دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بیماری‌های قابل انتقال از راه بوسه

بوسه، بوسیدن، انتقال بیماری از راه بوسه، ویروس اپشتین - بار، مننژیت باکتریایی، مننژیت ویروسی، سرماخوردگی، آنفولانزا، سیفلیس، سیستم تنفسی، سوزاک، بیماری لثه، جینجیویت، مونونوکلئوز، تب گلاندولر، تبخال دهانی، ویروس هرپس سیمپلکس

در هنگام بوسیدن شما فقط بزاق دهان را به اشتراک نمی‎گذارید - در عین حال فلور میکربی، ویروس‎ها و مخاطی را که در دهان شما زندگی می‎کنند به دیگران انتقال می‎دهید.

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• آیالا شیرازی
• ترجمه هستی فراست‎فر

وقتی پای بوسه در میان باشد باید جانب احتیاط را نگه داشت، زیرا ممکن است بوسه چیزی بیش از صرف احساس نیز نصیبتان کند. در حالی که بوسه بسیاری فواید برای سلامت ما در بر دارد، در عین حال می‌تواند باعث انتقال اجرامی (باکتری‎ها و ویروس‎ها) شود که به بیماری منجر می‎گردند.

بوسیدن: اجرام چگونه گسترش پیدا می‎کنند؟
برخی از بیماری‎ها آسان‎تر از بقیه منتقل می‌شوند، اما شایع‎ترین شکل انتقال بیماری از راه بوسه در واقع به مرحلۀ پیش از حتی تماس لب‌ها برمی‎گردد. وقتی فرد دیگری مبتلا به عفونت است، می‎تواند یا از طریق بازدم خود ذرات عفونی را در هوا رها کند (بیماری‎های قابل انتقال از راه هوا)، یا می‎تواند از طریق سرفه یا عطسه ذرات بیماریزا را به فاصلۀ یک متر دورتر از خود انتقال دهد (گسترش قطرات بیماریزا).
اگر شما در محیط دارای مواد عفونی تنفس کنید، یا اگر در تماس با آنها قرار گیرید، و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، امکان ایجاد عفونت در شما وجود دارد. در عین حال امکان ابتلا شما به بیماری بر اثر باکتری‎ها یا ویروس‎های موجود در خون یا بزاق از طریق بوسیدن مطرح است (سرایت تماسی).

بیماری‎های قابل انتقال از راه بوسیدن

1. عفونت‎های ویروس هرپس (تبخال)
انواع متعددی از ویروس‎ها خانوادۀ ویروس هرپسی را تشکیل می‎دهند. این مورد شامل ویروس اپشتین - بار، ویروس هرپس سیمپلکس، سیتومگالوویروس و ویروس واریسلا - زوستر (مسبب بروز آبله مرغان) است. این ویروس‎ها می‎توانند از طریق بوسیدن منتقل شوند.

2. تب گلاندولر / مونونوکلئوز (ویروس اپشتین - بار)
مونونوکلئوز که از طریق ویروس اپشتین - بار منتقل می‌گردد، بدبختانه به عنوان ‘بیماری بوسه’ معروف است، زیرا به آسانی از طریق بزاق حاوی ویروس به دیگران منتقل می‎شود.
علی‎رغم نام دلپذیر خود، این بیماری بسیار ناخوشایند است و سبب ایجاد خستگی مفرط، علایم شبه آنفولانزا شامل گلو درد، تب، ضعف و تورم گره‌های لنفاوی می‎شود.
این بیماری در افراد جوان سنین 15 تا 30 سال و افرادی که زمان درازی را در تماس با دیگر مردم می‎گذرانند شایع است. بیماری مزبور و علایم آن اغلب بین یک تا دو ماه ادامه پیدا می‎کنند، و هیچ درمان خاصی مگر استراحت در بستر، نوشیدن مایعات فراوان، تغذیۀ خوب و مصرف داروهای غیر نسخه‏ای برای کمک به رفع علایم آن وجود ندارد.

