دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عفونت قارچی: انواع و درمان

قارچ، عفونت قارچی، کرم حلقوی، سعفه، پاری ورزشکار، خارش سوارکار، سعفه، تاینه کورپوریس

عفونت‌های قارچی وقتی بروز می‎کنند که قارچ‌های مهاجم در ناحیه‎ای از بدن جمع می‎شوند و مقابله با آنها برای سیستم ایمنی بدن دشوار می‌گردد

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• جون جانسون
• مرور از: دانشکدۀ پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز - شیکاگو

عفونت‎ قارچی در بخش اعظم جهان طبیعت شایع‌ است. در انسان، عفونت‌های قارچی وقتی بروز می‎کنند که قارچ‌های مهاجم در ناحیه‎ای از بدن جمع می‎شوند و مقابله با آنها برای سیستم ایمنی بدن دشوار می‌گردد.
قارچ می‎تواند در هوا، خاک، آب و گیاهان به زندگی ادامه دهد. در عین حال برخی قارچ‎ها وجود دارند تا به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می‎کنند.
همانند بسیاری از میکرب‎ها، قارچ‎های مفید وجود دارد و قارچ‎های مضر. وقتی قارچ‎های مضر به بدن انسان یورش می‎برند، ممکن است از بین بردن آنها دشوار شود، زیرا قارچ‎ها قادرند در این محیط به بقاء خود ادامه دهند و فرد در حال بهبود را مجدداً به عفونت مبتلا کنند.

مطالب این مقاله:
• چه کسی در خطر است؟
• انواع شایع
• دورنما

چه کسی در خطر است؟
عفونت‎های قارچی در انسان شایع است و در صورت درمان درست و به موقع این عفونت‎ها چندان جدی نیستند.
افراد دچار ضعف سیستم ایمنی و همچنین افراد مصرف کنندۀ انواع آنتی‎بیوتیک ممکن است بیشتر در معرض ابتلاء به عفونت قارچی باشند.
درمان‌های سرطان و دیابت نیز ممکن است فرد را در برابر عفونت‎های قارچی آسیب‌پذیرتر کند.

انواع شایع
بیماری‎های مندرج در زیر تمامی انواع شایع عفونت‎های قارچی را شامل می‎شوند:

عفونت قارچی "پای ورزشکار"
تاینه‌ پدیس (کچلی پا) یا "پای ورزشکار" یک عفونت شایع قارچی است که پا را مبتلاء می‎کند.
پای ورزشکار در میان ورزشکاران و قهرمانان ورزشی رایج است زیرا قارچ در محیط گرم و مرطوب مثل فضای درون جوراب و کفش، وسایل ورزشکاران و اتاق‎ رخت‎کن به طور کامل رشد می‎کند.
در عالم واقع امکان ابتلاء هر کسی به عفونت قارچی پای ورزشکار وجود دارد. این عارضه در محیط‌های گرمسیری و ماه‌های تابستان، که در آنها قارچ به سرعت می‎تواند تکثیر شود، شایع‌تر است.

علایم
علایم عفونت قارچی پای ورزشکار ممکن است از فردی به فرد دیگر تفاوت‎های جزئی داشته باشد. علایم متعارف در این مورد عبارتند از:
• سرخی یا تاول در ناحیۀ آسیب دیده
• پوست آسیب دیده ممکن است نرم باشد یا ممکن است دچار حالت پوسته پوسته شود.
• ترک خوردگی و یا لایه‎دار شدن پوست
• پوست ممکن است لایه برداشته و کنده شود
• احساس خارش، نیش یا سوزش در ناحیۀ آسیب دیده

تشخیص، درمان و پیشگیری
تمامی پاهای دچار خارش مبتلاء به عفونت پای ورزشکار نیستند. دکترها معمولاً عفونت را با بررسی نمونۀ پوست جدا شده زیر میکروسکپ و بررسی شواهد مربوط به انواع قارچ انجام می‎دهند.
چند نوع متفاوت قارچ می‎توانند سبب ایجاد پای ورزشکار شود. عفونت ممکن است بسته به نوع خاص قارچ موجب عفونت رفتار متفاوتی از خود نشان دهد.
پای ورزشکار اغلب اوقات با پمادهای ضد قارچ موضعی درمان می‌شود. عفونت‎های شدید ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد قارچ خوراکی نیز داشته باشد. برای کمک به از بین بردن قارچ به مراقبت از پا و خشک نگه داشتن آن نیاز است.
روش‎های پیشگیری شامل قرار دادن پا به میزان زیاد در کوران هوا برای تنفس پوست و خشک و تمیز نگه داشتن پا است. پوشیدن صندل در محل‎های شستشوی عمومی و رخت‎کن‎ها ایدۀ خوبی می‎تواند باشد.

