دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

خونریزی وریدی چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع خونریزی دارد؟

 قطع عضو, کمک‌های اولیه, لخته شدن خون, خونریزی شریانی, خونریزی کاپیلاری, شوک

خونریزی وریدی نیز می‌تواند به اندازه خونریزی شریانی مشکلی جدی باشد

مقالات خون‌شناسی

در این مقاله:
خونریزی وریدی چگونه به نظر می‌رسد؟
• کمک‌های اولیه برای خونریزی وریدی
• تفاوت میان انواع مختلف خونریزی
• چه موقعی خونریزی مشکلی اورژانسی است؟
• خلاصههر بار که قلب ما می‌تپد خون را از طریق شبکه پیچیده‌ای از رگ‌های خونی پمپاژ می‌کند. عروق خونی، شامل شریان‌ها، وریدها، و مویرگ‌ها، جریان خون گردش خون را کنترل می‌کنند.
اگر هر یک از این رگ‌های خونی آسیب ببینند خونریزی ایجاد خواهد شد. نوع خونریزی بستگی به رگ‌های خونی درگیر دارد:
خونریزی شریانی. خونریزی شریانی زمانی مطرح است که خون از شریان می‌آید. شریان‌ها خون غنی از اکسیژن را از قلب به ارگان‌های بدن حمل می‌کنند.
• خونریزی وریدی. در خونریزی وریدی، جریان خون از ورید نشأت می‌گیرد. وریدها خون اکسیژن‌زدایی شده را به قلب برمی‌گردانند.
• خونریزی کاپیلاری. خونریزی کاپیلاری زمانی مطرح است که خون از یک کاپیلاری نشت می‌کند. کاپیلاری‌ها رگ‌های کوچک خونی هستند که شریان‌ها را به وریدها متصل می‌کنند.
خونریزی شریانی شدیدترین نوع خونریزی است، اما خونریزی وریدی نیز می‌تواند به اندازه خونریزی شریانی مشکلی جدی باشد. شخص می‌تواند خونریزی وریدی را با نگاه کردن به رنگ خون و سرعت خروج آن از محل زخم یا جراحت تشخیص دهد.


خونریزی وریدی چگونه به نظر می‌رسد؟
وقتی یک ورید پاره شده یا به شدت آسیب می‌بیند، جریان خون خارج شده رنگ قرمز تیره یا آبی‌فام دارد. علت آن است که این خون فاقد اکسیژن است.
به علاوه، از آنجا که خون در حال حرکت به سمت قلب است، در مقایسه با خون شریانی فشار کمتری دارد. این "نشت" شبیه به مایعی غلیظ است، که به شکل مداوم از بدن خارج می‌شود. اگر آسیب ورید عمقی یا گسترده باشد خروج خون ممکن است حالت فورانی به خود بگیرد.
خونریزی وریدی ممکن است به علت زخم‌های فهرست شده در زیر ایجاد گردد:
• بریدگی
• سوراخ شدگی
• قطع عضو


کمک‌های اولیه برای خونریزی وریدی
در مجموع تمامی انواع خونریزی به مراقبتی مشابه نیاز دارند. هدف کاهش خونریزی و پیشگیری از کاهش خون و ترمیم پارگی زمینه‌ای یا بریدگی ورید دچار خونریزی است.
اگر کسی دچار خونریزی وریدی شده باشد کارهای زیر باید برای وی انجام شود:
1. برای محافظت از خود دستگش لاتکس بپوشید. اگر دستکش در اختیار ندارید دست‌های خود را با کیسه پلاستیکی یا پارچه تمیز بپوشانید.
2. زخم را بیابید. در صورت نیاز لباس شخص دچار خونریزی را در محل مجاور جراحت از تن وی خارج کرده یا پاره کنید.
3. در صورت امکان، محل جراحت را در سطحی بالاتر از قلب شخص نگه دارید.
4. با پارچه تمیز یا گاز، چیزهایی مثل دستمال، روی زخم را بپوشانید. اگر این اقلام را در اختیار ندارید از دست خود استفاده کنید.
5. روی محل خونریزی را به مدت 5 دقیقه به ملایمت فشار دهید. اگر زخم کوچک باشد، از انگشتان خود استفاده کنید. در صورت بزرگ بودن محل زخم از کف دست استفاده کنید.
6. اگر خونریزی به مدت 10 دقیقه ادامه یابد، پارچه اضافی روی آن بگذارید. فشار بیشتری را در ناحیه‌ای وسیع‌تر اعمال کنید. از برداشتن رویه اول زخم خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند باعث اختلال در فرآیند لخته شدن خون گردد.
7. در صورت عدم توقف خونریزی، خروج مقدار زیاد خون یا از دست رفتن هشیاری فرد آسیب دیده، اورژانس خبر کنید.
مدیریت کردن خونریزی وریدی معمولاً آسان‌تر از خونریزی شریانی است. به هر حال اگر ورید آسیب دیده بسیار عمقی باشد، ممکن است متوقف کردن خونریزی با مشکل مواجه گردد.


