دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

هورمون‌های زیست‌همسان - کاربردها، فواید، و خطرات

زنان، یائسگی، هورمون درمانی، هورمون‎های زیست همسان، استروژن، پروژسترون، هورمون‎های ترکیبی سفارشی، استرادیول استات، استرادیول همی‎فیدرات

هورمون‎های زیست‌همسان به طور گسترده به دو گروه تحت آزمایش و مرور شده توسط FDA یا غیر آن دسته‎بندی می‎شوند

مقالات هورمون‌شناسی

• جنا فلچر، دکتر ژیژی لیو
• ترجمه هامیک رادیان

درمان جایگزینی هورمون گزینه‌ای برای بسیاری از زنان با هدف کمک به کاهش علایم پیش‌یائسگی تلقی می‌شود. این علایم شامل گُر گرفتگی، خشکی واژن، و نوسانات خُلقی است. این نوع درمان همچنین می‎تواند خطر شکنندگی استخوان و بیماری قلبی را کاهش دهد.
اما در سال 2002، ارگان "ابتکار بهداشت زنان" علیه استفادۀ درازمدت از درمان هورمونی مرسوم هشدار داد. نگرانی آنها ناشی از افزایش ریسک سرطان پستان، لخته‎های خونی، سکته مغزی و حتی بیماری قلبی بود.
از زمانی که هشدارهای مربوط به سلامت علیه درمان هورمونی مرسوم یا سنتی مطرح شد، روش‌های جایگزین مثل درمان هورمونی زیست‎همسان گسترش یافته‎اند.
مطالب این مقاله:
• هورمون‎های زیست‎همسان چیستند؟
• کاربردهای هورمون‎های زیست‎همسان
• هورمون‌های زیست‎همسان چگونه استفاده می‎شوند؟
• هورمون‎های ترکیبی چیستند؟
• ریسک‎های هورمون‌های زیست‎همسان
• خلاصه

هورمون‎های زیست‌همسان چیستند؟
هورمون‎های زیست‌همسان هورمون‎هایی هستند که از نظر شیمیایی مشابه هورمون‌های تولید شده توسط بدن انسانند.
اگرچه این هورمون‎ها در محیط آزمایشگاهی تولید می‎شوند، با هورمون‎هایی که بدن انسان به شکل طبیعی تولید می‎کند همپوشانی دارند.
در نتیجه، بدن نباید قادر باشد تا تفاوت میان هورمون‌هایی را که خود تولید می‌کند و هورمون‌های زیست‎همسان را تشخیص دهد.
هورمون‎های زیست‌همسان را می‎توان از طیفی از منابع تولید کرد که از محصولات گیاهی و حیوانی مشتق می‌شوند.
هورمون‎های زیست‌همسان شامل موارد زیر هستند:
• 17 بتا – استرادیول‎ها که شامل داروهایی مثل استراس / Estrace، استرادیل / Estradil و استرینگ / Estring است.
• استرادیول استات که شامل فمرینگ / Femring است
• استرادیول همی‎هیدرات که شامل واجیفم / Vagifem است
پروژسترون میکرونیزه شده USP مثل پرومتریوم / Prometrium و پروچیو / Prochieve
برخی کمپانی‎های بزرگ دارویی تولید کنندۀ بعضی هورمون‎های زیست‌همسانی هستند که تحت تنظیمات FDA قرار دارند.
به  هر جهت انواع خاصی از داروها که تحت عنوان داروهای ترکیبی شناخته می‎شوند در فورمولاسیون خود هورمون‎های زیست‌همسان را ترکیب می‎کنند. هورمون‎های ساخته شده توسط این ترکیبات دارویی تحت تنظیمات FDA قرار ندارند.

هورمون‎های زیست‌همسان چگونه از دیگر هورمون‌های صناعی تفکیک می‎شوند؟
هورمون‎های زیست‌همسان دقیقاً دارای ترکیبات شیمیایی و ساختار مولکولی مشابه هورمون‎های بدن انسان هستند در حالی که دیگر انواع هورمون‌های تولید شده در محیط آزمایشگاهی چنین وضعیتی ندارند. از آنجا که این هورمون‎های صناعی به روشی متفاوت از آنچه در بدن انسان وجود دارد ساخته می‎شوند، بدن نسبت به آنها واکنش نشان می‎دهد.
برای مثال پریمارین یک استروژن جایگزین است که با کمک ادرار اسب‎های ماده ساخته می‌شود. این هورمون به شدت به گیرنده‎های استروژن انسان متصل می‎شود و آنها را واکنشگراتر می‎کند.
همانند تمامی داروهایی که به عنوان درمان جایگزینی استروژن عمل می‎کنند، اگر دارو در دوره‎های زمانی طولانی مصرف شود، این واکنش ممکن است باعث افزایش ریسک سرطان در فرد گردد.

