دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو

خشکی گردن, سردرد, نورهراسی, تهوع, استفراغ, اسهال, کنترل بیولوژیکی, ریباویرین

ویروس تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو (CCHF) باعث شیوع تب ویروسی خونریزی دهنده می‌شود

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• انتقال تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
• تشخیص تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو
• درمان تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
• پیشگیری و کنترل تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
• کاهش ریسک عفونت در انسان
• کنترل عفونت در تنظیمات مراقبت بهداشتیویروس تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو (CCHF) باعث شیوع تب ویروسی خونریزی دهنده می‌شود.
• CCHF دارای نرخ کشندگی 40 درصد است.
• این ویروس متقدماً از طریق کنه‌ها و حیوانات دامداری‌ها به انسان منتقل می‌شود. انتقال انسان به انسان ممکن است بر اثر تماس نزدیک با خون، ترشحات، ارگان‌ها یا دیگر مایعات بدن شخص دچار عفونت صورت گیرد.
• CCHF اندمیک آفریقا، کشورهای منطقه بالکان، خاور میانه و کشورهای زیر مدار 50 درجه شمالی آسیا است
• چه برای انسان چه برای حیوانات در مورد این ویروس واکسن وجود ندارد.
CCHF یک بیماری گسترده نوعی از ویروس قابل انتقال توسط کنه (نایروویروس) خانواده بونیاویریدا است. CCHF باعث شیوع تب‌های خونریزی دهنده ویروسی با نرخ مرگ و میر 10 تا 40 درصد می‌شود.
CCHF بیماری اندمیک کشورهای آفریقایی، منطقه بالکان، خاور میانه و کشورهای زیر مدار 50 درجه شمالی در آسیا است - محدودیت جغرافیایی بردار زندگی کنه.


ویروس تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو در جانوران و کنه‌ها
میزبان ویروس CCHF شامل طیف گسترده‌ای از جانوران وحشی و اهلی مثل احشام، گوسفند و بز است. بسیاری از پرندگان در برابر این عفونت مقاومند اما شترمرغ‌ها از این قاعده مستثنی هستند و ممکن است شیوع بالای عفونت آنها در نواحی اندمیک دیده شود، که در آنها شترمرغ‌ها منشأ موارد آلودگی در انسان بوده‌اند. برای مثال، یک مورد طغیان بیماری پیشتر در شترمرغ اباتوار در آفریقای جنوبی بروز کرد. هیچ بیماری آشکاری در این حیوانات وجود ندارد.
حیوانات از طریق گاز کنه آلوده می‌شوند و ویروس در جریان خون حیوان به مدت حدود یک هفته پس از عفونت باقی می‌ماند و امکان ادامه چرخه کنه-حیوان-کنه را در زمان گاز بعدی کنه ایجاد می‌کند. اگرچه شماری از گونه‌های کنه قادر به عفونت‌زایی با ویروس CCHF هستند، کنه‌های گونه هیالوما بُردار اصلی محسوب می‌شوند.


انتقال تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
ویروس CCHF از طریق گاز کنه یا تماس با خون یا بافت حیوان دچار عفونت در طول سلاخی و بلافاصله پس از آن به انسان منتقل می‌شود. اکثریت موارد بیماری در افراد شاغل در صنایع دامداری و کارگران بخش کشاورزی، سلاخ‌خانه‌ها و دامپزشکی‌ها مشاهده می‌شود.
انتقال انسان به انسان از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات، ارگان‌ها یا مایعات بدن شخص آلوده بروز می‌کند. عفونت‌های اکتسابی از محیط بیمارستانی نیز به علت استریلیزاسیون ناکامل وسایل پزشکی، استفاده مجدد از سوزن‌ها و آلودگی وسایل پزشکی اتفاق می‌افتد.


