دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درمان تاخیر گفتاری کودک به چه شکل است؟

رپورتاژ آگهی

تاخیر گفتاری کودک چیست؟ تاخیر گفتاری یا تاخیر زبان در تکلم یکی از بیماری‌های رایج است که ما در این مقاله قصد داریم از علائم آن و راه های درمان و تشخیص آن برای شما صحبت کنیم. این بیماری یعنی تاخیر گفتاری بیشتر در کودکان رایج است اما ممکن است بزرگسالان نیز به دلیل ریشه هایی که در کودکی خود داشته اند دچار این بیماری باشند و در گفتار خود تاخیر داشت تاخیر داشته باشند. تاخیر گفتاری را می‌توان تا حدود یک بیماری عصبی دانست اما ممکن است عوامل زیادی باعث بروز این اختلال در کودکان و بزرگسالان شود. ما در ادامه این مطلب قصد داریم برای شما از بیماری تاخیر گفتاری صحبت کنیم و راه های درمان و علل آن را برای شما شرح دهیم با ما همراه باشید.

 

بهترین دکتر متخصص گفتاردرمانی تهران 

تاخیر گفتاری یا تاخیر زبان چیست ؟ 

تاخیر گفتار کودک یا تاخیر زبان یک نوع اختلال ارتباطی رایج در میان کودکان و برخی از بزرگسالان است. هنگامی که کودک به عطف مراحل رشد زبان می رسد می بایست بدون هیچ مشکلی صحبت و تکلم کند اما اگر این صحبت و تکلم با تأخیر همراه باشد به کودک شما دچار بیماری ارتباطی تغییر گفتاری است.

لازم نیست از تاخیر گفتاری بترسید و فکر کنید کودک شما دچار مشکلی است که حل شدنی نمی باشد. در واقع کودک شما هنگامی که به نقاط عطف گفتار رسیده است نسبت به سایر کودکان در رسیدن به توانایی های صحبت کردن، سرعت رشد کمتری دارد. کودکانی که دچار بیماری و اختلال تاخیر گفتاری هستند در بیان کردن حرفهای خود یا درک کردن حرف های دیگران مشکل دارند. در این شرایط باید به بهترین دکتر متخصص گفتاردرمانی تهران مراجعه فرمایید.

تاخیر گفتاری می تواند یک تاخیر ترکیبی باشد به این ترتیب که تاخیر آنها ناشی از اختلالات شنوایی، گفتاری و یا حتی شناختی باشد. در واقع به مجموعه‌ ای از اختلالات شنوایی، گفتاری و شناختی تاخیر گفتاری گفته می شود. تاخیر گفتاری یک بیماری نادر نیست؛ طبق آخرین اعلام های سازمان بهداشت جهانی و بررسی های سیستم بهداشتی دانشگاه میشیگان تاخیر و گفتاری در کودکان و در مواقع در بزرگسالان نیز رایج است. بررسی هایی که این دانشگاه انجام داده است نشان داده است که با رشد زبان ۵ تا ۱۰ درصد از کودکان در سن پیش دبستانی دچار تاخیر گفتاری هستند.

 

انواع تاخیر گفتاری کدامند ؟ 

به طور کلی در اختلال تاخیر گفتاری می توان اختلال مربوط به تاخیر در دریافت و یا تاخیر در بیان صحبت باشد و یا در مواقعی نیز ترکیبی از دریافت بیان باشد. اختلال تاخیر گفتاری در دریافت بدین معنی است که کودک شما نمی تواند به خوبی دریافت کند که بقیه چه صحبتی می کنند و آن را درک کند. این در حالی است که اختلال تاخیر گفتاری در بیان به این معنی است که کودک شما به هنگام صحبت کردن تاخیر دارد بیان می تواند به خوبی صحبت کند و مفهوم بیان خود را به دیگران برساند .

 

راههای تشخیص تاخیر گفتاری چیست ؟

قبل از اینکه به سراغ درمان تاخیر گفتاری در کودکان برویم بایست به شما علائم و راههای تشخیص این اختلال ارتباطی را نشان دهیم. اگر کودک شما دچار تاخیر گفتاری و تأخیر در زبان باشد در نقاط عطف زبان و رشد معمول نمی‌تواند به خوبی صحبت کند. نشانه های خاص و مهارت زبان آنها به سن و ماهیت تاخیر گفتاری آنها بسته خواهد داشت. بدین معنی که نمی‌ توان گفت که کودک در چه سنی ممکن است این علائم را داشته باشد چرا که سن نقاط عطف صحبت کردن کودکان با یکدیگر متفاوت است. اما با نشانه ها و علائمی که در قسمت پایین برای شما مشخص خواهیم کرد می‌ توانید بررسی کنید که آیا کودک شما دچار اختلال تاخیر گفتاری است یا خیر! علائم و نشانه های تاخیر گفتاری کودکان به شرح زیر است. برای درمان آن باید از گفتاردرمانی در کودکان بهره ببریم.

