دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تاول خونی در دهان - علل، علایم، درمان، و پیشگیری

تاول خونی، تاول‎های خونی، بابونه، آنالژیکا بولوسا هموراژیکا، نارسایی کلیوی، بابونه، خیار، یخ، نارون کوهی، زردچوبه، یخ‎درمانی، سرمادرمانی

برخی اوقات این امکان هست که تاول خونی درون دهان بر اثر وجود یک اختلال اصلی یا زیربنایی مثل نارسایی کلیوی یا کمبود میزان پلاکت‌های خون شکل گرفته باشد

مقالات دندان‌پزشکی

• جنا فلچر، دکتر کریستین فرانک
• ترجمه نادر اکبری

تــــاول‎های خـونی دهان می‎توانند عوارضی نـــاخوشایند و ناراحت کننده باشند. اغــلب اوقات این تاول‎ها بر اثر وارد آمدن آسیب‌دیدگی‎های تصادفی در بافت‎های دهان ایجاد می‎شوند.
به هر جهت ممکن است تاول‎های خونی دهان دلایل دیگری داشته باشند، مخصوصاً اگر به طور مکرر بروز کنند یا التیام نیابند. کارهایی هست که فرد دچار تاول خونی در دهان می‎تواند برای تسکین علایم یا تقویت فرآیند التیام آن انجام دهد.
مطالب این مقاله:
• تاول خونی درون دهان چیست؟
• علل
• علایم
• چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
• مداوا و درمان
• نکاتی در مورد التیام و پیشگیری

تاول خونی درون دهان چیست؟
تاول خونی یک ناحیۀ برآمده در پوست یا جراحتی درون دهان است که با خون و دیگر مایعات پر شده است. بسیاری از تاول‎های خونی درون دهان هنگامی بروز می‌کنند که رگ‎های خونی درست در زیر پوست دچار پارگی می‎شوند. خون تراوش کرده از رگ خونی زیر پوست به دام می‎افتد و سبب ایجاد تاول خونی می‎شود.

علل
بسیاری از تاول‎های خونی درون دهان هیچ علت شناخته شده‎ای ندارند و به صورت خودبخودی بروز می‎کنند. دیگر تاول‎های خونی درون دهان دارای علت‌های نسبتاً بی‌ضرری هستند که این علت‎ها فهرست زیر را شامل می‎شود:
• سوزاندن یا گاز گرفتن تصادفی لب یا گونه
استرس
واکنش آلرژیک
• آنژینا بولوسا هموراژیکا یا ABH (اصطلاحی پزشکی برای تاول‎های خوش‌خیم مخاطی خونی است که بلافاصله پش از خوردن غذا در ناحیه دهان و درست زیر سطح پوست ایجاد می‎شوند و موردی نادر محسوب می‎شوند)
• فقدان بهداشت مناسب دهان و دهان
• پروتزهای دندانی
آنژینا بولوسا هموراژیکا اختلالی است که سبب ایجاد خودبخودی تاول‌های خونی در دهان می‎شود. ABH وضعیت بی‌ضرری محسوب می‎شود مگر آنکه بزرگی اندازۀ آن باعث ایجاد انسداد در راه هوایی شود.
برخی تاول‎هاب خونی دهان بر اثر علل جدی‎تری ایجاد می‎شوند که از جملۀ آنها می‎توان موارد زیر را نام برد:
نارسایی کلیوی
تبخال دهانی
سرطان دهان
• سوء مصرف مشروبات الکلی
• کم بودن تعداد پلاکت خون
دیابت
• کمبود ویتامین

علایم
بسیاری از تاول‌های خونی دهان بجز خود تاول فاقد هر گونه علامت دیگری هستند. برخی از مردم در اطراف ناحیۀ ایجاد تاول دچار احساس درد و سوزش خفیف می‎شوند.
علایم تاول خونی در دهان به طور معمول پس از محو شدن تاول از بین می‎روند. مردم ممکن است بسته به علت اصلی یا زیربنایی بروز تاول دچار علایم دیگری نیز بشوند.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
اغلب تاول‌های بروز یافته در دهان نیاز به مراقبت پزشکی ندارند. به هر جهت، مردم در صورت مواجهه با موارد زیر ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشند:
• بروز مکرر تاول‎های خونی
• وجود تاول‌های خونی که خود به خود التیام پیدا نمی‎کنند
• وجود تاول خونی بسیار بزرگ
• وجود تاول‌های خونی به شکلی که مانع از خوردن و آشامیدن می‎شوند
• تاول‎های خونی که روی لب‎ها شکل می‎گیرند
• تاول‌های خونی ایجاد شده بر اثر ضعف بهداشت دهان و دندان یا پروتزهای دندانی
اگر فردی دارای دندان‌های مصنوعی یا پروتزهایی باشد که سبب ایجاد تاول خونی می‎شوند، احتمال دارد که دندان‌پزشک وسایل مزبور را جابجا و تنظیم کند، بنابراین این وضعیت سبب بروز مشکلات دیگری نخواهد شد.