3. تبخال دهانی (ویروس هرپس سیمپلکس)
تبخال دهانی که اغلب زیر عنوان ‘تاول تب’ شناخته می‎شود معمولاً بر اثر ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV1) ایجاد می‎شود، و هنگامی منتقل می‎گردد که تبخال عفونی به طور مستقیم در تماس با غشاء مخاطی یا پوست مجروح قرار می‎گیرد. تخمین زده می‎شود که در سطح انگلستان (توضیح م: در اینجا منظور از انگلستان پادشاهی متحد بریتانیا است) HSV1 مبتلابه بیش از نیمی از افراد بزرگسال باشد.
دیگر نژاد HSV یا HSV2 معمولاً با هرپس تناسلی مرتبط است (به هر جهت، HSV1 مسبب 1 مورد از هر 5 مورد هرپس تناسلی توسط سکس دهانی است).
اگرچه تبخال‎ها بیشترین عفونت را زمــــانی ایجاد می‎کنند که باز بوده و مایع نشت می‎نمایند، آنها می‎توانند حتی پیش از بروز علایم عفونت‎زا باشند و حتی قادرند به واسطۀ یک تماس سریع انتقال یابند. و وقتی وارد بدن شوند بدبختانه تمام عمر با فرد خواهند بود.
اما خبرها همه بد نیستند - این ویروس هر از گاهی از حالت نهفته خارج می‎شود، و اغلب زمانی که سیستم ایمنی بدن تضعیف شده باشد. وقتی ویروس از حالت نهفته خارج می‎گردد، علایم به طور معمول ده روز ادامه پیدا می‎کنند و شامل حس سوزش، خارش و مور مور هستند که گاهی از اوقات با گلو درد، تورم غدد یا تب همراهند، که با یک تبخال دنبال می‎شود که خود به خود التیام پیدا می‎کند. برخی از داروها می‎توانند سرعت شفا یافتن تبخال را تسریع کنند.

4. زگیل‏‌ها (پاپیلوماویروس انسانی، HPV)
احتمال سرایت زگیل از طریق بوسه هنگامی محتمل است که پارگی یا منفذی در پوست وجود داشته باشد. گفته می‌شود که زگیل‎های دهانی بسیار نادرند و انتقال آنها از راه دهان نیاز به زمان قابل توجهی دارد.

5. ویروس‎های سیستم تنفسی
این ویروس‎ها شامل سرما خوردگی، آنفولانزا، اوریون و بسیاری موارد دیگر است و معمولاً ار طریق ذرات مایع یا قطرات منتقل می‎شوند. فرد ممکن است پیش از بستن لب‎ها بلکه در حالت بسته بودن لب‎ها دچار این ویروس‌ها شود.

6. آنفولانزا
آنفولانزا می‎تواند از یک روز پیش از شروع علایم تا 7 روز پس از آغاز علایم واگیر باشد. آنفولانزا سبب بروز تب، سرفه، ضعف، خستگی مفرط، دردهای جسمانی و گلو درد می‎شود. به طور معمول مردم در طول دو هفته از این بیماری بهبود می‎یابند، اگرچه پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا همیشه گزینۀ ارجح محسوب می‎گردد.