  • اگر کودک شما در سن ۱۵ ماهگی با دهان خود صدا ایجاد نکند. در این مواقع شما باید نسبت به داشتن اختلال تاخیر گفتاری کودک خود شک کنید و آن را دلیل صددرصدی بر داشتن این اختلال ندانید .
  • صحبت نکردن کودک تا سن دو سالگی. اگر کودک شما تا سن دو سالگی هیچ صحبتی نکرد و مورد اول یعنی تا سن ۱۵ ماهگی نیز صدایی از دهان خود ایجاد نکرده بود شما میتوانید بگویید که کودک شما در حال دچار شدن به اختلال تاخیر گفتاری است .
  • کودک نمی تواند تا سن سه سالگی با جملات کوتاه صحبت کنند هرچه بیشتر کودک شما این علائم و نشانه ها را داشته باشد شما بیشتر باید نسبت به این که کودک شما دچار اختلال تاخیر گفتاری است اطمینان حاصل کنید.
  • دشواری کودک در پیروی از دستورالعمل ها، تلفظ های ضعیف یا حرکات ضعیف دهان ، داشتن مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات توسط کودک ، رها کردن بی جای کلمات در جمله از جمله علائم و نشانه های دیگری هستند که در کنار سایر علائم و نشانه ها نشان دهنده داشتن اختلال تاخیر گفتاری کودک شما می باشد.

 

گفتاردرمان خوب در تهران

 

دلایل تاخیر گفتاری چیست؟

دلایل بسیاری برای تاخیر گفتاری کودکان وجود دارد این دلایل ممکن است در بدو تولد کودک در کودک باشد و یا در مواردی ممکن است بر اساس نوع زندگی کودک در کودک ایجاد شود. مشکلات شنوایی، اوتیسم، ناتوانی ذهنی و مسائل روانی و اجتماعی از عمده‌ترین دلایلی هستند که کودک شما را به تاخیر گفتاری دچار میکنند.

 

اوتیسم و تاخیر گفتاری کودک

اوتیسم بیماری است که اصولاً بر ارتباطات فرد تاثیر می‌گذارد .شاید اغلب کودکان مبتلا به اوتیسم تاخیر زبان و تاخیر گفتاری نداشته باشند اما اغلب بر ارتباط آنها تأثیر می‌گذارد و به نوعی می‌توان گفت که کودک اوتیسم دچار تاخیر گفتاری و زبانی می باشد .

 

تاخیر گفتاری ناشی از مسائل روانی و اجتماعی

یکی از بارزترین مواردی که باعث تاخیر گفتاری ناگهانی کودکان می‌شود، مسائل مربوط به روان و اجتماع است . برای نمونه اگر یک کودک بیش از اندازه نادیده گرفته شود و مورد بی توجهی مزمن قرار گیرد ممکن است به مشکلاتی در توسعه زبان دچار شود و بیماری تاخیر گفتاری دچار شود .

 

بهترین مرکز گفتاردرمانی تهران

 

تاخیر گفتاری کودک را چگونه تشخیص دهیم؟

برای تشخیص تاخیر گفتاری کودک شما می بایست پس از چکاب عمومی کودک توسط پزشک کودکان از او بخواهید تا کودک شما را به یک آسیب شناس گفتار و زبان ارجاع دهد. آسیب‌شناس زبان کودک شما را از تمام لحاظ ها از جمله دریافت و بیان مورد معاینه قرار می‌دهد و با انجام تست هایی مشخص می کند که آیا کودک شما دچار تاخیر گفتاری است یا خیر. آزمونی که توسط آسیب شناس زبان از کودک شما گرفته می‌شود در شکل‌های مختلف انجام می‌شود و بر ارتباط کلامی و غیرکلامی کودک متمرکز شده و با مقیاس های استاندارد تشخیص می دهد که آیا کودک شما دچار تاخیر گفتاری و تاخیر در زبان است یا خیر.

پس از انجام تست های مربوط به تاخیر گفتاری ممکن است آسیب‌شناس تست‌های دیگری را از کودک شما نیز به عمل بیاورد تا مطمئن شود که آیا کودک شما دچار کم شنوایی نباشد و مشکلات دریافت و درک کلمات و صحبت‌ها را نیز نداشته باشد .

 

درمان تاخیر گفتاری کودک 

هنگامی که تاخیر گفتاری و تأخیر زبان کودک شما مشخص شد حال نوبت به درمان آن است. برای درمان تاخیر گفتاری طرح‌های بسیار وجود دارد اما طرح جامعه ای که وجود دارد شامل گفتار و زبان درمانی است که توسط آسیب شناس گفتار زبان انجام می شود. این آسیب شناس گفتار زبان مشکلات یک کودک شما ممکن است با آن روبرو باشد را بررسی می‌کند و اطلاعاتی را از بررسی مشکلات به دست می‌آورد تا یک طرح درمانی نوین را برای درمان تاخیر گفتاری کودک شما به صورت اختصاصی طراحی کند. در مواقع بسیاری کودکانی که دچار تاخیر گفتاری هستند بیماری‌ های زمینه‌ای دیگری نیز دارند. در این شرایط پزشکی با سایر روش های درمانی را نیز توصیه می کند برای نمونه ممکن است معاینه توسط یک روانشناس مغز و اعصاب را نیز برای درمان تاخیر گفتاری کودک به شما توصیه کند .

 

منبع: مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران

نظرات (1)

  1. صمدی

سلام و درود فراوان
بسیار عالی بود
موفق باشید
مرکز توانبخشی تهران

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.