دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تزریق هورمون رشد: کاربردها و عوارض جانبی

هورمون رشد، تزریق، کاربرد، عوارض جانبی، هیپوتالاموس، تیروئید، رشد و نمو، متابولیسم، عملکرد جنسی، تولید مثل، خلق و خو، هورمون رشد انسانی، سندرم ترنر،  سندرم پریدر - وایلی، سندرم نونان، بیماری مزمن کلیه

بدن دارای چندین غدة مولد هورمون است، اما هیپوفیز غدة کنترل کننده اصلی تلقی می‎شود. این غده نه فقط وظیفة کنترل دیگر غده‎ها را بر عهده دارد بلکه مولد هورمون محرک رشد است.

مقالات هورمون‌شناسی

• براین وو، دکتر النا بیگرز
• ترجمة نادر اکبری

هورمون‎ها نقش مهمی در بدن بازی می‎کنند. آنها تقریباً در کنترل تمامی عملکردهای بدن از جمله رشد نقش دارند. اگر بدن قادر به تولید هورمون رشد کافی نباشد، فرد ممکن است به تزریق هورمون رشد نیاز پیدا کند.
هورمون‎های مختلفی مسؤول کنترل عملکردها و فرآیندهای بدن هستند. هورمون‎ها کنترل فرآیندهای زیر را بر عهده دارند:
- رشد و نمو
- متابولیسم
- عملکرد جنسی
- تولید مثل
- خلق و خو
بدن دارای چندین غدة مولد هورمون است، اما هیپوفیز غدة کنترل کننده اصلی تلقی می‎شود. این غده نه فقط وظیفة کنترل دیگر غده‎ها را بر عهده دارد بلکه مولد هورمون محرک رشد است.
غدة هیپوفیز در مغز و زیر هیپوتالاموس جای گرفته است. هیپوفیز در پاسخ به پیام‎های شیمیایی هیپوتالاموس، هورمون‎هایی ترشح می‎کند.
هورمون رشد انسانی یا HGH بر قد و نیز ساختن استخوان‎ها و عضلات در بدن تأثیر می‎گذارد.

مطالب این مقاله:
• هورمون رشد انسانی چه کاری انجام می‎دهد؟
• تزریق هورمون رشد انسانی چیست؟
• دیگر کاربردهای تزریق هورمون رشد انسانی

هورمون رشد انسانی چه کاری انجام می‎دهد؟

هورمون رشد انسانی برای رشد بدن خاصه در کودکان حیاتی است. این هورمون در هر حال کاری بیش از کنترل رشد بر عهده دارد و در بسیاری از فرآیندهای بدن درگیر است. هورمون مزبور در فرآیندسازی پروتئین کمک می‎کند و برای ایجاد انرژی مورد نیاز برای رشد بافت‎ها میزان تجزیة چربی را افزایش می‎دهد.
میزان هورمون رشد در طول روز می‎تواند متغیر باشد و فعالیت بدنی در این مورد نقش دارد. ورزش و فعالیت‎های مشابه می‏توانند سبب افزایش هورمون به صورت طبیعی شوند. خواب‎، استرس و قند خون پایین نیز میزان هورمون رشد را افزایش می‎دهند.
حتی تغییرات اندک میزان هورمون رشد انسانی بر بدن تأثیر می‎گذارد. کمبود شدید هورمون رشد انسانی یکی از علل اصلی کوتاهی قد و ایجاد وضعیت‎هایی مشابه کوتولگی است.
فقدان هورمون رشد انسانی معمولاً به صدمات غدة هیپوفیز یا هیپوتالاموس مرتبط است.

کمبود هورمون رشد انسانی در کودکان
کودکانی که از فقدان یا کمبود هورمون رشد انسانی رنج می‎برند معمولاً در هنگام تولد اندازة نرمال دارند. برخی کودکان بعد از تولد قادر به تولید هورمون رشد انسانی نیستند و در سراسر عمر این کمبود با آنها باقی می‎ماند. در برخی کودکان، کمبود هورمون رشد انسانی بخشی از یک اختلال ژنتیکی است. در بسیاری از دیگر کودکان علت این کمبود شناخته شده نیست.
سنین 2 تا 3 سالگی زمانی است که اغلب مشکلات رشد در کودکان مشخص می‎شود. کودک ممکن است دارای رشد کُند بوده یا حتی فاقد رشد باشد. علایم کمبود هورمون رشد انسانی در کودکان عبارتند از:
- کودک بسیار کم سن و سال‎تر از همسن‎های خود به نظر می‎رسد
- ساختار بدنی فربهی دارد
- در رشد موهایش اختلال دیده می‎شود
- دچار تأخیر در بلوغ جنسی است

