دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دریافت اقامت ترکیه با استفاده از فیروزه کارت: شرایط و محدودیت ها

رپورتاژ آگهی

طرح فیروزه کارت ترکیه (به ترکی Turkuaz Kart)، مختص افراد دوره دیده و ماهری است که قصد اقامت در ترکیه را دارند. متقاضیانی که اثبات کنند وجود آنها در ترکیه به نفع اقتصاد این کشور است یا متقاضیانی که در زمینه هایی مانند فناوری یا سایرعلوم، متخصص باشند، می توانند درخواست خود را برای دریافت فیروزه کارت ارائه دهند.

فیروزه کارت ترکیه چیست؟

این کارت مشابه گرین کارت آمریکاست و دارنده این کارت، "حق دائمی کار" در ترکیه را دارد. از طریق این طرح، امکان کار کردن و اقامت ترکیه برای دارنده این کارت فراهم می شود و همچنین اجازه اقامت به خانواده ی وی نیز داده می شود.

طرح فیروزه کارت به منظور ایجاد اصلاحاتی در قانون نیروی کار بین المللی ارائه شده است. این طرح جایگزین مقررات استاندارد مجوز کار برای اتباع خارجی نمی شود، بلکه تسهیلات و مزایایی برای متقاضیانی به همراه دارد که قصد تعامل در زمینه ی تخصصی خود یا قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. به لطف این طرح، اتباع خارجی می توانند همانند شهروندان ترکیه ای در این کشور کار کنند و از تمام خدمات دولتی نظیر خدمات درمانی و تحصیلی برخوردار باشند. دارندگان فیروزه کارت، از حقوق مشابه با شهروندان ترکیه ای برخوردار هستند، بجز درمواردی نظیر خدمت سربازی، حق رای دادن و شرکت در انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی و کار در حوزه مشاغل مرتبط با خدمات دولتی.

در نظر داشته باشید فیروزه کارت یکی از روش‌های دریافت اقامت ترکیه است. درصورتی که شرایط لازم برای دریافت فیروزه کارت ترکیه را ندارید، می‌توانید از طریق سایر روش‌ها نظیر دریافت مجوز کار و اقامت کاری ترکیه اقدام کنید. طبق اطلاعات ارائه شده در سایت گونش اینوست "افرادی که قصد دارند در ترکیه استخدام شوند و کار کنند، باید برای دریافت ویزای ترکیه اقدام کنند." علاوه‌بر این داشتن مجوز کار نیز الزامیست. لازم به ذکر است برای دریافت مجوز کار ترکیه باید اول کارفرمای ترک به شما پیشنهاد کاری دهد و سپس برای دریافت مجوز کار همراه با کارفرما اقدام نمایید.

نحوه درخواست کارت فیروزه ترکیه

در صورتی که متقاضی در کشور ترکیه باشد می تواند مستقیما از طریق سیستم درخواست آنلاین با ثبت شماره ملی برای دریافت فیروزه کارت ترکیه درخواست خود را ارائه دهد. در خارج از کشور ترکیه نیز می توانید از طریق دفاتر نمایندگی قانونی کشور ترکیه واقع در کشور خودتان اقدام کنید، در این حالت، کلیه ی مدارک شما به صورت الکترونیکی به وزارت خارجه ترکیه منتقل می شود.

مدارک لازم جهت ارائه درخواست برای فیروزه کارت:

 • فرم درخواست
 • گذرنامه
 • گواهی تایید صلاحیت اخذ شده از موسسه دولتی مربوطه

بسته به معیارهای درخواست، مدارک زیر نیز باید ارائه شود:

 • مدرک دیپلم، قرارداد کاری، رزومه، مدارک مرتبط با مهارت حرفه‌ای، و مدرک بین‌المللی معتبر مبنی بر تسلط به زبان‌هایی غیر از زبان مادری.
 • سرمایه‌گذاران نیز باید مدارک مربوط به حجم سرمایه‌گذاری، سطح اشتغال، حجم صادرات، و صورتحساب مالی، تمکن مالی، موجودی حساب نقدی، سطح اشتغال، اعتبار صادراتی، مدارک دال بر اعسار مالی، بخش و منطقه تجاری مد نظر و سایر اسناد مرتبط با تجارت خود را باید ارائه دهند.
 • اساتید دانشگاه و پژوهشگران نیز باید مدارک مرتبط با تحصیلات، حرفه و سمت دانشگاهی، مقالات و مجوزهای تدریس را ارائه دهند.
 • متقاضیان فرهنگی، هنری یا ورزشی نیز باید با ارائه اسناد و مدارکی، موفقیت خود در عرصه ملی یا بین المللی را ثابت کنند.
 • اتباع خارجی که در ترویج یا به رسمت شناختن کشور ترکیه و فرهنگ آن نقش داشته اند، باید مدارک زیر را ارائه دهند:

اسناد مربوط به فعالیت‌ در عرصه بین‌المللی جهت ترویج فرهنگ ترکیه، اطلاعات و مدارک مربوط به فعالیت‌های تبلیغاتی، ایده‌ها و آثار هنری، مدت زمان فعالیت.

