دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اسکلروتراپی یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای وریدهای رتیکولار بزرگ شده یا دردناک است

مقالات خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
ورید رتیکولار چیست؟
• چه کسی در ریسک دچار شدن به ورید رتیکولار قرار دارد؟
• آیا ورید رتیکولار خطرناک است؟
• ورید رتیکولار چگونه درمان می‌شود؟
• چه تفاوتی بین ورید رتیکولار و ورید عنکبوتی وجود دارد؟
• چه تفاوتی میان ورید رتیکولار و وریدهای واریسی وجود دارد؟
• خلاصهوریدها ساختارهایی فشردگی‌پذیر هستند که خون فاقد اکسیژن را به قلب برمی‌گردانند.
در قسمت پایین پاهای ما راه‌های متفاوتی برای بروز غیر متعارف وریدها وجود دارد که ورید رتیکولار یکی از آنها محسوب می‌شود. این وریدها به شکلی مابین وریدهای عنکبوتی و وریدهای واریسی ظاهر می‌شوند.
در حالی که وریدهای رتیکولار عمدتاً یک مشکل زیبایی‌شناختی محسوب می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد علایم ناراحت کننده شوند.


ورید رتیکولار چیست؟
وریدهای رتیکولار وریدهای قابل مشاهده هستند که زیر پوست ظاهر می‌شوند اما معمولاً از پوست بیرون نمی‌زنند. برخی از بارزترین مشخصات ورید رتیکولار شامل موارد زیر است:
• رنگ. ورید رتیکولار معمولاً آبی یا بنفش رنگ به نظر می‌رسد.
• محدوده. ورید رتیکولار معمولاً روی قسمت پشت زانوها، داخل کشاله ران‌ها یا نزدیک مچ پاها ظاهر می‌شود.
• علایم. ورید رتیکولار می‌تواند باعث ایجاد درد یا ناراحتی‌های دیگری در قسمت زیر زانوها شود.
در حالی که وریدهای رتیکولار همیشه باعث ایجاد علایم نمی‌شوند، نمای ظاهری آنها ممکن است برای برخی افراد عامل ایجاد نگرانی باشد. در نتیجه، آنان ممکن است در صدد درمان باشند، تا وریدهای رتیکولار کمتر مشهود ‌شود.


چه کسی در ریسک دچار شدن به ورید رتیکولار قرار دارد؟
ورید رتیکولار از وضعیتی موسوم به عدم کفایت عروقی یا عدم کفایت وریدی نشأت می‌گیرد. وریدهای ما "سوپاپ"های کوچکی دارند که مانع از برگشت به عقب خون در زمان بازگشت آن به قلب می‌شود.
به هر حال در عدم کفایت عروقی، خون به دلیل وجود مشکلی در عملکرد دریچه‌ها به عقب برمی‌گردد. عدم کفایت عروقی می‌تواند چند نوع ورید شامل موارد زیر ایجاد کند:
• ورید عنکبوتی
ورید واریسی
• ورید رتیکولار
برخی ریسک فاکتورهای عدم کفایت وریدی شامل موارد زیر است:
• تاریخچه خانوادگی. اگر کسی دارای تاریخچه خانوادگی مشکلات ورید باشد، احتمالاً دچار ورید رتیکولار و دیگر مشکلات وریدی خواهد شد.
• شغل. افراد دارای مشاغل نیاز سر پا ماندن زیاد مثل آموزگاران، پرستاران یا کارگران کارخانه‌ها ممکن است بیشتر دچار ورید رتیکولار شوند. نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر نیز ریسک ورید رتیکولار را در قسمت پشت زانوها افزایش می‌دهد.
چاقی. چاقی می‌تواند فشار ناحیه شکم را افزایش دهد. این وضعیت فشار بیشتری بر وریدها آورده بر گردش خون تأثیر می‌گذارد.
• بارداری. رحم در حال رشد زن باردار می‌تواند بر جریان خون تأثیر گذاشته فشار بر وریدها را افزایش دهد.
پیری. مردم بر اثر بالا رفتن سن بیشتر در معرض عدم کفایت وریدی قرار می‌گیرند.
گاهی از اوقات ورید رتیکولار بدون هیچ علت مشخصی بروز می‌کند.


آیا ورید رتیکولار خطرناک است؟
ورید رتیکولار ممکن است ناراحت کننده یا دردناک باشد اما معمولاً خطرناک نیست. به هر حال، آنها نشان دهنده این موضوع هستند که جریان گردش خون در وریدها آن گونه که باید باشد، نیست.
اگر کسی دچار ورید رتیکولار باشد، ممکن است بخواهد قدم‌هایی را برای بهبود جریان خون به پاهای خود بردارد. این قدم‌ها شامل موارد زیرند:
• در ارتفاع قرار دادن پاها که محرک جریان رو به عقب و برگشت به قلب خون می‌شود
• خودداری از روی هم انداختن پاها در زمان نشستن که باعث ایجاد اختلال در جریان خون می‌شود
• پوشیدن جوراب‌های فشاری (به ویژه اگر شخص دارای شخص نیازمند ایستادن طولانی مدت باشد)، که به کاهش ورم پا و بهبود گردش خون کمک می‌کنند
• ورزش منظم، که به مدیریت وزن و تحریک گردش خون کمک می‌کند
اگر کسی دچار عدم کفایت وریدی مزمن به همراه تعداد زیادی ورید واریسی و مشکلات گردش خون شود این وضعیت می‌تواند خطرناک باشد.
نقاط پراکنده دچار ورید رتیکولار معمولاً مشکلی برای سلامت محسوب نشده، عمدتاً معضلی زیبایی‌شناختی هستند. اگر ورید رتیکولار به شکل خاص توأم با درد باشد، شخص باید به پزشک مراجعه کند.


