دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تبخال آوردگاه گلادیاتور (تبخال گلادیاتوریوم) یا تبخال تشک کشتی - علل، علایم، و درمان

تبخال آوردگاه گلادیاتور، تبخال گلادیاتوریوم، تبخال تشک کشتی، ویروس هرپس سیمپلکس - 1، تبخال، بیماری عفونی، اسیکلوویر (زوویراکس)، والاسیکلوویر (والتریکس) فامسیکلوویر (فامویر)،

علایم تبخال گلادیاتوریوم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اختلال پوستی می‎تواند به هر ناحیه از بدن فرد سرایت کند و به ویژه در صورت آسیب زدن به چشم خطرناک است.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• بتانی کدمن، دکتر نانسی کوآی
• ترجمه هامیک رادیان

تبخال آوردگاه گلادیاتور (تبخال گلادیاتوریوم) عفونتی است که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1، ویروسی مشابه ویروس مسبب تبخال دهان، ایجاد می‎شود. این نوع عفونت در میان افراد درگیر در ورزش‌های پربرخورد و تماس، مثل کشتی و جودو، شایع است و به نام تبخال تشک کشتی نیز معروف است. افراد مبتلا به هرپس برای تمام عمر ویروس را با خود حمل می‎کنند زیرا هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.
وقت‎هایی هست که در آن ویروس غیر فعال می‎شود و هیچ علامتی از خود نشان نمی‎دهد، و وقت‎هایی هم هست که ویروس فعال و سبب انواع علایم می‎شود و عود می‎کند.
وقتی ویروس غیر فعال است، فرد مبتلا ویروس را در خود دارد و می‎تواند تبخال گلادیاتوریوم را به دیگران انتقال دهد. این ویروس می‎تواند از طریق تماس پوست به پوست انتقال یابد و به آسانی از فردی به فرد دیگر سرایت کند.
مطالب این مقاله:
• علایم
• علل و ریسک فاکتورها
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

علایم
علایم تبخال گلادیاتوریوم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اختلال پوستی می‎تواند به هر ناحیه از بدن فرد سرایت کند و به ویژه در صورت آسیب زدن به چشم خطرناک است.
علایم گرایش به آن دارند که در طول 8 روز پس از تماس با فرد مبتلا به این اختلال بروز کنند. علایم تبخال گلادیاتوریوم شامل موارد زیر است:
تب
• تورم غدد
• گلو درد
• ضایعات یا تاول‎های پوستی که ممکن است دردناک باشند
• حس مور مور در ناحیۀ آسیب دیده
سردرد
تاول‎ها و ضایعات ظاهر شده به عنوان علایم تبخال گلادیاتوریوم قابل درمان است و به طور معمول در طول 7 تا 10 روز از بین می‎روند.
وقتی ویروس غیر فعال است، مردم حامل آن هیچ علامتی از خود نشان نمی‎دهند و ممکن است واگیردار نباشند. به هر جهت، فاقد علامت بودن ضمانتی برای آلوده نکردن دیگران نیست.
فواصل عود ویروس متفاوت است و ممکن است ماهی یک بار بروز کند یا اینکه بروز آن سالی یک بار باشد. افراد مبتلا در طول دورۀ عود ویروس به شدت واگیردار هستند.

عوارض
اگرچه اتفاق نادری محسوب می‎شود، مواردی بوده  که در آنها ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) سبب بروز تاول‌هایی شده است که سپس توسط باکتری‎ها عفونی شده‌اند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، عفونت پوستی ایجاد شده به درمان با آنتی‎بیوتیک نیاز خواهد داشت.
در عین حال شانس اندکی در این مورد وجود دارد که عفونت باکتریایی به قسمت‎های مختلف بدن فرد شامل مغز، چشم‎ها، کبد یا ریه‌ها گسترش پیدا کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد این یک فوریت پزشکی (مورد اورژانسی) خواهد بود و نیاز به مراقبت‎های تخصصی پزشکی دارد.

علل و ریسک فاکتورها
تبخال گلادیاتوریوم بسیار عفونی است و از طریق تماس پوست به پوست به دیگران منتقل می‎شود.
راه‎های شایع انتقال تبخال گلادیاتور از فردی به فرد دیگر شامل بوسیدن فرد دچار تبخال دهان، تماس جنسی، و استفادۀ مشترک از وسایل شخصی شامل ظرف آب، ناخن‎گیر یا حتی گوشی موبایل است.
اغلب اوقات تبخال گلادیاتوریوم در صورتی منتقل می‎شود که فرد دچار ویروس درگیر انجام ورزش‌هایی باشد که ورزشکار را در تماس پوست به پوست با دیگران قرار می‎دهد. ورزش‌های پرتماس بدنی مثل کشتی، جودو، بسکتبال یا راگبی می‏توانند سبب انتقال تبخال گلادیاتوریوم شوند. علت اینکه این بیماری به نام تبخال تشک کشتی نیز شناخته می‎شود همین است.
مردم دچار این ویروس اغلب اوقات متوجه می‎شوند که استرس می‎تواند باعث عود آن شود و نیز همین وضعیت در اوقات بیماری که در آن سیستم ایمنی تضعیف می‎شود، مصداق دارد.
اگرچه برخی حاملان این ویروس ممکن است دوره‎های طولانی را بدون عود آن سپری کنند، به خاطر داشتن این موضوع مهم است که عود مجدد ویروس در هر زمانی امکان‌پذیر است.
استفاده از مشاورۀ پزشک برای رعایت پرهیزهای لازم برای اجتناب از انتقال ویروس به دیگران همیشه قابل توصیه است.