عفونت مخمری
عفونت‎های مخمری واژن یک شکل شایع رشد بیش از حد "کاندیدا" در زنان است که معمولاً توسط کاندیدا آلبیکانس ایجاد می‎شود.
رشد بیش از حد کاندیدا تعادل طبیعی باکتری و مخمر در واژن را مختل می‎کند. این عدم تعادل ممکن است به علت مصرف آنتی‎بیوتیک، استرس، و عدم تعادل هورمونی، یا عادات غذایی ناصحیح و سایر عوامل باشد.
عفونت‎های کاندیدا همچنین به شکل شایع سبب عفونت‎های قارچی ناخن و راش پوشک می‌شوند.

علایم
علایم عفونت مخمری شامل موارد زیر است:
• خارش و تورم ناحیۀ اطراف واژن
• حس سوزش یا درد در طول ادرار کردن و مقاربت جنسی
• سرخی و زخم روی واژن و ناحیۀ پیرامون آن
• ترشح غیر معمول واژنی، مثل توده‎های خمیری پنیرمانند یا ترشحات بسیار آبکی
در برخی موارد امکان بروز بثورات به مرور زمان وجود دارد. عفونت‎های قارچی را باید به سرعت درمان کرد، زیرا امکان تشدید علایم در صورت عدم درمان وجود دارد.

تشخیص، درمان و پیشگیری
علایم متعارف عفونت مخمری ممکن است تشخیص آن را آسان کند. دکتر ممکن است در مورد تاریخچۀ پزشکی فرد، مثل هر گونه عفونت قبلی مخمری یا عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) سؤال کند. در عین حال ممکن است دکتر در مورد مصرف اخیر آنتی‎بیوتیک از فرد پرسش کند.
دکترها در مرحلۀ بعد دیواره‎های واژن و مهبل را برای بررسی نشانه‎های عفونت معاینه و در صورت لزوم برای تشخیص کامل از سلول‎های واژن نمونه‌برداری می‎کنند.
درمان عفونت مخمری به شدت آن بستگی دارد. درمان استاندارد شامل استفاده از کرم‎های غیر نسخه‎ای یا نسخه‎ای، قرص، یا شیاف است. عفونت‎های بغرنج ممکن است نیازمند درمان‎های ترکیبی باشند.
اجتناب از عفونت مخمری با رعایت رژیم غذایی متعادل و بهداشت کامل شروع می‎شود. پوشیدن لباس‌های راحت از جنس مواد طبیعی نیز می‎تواند به پیشگیری از بروز این عفونت‎ها کمک کند. شستشوی لباس‎های زیر در آب داغ و تغییر محصولات مورد مصرف زنان اغلب می‎توانند به پیشگیری از رشد قارچ کمک کنند.

"خارش سوارکار"
تاینه کروریس، که عموماً خارش سوارکار نامیده می‎شود، یکی دیگر از عفونت‎های قارچی شایع پوست است.
این قارچ محیط‎های گرم و مرطوب را دوست دارد، و در نواحی نمدار بدن مثل کشالۀ ران، کفل، و داخل ران ایجاد می‎شود. خارش سوارکار در تابستان یا در نواحی گرم و مرطوب جهان بیشتر شیوع دارد.
خارش سوارکار تا حدودی واگیردار است و اغلب اوقات بر اثر تماس مستقیم با فرد عفونی شده یا شیء حاوی قارچ به دیگران سرایت می‎کند.

علایم
خارش سوارکار در بدن به صورت بثورات خارش‎دار سرخ‎رنگ که اغلب شکلی مدور دارند بروز می‎کند. علایم عبارتند از:
• سرخی در ناحیۀ کشالۀ ران، کفل و باسن
• احساس سایش، تحریک، خارش، یا سوزش در ناحیۀ عفونی شده
• راش سرخ رنگ با شکل مدور و کناره‎های برآمده
• ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن، یا لایه لایه شدن پوست خشک در ناحیۀ عفونی شده

