می‌توانند در بافت‌ها جمع شده ورم ایجاد کنند.
دیگر علایم مرتبط به بیماری کلیه شامل خون در ادرار، افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون است.

ورم در ارتریت
یک علامت کلیدی ارتریت ورم و خشکی مفاصل است. علایم بیماری و نواحی آسیب دیده ممکن است متفاوت باشند، و به نوع ارتریت بستگی دارند اما بیماری عموماً در ناحیه دست بروز می‌کند.
مفاصل انگشتان و مچ دست ممکن است قرمز و متورم به نظر برسند و گرم یا خشک احساس شوند. این علایم به ویژه در آغاز روز ملموس‌تر هستند.
علایم فهرست شده در زیر عموماً نشانه ارتریت محسوب می‌شوند:
• مفاصلی که به مدت 1 ساعت یا بیشتر در هنگام صبح حالت خشک و گرفته دارند
• ورمی که 3 روز یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند
• ورمی که 3 بار یا بیشتر در طول هر ماه بروز می‌کند
ارتریت معمولاً به تغییرات سبک زندگی و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل آسپیرین، که می‌توانند درد و التهاب را درمان کنند، جواب می‌دهد.

درمان خانگی
برخی درمان‌های ساده خانگی می‎توانند ورم‌هایی را که هر از گاه بروز می‌کنند مداوا کنند.
گرم یا خنک کردن دست‌ها می‌تواند تسکین دهنده باشد. گرما باعث ریلکس شدن عضلات شده و به گردش خون کمک می‌کند. دوش آب گرم یا گرمادرمانی برای دست‌ها می‌تواند در مورد علایم مزبور مفید باشد.
سرما می‌تواند ورم را کاهش داده و درد را بی‌حس کند (سرمادرمانی). برای استفاده از یخ و قرار دادن آن روی دست مردم باید یخ را در حوله بپیچند.
مردم باید از قرار دادن چیزهای بیش از حد گرم یا سرد روی پوست خودداری کنند. باید از گرم یا سرد کردن دست به مدت بیش از 10 دقیقه خودداری شود، و برای استفاده مجدد از گرما یا سرما باید اجازه داد تا ابتدا پوست به دمای نرمال برگردد.
مردم باید مصرف نمک خود را با کاهش مصرف فست فود، غذاهای کنسروی و بسته‌بندی شده کاهش دهند. محصولات مزبور همگی دارای مقادیر زیاد نمک یا سدیم هستند. مردم باید سبزی‌های تازه و میوه بخورند و بیش از نمک برای طعم دادن به غذا از گیاهان و چاشنی‌های دارویی استفاده کنند.
برای گردش درست مایعات در بدن فعالیت جسمانی باید حفظ شود. مردم نباید به صورت طولانی مدت حالت ساکن داشته باشد و باید منظماً ورزش کنند. حرکات کششی برای مچ دست و بازوها می‌تواند به کاهش ورم دست کمک کند.
آب کشیدن دست یا قرار دادن آن در معرض آب خنک به کاهش سریع ورم منجر می‌شود. در هنگام نشستن، قرار دادن دست روی میز یا دسته صندلی می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد.
نوشیدن آب به مقدار کافی می‌تواند باعث حفظ تعادل مواد شیمیایی و مایعات در بدن شود. این کار همچنین به بهبود گردش خون و احتباس مایعات کمک می‌کند.
اگر دست‌ها مداوماً ورم می‌کنند، این ممکن است ناشی از وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت، مثل بیماری کلیه یا ارتریت باشد. درمان این مشکلات به طور معمول شامل استفاده از دارو است، که باید به کاهش ورم نیز منجر شوند.

دورنما
ورم دست به طور معمول سبب ایجاد مشکلات درازمدت برای سلامت نمی‌شود، اما می‌تواند عارضه ناراحت کننده‌ای باشد. ورم دست در عین حال می‌تواند نشانه وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت تلقی گردد.
برخی درمان‌های خانگی اغلب باعث کاهش تواتر ورم دست می‌شوند. اگر این روش کارآیی نداشته باشد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند، که می‌تواند موضوع را برای یافتن مشکلات زیربنایی احتمالی در سلامت بررسی کند./


• کلیر سیسونس، دکتر الین کی. لو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
Causes of swollen hands
Last reviewed Fri 17 May 2019
By Claire Sissons
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده