دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

برای کمردرد و گردن درد چی خوبه؟ ( درمان با دارو و ورزش )

رپورتاژ آگهی

از هر 10 نفر، 8 نفر در برهه‌ای از زندگی خود به درد کمر و گردن دچار می‌شوند. درد حاد می‌تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده و پس از گذشت چند روز تا چند هفته برطرف شود. با این حال برخی از موارد درد گردن و کمر با وجود انجام درمان‌های جراحی و غیر جراحی همچنان باقی می‌مانند. به این دردهای طولانی مدت درد مزمن گفته می‌شود.

داروهای مورد استفاده برای درد کمر و گردن

داروهای مختلفی وجود دارند که برای درد ناحیه کمر و درد گردن استفاده می‌شوند ازجمله داروهای خوراکی و داروهای موضعی. ممکن است این داروها توسط پزشک برای شما تجویز شده و یا به صورت بدون نسخه در دسترس باشند.

داروهای خوراکی برای درد کمر و گردن

داروهای مسکن خوراکی به شکل قرص، کپسول و فرمولاسیون‌های مایع وجود دارند. ازجمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن در دو نوع بدون نیاز به نسخه و تجویزی در دسترس هستند. این داروها می‌توانند درد، تب و التهاب را کاهش دهند.

استامینوفن

استامینوفن انتقال سیگنال‌های درد به طرف مغز را مسدود می‌کند. این دارو بدون نیاز به نسخه قابل خریداری بوده و ممکن است با داروهای دیگری نیز ترکیب شده باشد. این دارو ضد التهاب نبوده و می‌توان برای کنترل بهتر درد آن را همراه با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مصرف کرد.

داروهای ضد افسردگی

برخی از داروهای ضد افسردگی مثل دولوکستین و آمیتریپتیلین می‌توانند در مدیریت دردهای مزمن حتی در افرادی که افسردگی ندارند مؤثر باشند. این داروها تنها با نسخه‌ی پزشک قابل خریداری هستند.

داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج مثل گاباپنتین و پرگابالین شبیه به یکی از انتقال دهنده‌های عصبی بدن هستند و سیگنال‌های عصبی مغز که باعث دردهای عصبی می‌شوند را کاهش می‌دهند. افراد مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است به این دردها دچار شوند. این داروها نیز تنها با نسخه‌ی پزشک قابل خریداری هستند.

داروهای شل کننده‌ی عضلانی

شل کننده‌های عضلانی مثل سیکلوبنزاپرین باعث شل شدن عضلات خواهند شد. این داروها معمولاً برای دردهای مربوط به مشکلات اسکلتی عضلانی مثل کمر درد و آسیب‌های شلاقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها تنها با نسخه قابل خریداری بوده و معمولاً برای دوره‌های کوتاه (2 تا 3 هفته) تجویز می‌شوند. البته ممکن است برخی افراد این داروها را برای مدیریت دردهای مزمن استفاده کنند.

داروهای مخدر

مخدرها مثل هیدروکودون، استامینوفن کدئین و اکسی کودون مسکن‌های قدرتمندی هستند که تنها با نسخه‌ی پزشک قابل خریداری هستند. این داروها معمولاً برای دردهای شدید و حاد مثل درد بعد از جراحی استفاده می‌شوند. ممکن است برخی افراد این داروها را برای دردهای مزمن مثل کمردرد استفاده کنند. داروهای مخدر به دلیل احتمال سوء مصرف به طور دقیق توسط نظام سلامت کنترل می‌شوند.

استروئیدهای خوراکی

استروئیدهای خوراکی مثل متیل پردنیزولون و پردنیزون داروهای ضد التهاب هستند. در حالی که این داروها معمولاً برای تسکین درد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ممکن است در برخی از موارد برای درمان گردن درد حاد در اثر التهاب مصرف شوند. استروئیدهای خوراکی نیز برای دوره‌های کوتاه مدت تجویز می‌شوند. مصرف طولانی مدت این داروها باید به طور دقیق کنترل شود چراکه خطر بروز عوارض جانبی جدی را به همراه خواهد داشت.

داروهای مسکن موضعی

داروهای مسکن موضعی مثل کرم‌ها، ژل‌ها و پچ های پوستی به طور مستقیم بر روی پوست استفاده می‌شوند. این داروها نیز در دو نوع بدون نسخه و تجویزی وجود دارند و معمولاً برای کاهش دردهای موضعی مثل آرتروز مفاصل یا دردهای عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورزش برای کمردرد

می‌توانید با استفاده از حرکات زیر عضلات کمر خود را بکشید و آن‌ها را تقویت کنید. هر تمرین را چند مرتبه تکرار کنید و با آسان شدن هر تمرین دفعات تکرار آن را افزایش دهید.