تفاوت میان انواع مختلف خونریزی
گذشته از خونریزی وریدی انواع خونریزی شامل خونریزی شریانی و خونریزی کاپیلاری است. دو نوع مزبور متفاوت از خونریزی وریدی به نظر می‌رسند، بنابراین دانستن تفاوت آنها اهمیت دارد.
در ادامه هر یک از انواع خونریزی تشریح می‌شود:

خونریزی شریانی
خونریزی شریانی که خونریزی پالستیک نیز نامیده می‌شود جدی‌ترین نوع خونریزی محسوب می‌گردد. این نوع خونریزی عموماً بر اثر جراحات عمده ایجاد می‌شود.
از آنجا که جریان خون شریانی از قلب می‌آید اکسیژن‌دار و به رنگ سرخ روشن است. این نوع خون در عین حال با هر تپش قلب با الگویی ریتمیک به بیرون فوران می‌کند. این فشار می‌تواند خون را تا چند پا فوران دهد.
در مقایسه با خونریزی وریدی، کنترل خونریزی شریانی دشوارتر است. نیروی هر ضربان قلب فرآیند لخته شدن خون را دچار اختلال می‌کند، که این می‌تواند به از دست رفتن مقدار زیادی خون منجر گردد.

خونریزی کاپیلاری
خونریزی کاپیلاری شایع‌ترین نوع خونریزی است. این نوع خونریز ی در هر بار آسیب دیدن پوست بروز می‌کند ینابراین با تمامی زخم‌ها ایجاد می‌شود. خونریزی کاپیلاری به اندازه دیگر اشکال خونریزی مشکلی جدی نیست.
خون کاپیلاری به بیرون نشت یا ترشح می‌کند. این نوع خونریزی در عین حال به سرعت جریان می‌یابد اما معمولاً کنترل آن آسان است. علت آن است که مویرگ‌ها کوچکند و اکثر جراحات باعث ایجاد این نوع خونریزی سطحی هستند.
گاهی از اوقات اگر کاپیلاری‌ها بر اثر یک ضربه فیزیکی بترکند، خون ممکن است زیر پوست جمع شود. این وضعیت کبودی ایجاد خواهد کرد.


چه موقعی خونریزی مشکلی اورژانسی است؟
در اکثریت موارد خونریزی مشکلی کوچک است و می‌توان آن را با کمک‌های اولیه متوقف کرد.
به هر حال، خونریزی می‌تواند یک مشکل اورژانسی باشد، حتی اگر جریان خون متوقف گردد. در صورت مواجهه با وضعیت‌های زیر دخالت اورژانسی نیاز است:
• خونریزی پس از وارد کردن فشار به مدت چند دقیقه متوقف نشود
• خون به سرعت فوران کند که این نشانه‌ای از خونریزی شریانی است
• زخم عمقی، بزرگ، بوده یا با یک شیء همراه باشد
• استخوان در محل جراحت عیان شده باشد
• زخم در ناحیه چشم یا شکم ایجاد شده باشد
• زخم در قفسه سینه یا گردن بوده و باعث مشکل تنفسی شده باشد
• جراحت بر اثر تصادم با یک وسیله نقلیه موتوری ایجاد شده باشد
• در شخص آسیب دیده نشانه‌های شوک مشاهده شود


خلاصه
خونریزی وریدی هنگامی رخ می‌دهد که یک ورید پاره یا بریده می‌شود. این خون رنگ سرخ تیره دارد و به صورت شره از بدن خارج می‌شود، و حرکتی پایدار و کند دارد. خون وریدی همانند خون شریانی فوران نمی‌کند.
اگرچه خونریزی وریدی نمایی متفاوت دارد می‌تواند به اندازه خونریزی شریانی جدی باشد. این موضوع اهمیت دارد که با اعمال فشار بر روی ناحیه دچار خونریزی این خونریزی در حد امکان به سرعت بند بیاید.
اگر خونریزی پس از گذشت چند دقیقه متوقف نشود، شخص دچار رنگ پریدگی یا عدم هشیاری یا افت فشار خون شود باید اورژانس خبر کرد. شخص در عین حال باید اگر خونریزی بسیار عمقی بوده یا دچار نشانه‌های شوک شده باشد کمک اورژانسی دریافت کند./خونریزی وریدی چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع خونریزی دارد؟
دکتر پایال کولی، کیرستن نونز
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
What Is Venous Bleeding?
Medically reviewed by Dr. Payal Kohli, M.D., FACC —
Written by Kirsten Nunez
On April 9, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ژنتیک و کشف مهم در مورد فشار خون در مطالعة بزرگ جهانی

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.