تشخیص، درمان و پیشگیری
خارش سوارکار جلوۀ بسیار مشخصی دارد و معمولاً می‎توان آن را بر اساس نمای ظاهری‌اش شناسایی کرد. اگر دکترها به تشخیص یقین نداشته باشند، ممکن است برای بررسی و تأیید تشخیص نمونۀ پوست بردارند.
درمان خارش سوارکار معمولاً شامل استفاده از پمادهای ضد قارچ موضعی و رعایت کامل موازین بهداشتی است. بسیاری از موارد خارش سوارکار از طریق داروهای غیر نسخه‌ای قابل درمانند، با وجود این برخی انواع آن به تجویز دارو نیاز دارند. تمیز نگه داشتن ناحیۀ آسیب دیده و خشک نگه داشتن آن نیز می‎تواند به از بین بردن قارچ کمک کند.
خارش سوارکار از طریق پوشیدن لباس‌های راحت از جنس مواد طبیعی و اجتناب از تماس با افراد مبتلاء به این عفونت قابل پیشگیری است. اجتناب از استفاده از حوله و وسایل ورزشی به صورت مشترک نیز می‎تواند کمک کننده باشد.

سعفه
تاینه کورپوریس یا سعفه نوعی عفونت پوستی است که بر اثر قارچی پدید می‌آید که در بافت‎های مردۀ پوست، مو و ناخن زندگی می‎کند. سعفه قارچی است که می‎تواند سبب بروز خارش سوارکار و نیز پای ورزشکار شود. در حالی که این قارچ می‎تواند در هر جای دیگری از بدن ظاهر شود، این عفونت صرفاً سعفه نامیده می‌شود.

علایم
تشخیص سعفه معمولاً به دلیل شکل خاص آن آسان است. یک تکه پوست که ممکن است دچار خارش یا پوسته باشد اغلب به مرور زمان به صورت یک وصلۀ پوستی برآمده و حلقوی شکل درمی‎آید. این قارچ همچنین ممکن است به چند حلقه تبدیل شود.
قسمت بیرونی این حلقه سرخ رنگ است و ممکن است به صورت برآمده یا گره‎وار ظاهر شود، حال آنکه قسمت داخلی حلقه شفاف و فلس مانند باقی می‎ماند.
سعفه به شدت واگیردار است، و می‎تواند از طریق تماس پوست به پوست یا از راه تماس با حیوانات خانگی مثل سگ‎ها به دیگران سرایت کند. این قارچ همچنین می‎تواند در اشیائی مثل حوله، لباس و بُرس به بقاء خود ادامه دهد.
این نوع قارچ خاک و گل را نیز عفونی می‎کند، بنابراین امکان ابتلاء افرادی که در محیط کثیف عفونی کار می‎کنند نیز وجود دارد.

تشخیص، درمان، و پیشگیری
دیگر اختلالات پوستی نیز ممکن است شبیه به سعفه به نظر برسند، بنابراین دکتر معمولاً نمونه‎ای از پوست را برای بررسی قارچ جدا می‎کند.
پس از تأیید تشخیص، دکتر بر مبنای شدت مورد، درمان لازم را توصیه می‎کند. کرم‎های غیر نسخه‎ای و پمادهای طبی معمولاً برای درمان بسیاری از موارد سعفه کافی هستند. سعفۀ ناحیۀ جمجمه یا سعفه‎های شدید ممکن است نیازمند تجویز داروهای دیگر باشند.
رعایت بهداشت نیز می‎تواند به پیشگیری و درمان این عفونت کمک کند. خشک و تمیز نگه داشتن پوست نیز به اجتناب از عفونت کمک می‎کند.
ایمنی در جمع شامل پوشیدن صندل در دوش‌های عمومی یا اتاق رخت‎کن و اجتناب از استفادۀ عمومی از حوله و اقلام دیگر است.

دورنما
اغلب موارد عفونت‎های پوستی را می‎توان با استفاده از کرم‎های غیر نسخه‎ای یا نسخه‎ای درمان کرد. درمان عفونت‎های شدید ممکن است نیازمند استفاده از روش‎های دیگر باشد.
انجام پیشگیری می‎تواند به معنی پیمودن بخش اعظم راه منتهی به اجتناب از عفونت‎های قارچی پوست باشد.
همیشه مراجعه به دکتر در بدو بروز عفونت برای اجتناب از عوارض شدیدتر و محتمل، بهترین گزینه است. در صورت همکاری با دکتر اغلب موارد عفونت‎های قارچی پوست به سادگی قابل درمان هستند.

Source:
Fungal infections: Types and treatment
Written by Jon Johnson
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine
Last reviewed: Sat 17 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.