نشانه‌ها و علایم تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
طول دوره نهفتگی به حالت ابتلاء به ویروس بستگی دارد. پس از عفونت با گاز کنه، دوره نهفتگی معمولاً یک تا 3 روز و حداکثر تا 9 روز است. دوره نهفتگی پس از تماس با خون یا بافت آلوده معمولاً 6 روز و حداکثر زمان مستند شده در این مورد 13 روز است.
آغاز علایم ناگهانی بوده و تب، میالژی، سرگیجه، درد گردن و خشکی گردن، سردرد، درد چشم و نورهراسی (حساسیت به نور) را شامل می‌شود. در اوایل بیماری امکان تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، و گلودرد مطرح است که در ادامه با نوسان خلق شدید و گیجی ادامه پیدا می‌کند. پس از گذشت 2 تا 4 روز، حالت تلاطم ممکن است جای خود را به خواب‌آلودگی، افسردگی و سستی بدهد، و درد شکم ممکن است به یک‌چهارم راست بالایی محدود گردد و هپاتومگالی قابل رویت بروز کند.
دیگر نشانه‌های بالینی این بیماری شامل تاکی‌کاردی، لنفادنوپاتی (بزرگ شدن گره‌های لنفاوی)، و راش پتشی روی سطوح مخاطی داخلی مثل دهان و گلو و روی پوست است. پتشی ممکن است راهگشای بروز راش‌های بزرگ‌تر به نام اکیموس‌ها (کبودی‌ها) و دیگر پدیده‌های خونریزی دهنده باشد. عموماً شواهد مربوط به هپاتیت وجود دارد و بیماران بدحال ممکن است پس از روز هفتم بیماری با زوال سریع کلیه، نارسایی ناگهانی کبد یا نارسایی پولمونری مواجه شوند.
نرخ مرگ و میر ناشی از CCHF در حدود 30 درصد است و مرگ در هفته دوم بیماری رخ می‌دهد. در بیمارانی که بهبود می‌یابند، بهبود مزبور عموماً در روز نهم یا دهم از زمان آغاز بیماری شروع می‌شود.


تشخیص تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو
عفونت ویروس CCHF را با استفاده از چند تست آزمایشگاهی مختلف می‌توان تشخیص داد:
• ELISA
• کشف آنتی‌ژن
• خنثی‌سازی سرم
• RT-PCR
• جداسازی ویروس از طریق کشت سلولی
بیماران دچار بیماری مهلک، و همچنین بیماران در طول چند روز اول بیماری معمولاً پاسخ آنتی‌بادی قابل اندازه‌گیری ایجاد نمی‌کنند و بنابراین تشخیص در این گروه‌ها از طریق کشف ویروس یا RNA ویروس در نمونه خون یا بافت انجام می‌شود.
تست نمونه بیمار با مخاطرات زیست‌محیطی بسیاری همراه است و صرفاً باید تحت شرایط برخوردار از حداکثر کنترل بیولوژیکی انجام شود. به هر حال، اگر نمونه‌ها غیر فعال شده باشند (برای مثال با ویروسایدها، پرتوهای گاما، فورمالدئید، گرما و غیره)، می‌توان این نمونه‌ها را در محیط دارای ایمنی زیستی پایه دست به دست کرد.


درمان تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
مراقبت حمایتی برای درمان علایم رویکرد اصلی برای مدیریت CCHF در مبتلایان است.
داروی ضد ویروسی ریباویرین برای درمان عفونت CCHF با فواید آشکار مورد استفاده قرار گرفته است. به نظر می‌رسد فورمولاسیون داخل وریدی و خوراکی دارو هر دو مؤثر باشند.


پیشگیری و کنترل تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
کنترل CCHF در حیوانات و کنه‌ها
پیشگیری یا کنترل عفونت CCHF در حیوانات و کنه‌ها دشوار است و چرخه کنه‌ها و کنه-حیوان-کنه معمولاً بدون اینکه جلب توجه کنند ادامه می‌یابند و عفونت در حیوانات اهلی معمولاً آشکار نیست. به علاوه، بردارهای کنه متعدد و گسترده‌اند، بنابراین کنترل کنه با اکاریسیدها (مواد شیمیایی مورد استفاده برای کشتن کنه‌ها) تنها گزینه واقع‌گرایانه برای کنترل مناسب تسهیلات مربوط به تولید احشام است.
برای مثال به دنبال شیوع بیماری در شتر مرغ در آفریقای جنوبی، موازینی برای اطمینان از دور ماندن شترمرغ‌ها از کنه به مدت 14 روز بر اساس شرایط قرنطینه پیش از سلاخی حیوانات در نظر گرفته شد. این رویکرد ریسک ابتلاء حیوان به عفونت را در طول سلاخی کاهش داد و از عفونت انسان به عفونت در مورد تماس با حیوانات پیشگیری کرد.
هیچ نوع واکسن برای استفاده در مورد حیوانات در دسترس نیست.