7. فساد دندان و بیماری لثه
در هنگام بوسیدن شما فقط بزاق دهان را به اشتراک نمی‎گذارید - در عین حال فلور میکربی، ویروس‎ها و مخاطی را که در دهان شما زندگی می‎کنند به دیگران انتقال می‎دهید.
بیماری لثه خود قادر نیست از طریق بوسیدن انتقال یابد، اما باکتری ‘بدی’ که مسبب آن است قطعاً چنین قدرتی دارد - احتمال بروز این وضعیت زمانی بیشتر است که سیستم ایمنی دهان شما دچار مشکل است. این اجرام تجمع یافته و پلاک ایجاد می‎کنند که می‎توانند در صورت تجمع در زیر خط لثه سبب ایجاد حفرۀ دندانی یا بیماری لثه (جینجیویت) شوند.
گسترش ‘باکتری‎های بد’ در صورتی بیشتر احتمال بروز دارد که سیستم ایمنی فرد در ناحیۀ دهان دچار اختلال باشد. بهترین رویکرد در این مورد حفظ بهداشت دهان در وضعیت مناسب از طریق دو بار مسواک زدن در طول روز و استفاده از نخ دندان است. این رویکردها مانع از رشد باکتری‎ها در محدودۀ دهان فرد می‎شوند.

8. مننژیت
هم ویروس‎ها و هم باکتری‏‌ها می‎توانند سبب ایجاد مننژیت (التهاب غشاء اطراف مغز و طناب نخاعی) شوند. تماس نزدیک با فرد مبتلا به مننژیت ویروسی، که از طریق ترشحات سیستم تنفسی انتقال می‎یابد، می‎تواند سبب آلوده شده فرد گردد، اگرچه موارد پیشرفت آلودگی به مننژیت نادر است.
مننژیت ویروسی در مقایسه با مننژیت باکتریایی شدت کمتری دارد و معمولاً مردم بدون استفاده از دارو بهبود پیدا می‎کنند. به هر جهت مننژیت باکتریایی از طریق تماس نزدیک (مثل بوسیدن یکدیگر) منتقل می‎شود - بنابراین اگر کسی که فرد در تماس نزدیک با وی قرار داشته مبتلا به مننژیت باکتریایی تشخیص داده شود، موضوع ارزش آن را دارد که فرد به پزشک مراجعه کند تا مشخص گردد که آیا باید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری دارو مصرف کند یا خیر.
علایم مننژیت شامل تب، سردرد، خشکی گردن، تهوع و استفراغ است. مننژیت یک بیماری جدی است و بیمار مبتلا به آن باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

9. سیفلیس
اگرچه اغلب موارد انتقال سیفلیس از طریق سکس است، این بیماری می‎تواند از طریق بوسه نیز منتقل شود. دلیل این موضوع این است که سیفلیس می‎تواند زخم‎های دایره‌ای شکل، باز و عفونی در دهان ایجاد کند. درمان سیفلیس توسط آنتی‎بیوتیک‎ها انجام می‎شود.
دیگر بیماری‎های مسری مقاربتی مثل HIV، کلامیدیا و سوزاک کمتر محتمل است که از راه بوسیدن گسترش پیدا کنند (مگر اینکه فرد دچار زخم سر باز یا بریدگی در ناحیۀ دهان خود باشد).
به هر جهت همه‎اش عذاب و الم نیست.
پیش از اینکه تصمیم بگیرید برای تمام عمر عطای بوسه را به لقایش ببخشید، به یاد بیاورید تا برخی موارد را در چشم‎انداز ببینید. فواید سلامت باارزش متعددی شامل موارد زیر در بوسیدن وجود دارد:
• کاهش استرس
• الفت عاطفی
• تقویت متابولیک
در کنار این موارد اغلب بوسه‎ها سبب ایجاد بیماری نمی‎شوند - در عالم واقع، شانس ابتلاء فرد به بیماری‎های یاد شده از طریق بوسه به میزان قابل توجهی پایین است.

پیشگیری از بیماری‎های قابل انتقال از راه بوسه
1. سعی کنید در صورت بیمار بودن خود یا بیمار بودن طرف مقابل از بوسیدن وی خودداری کنید
2. از بوسیدن افراد دچار تبخال، زگیل، یا اولسر در ناحیۀ اطراف دهان خودداری کنید
3. دندان‎های خود را خوب مسواک کنید و استفاده از نخ دندان را از یاد نبرید

Source:
Conditions you can catch from kissing
By Ayala Shirazi
Thursday July 6, 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.