دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تب کیو

اندوکاردیت، پنومونی، بارداری، هپاتیت، مننژیت، شیر پاستوریزه ، اشعه X قفسه سینه، اکوکاردیوگرام، آنتی‌بیوتیک، دُکسی‌سایکلین

تب کیو از حیوانات، غالباً از گوسفند، بز، و احشام، به انسان منتقل می‎شود

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• علایم تب کیو
• علل تب کیو
• ریسک فاکتورهای تب کیو
• ریسک فاکتورهای تب کیوی مزمن
• عوارض تب کیو
• پیشگیری از تب کیو
• تشخیص تب کیو
• درمان تب کیو


تب کیو عفونتی است که توسط باکتری کوکسیلا بورنتی ایجاد می‌شود. تب کیو به طور معمول یک بیماری خفیف دارای علایم شبه آنفولانزا است. بسیاری از مردم اساساً دچار علایمی نمی‌شوند. در درصد کوچکی از مردم این عفونت می‌تواند سال‌ها بعد مجدداً بروز کند. این شکل کشنده‌تر تب کیو می‌تواند به قلب، کبد، مغز و ریه‌ها آسیب برساند.
تب کیو از حیوانات، غالباً از گوسفند، بز، و احشام، به انسان منتقل می‎شود. وقتی شخص گرد و غبار محوطه آلوده به حیوانات عفونی شده را استنشاق می‌کند، دچار عفونت می‌شود. مشاغل پرخطر شامل مزرعه‌داری، دامپزشکی و امور تحقیقی پژوهشی مرتبط به جانوران است.
موارد خفیف تب کیو به سرعت و با استفاده از درمان آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود. اما اگر تب کیو برگشت نماید شخص مبتلاء ممکن است نیاز داشته باشد تا دستکم 18 ماه تحت درمان با آنتی‌بیوتیک قرار گیرد.

علایم تب کیو
بسیاری از مردم مبتلاء به تب کیو هرگز دچار علامتی نمی‌شوند. اگر بیماران علامتی داشته باشند احتمالاً به فاصله 3 تا 30 روز پس از تماس با باکتری متوجه علایم خواهند شد. نشانه‌ها و علایم تب کیو عبارتند از:
• تب بالا، تا 41 درجه سانتی‌گراد (105 درجه فارنهایت)
سردرد شدید
خستگی مفرط
لرز
سرفه
تهوع
استفراغ
اسهال
• حساسیت نسبت به نور

علل تب کیو
تب کیو بر اثر باکتری کوکسیلا بورنتی که عموماً در گوسفند، بز، و احشام وجود دارد، ایجاد می‌گردد. این باکتریوم در عین حال حیوانات خانگی شامل گربه‌ها، سگ‌ها و خرگوش‌ها را نیز مبتلاء می‌کند.
این حیوانات باکتری را از طریق ادرار، مدفوع، شیر و فرآورده‌های وضع حمل خود مثل جفت و مایع آمنیوتیک منتقل می‌کنند. وقتی این مواد خشک می‌شوند باکتری موجود در آنها به بخشی از گرد و غبار محیط زندگی آنها تبدیل شده و در هوا شناور می‌شود. عفونت معمولاً از طریق ریه و زمانی که شخص از گرد و غبار آلوده محیط استنشاق می‌کند، به انسان منتقل می‎شود.

ریسک فاکتورهای تب کیو
برخی عوامل شامل موارد زیر می‌توانند خطر ابتلاء به باکتری تب کیو را افزایش دهند:
• شغل. برخی مشاغل امکان قرار گرفتن در معرض تماس یا حیوانات و فرآورده‌های حیوانی را برای مردم افزایش می‌دهند. شغل‌های در معرض ریسک شامل دامپزشکی، فرآوری گوشت، دامداری و دامپروری و پژوهش‌های مربوط به حیوانات است.
• محدوده. صرف بودن در نزدیکی تسهیلات دامپروری و مزرعه‌داری می‌تواند مردم را در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به تب کیو قرار دهد، زیرا باکتری مورد اشاره می‌تواند مسافت‌های طولانی را به همراه ذرات گرد و غبار موجود در هوا طی کند.
جنسیت. مردان بیش از زنان در خطر ابتلاء به علایم حاد تب کیو قرار دارند.
• فصل. تب کیو در هر زمانی در سال امکان بروز دارد اما در ایالات متحد آمریکا تعداد موارد عفونت معمولاً در ماه‌های اپریل و می افزایش می‌یابد.

