دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

انتروکولیت نکروز دهنده و مشکلات روده در نوزادان نارس

انتروکولیت نکروز دهنده، نوزادان نارس، نوزاد فول-ترم، شیر خشک، مدفوع خونی، تست اشعه X، استومی، پروبیوتیک، باکتری

دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند

مقالات بیماری‌های کودکان و نوزادان

انتروکولیت نکروز دهنده به چه علت ایجاد می‌شود؟
• ریسک فاکتورهای انتروکولیت نکروز دهنده
• علایم انتروکولیت نکروز دهنده کدامند؟
• انتروکولیت نکروز دهنده چطور تشخیص داده می‌شود؟
• انتروکولیت نکروز دهنده چگونه درمان می‌شود؟
• دورنما در انتروکولیت نکروز دهندهانتروکولیت نکروز دهنده نوعی بیماری جدی است که روده نوزادان نارس را درگیر می‌کند. این بیماری معمولاً در طول دو هفته اول زندگی نوزادانی بروز می‌کند که به جای شیر پستان از شیر خشک تغذیه می‌شوند.
در این وضعیت باکتری‌ها به دیواره روده هجوم می‌برند. این می‌تواند باعث ایجاد یک ترک یا شکاف شود که امکان می‌دهد تا اجرام بیماریزا به داخل شکم نشت کنند. در صورت عدم درمان وضعیت مورد اشاره می‌تواند به عفونت جدی و مرگ منتهی شود.

انتروکولیت نکروز دهنده به چه علت ایجاد می‌شود؟
دکترها در مورد علت انتروکولیت نکروز دهنده مطمئن نیستند. آنان اکنون این را می‌دانند که نوزاد نارس دارای ریه‌ها و روده‌هایی است که ضعیف‌تر از نوزادان فول-ترم هستند. این بدان معنی است که این نوزادان نمی‌توانند خون و اکسیژن را آن گونه که باید در بدن خود نقل و انتقال دهند. آنان در عین حال دچار مشکلاتی در مورد تجزیه مواد غذایی و مقابله با عفونت هستند.

ریسک فاکتورهای انتروکولیت نکروز دهنده
خوشبختانه انتروکولیت نکروز دهنده بیماری نادری است. این بیماری فقط 1 نوزاد از هر 2 تا 4 هزار نوزاد را مبتلاء می‌کند. انتروکولیت نکروز دهنده می‌تواند در نوزاد تازه به دنیا آمده بروز کند اما بیشترین شیوع آن مربوط به نوزادان نارسی است که وزن آنها کمتر از 1.474 کیلوگرم است. دیگر افراد در معرض ریسک ابتلاء به انتروکولیت نکروز دهنده عبارتند از:
• نوزادان نارس یا با ریسک بالا که از شیر خشک توسط دهان یا لوله تغذیه می‌شوند
• نوزادانی که دچار مشکل وضع حمل دشوار یا کمبود میزان اکسیژن بوده‌اند
• نوزادان دارای سلول‌های قرمز خون بیش از حد زیاد در گردش خون
• نوزادان درگیر مشکل عفونت‌های دستگاه گوارش
• نوزادان بسیار بیمار که برای آنها تزریق خون انجام شده باشد

علایم انتروکولیت نکروز دهنده کدامند؟
این علایم ممکن است از بچه‌ای به بچه دیگر متفاوت باشد. اما نوزاد دچار انتروکولیت نکروز دهنده به طور معمول در پی دو هفته نخست زندگی دچار علایم زیر می‌شود:
ورم یا نفخ شکم
• غذایی که در معده می‌ماند و در روده‌ها حرکت نمی‌کند
• مایع سبز رنگ در معده
مدفوع خونی
• مشکلات تنفسی یا تپش قلب یا بی‌‌حالی
اختلالات گوارشی یا مشکلات پزشکی دیگری نیز علایمی مشابه انتروکولیت نکروز دهنده ایجاد می‌کنند. اگر نوزادی دچار هر یک از علایم برشمرده در بالا شود باید او را به پزشک رسانید.