کاربردهای هورمون‎های زیست‌همسان
هورمون‎های زیست‌همسان را می‎توان برای درمان علایم یائسگی در زنان مورد استفاده قرار دارد، که فواید بالقوه‏ای شامل موارد زیر در پی دارد:
• کاهش خستگی مزمن
• افزایش توان جنسی
• کاهش تنک و نازک شدن مو
کاهش گر گرفتگی
• کاهش خشکی پوست
• بهبود خواب
• کاهش نفخ
• بهبود تفکر و حافظه
اگرچه اغلب مردم به این علایم تحت عنوان علایم یائسگی اشاره می‎کنند اینها در واقع علایم پیش‌یائسگی محسوب می‎شوند.
یائسگی مربوط به دوره‎ای از زندگی زنان است که در آن عادت ماهانه برای همیشه متوقف می‎شود. پیش‌یائسگی برهه‎ای از زندگی زنان است که به یائسگی ختم می‎شود و در آن میزان تولید استروژن در زنان رو به کاهش می‎رود.

چه کسی به هورمون‎های زیست‌همسان نیاز دارد؟
به علت مناقشۀ هنوز موجود در مورد ایمنی هورمون‎های زیست‌همسان، اغلب زنانی که در حال سپری کردن دوران پیش‎یائسگی هستند ممکن است در مرحلۀ نخست به استفاده از درمان‎های دیگر فکر کنند.
به هر جهت همۀ زنان به درمان‎های مرسوم به خوبی جواب نمی‎دهند. در این موارد زنان به طور بالقوه می‎توانند هورمون‎های زیست‌همسان را به عنوان‎های جایگزین‎های بالقوه در مد نظر قرار دهند.
همچنین زنانی که دیگر داروها را امتحان کرده‎اند ممکن است بخواهند پیش از شروع درمان هورمون‎های زیست‌همسان تغییراتی را در سبک زندگی خود لحاظ کنند. برخی مقیاس‎های دیگر که می‎توان در این مورد به کار برد شامل موارد زیر است:
• گرفتن مکمل‎های ویتامین
• دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و مفید
• افزایش میزان فعالیت ورزشی
• تلاش برای کاهش اضطراب و استرس

هورمون‎های زیست‌همسان چگونه استفاده می‎شوند؟
بسته به اینکه کدام گروه از علایم مورد هدف هستند هورمون‎های زیست‌همسان در اشکال مختلفی وجود دارند.
انواع هورمون‎های زیست‌همسان شامل موارد زیر است:
کرم‎ها
• داروهای تزریقی
ژل‎ها
لوسیون‎ها
قرص‎ها
گمان می‎رود که این درمان باعث تجدید ذخیرۀ هورمون‎های طبیعی می‎شود که زنان جوان‎تر هنوز دارند اما همپای پا به سن گذاشتن زنان میزان آنها کاهش می‎یابد.
به طور معمول زنان زیر نظر پزشک برای بررسی سطح هورمون‎های خود مورد آزمایش قرار می‎گیرند، و نمونه‌گیری معمولاً از طریق بزاق یا خون انجام می‎شود. دکتر تعیین می‌کند که زن مورد بررسی به کدام هورمون‎ها نیاز دارد و آنگاه داروساز ترکیب طبیعی درمانی را به صورت یک مخلوط دارویی آماده می‎کند.
در طول درمان زنان باید چندین بار برای ارزیابی سطح هورمون‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند تا توازن یا عدم توازن هورمونی در آنها بررسی شود.

