دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

برفک دهان یا کاندیدیازیس دهانی - آنچه دانستنش نیاز است

برفک دهان، کاندیدیازیس دهانی، کاندیدا آلبیکانس، قارچ، میکونازول، نیستاتین، دهانشویه آنتی‎باکتریال، سیگار، بهداشت دهان و دندان، دندان مصنوعی، ضعف سیستم ایمنی، مصرف آنتی‌بیوتیک، دیابت

کمیت قارچ کاندیدای موجود در بخش‌های مختلف بدن ما شامل سیستم گوارش، پوست، و دهان، در عمل باعث بروز هیچ مشکلی در افراد سالم نمی‎شود. در واقع، سی. آلبیکانس در دهان 75 درصد جمعیت مردم جهان وجود دارد.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• کریستین نوردکویست
• مرور از: دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‎نویز – شیکاگو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

برفک دهان که به نام کاندیدیازیس دهانی نیز شناخته می‎شود یک عفونت قارچی / مخمری نژاد کاندیدا است که در غشاء مخاطی دهان رشد می‎کند. بیشترین شیوع برفک دهان بر اثر قارچ کاندیدا آلبیکانس است اما در عین حال ممکن است که بر اثر کاندیدا گلابراتا یا کاندیدا تروپیکالیس نیز ایجاد شود.
در مورد اکثریت قاطع افراد برفک دهان مسبب ایجاد مشکلات جدی نمی‎شود. به هر جهت این موضوع در مورد افراد دچار ضعف سیستم ایمنی که در آنها نشانه‎ها و علایم برفک دهان می‌‏تواند بسیار شدیدتر باشد، مصداق ندارد.
فرجام برفک دهان به طور معمول خوب است. اغلب مردم نسبت به درمان به خوبی جواب می‎دهند. در هر حال برفک دهان گرایشی به بروز مجدد دارد به ویژه در مواقعی که عامل علّی (برای مثال، سیگار) برطرف نشده باشد.

[مطالب این مقاله:]
• درمان
• مداوای خانگی
• علایم
• علل
• ریسک فاکتورها
• تشخیص

درمان برفک دهان
پزشکان در اغلب اوقات برای درمان برفک دهان داروهای ضد برفک مثل نیستاتین یا میکونازول را در اشکال قطره، ژل یا قرص‎های زیر زبانی برای بیماران تجویز می‎کنند.
به عنوان جایگزین ممکن است یک سوسپانسیون موضعی برای بیمار تجویز شود که درون دهان قرقره شده و سپس بلعیده می‎شود.
تحویل از راه دهان یا داخل وریدی داروهای ضد قارچ ممکن است گزینه‌ای باشد که در مورد بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
اگر این درمان کارآیی نداشته باشد، احتمال استفاده از امفوتریسین B مطرح خواهد بود. به هر جهت، به دلیل عوارض جانبی منفی شامل تب، تهوع و استفراغ، این نوع درمان به عنوان آخرین گزینه در مد نظر قرار می‎گیرد.

درمان خانگی برای برفک دهان
در کنار درمان‎های پزشکی، موارد فهرست شده در زیر می‎تواند ریسک تشدید این اختلال را کاهش دهد:
• دهان را با استفاده از محلول آب نمک آبکشی کنید.
• برای اجتناب از خراشیدن ضایعات از مسواک نرم استفاده کنید.
• تا زمان رفع عفونت هر روزه از یک مسواک تازه برای دندان خود استفاده کنید.
• برای تجدید میزان باکتری‎های سالم ماست غیر شیرین مصرف کنید.
• از دهانشویه‌ها یا اسپری‎های دهان استفاده نکنید.

علایم برفک دهان
برفک دهان در بزرگسالان عموماً به شکل یک توده (یا نقاط) ریز، سفید یا کرم‏رنگ روی غشاء مخاطی دهان (قسمت‌های نمناک داخل دهان) ظاهر می‏شود.
موکوس (غشاء مخاطی) ممکن است متورم و اندکی قرمز رنگ شود. نقاط ایجاد شده روی زبان ممکن است برجسته شوند. احتمال بروز ناراحتی یا حس سوزش وجود دارد.
در صورت خراشیدن توده‌های کرم یا سفید رنگ داخل دهان، امکان بروز خونریزی وجود دارد.
احتمال به هم پیوستن نقطه‌های برفک و تشکیل توده‌های بزرگ‎تر که به نام پلاک نیز شناخته می‎شوند، وجود دارد. این احتمال هست که این توده‎های به هم پیوسته در ادامه رنگ خاکستری یا زردفام به خود بگیرند.
هر از گاه، ناحیۀ آسیب دیده به سادگی قرمز و زخم‎دار می‎شود بدون اینکه هیچ نقطۀ سفید رنگی قابل مشاهده باشد.
افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‎کنند ممکن است نواحی خاصی در دهان داشته باشند که در زیر ناحیۀ این دندان‌ها قرار گرفته و مدام قرمز و متورم است. ضعف بهداشت دهان و دندان یا عدم خارج کردن دندان مصنوعی در هنگام خواب شب ممکن است باعث افزایش ریسک مزبور شود.
برفک دهان گاهی از اوقات بر مبنای نمای ظاهری خود به سه گروه تقسیم می‎شود، اگرچه این اختلال می‎تواند در پاره‎ای مواقع در وضعیتی میان این سه دسته قرار بگیرد:
پسودوممبرانوس - شکل کلاسیک و شایع‎ترین شکل برفک دهان است.
اریتماتوس (اتروفیک) - اختلال در نمای ظاهری‌اش بیش از اینکه سفید باشد قرمز به نظر می‎رسد.
هیپرپلاستیک - که به علت وجود پلاک‌های سفید سخت جداشونده زیر عنوان "کاندیدیازیس شبه پلاک" یا "کاندیدیازیس ندولار" نیز به آن اشاره می‎شود.
برخی از ضایعات دیگر نیز وجود دارد که امکان بروز آنها به همراه برفک دهان هست. گاهی از اوقات این ضایعات ممکن است به علت دیگر انواع باکتری که در همین محدوده حاضرند ایجاد گردد. این می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
چیلیت انگولار - التهاب و / یا شرحه شرحه شدن گوشه‌های دهان
گلوسیت رومبوئید میانی - یک علامت یا نشانۀ بزرگ، سرخ‌رنگ و فاقد درد در مرکز زبان است
• اریتم خطی لثه - یک رشته التهاب که در عرض لثه ادامه پیدا می‎کنند