معیارهای لازم جهت درخواست برای فیروزه کارت

 شهروندان ایرانی برای مهاجرت به ترکیه از طریق روش‌های گوناگون اقدام می‌کنند.  یکی از این روش‌ها دریافت فیروزه کارت است. در نظر داشته باشید متقاضیان فیروزه کارت باید معیارهای زیر را داشته باشند:

 • نیروی کار با صلاحیت بالا که سطح تحصیلات، دانش و تجربه آنها می تواند به کشور کمک کند.
 • سرمایه گذاران واجد شرایط که پتانسیل سرمایه گذاری و صادرات بالایی دارند و می توانند فرصت های اشتغال متعددی فراهم کنند.
 • اساتید یا محققانی که در جهت پیشرفت در زمینه های علمی و فناوری فعالیت دارند و در زمینه‌های صنعتی و فناوری، تحقیق و پژوهش می کنند.
 • اتباع خارجی که در فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی به موفقیت‌های بین‌المللی دست یافته‌اند.
 • اتباع خارجی که در ترویج یا به رسمت شناختن کشور ترکیه و فرهنگ ترک، فعالیت داشته اند.

اگرچه جمهوری ترکیه، دو تابعیتی بودن را مجاز می داند، اما در بسیاری از کشورهای دیگر، دو تابعیتی بودن مجاز نیست. فیروزه کارت این امکان را فراهم می کند که شخص با حفظ تابعیت کشور خود، مجوز اقامت و کار در ترکیه را نیز دریافت کند. اخذ فیروزه کارت فرصت مناسبی برای اتباع خارجی است که طبق برنامه ی اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری، در این کشور ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰۰۰۰ دلار خریداری می کنند اما مایل به دریافت شهروندی ترکیه نیستند یا اینکه قوانین کشورشان اجازه دو تابعیتی بودن به آنها نمی دهد.

مدت اعتبار فیروزه کارت چقدر است؟

۳ سال ابتدایی در اختیار داشتن فیروزه کارت را «دوره انتقال» می‌نامند، به این معنی که، طی این مدت یک فرد متخصص به عنوان ناظر بر فعالیت‌ها و نحوه ی رعایت تعهدات داخلی و خارجی از سوی دارنده کارت، نظارت خواهد کرد. ناظر تعیین شده، طبق معیارهای تعیین شده از سوی اداره کل، هر ۱۲ ماه یکبار گزارشی ارائه خواهد کرد.

اگر این ناظر به هرگونه اطلاعات یا مدارک اضافی نیاز داشته باشد، شخص دارنده ی فیروزه کارت موظف است ظرف مدت ۱۵ روز از زمان درخواست وی، این مدارک و اطلاعات را برای ناظر ارسال کند. در صورتی که طی گزارش های ناظر، مغایرتی در امورات دارنده ی کارت مشاهده شود، دارنده ی کارت ۳ ماه فرصت خواهد داشت تا این مغایرت ها را اصلاح کند و در غیر اینصورت، کارت باطل خواهد شد.

دارنده ی فیروزه کارت می تواند در مدت زمان ۱۸۰ روز مانده به پایان این مهلت ۳ ساله، جهت ارائه درخواست به منظور حذف «دوره انتقال» اقدام کند. اگر با درخواست وی موافقت شود، در پایان این دوره ی ۳ ساله، فیروزه کارت وی دارای اعتبار نامحدود می شود. اما اگر درخواستی از سوی دارنده کارت ارائه نشود،‌ فیروزه کارت باطل خواهد شد.

درخواست اجازه اقامت برای خانواده یا بستگان شخص دارنده ی فیروزه کارت

متقاضی باید همزمان با ارائه درخواست برای فیروزه کارت، درخواست برای اجازه اقامت بستگانش را نیز به وزارت کار و تامین اجتماعی ارائه دهد. با این حال، درصورتی که درخواست اصلی کارت فیروزه از خارج از کشور انجام شده باشد و اطلاعات لازم در مورد بستگان درجه یک در این درخواست وجود نداشته باشد، اتباع خارجی باید ظرف ۹۰ روز از تاریخ ورود به ترکیه برای دریافت کارت اقامت اقوام دارنده کارت فیروزه اقدام کنند. در حین ارائه درخواست جهت اخذ اجازه اقامت برای بستگان شخص دارنده ی فیروزه کارت، مدارکی از قبیل سند ازدواج و گواهی حضانت فرزند نیز باید به پیوست فرم درخواست ارسال شوند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.