کاهش ریسک عفونت در انسان
اگرچه واکسن غیر فعال شده مشتق از مغز موش توسعه یافته و در مقیاس کوچک در اروپای شرقی مورد استفاده قرار گرفته است، در حال حاضر هیچ واکسن ایمن و مؤثری در مقیاس گسترده برای استفاده در مورد انسان وجود ندارد.
در شرایط نبود واکسن تنها راه کاهش عفونت در انسان بالا بردن میزان آگاهی از ریسک فاکتورهای بیماری و آموزش مردم در مورد موازینی است که در راستای کاهش خطر ابتلاء به ویروس مزبور می‌توان اتخاذ کرد.
مقامات بهداشتی تمرکز بر چند جنبه را توصیه می‌کنند:
• کاهش ریسک انتقال کنه-به-انسان:
- استفاده از لباس محافظت کننده (پیراهن آستین بلند، شلوار پاچه بلند)
- پوشیدن لباس به رنگ روشن برای ایجاد امکان کشف آسان کنه در صورت چسبیدن به لباس
- استفاده از کنه‌کُش مورد تأیید برای لباس
- استفاده از مواد دافع تأیید شده برای پوست و لباس
- بررسی منظم لباس و پوست برای وجود احتمالی کنه، و در صورت یافته شدن، جدا کردن آن به شکل ایمن
- جستجو برای حذف یا کنترل هجوم کنه به حیوانات یا اسطبل‌ها و انبارها
- اجتناب از جاهایی که کنه فراوان است و مراقبت در فصولی که کنه‌ها بیشترین فعالیت را دارند
• کاهش ریسک انتقال حیوان-به-انسان
- پوشیدن دستکش و دیگر لباس‌های محافظ در زمان جابجا کردن حیوانات یا بافت‌های آنها در نواحی اندمیک، مشخصاً در زمان سلاخی، قصابی و اقدامات ‌آماده‌سازی در محیط سلاخ‌خانه یا خانه
- قرنطینه حیوانات پیش از ورود آنها به سلا‌خ‌خانه یا درمان منظم حیوانات با آفت‌‌کش‌ها دو هفته پیش از سلاخی شدن
• کاهش ریسک انتقال انسان-به-انسان در محیط اجتماع:
- اجتناب از تماس نزدیک فیزیکی با مردم دچار عفونت CCHF
- پوشیدن دستکش و وسایل محافظ در زمان مراقبت از بیماران
- شستشوی منظم دست‌ها پس از مراقبت از مردم بیمار یا ملاقات آنان


کنترل عفونت در تنظیمات مراقبت بهداشتی
کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی برای بیماران مشکوک به CCHF یا مبتلایان تأیید شده یا جابجا کنندگان نمونه‌های گرفته شده از این افراد باید پرهیزهای استاندارد مربوط به کنترل عفونت را اجراء کنند. این شامل رعایت بهداشت پایه‌ای برای دست، کاربرد تجهیزات محافظت شخصی، انجام تزریقات به روش ایمن و روش‌های ایمن کفن و دفن است.
به عنوان یک مقیاس احتیاطی، کارکنان مراقبت بهداشتی برای بیماران بخش‌های مجاور ناحیه دچار طغیان CCHF نیز باید موازین استاندارد کنترل عفونت را اجراء کنند.
نمونه‌های گرفته شده از افراد مظنون به ابتلاء به CCHF باید توسط افراد آموزش دیده در آزمایشگاه‌های مجهز صورت گیرد./تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
سازمان بهداشت جهانی
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
WHO
Crimean Congo Haemorrhagic Fever
June 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.