علل برفک دهان
کمیت قارچ کاندیدای موجود در بخش‌های مختلف بدن ما شامل سیستم گوارش، پوست، و دهان، در عمل باعث بروز هیچ مشکلی در افراد سالم نمی‎شود. در واقع، سی. آلبیکانس در دهان 75 درصد جمعیت مردم جهان وجود دارد.
به هر جهت مردم مصرف کنندۀ برخی داروها، افراد دارای مشکل تضعیف سیستم ایمنی، یا برخی اختلالات پزشکی در صورت رشد خارج از کنترل سی. آلبیکانس در مقابل برفک دهان آسیب‌پذیر می‎شوند.

ریسک فاکتورهای برفک دهان
برفک دهان بزرگسالان بیشتر محتمل است که برای افراد گروه‎های مندرج در زیر به مشکلی تبدیل شود:
• مردم دارای دندان مصنوعی - به ویژه اگر این دندان‎ها به درستی نظافت نشوند، به درستی سر جای خود قرار نگیرند، یا اگر در طول خواب از دهان خارج نشوند.
• آنتی‎بیوتیک‏‌ها - مردمی که آنتی‎بیوتیک مصرف می‎کنند در ریسک بالاتری برای ابتلا به‌برفک دهان قرار دارند. آنتی‎بیوتیک‎ می‎توانـد باکتری‎هایی را که مانع رشد خارج از کنترل کاندیدا می‌شوند از بین ببرند.
• استفادۀ بیش از حد دهانشویه - افرادی که بیش از حد از دهانشویه‎های ضد باکتریایی استفاده می‎کنند نیز باکتری‎هایی را که باعث مهار کاندیدا می‎شوند، نابود می‎کنند، و بنابراین با این کار خطر ابتلا به برفک دهان را افزایش می‎دهند.
• داروهای استروئیدی - مصرف درازمدت داروهای استروئیدی می‎تواند باعث افزایش ریسک ابتلا به برفک دهان شود.
• تضعیف سیستم ایمنی بدن - افراد دچار ضعف سیستم ایمنی در معرض ریسک بیشتری برای ابتلا به برفک دهان قرار دارند.
دیابت - مردم دچار دیابت، به ویژه در صورتی که بیماری آنها تحت کنترل نباشد، بیشتر محتمل است که دچار برفک دهان شوند.
خشکی دهان - مردمی که میزان بزاق دهان آنان کمتر از حد نرمال است (زروستومیا) در مقابل ابتلا به برفک دهان آسیب‌پذیرتر هستند.
• رژیم غذایی - سوءتغذیه مردم را در معرض خطر ابتلا به برفک دهان قرار می‎دهد. این می‎تواند بر اثر ضعف تغذیه‎ای یا یک بیماری که بر جذب مواد مغذی تأثیر منفی می‎گذارد رخ دهد. به طور مشخص، رژیم غذایی دچار کمبود آهن، ویتامین B12، و اسید فولیک چنین به نظر می‎رسد که بر دامنۀ ابتلاء به عفونت مؤثر است.
• سیگار - سیگاری‎های قهار بیشتر در معرض خطرند، اما دلایل پشت این موضوع روشن نیست.

تشخیص برفک دهان
در اکثریت قاطع موارد دکتر با معاینۀ داخل دهان بیمار و پرسش در مورد علایم می‎تواند برفک دهان را تشخیص دهد.
این احتمال وجود دارد که دکتر برای تجزیه و تحلیل، مقدار کمی از بافت ناحیۀ دچار برفک را خراش داده و نمونه‌برداری کند.
اگر دکتر بر این باور باشد که برفک دهان بر اثر مصرف دارو یا برخی علل زیربنایی ایجاد شده است، باید با علت مزبور مقابله شود. درمان برفک دهان در چنین مواردی به درمان علت زیربنایی یا اصلی ایجاد برفک دهان بستگی دارد./

Source:
MedicalNewsToday
Oral thrush: All you need to know
Last updated Fri 1 December 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.