کمبود هورمون رشد انسانی در بزرگسالان
در بزرگسالان، فقدان هورمون رشد انسانی در اغلب موارد به آسیب‎های مداوم وارده به غدة هیپوفیز بستگی دارد.
مشکلات غدة هیپوفیز در تولید هورمون رشد انسانی معمولاً به وجود تومور هیپوفیز مرتبط است. هیپوفیز ممکن است به وسیلة خود تومور یا درمان‎هایی نظیر جراحی و اشعه‎درمانی دچار آسیب شود.
در بزرگسالان، فقدان هورمون رشد انسانی می‎تواند سبب شماری از مشکلات شامل موارد زیر شود:
- اضطراب و افسردگی
- افزایش میزان چربی
- افزایش ریسک بیماری قلبی و سکته مغزی
- ضعف قلبی
- ضعف عضلات و استخوان‎ها
- خستگی
- کاهش توانایی تفکر
- دیگر اختلالات مرتبط با هورمون رشد انسانی
کمبود هورمون رشد در عین حال می‎تواند تلفیقی از کمبود یک هورمون یا تعداد بیشتری از آن باشد. کودکان نیز ممکن است بر اثر اختلالات پزشکی زیر نیازمند درمان هورمون رشد انسانی باشند:
- سندرم ترنر / Turner's syndrome - زنان دچار این اختلال عموماً دارای مشکل در رشد مشخصه‌های جنسی زنانه هستند.
- سندرم پریدر - وایلی / Prader-Willi syndrome - اختلالی ژنتیکی است که سبب ضعف عضلانی، مشکلات تغذیه، کمبود رشد و تأخیر در نمو فرد می‎شود.
- سندرم نونان / Noonan syndrome - یک اختلال ژنتیکی است که در رشد کل قسمت‎های بدن مشکل ایجاد می‎کند.
- بیماری مزمن کلیه

تزریق هورمون رشد انسانی چیست؟
شایع‎ترین درمان برای کمبود هورمون رشد انسانی، چه در کودکان و چه در بزرگسالان، استفاده از تزریق هورمون رشد انسانی ساخته شده در محیط آزمایشگاهی است.
هورمون رشد برای تقلید رفتار هورمون طبیعی HGH در بدن طراحی می‎شود. تجویز آن صرفاً بر عهدة پزشک است. دوزهای تزریق بر اساس شدت کمبود هورمون به صورت چند بار در طول هفته یا بر اساس واحدهای مشخص روزانه معین می‎شود.
تزریق هورمون رشد انسانی می‎تواند توسط خود فرد یا به واسطة پزشک صورت گیرد. درمان اغلب برای دوره‎ای چند ساله ادامه پیدا می‎کند. بیمار برای بررسی وضعیت خود ماهانه یا در بازة زمانی طولانی‌تر به پزشک مراجعه می‎کند.
برای بررسی چگونگی پیشرفت درمان و نیاز احتمالی به افزایش یا کاهش یا توقف آن آزمایش خون انجام می‎شود. بررسی میزان کلسترول، قند خون و تراکم استخوان برای اطمینان از سلامت آنها مورد نیاز است.
گرفتن هورمون رشد ممکن است به پاسخ بدن به انسولین که میزان قند خون را کنترل می‎کند تأثیر بگذارد. کمبود هورمون رشد در صورت عدم درمان همچنین می‌تواند به افزایش کلسترول و شکنندگی استخوان‎ها منجر شود.
درمان‎های خاص برای کمبود هورمون رشد بستگی به فرد و برخی عوامل نظیر موارد فهرست زیر دارد:
- سن
- تاریخچة پزشکی و سلامت عمومی فرد
- وسعت انتشار بیماری
- میزان تحمل برای درمان‎های خاص
- انتظارات مورد نظر از درمان
- انتخاب خود بیمار
فقدان هورمون رشد در کودکان هر قدر زودتر درمان شود، شانس کودک برای برخورداری از قد نزدیک به اندازه‎های نرمال در بزرگسالی بیشتر خواهد بود. کودکان می‎توانند در 3 سال اول درمان به افزایش قدی معادل 10 سانتی‎متر یا بیشتر دست یابند. در طول دو سال بعدی درمان رشدی در حدود 8 سانتی‎متر دیگر امکان‎پذیر خواهد بود.
بسیاری از بزرگسالان ناچارند برای باقی ماندة عمر خود مورد درمان HGH قرار گیرند. هدف از این درمان در بزرگسالان و کودکان حفظ انرژی، انجام سوخت و ساز و تعدیل اندازة بدن است. این درمان می‎تواند به کاهش کل چربی بدن، مخصوصاً در ناحیة شکم کمک کند.
تزریق‎های HGH همچنین می‎تواند توانایی جسمی و تحمل ورزش را بهبود بخشد. بسیاری از افراد در نتیجة درمان افزایشی را درسلامت کلی و کیفیت تام زندگی خویش تجربه می‎کنند.