ریسک فاکتورهای تب کیوی مزمن
خطر بروز شکل بیشتر کشنده تب کیو در افراد دارای مشخصات زیر افزایش می‌یابد:
• بیماری دریچه‌ای قلب
• ناهنجاری‌های عروق خونی
• ضعف سیستم ایمنی
• اختلال عملکرد کلیه

عوارض تب کیو
برگشت تب کیو می‌تواند به قلب، کبد، ریه‌ها و مغز آسیب برساند، و باعث ایجاد عوارضی مثل موارد فهرست زیر شود:
• اندوکاردیت. اندوکاردیت التهاب غشاء داخلی قلب است و می‌تواند به دریچه‌های قلب شدیداً آسیب برساند. اندوکاردیت کشنده‌ترین عارضه تب کیو است.
• مشکلات ریه. برخی از مردم مبتلاء به تب کیو دچار پنومونی (ذات‌الریه) می‌شوند. پنومونی می‌تواند به دیسترس شدید سیستم تنفسی منجر شود، یک موقعیت اورژانسی در پزشکی که در آن بیمار به اکسیژن کافی دسترسی پیدا نمی‌کند.
• مشکلات بارداری. تب کیوی مزمن خطر سقط جنین ناخواسته، وزن کم نوزاد در هنگام تولد، تولد نوزاد نارس و مرده‌زایی را افزایش می‌دهد.
• صدمات کبد. برخی از مردم مبتلاء به تب کیو دچار هپاتیت می‌شوند، نوعی التهاب کبد که باعث ایجاد اختلال در عملکرد کبد می‌شود.
مننژیت. تب کیو می‌تواند سبب مننژیت شود، که التهاب غشاء اطراف و طناب نخاعی است.

پیشگیری از تب کیو
یک واکسن تب کیو در استرالیا تولید شده است که برای مردم در معرض ریسک بالای ابتلاء به این بیماری به کار می‌رود اما این واکسن در سطح ایالات متحد آمریکا در دسترس نیست.
چه مردم در معرض ریسک بالای ابتلاء به تب کیو قرار داشته باشند چه نداشته باشند، این موضوع مهم است که صرفاً از شیر پاستوریزه و محصولات پاستوریزه شده شیر استفاده کنند.

تشخیص تب کیو
برای تشخیص تب کیو پزشک از یکی از تست‌های زیر یا تعداد بیشتری از آنها، و در صورت ظن وجود تب کیو از تست‌های مکمل استفاده می‌کند.
پزشک ممکن است بررسی خون را برای آنتی‌بادی‌های آنتی‌ژن کوکسیلا بورنتی و شواهد آسیب‌دیدگی کبد در دستور کار قرار دهد.

تست‌های آزمایشگاهی
• عکسبرداری اشعه X قفسه سینه. تب کیو باعث بروز پنومونی در برخی از مردم می‌شود. اشعه X قفسه سینه را می‌توان برای بررسی وضعیت سلامت ریه‌ها مورد استفاده قرار داد.
• اکوکاردیوگرافی. اگر ظن به تب کیو وجود داشته باشد، پزشک ممکن است از اکوکاردیوگرام برای بررسی مشکلات دریچه‎ای قلب استفاده کند.

درمان تب کیو
تب کیو با آنتی‌بیوتیک دُکسی‌سایکلین درمان می‌شود. مدت زمان استفاده از این دارو بستگی به آن دارد که شخص دچار تب کیوی مزمن است یا حاد. برای موارد عفونت حاد درمان با آنتی‌بیوتیک به مدت 2 تا 3 هفته ادامه پیدا می‌کند.
مردم مبتلاء به تب کیو از نوع مزمن به طور معمول باید از ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها حداقل به مدت 18 ماه استفاده کنند. حتی پس از درمان موفقیت‌آمیز تب کیو به دلیل امکان برگشت عفونت مردم نیاز دارند تا برای سال‌ها ویزیت‌های پیگیری بیماری را انجام دهند.
به هر حال، اگر کسی دچار علایم تب کیو بوده یا اگر باردار باشد، درمان با آنتی‌بیوتیک توصیه می‌شود. در صورتی که بیمار قادر به مصرف دکسی‌سایکلین نباشد برنامه درمان تغییر خواهد کرد.
اگر کسی دچار اندوکاردیت ناشی از تب کیو باشد نیاز به عمل جراحی برای جایگزینی دریچه‌های آسیب دیده قلب خواهد داشت./


تب کیو
مایو کلینیک
ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Mayo Clinic
Q fever
Aug. 29, 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.