دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا سینه بچه من خس خس می‎کند؟ علل و درمان

خس خس سینه، نوزادان، اطفال، کودکان، آسم، راه‎های هوایی، سیستم تنفسی، ریفلاس اسید، GERD، آروغ زدن، عفونت، ناهنجاری‎های عروقی مادرزادی، فیبروز کیستیک، بیماری‎های کمبود ایمنی، دیسکینزی سیلیاری اولیه، آنومالی‎های ترانکئوبرونکیال، اختلال عملکرد طناب صوتی،

اگر بچه‎ای از بدو تولد دچار خس خس سینه بوده باشد، علت آن می‎تواند مادرزادی باشد

مقالات بیماری‌های کودکان و نوزادان

• آماندا بارِل، دکتر کارن ریچاردسون گیل
• ترجمه هامیک رادیان


خس خس یا سر و صدای پرطنینی که از سینۀ به گوش می‌رسد در میان نوزادان و کودکان شایع است.
در حدود 25 تا 30 درصد نوزادان دستکم یک دورۀ آن را تجربه می‎کنند. در حدود 40 درصد بچه‌ها تا سن 3 سالگی دچار این وضعیت می‎شوند و در مورد حدود 50 درصد آنان این اتفاق تا 6 سالگی رخ می‎دهد.
شایع‌ترین دلیل بروز این عارضه آسم، آلرژی‎ها، عفونت‎ها و بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) است.


مطالب این مقاله:
• چرا خس خس سینه در بچه‎ها شایع است؟
• علل شایع خس خس سینه در کودکان و نوزادان
• علل ناشایع خس خس سینه در کودکان و نوزادان
• علل نادر خس خس سینه در کودکان و نوزادان


چرا خس خس سینه در بچه‎ها شایع است؟
ریه‎های بچه‎ها کوچک‎تر از افراد بزرگسال است، مقاومت راه هوایی، و انعطاف‌پذیری فنرمانند آن کمتر است و بچه‎های راه‌های هوایی اضافی کمتری دارند، بنابراین بسیار راحت‌تر از بزرگسالان دچار انسداد سیستم تنفسی می‌شوند.

انواع مختلف سر و صدای سینه به چه معنی است؟
اگر خس خس سینه در بچه‌ها موسمی باشد یا بر اثر قرار گرفتن بچه در معرض یک شرایط محیطی مشخص مثل گرد و غبار و هوای آلوده رخ دهد به اغلب احتمال خس خس مزبور ناشی از آسم یا آلرژی است.
اگر خس خس به صورت ناگهانی شروع شود، احتمال آن هست که نتیجۀ عفونت تنفسی یا استنشاق مواد خارجی باشد.
خس خس مداوم که از زمان تولد شروع می‎شود عنوان‎گر آن است که بچه مبتلا به یک ناهنجاری کالبدی یا آناتومیک مادرزادی به دنیا آمده است.
بچه‌هایی که به طور مداوم دچار خس خس می‎شوند و از ناخوشی سیستم تنفسی برگشت‌پذیر رنج می‎برند باید در مورد ابتلا به فیبروز سیستیک، اگاماگلوبولینمی یا دیسکنزی سیلیاری اولیه مورد آزمایش قرار گیرند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
ویزینگ یا خس خس سینه


 

علل شایع خس خس سینه در کودکان و نوزادان
آلرژی: اگر فرزند شما دچار آلرژی نسبت به ماده‎ای مثل گرده یا غبار باشد، بدن وی آن ماده را به عنوان جسم بیگانه تلقی کرده و سیستم ایمنی در برابر آن واکنش نشان می‎دهد. بخشی از این فرآیند سبب باریک شدن راه‏های هوایی می‎شود، که بدین معنی است که هوا با فشار در فضایی محدود به حرکت درمی‎آید. این محدودیت و باریک شدگی راه‎های هوایی سبب ایجاد صدای خس خس می‎شود.
آسم: کودکان دچار آسم دارای راه‌های هوایی حساسی هستند که در مجاورت محرک‎ها و مواد تحریک کننده مثل دود سیگار یا هوای آلوده ملتهب می‎شود. این التهاب به خس خس، سرفه، تنگی نفس و سفت شدن قفسۀ سینه منجر می‎گردد. علایم این اختلال گرایشی به تشدید یافتن در اوقات شب دارند.
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD): GERD اختلالی است که در آن اسید معده به درون مری یا لولۀ انتقال غذا از دهان به معده بازمی‌گردد. مقادیر اندکی از این مایع اسیدی ممکن است از طریق  تنفس وارد ریه‎ها شود، که این سبب بروز تحریک و ورم در راه‌های هوایی کوچک می‎شود، که این به نوبۀ خود باعث بروز خس خس می‎گردد. آروغ زدن مکرر در طول غذا دادن و نشاندن بچه در یک حالت شق و رق دستکم به مدت 30 دقیقه پس از غذا دادن می‎تواند ریسک ابتلا به GERD را کاهش دهد. بچه‎ها در طول دورۀ سال اول زندگی گرایشی به رشد این اختلال نشان می‎دهند.