ریسک‎ها و عوارض جانبی تزریق هورمون رشد انسانی
اغلب مردم درمان تزریق هورمون رشد انسانی را با مشکلات اندک پشت سر می‎گذارند. در هر حال احتمال بروز برخی عوارض جانبی شامل موارد زیر وجود دارد:
- درد عضلانی
- ناراحتی مفاصل
- سردرد
- ورم دست و پا
افرادی که علایم بالا یا موارد مشابه را دارند باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک می‎تواند در صورت لزوم و برای کمک به بهبود عوارض دوز درمانی را تغییر دهد.
برخی از افراد باید از تزریق هورمون رشد انسانی خودداری کنند. این دسته از افراد دچار موارد زیر هستند:
- تومور
- سرطان
- بیماری‎های جدی
- مشکلات شدید تنفسی
- جراحات متعدد
همچنین به دلیل اینکه هورمون رشد می‎تواند به کاربرد انسولین در بدن آسیب برساند، افراد دچار دیابت باید به دقت قند خون خود را بررسی کنند.
درمان‎های دیگر بسته به علت کمبود هورمون رشد انسانی ممکن است مورد نیاز باشد. ممکن است برای درمان تومور در هیپوفیز نیاز به انجام جراحی وجود داشته باشد. همچنین احتمال دارد هورمون‎های هیپوفیز برای تصحیح غده‎ای که به درستی کار نمی‎کند گرفته شود.

هورمون رشد انسانی بیش از اندازه
استفادة درازمدت از هورمون رشد انسانی ممکن است سبب ایجاد وضعیتی به نام اکرومگالی شود زیرا بزرگسالان نمی‎توانند با استفاده از هورمون‎های رشد مصنوعی بلندقدتر شوند. دوزهای بالای هورمون به جای گسترش استخوان‎ها فقط سبب کلفت‎تر شدن آنها می‎شود.
افراد دچار اکرومگالی رشد بیش از حد استخوان‎ها مشخصاً در ناحیة دست‎ها، پاها و صورت را تجربه می‎کنند. میزان بیش از حد هورمون رشد انسانی همچنین می‎تواند به فشار خون بالا و بیماری قلبی منجر شود.

دیگر کاربردهای تزریق هورمون رشد
تزریق هورمون رشد همچنین برای کاربردهای غیر پزشکی نیز متداول شده است. بدن‌سازها و ورزشکارها گاهی اوقات از آن برای کمک به ایجاد عضلات بزرگ‎تر، رسیدن به انرژی بیشتر و افزایش استقامت استفاده می‎کنند. تزریق هورمون رشد انسانی تقویت جسمانی غیر مجاز تلقی می‎شود و در ورزش‎های حرفه‎ای ممنوع است.
تزریق هورمون رشد همچنین به عنوان یک درمان برای پیشگیری از پیری یا کاهش وزن تبلیغ می‎شود. بسیاری از مردم برآنند تا به انرژی بیشتر دست یابند و همچنین با مشکل کاهش توان عضلانی و تودة استخوانی که همراه پیری از راه می‎رسند مبارزه کنند.
«انجمن اندوکرین» تزریق هورمون رشد انسانی را برای بزرگسالان و کودکان توصیه نمی‎کند مگر اینکه آنان دچار مشکل کمبود هورمون رشد باشند. شواهد کافی برای اثبات اینکه تزریق هورمون رشد باعث بهبود عملکرد ورزشکاران یا کاهش روند سالخوردگی می‎شود در دست نیست. استفاده از هورمون رشد برای هرگونه مصارف غیر پزشکی در ایالات متحد آمریکا غیر قانونی است.
مایو کلینیک / Mayo Clinic عنوان می‎کند که تزریق هورمون رشد انسانی می‎تواند در افراد سالم عوارض جانبی زیر را در پی داشته باشد:
- سندرم تونل مچ
- ورم بازو و ساق پا
- درد مفاصل و عضلات
- بزرگ شدن بافت سینه در مردان
تزریق‎های هورمون رشد انسانی برای بزرگسالان و کودکانی طراحی شده است که دچار فقدان هورمون رشد هستند و فقط باید توسط دکتر تجویز شوند.
درمان روانی و عاطفی ممکن است بخش مهم دیگری در فرآیند درمانی باشد. افراد دچار عارضة فقدان هورمون رشد باید سعی کنند تا روش زندگی سالمی را در پیش بگیرند. هم کودکان و هم بزرگسالان باید بر موضوع خواب کافی، رعایت رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و پیروی از دستورات پزشکی تمرکز کنند./

Source:
What do growth hormone injections do?
Last reviewed Fri 16 September 2016
By Brian Wu
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.