ورید رتیکولار چگونه درمان می‌شود؟
بر مبنای یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2015، اسکلروتراپی یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای وریدهای رتیکولار بزرگ شده یا دردناک است.
این درمان شامل تزریق موادی است که از طریق تخریب جدار وریدها باعث از بین رفتن ورید رتیکولار می‌شود. این وضعیت باعث کلاپس وریدها و انسداد آنها می‌شود.
پزشک از سونوگرافی برای شناسایی وریدی که باید تزریق در آن صورت گیرد استفاده می‌کند. دیگر گزینه‌های درمانی شامل موارد زیر است:
• درمان با نور ضرباندار شدید. این درمان که به نام IPL نیز شناخته می‌شود معمولاً در مورد وریدهای عنکبوتی مؤثر است اما ممکن است در مشکل ورید رتیکولار نیز کمک کننده باشد. در این درمان از ساطع کردن نور برای تخریب وریدهای آسیب دیده به روشی مشابه لیزر درمانی استفاده می‌شود.
• لیزر درمانی. پزشکان از لیزر درمانی به روشی مشابه اسکلروتراپی استفاده می‌کنند. لیزر درمانی در مقایسه با اسکلروتراپی درد کمتری دارد. به هر حال، بر مبنای یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2017، لیزردرمانی ممکن است با عوارض بیشتری مثل ایجاد لکه‌های پوستی همراه باشد. همان مرور تحقیقی نشان داد که هم لیزردرمانی و هم IPL در مقایسه با اسکلروتراپی پرهزینه‌تر هستند.
• میکروفلبکتومی. این نوع درمان شامل استفاده از ابزار پزشکی برای بیرون کشیدن ورید رتیکولار به روشی با حداقل رویکرد تهاجمی است. این روش بیشترین کاربرد را در مورد وریدهای واریسی دارد.
• ترموکواگیولیشن. این درمان شامل استفاده از انرژی فرکانس رادیویی برای آسیب زدن و تخریب وریدهای آسیب دیده است. پزشک از یک سوزن کوچک و نازک که فرکانس رادیویی ساطع می‌کند و باعث تخریب گرمایی ورید رتیکولار می‌شود استفاده می‌کند.
گاهی از اوقات پزشک برای رسیدن به حداکثر اثربخشی درمان ترکیبی را توصیه می‌کند. این موضوع مهم است که پزشک وریدهای آسیب دیده را به طور کامل از بین ببرد. در غیر این صورت شخص ممکن است در خطر دچار شدن به لخته خون قرار گیرد.


چه تفاوتی بین ورید رتیکولار و ورید عنکبوتی وجود دارد؟
مشهودترین تفاوت این دو موضوع اندازه وریدها است.
بر مبنای یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2017، ورید رتیکولار (در حدود 3 میلی‌متر یا کمتر) از وریدهای عنکبوتی (معمولاً 1 میلی‌متر یا کمتر) بزرگ‌ترند.
شخص ممکن است همزمان دچار وریدهای رتیکولار و وریدهای عنکبوتی باشد. ورید رتیکولار گاه ممکن است نقش یک "منبع" را برای وریدهای عنکبوتی بازی کند.
شخص ممکن است ورید رتیکولار و چند الگوب کوچک ورید واریسی را مشاهده کند که منشأ آنها وریدهای رتیکولار است.


چه تفاوتی میان ورید رتیکولار و وریدهای واریسی وجود دارد؟
وریدهای رتیکولار کوچک‌تر از وریدهای واریسی هستند. این رگ‌ها همچنین حالت هموارتری دارند و پیچش آنها کمتر از وریدهای واریسی است.
دیگر راه آسان برای یافتن تفاوت بین وریدهای واریسی و ورید رتیکولار این است که شخص معمولاً وجود ورید رتیکولار را احساس نمی‌کند. به هر حال، وریدهای واریسی معمولاً روی پوست حالت برجسته پیدا می‌کنند و شخص وجود آنها را احساس می‌کند.


خلاصه
وریدهای رتیکولار وریدهای قابل مشاهده‌ای در پاها هستند که شخص وجود آنها را احساس نمی‌کند. آنها می‌توانند درد و ناراحتی‌های دیگری ایجاد کنند.
چند رویکرد درمانی بسته به اندازه و محل شکل‌گیری وریدها در دسترس است. اگر وریدها برای کسی ناراحت کننده بوده یا باعث آگاهی شخص از وجود آنها شود در مورد گزینه‌های تشخیص و درمان می‌توان با پزشک مشورت کرد./ورید رتیکولار و تفاوت‌های آن با ورید عنکبوتی و ورید واریسی 
دکتر مردیت گودوین، ریچل نل
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
All About Reticular Veins
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP —
Written by Rachel Nall, MSN, CRNA
On February 8, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.