تشخیص
دکتر می‎تواند ضایعات را برای تعیین احتمال ابتلاء فرد به ویروس بررسی کند. دکتر معمولاً بدون نیاز به تست‎های دیگر به تشخیص می‎رسد، اگرچه ممکن است نمونه‎ای از بافت را برای آنالیز به آزمایشگاه بفرستد.
اگر فردی دچار ضایعات نبوده اما دیگر علایم تبخال گلادیاتوریوم را داشته باشد، کماکان توصیه می‎شود که در صدد استفاده از کمک‎های پزشکی باشد و از تماس پوست به پوست با دیگران خودداری کند. برای تأیید وجود ویروس آزمایش خون قابل انجام و استفاده است.
آزمایش خون در عین حال هنگامی که پزشک به نوع ویروس یا اختلال پوستی مبتلابه فرد مشکوک باشد در دستور کار قرار می‎گیرد. مردم دچار تبخال گلادیاتوریوم آنتی‎بادی‎های خاصی در خون خود دارد که می‎توانند تأیید کنند که آیا وی به تبخال گلادیاتوریوم مبتلا است یا به یکی دیگر از اختلالات پوستی.

درمان
اغلب علایم تبخال گلادیاتوریوم نامطبوع اما خفیف هستند. تاول‎ها در طول 10 روز بدون درمان خود به خود از بین می‎روند.
اجتناب از تماس جسمانی یا استفادۀ مشترک از دستگاه‎هایی مثل گوشی تلفن یا کلاه تا زمان ناپدید شدن علایم اهمیت دارد.
با وجودی که جای زخم‎ها ناپدید می‎شود و اثری از آنها باقی نمی‎ماند، این موضوع قابل توصیه است که باید از اعمالی مثل کندن یا سایش که می‎توانند باعث تحریک آنها شوند، خودداری شود.
اگر علایم شدیدتر باشند و سبب ایجاد درد یا ناراحتی شوند، دکتر ممکن است برخی داروهای ضد ویروسی را برای کمک به کاهش ناراحتی و سرعت بخشیدن به بهبود تجویز کند. داروهای رایج در این مورد عبارتند از:
• اسیکلوویر (زوویراکس)
• والاسیکلوویر (والتریکس)
• فامسیکلوویر (فامویر)
در عین حال امکان تجویز داروهایی برای پیشگیری از عود ویروس در محل اولیۀ بروز آن وجود دارد.

پیشگیری
موازین پیشگیرانۀ متعددی برای کاهش خطر ابتلا فرد به این عفونت وجود دارد.
اگر فردی دارای روابط جنسی با فردی مبتلا به هرپس است، توصیه می‎شود تا در هنگام عود بیماری از تماس جنسی با فرد مبتلا خودداری شود.
پیش از آغاز مجدد روابط جنسی هر دو شریک جنسی باید برای ویروس هرپس سیمپلکس - 1 مورد بررسی قرار گیرند. برخی از مردم بدون اینکه خود بدانند حامل این ویروس هستند.
افراد در معرض ریسک بالاتری برای عفونت، مثل مردمی که مداوماً درگیر ورزش‎های پربرخورد هستند، باید برای کاهش ریسک عفونت یا آلوده کردن دیگران موازین بهداشتی را به شکل مناسب رعایت کنند. قدم‎هایی در این مورد شامل موارد زیر است:
• دوش گرفتن بلافاصله پس از بازی، کوچینگ یا جلسات تمرینی
• عدم استفادۀ مشترک از وسایل شخصی مثل تیغ اصلاح، دئودورانت‎ها یا حوله‌ها
• شستشوی مداوم وسایل شخصی با استفاده از آب گرم و بلیچ
• اطمینان پیدا کردن از تمیز بودن وسایل مورد استفاده
• اجتناب از تماس جسمانی با فردی که آشکارا دارای علایم ابتلا به ویروس تبخال است
• بررسی ضایعات به طور منظم
• پوشاندن هر ناحیۀ باز یا مجروح در پوست با بانداژ یا پارچه
• عدم کندن یا لمس ضایعات در صورت بروز آنها
اگر فردی بر این باور است که در معرض ریسک بالای عفونت قرار دارد، این امکان هست که داروهای ضد ویروسی برای وی تجویز شود. آغاز یک دوره مصرف داروی ضد ویروسی چند روز پیش از قرار گرفتن در معرض ویروس می‎تواند به ایمنی نسبت به آن کمک کند و ریسک ابتلا به عفونت را کاهش دهد.

دورنما
فرد دچار تبخال گلادیاتوریوم برای تمام عمر این ویروس را درون خود به همراه دارد. این افراد چه دارای علایمی باشند و چه نباشند پتانسیل ایجاد عفونت در سایر افراد را دارند.
به هر جهت، تبخال گلادیاتور یک وضعیت قابل مدیریت است، و درمان‎هایی برای کمک به کاهش علایم و پیشگیری از آنها در دسترس است.
اگر فردی بر این باور است که توسط ویروس مزبور آلوده شده است، باید برای تشخیص، درمان و آموزش چگونگی کاهش عفونت به پزشک مراجعه کند.

Source:
What is herpes gladiatorum?
Last reviewed Fri 1 December 2017
By Bethany Cadman
Reviewed by Nancy Choi, MD 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.