هورمون‌های ترکیبی چیستند؟
ترکیب‌های هورمونی سفارشی هورمون‎هایی هستند که بر مبنای سفارش به صورت قرص، اسپری، کرم یا شیاف توسط داروساز آماده می‎شوند. این هورمون‎ها برای هر زنی به شکل یک ترکیب خاص آماده می‌گردند.
هورمون‌های ترکیبی می‎توانند از این مزیت برخوردار باشند که در تولید آنها برخی مواد آلرژی‌زا حذف می‎شود. به هر جهت، هورمون‎های ترکیبی تحت تنظیمات FDA قرار ندارند، و قابلیت و کارآیی آنها در آزمون‎های بالینی بزرگ مقیاس به اثبات نرسیده است.
وقتی اغلب مردم در مورد هورمون‎های زیست‌همسان حرف می‎زنند آنها معمولاً در مورد فورمولاسیون‎های ترکیبات سفارشی غیر موجود در تنظیمات FDA صحبت می‎کنند.
"کالج زنان و زایمان آمریکا"، "انجمن غدد درون‎ریز"، و "انجمن یائسگی آمریکای شمالی" نیز بیانیه‎هایی علیه هورمون‎های ترکیبی سفارشی صادر کرده‎اند.
برخی از زنان ممکن است بر این باور باشند که هورمون‎های دارای ترکیب سفارشی ایمن‌تر از دیگر انواع درمان‎های هورمون‎های زیست‌همسان باشند که در بازار در دسترس است زیرا آنها دارای متون هشدار دهنده هستند. به هر جهت دلیل وجود این متون این است که FDA هورمون‎های ترکیبی را تحت تنظیمات خود ندارد.
اگرچه این داروها ممکن است برای زنانی که دچار آلرژی نسبت به مواد افزودۀ هورمون‎های قابل در دسترس بازار هستند، ایمن‌تر باشد، درمان ترکیب هورمونی سفارشی حامل ریسک‎هایی مشابه درمان هورمون‎های زیست‌همسان است.
بر مبنای اعلام انجمن یائسگی آمریکای شمالی، هورمون‎های ترکیب سفارشی ایمن‌تر از درمان‎های هورمونی مورد تأیید FDA نیستند.

خطرات هورمون‎های زیست‌همسان
هورمون‎های زیست‌همسان به طور گسترده به دو گروه تحت آزمایش و مرور شده توسط FDA یا غیر آن دسته‎بندی می‎شوند.
فرآورده‎های مورد تأیید FDA مراحل گستردۀ آزمایش و کنترل کیفی را پشت سر گذاشته‎اند. محصولات فاقد تأیید FDA یا در آزمون‎های مختلف شکست خورده‎اند و یا هرگز مورد ارزیابی قرار نگرفته‎اند.
به هر جهت کمپانی‎هایی که در آزمون‌های FDA موفق نبوده‎اند یا اصلاً زیر بار این آزمون‎ها نرفته‎اند نیز همچنان قادر به فروش محصولات خود هستند. نتیجۀ این وضعیت وجود بازار فروشی است که در آن هورمون‎های زیست‌همسان به خوبی آزمایش شده در کنار آن دسته از محصولات قرار دارند که خطرات استفاده از آنها ناشناخته است.
همچنین در حال حاضر هیچ مطالعۀ درازمدت یا آزمایش‎های در دسترسی که به کاربرد هورمون‎های زیست‌همسان پرداخته باشند وجود ندارد. این بدان معنی است که عواقب بالقوۀ استفادۀ درازمدت یا کوتاه مدت هورمون‎های زیست‌همسان را نمی‎توان با دقت مشخص کرد.
دیگر مشکل مرتبط به استفاده از هورمون‎های زیست‌همسان این است که این درمان ممکن است مانع پزشک برای تشخیص بیماری‎های جدی‎تر مثل بیماری خودایمنی در صورت وجود آن باشد.
بر این بستر برخی عوارض جانبی گزارش شده شامل موارد زیر است:
• سکته مغزی
• افزایش خطر لخته شدن خون
• بیماری کیسه صفرا
• تغییرات پوستی
• نوسانات خلقی
• تغییرات بینایی
• بیماری قلبی یا سرطان پستان

خلاصه
شواهد قطعی کافی در مورد مؤثر و ایمن بودن درمان‌های هورمون‎های زیست‌همسان وجود ندارد. در نتیجه برای زنانی که در صدد یافتن راه‎هایی برای کاهش علایم یائسگی هستند بهترین توصیه لحاظ کردن مسیرهای دیگر شامل برخی تغییرات پایه‌ای در سبک زندگی است.
اگر تحقیقات گسترده‌تری در مورد هورمون‎های زیست‌همسان در آینده صورت گیرد، ممکن است ثابت شود که آنها برای استفاده توسط مردم به قدر کافی ایمن هستند.

Source:
Bioidentical hormones: Uses, benefits, and risks
Last reviewed Tue 19 September 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Xixi Luo, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.