مداوا و درمان
اغلب موارد تاول‌های خونی درون دهان را می‎توان با مداوای خانگی مدیریت کرد. مردم دچار تاول خونی در دهان می‎توانند موارد زیر را امتحان کنند:

یخ
سرما دادن تاول خونی درون دهان می‎تواند به رفع التهاب و حتی پیشگیری از تشکیل تاول خونی کمک کند اگر یخ بلافاصله پس از بروز آسیب مورد استفاده قرار گیرد.
برای استفاده از یخ برای تاول خونی درون دهان، فرد باید تکه یخ را به مدت 10 دقیقه چند بار در روز به طور مستقیم روی تاول ایجاد شده قرار دهد. در عین حال می‎توان از فشار ملایم بر روی ناحیه برای متوقف کردن خونریزی استفاده کرد. بستنی چوبی یخ زده را نیز می‎توان به همین منظور مورد استفاده قرار داد.

برش‌های خیار
خیار حاوی سیلیکا است، ماده‎ای شیمیایی که می‎تواند در بازسازی و شفای پوست مفید باشد. برای استفاده از خیار برای تاول خونی، فرد می‎تواند یک برش کوچک خیار سرد شده را چند بار در روز روی ناحیۀ آسیب دیده قرار دهد تا تاول‎ها بهبود یابند.
در عین حال نوشیدن آب خیار برای کمک به التیام تاول خونی در دهان مفید است.

نارون کوهی
نارون کوهی سرشار از تانین‌های قابض است که برای کاهش درد تاول‌ها و خشک کردن آنها مفیدند. برخی تحقیقات نشان می‎دهند که نارون کوهی حتی می‎تواند برای کاهش التهاب نیز مفید باشد.
برای استفاده از نارون کوهی برای تاول خونی در دهان، فرد باید یک سواب نخی را در نارون کوهی خیس کند و سواب را روی تاول بمالد.
دهان باید برای خشک شدن نارون کوهی چند دقیقه‎ای باز نگه داشته شود. این کار باید تا زمان التیام تاول چند بار در روز تکرار شود.
برخی از مردم ممکن است در صورت استفاده از نارون کوهی دچار واکنش خفیف آلرژیک شوند. به همین دلیل می‎توان پیش از استفاده از نارون کوهی برای تاول خونی درون دهان آن را در یک ناحیۀ غیر حساس بدن تست کرد. در صورتی که پس از گذشت 24 ساعت هیچ واکنش جانبی بروز نکند استفاده از نارون کوهی معمولاً بدون ضرر است.

زردچوبه
زردچوبه یک چاشنی متداول است. در طب آیورودیک که یک شکل طب سنتی نشأت گرفته از جنوب آسیا است، اغلب از زردچوبه برای درمان درد و التهاب استفاده می‎شود.
بدبختانه تحقیقات شواهد محدودی در تقویت ایدۀ استفاده از زردچوبه به عنوان تسکین دهندۀ درد یا به عنوان یک عامل ضد التهابی یافته‎اند. به هر جهت، شواهد روایی این را می‎گویند که مصرف زردچوبه برای رفع موارد مزبور مفید است.
برای استفاده از این مُسکن برای تاول خونی دهان یک قاشق چایخوری از زردچوبه را می‎توان با مقداری عسل مخلوط کرد تا مرهمی قابل استفاده برای گذاشتن روی ناحیۀ آسیب دیده ایجاد شود.

بابونه
چای یا دمنوش بابونه به خاطر خواص نرم و آرام کنندۀ آن محبوبیت عامه دارد و گاهی از اوقات برای تسکین جراحات دهان مورد استفاده قرار می‎گیرد.
مردم دچار تاول‎های خونی در دهان می‏توانند چای بابونه را برای تسکین درد و تقویت فرآیند التیام بنوشند.

نکاتی برای التیام و پیشگیری
تاول‎های خونی درون دهان می‎توانند عوارضی آزاردهنده و ناراحت کننده باشند.
برای کمک به التیام تاول‎های خونی و پیشگیری از بروز مجدد آنها در آینده فرد می‎تواند:
• از خوردن غذاهای تند خودداری کند
• دندان مصنوعی را تا زمان التیام جراحت از دهان خارج سازد
• در صورتی که دندان مصنوعی عامل ایجاد وضعیت بوده باشد برای ترمیم یا تغییر آن به دندان‌پزشک مراجعه کند
• از ترکانیدن تاول خودداری کند
• در فرآیند التیام از خوردن غذاهای خشک بپرهیزد و غذاهای نرم مصرف کند
• در صورت بروز مجدد یا مکرر تاول یا بزرگ بودن اندازۀ آن به پزشک مراجعه کند

دورنما
اغلب تاول‎های خونی در دهان انواع خوش‌خیم آن بوده و در طول 2 هفته از بین می‎روند. روند مداوای این تاول‎ها را با استفاده از مداوای خانگی می‎توان سرعت بخشید.
برخی از اوقات این امکان هست که تاول خونی درون دهان بر اثر وجود یک اختلال اصلی یا زیربنایی مثل نارسایی کلیوی یا کمبود میزان پلاکت‌های خون شکل گرفته باشد. این وضعیت‌ها نیازمند توجهات پزشکی هستند./

برای مطالعه دقیق در مورد تاول خونی روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Blood blister in mouth: Pictures and treatment
Last reviewed Wed 22 November 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Christine Frank, DDS

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.