کشیدن زانو به سمت سینه

به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید تا کف پاها بر روی زمین قرار بگیرند. با استفاده از هر دو دست خود یک زانو را گرفته و آن را به سمت سینه‌ی خود بکشید. عضلات شکم خود را منقبض کرده و کمر را به طرف زمین فشار دهید. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه داشته و به حالت اولیه‌ی خود بازگردید سپس این حرکت را با پای دیگر خود تکرار کنید. در نهایت این حرکت را با هر دو پا انجام دهید. این تمرین را 2 تا 3 مرتبه در روز انجام دهید. ترجیحاً یک بار به هنگام صبح و یک بار به هنگام شب.

چرخش پایین کمر

به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید تا کف پاها بر روی زمین قرار بگیرند. در حالی که شانه‌های خود را بر روی زمین نگه داشته‌اید زانوهای خود را به یک طرف بچرخانید. این حالت را 5 تا 10 ثانیه حفظ کرده و به حالت اولیه بازگردید سپس این حرکت را به طرف دیگر انجام دهید. این تمرین را 2 تا 3 مرتبه در روز انجام دهید. ترجیحاً یک بار به هنگام صبح و یک بار به هنگام شب.

حرکت پل

به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید تا کف پاها بر روی زمین قرار بگیرند. در حالی که شانه‌ها و سر خود را بر روی زمین نگه داشته‌اید عضلات شکم و باسن خود را منقبض کنید. سپس لگن خود را بالا بکشید تا جایی که زانوها، لگن و شانه‌های شما در یک خط مستقیم قرار بگیرند. در حالی که این حالت را حفظ کرده‌اید سه نفس عمیق بکشید و سپس به حالت اولیه بازگردید و مجدداً این حرکت را تکرار کنید. این تمرین را با 5 حرکت در روز شروع کرده و به تدریج دفعات آن را تا 30 حرکت افزایش دهید.

حرکت گربه

به صورت چهار دست و پا قرار گرفته و به آرامی کمر خود را قوس دهید به شکلی که شکم شما به طرف سقف کشیده شود. سپس اجازه دهید که کمر شما به آرامی به طرف زمین بازگردد. به حالت اولیه بازگشته و این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید. این تمرین را دو بار در روز انجام دهید.

فشار دادن کتف‌ها

بر روی یک چهارپایه یا صندلی بدون دسته بنشینید. در حالی که حالت مناسب بدن خود را حفظ کرده‌اید شانه‌های خود را به طرف یکدیگر بکشید. این حالت را 5 ثانیه حفظ کرده و رها کنید. سپس این حرکت را 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید. این تمرین را 2 بار در روز انجام دهید.

ورزش برای گردن درد

ابتدا لازم است تا عضلات گرفته را با استفاده از تمرینات کششی مناسب شل کنید. تمرینات کششی به بازیابی و حفظ انعطاف، بهبود دامنه حرکتی و تقویت گردش خون کمک می‌کنند که همگی منجر به تسکین درد خواهند شد. چند حرکت از تمرینات زیر را انتخاب کرده و آن‌ها را در حد توان خود انجام دهید. سعی کنید حداقل 30 ثانیه – 1 تا 2 دقیقه به صورت ایده آل – برای هر تمرین وقت بگذارید.

خم کردن و چرخاندن گردن

در حالت ایستاده یا نشسته سر خود را به طرف جلو نگه دارید و سپس آن را به طرف راست خم کنید. در این حالت باید کشیدگی گردن تا عضله‌ی ذوزنقه‌ای را احساس کنید. پس از حدود 10 ثانیه به آرامی سر خود را به طرف چپ خم کرده و پس از احساس کشیدگی 10 ثانیه صبر کنید. پس از آن به حالت اولیه بازگردید. این کار را 2 تا 3 مرتبه تکرار کنید.

چرخاندن شانه

بایستید و دست‌های خود را در دو طرف بدن نگه دارید. شانه‌های خود را عقب کشیده و با آن‌ها 5 حرکت دایره‌ای انجام دهید. سپس این حرکت را 5 بار به طرف جلو تکرار کنید. این تمرین را 2 تا 3 مرتبه انجام دهید.

دیوار

بایستید و پشت خود را به یک دیوار بچسبانید. ممکن است لازم باشد تا پاهای خود را اندکی جلو ببرید تا کمر شما کاملاً به دیوار بچسبد. دست‌های خود را باز کنید تا بدن شما شبیه به حرف T بر روی دیوار قرار بگیرد سپس آرنج‌های خود را با زاویه‌ی 90 درجه خم کنید. به آرامی دست‌های خود را بر روی دیوار به طرف بالا و پایین حرکت دهید و اجازه ندهید که دست شما از دیوار جدا شود. در هر حرکت انگشتان خود را در بالای سر با یکدیگر تماس داده و مجدداً دست خود را پایین بیاورید. این تمرین را در 3 ست 10 تایی انجام دهید.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.