عفونت‌ها
برخی عفونت‌های سینه ممکن است در کودکان یا نوزادان به بروز خس خس منجر گردد. این موارد شامل عفونت‎های سیستم تنفسی تحتانی مثل برونکیولیت و پنومونی است.
عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی که به عنوان سرماخوردگی معمولی هم شناخته می‎شوند نیز می‎توانند سبب تنفس پر سر و صدا شوند اما سبب بروز خس خس نمی‎گردند مگر اینکه راه‎های هوایی تحتانی نیز دچار عفونت شده باشند.
در اغلب نوزادان این عفونت‎ها با درمان خانگی و استراحت، و نوشیدن مایعات فراوان به خودی خود رفع می‎شوند.
تعداد کمی از بچه‌های دچار برونکیولیت، در حالی که از جهات دیگر سالم به نظر می‎رسند همچنان دچار علایمی شامل خس خس، سرفۀ خشک، و استفراغ پس از تغذیه پس از گذشت چهار هفته خواهند بود.
والدین در صورتی که بچه زیر سن 12 هفتگی بوده یا دچار یک اختلال پزشکی اصلی باشد، یا در هنگام تنفس دچار تقلا شود، یا در خوردن غذا ضعیف نشان دهد، یا اگر پوشک بچه پس از گذشت 12 ساعت همچنان خشک مانده باشد یا دمای بدن وی به 40 درجۀ سلسیوس رسیده باشد، باید برای مداوای بچه در جستجوی کمک‎های تخصصی پزشکی باشند.
والدین در صورتی که اطفال آنها دچار حالت رنگ پریدگی یا تعریق باشند، اگر زبان یا لب‎های بچه کبود شده باشد، یا اگر در هنگام تنفس دچار وقفه‌های بلند تنفسی باشند، باید بلافاصله بچه‎ها را به پزشک ارجاع دهند.
علایم پنومونی یا ذات‎الریه می‌‏تواند به صورت ناگهانی، پس از 24 تا 48 ساعت یا به شکل آهسته در طول چندین روز بروز کند. علایم پنومونی شامل موارد زیر است:
• سرفه
• مشکلات تنفسی
• سرعت گرفتن ضربان قلب
تب
• تعریق
لرز
• فقدان اشتها
نوزادان و کودکان بسیار خردسال در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به پنومونی قرار دارند، اما اغلب موارد پنومونی در کودکان سن مدرسه ویروسی است، که به این معنی است که درمان حمایتی بوده و به شکل استراحت و نوشیدن مایعات فراوان صورت می‎گیرد.
اگر بچه دچار احتقان قفسۀ سینه، سرفه، آبریزش بینی، تب 40 درجه یا بالاتر باشد و قادر به فرو بردن مایعات نبوده یا به میزان اندکی در این مورد توانایی داشته باشد، والدین باید بچه را به دکتر ارجاع دهند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

چرا نوزاد من خرخر می‎کند؟ علل نرمال و غیر نرمال


علل ناشایع خس خس سینه در کودکان و نوزادان
دیسپلازی برونکوپولموناری (BPD) یک بیماری مزمن است که معمولاً در کودکان نارس بروز می‎کند که به دلیل رشد ناکامل ریه‌ها در زمان تولد تحت تهویه با دستگاه ونتیلاتور و اکسیژن قرار گرفته‎اند. نوزادان دچار BPD ممکن است پس از مرخص شدن از بیمارستان نیازمند به اکسیژن اضافی باشند.
• اگر نوزادی ماده‎ای خارجی را استنشاق کرده و این ماده سبب انسداد راه‎های هوایی شده باشد، امکان دارد که دچار خس خس سینه، سرفه یا حالت خفقان شود. این اختلالات در زمان بازی یا غذا خوردن امکان بروز دارند. در این وضعیت کسی باید بچه را در حالت راست بنشاند و بلافاصله به اورژانس پزشکی اطلاع دهد.
برای پیشگیری از حالت خفگی، به کودکان زیر سن چهار سال نباید غذاهایی مثل پاپ‌کورن، بادام زمینی، آب نبات سفت، تکه‎های بزرگ هات داگ یا میوه‌ها و سبزیجات سفت و خام داده شود.
در هنگام مراقبت از نوباوگان، فرد مراقب بچه باید وی را تشویق کند تا در هنگام غذا خوردن کاملاً بنشیند و در یک زمان فقط یک لقمه غذا توی دهان خود بگذارد.
به کودکان زیر سن سه سال نباید اسباب‎بازی‎های دارای قطعات کوچک داده شود زیرا در صورت استفاده از آنها ریسک خفگی برای بچه وجود خواهد داشت.

علل نادر خس خس سینه در کودکان و نوزادان
اگر بچه‎ای از بدو تولد دچار خس خس سینه بوده باشد، علت آن می‎تواند مادرزادی باشد. بیماری‎های مادرزادی در این مورد شامل موارد زیر است:
• ناهنجاری‎های عروقی مادرزادی
فیبروز کیستیک
• بیماری‎های کمبود ایمنی
• دیسکینزی سیلیاری اولیه
• آنومالی‎های ترانکئوبرونکیال
• اختلال عملکرد طناب صوتی


 

Source:
Why is my baby wheezing? Causes and treatments
Last reviewed Sun 10 September 2017
By Amanda Barrell
Reviewed by Karen Richardson Gill, MD, FAAP 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.