انتروکولیت نکروز دهنده چطور تشخیص داده می‌شود؟
پزشک تست اشعه X شکم را در دستور کار قرار داده و چند تست خون را درخواست می‌کند، و معمولاً این تست‌ها در شرایط بستری بچه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان انجام می‌شود. اگر بچه دچار انتروکولیت نکروز دهنده باشد تست اشعه X وجود حباب‌های گاز یا هوا را در شکم نوزاد نشان خواهد داد. پزشک همچنین ممکن است از سوزن برای ورود به داخل شکم بچه استفاده کند. اگر در این تست مایع به بیرون نشت کند، این نشانه وجود سوراخی در روده خواهد بود. آزمایش خون برای نوزاد مبتلاء به انتروکولیت نکروز دهنده نشان دهنده کمبود سلول‌های سفید خون خواهد بود. این بدان معنی است که بچه توانایی لازم برای مقابله با عفونت را ندارد.

انتروکولیت نکروز دهنده چگونه درمان می‌شود؟
درمان انتروکولیت نکروز دهنده به عوامل مختلفی شامل میزان زودرس بودن نوزاد، وضعیت کلی سلامت وی و تاریخچه پزشکی بیمار و میزان گسترش عفونت بستگی دارد.
در مرحله بعد پزشک از اقدامات زیر استفاده خواهد کرد:
• توقف تغذیه نوزاد
• وارد کردن لوله به معده نوزاد از طریق بینی برای خارج کردن مایع جمع شده در معده و خالی کردن آن
• شروع تزریق مایعات از راه وریدی برای سیر و سیراب نگه داشتن نوزاد
• تجویز آنتی‌بیوتیک برای مقابله با عفونت
• آزمایش‌های منظم اشعه X برای پایش وضعیت
• تحویل اکسیژن اضافی یا اتصال نوزاد به دستگاه تنفس مصنوعی، اگر شکم دچار ورم بیش از حد باشد تا نوزاد نتواند تنفس کند
• جدا کردن نوزاد از سایرین برای توقف گسترش انتروکولیت نکروز دهنده
• وقتی عفونت برطرف شود (که به طور معمول در طول 5 تا 7 روز اتفاق می‌افتد)، می‌توان تغذیه کودک از راه دهان را از سر گرفت.
اگر نوزاد از طریق درمان بهبود نیابد یا سوراخی در روده او وجود داشته باشد، به عمل جراحی نیاز خواهد بود. این عمل شامل خارج کردن بافت مرده و قسمت‌های پاره شده یا در معرض پارگی روده خواهد بود. در شدیدترین موارد بیماری، بچه‌هایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند ممکن است نیاز داشته باشند تا روده آنها به یک ورودی در شکم متصل شود. پزشکان این اقدام را "اُستومی" می‌نامند.

دورنما در انتروکولیت نکروز دهنده
اکثریت نوزادان دچار انتروکولیت نکروز دهنده به طور کامل بهبود می‌یابند. در برخی موارد روده دچار جراحت شده یا باریک می‌شود. این اختلال می‌تواند به انسداد بعدی منجر گردد. نوزادانی که بخش بزرگی از روده آنها در عمل جراحی از بدن خارج می‌شود ممکن است قادر به جذب مواد غذایی به شکل نرمال نباشند. در شدیدترین موارد بیماری، برای ادامه زندگی این گروه از بچه‌ها نیاز به پیوند روده دارند.
در حال حاضر راهی برای پیشگیری از انتروکولیت نکروز دهنده وجود ندارد. اما مطالعات نشان داده‌اند، نوزادانی که صرفاً با شیر پستان (و نه شیر خشک) تغذیه می‌شوند کمتر احتمال دارد که دچار این بیماری شوند. علت توصیه پزشکان به شروع تغذیه به شکل تدریجی برای نوزادان در معرض ریسک همین است.
پژوهشگران بر روی روش‌های امیدبخش درمان انتروکولیت نکروز دهنده در حال کارند. در میان روش‌های مورد اشاره: پروبیوتیک‌ها، که باکتری‌ها و مخمرهای زنده‌ای هستند که برای بدن مفیدند، با باکتری‌های مسبب عفونت مقابله کرده و باعث بلوک شدن نیتریک اکساید می‌شوند. نیتریک اکساید گازی است که بر اثر ابتلاء به انتروکولیت نکروز دهنده ایجاد می‌شود. این گاز باعث تخریب دیواره روده می‌شود./


• دکتر دَن برنان
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
WebMD Medical Reference
What Is Necrotizing Enterocolitis?
Reviewed by Dan Brennan, MD
On October 16, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.