دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گزارش تاریخی CDC در مورد سپسیس!

مقالات بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• مری روزنتال

• ترجمة هامیک رادیان

بسیاری از دست‌اندرکاران مراقبت‌های بهداشتی به سپسیس به عنوان یکی از مشکلات ICU نگاه می‌کنند، اما گزارش اخیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) چنین درمی‌یابد که 80٪ بیماران با تشخیص سپسیس در خارج از محیط بیمارستان بدان مبتلاء شده‌اند. به علاوه، هفت نفر از هر 10 بیمار دچار سپسیس از سرویس‌های مراقبت پزشکی استفاده می‌کرده‌اند یا دچار بیماری‌هایی بوده‌اند که نیاز به مداوای مکرر پزشکی دارند (نشانه‌های حیاتی / Vital Signs 24 آگوست 2016)

دکتر تام فرایدن /Tom Frieden، مدیر CDC در یک نشست خبری گفت: "این اطلاعاتی تازه و شگفت‌آور است. ما برای کاهش سپسیس در بیمارستان در ICU، بر بهبود درازمدت  تسهیلات و در جای دیگر متمرکز شده بودیم."

دکتر فرایدن اضافه کرد این یافته که بیماران دچار سپسیس به احتمال زیاد قبلاً دچار مشکلات سلامت بوده‌اند به طور مشخص مهم است زیرا آن مراقبت‌های پزشکی قبلی می‌توانستند فرصتی برای آموزش بیماران و شناسایی سپسیس و درمان آن بوده باشند. "سرویس‌های مراقبت پزشکی در خط مقدم پیشگیری از سپسیس و نیز شناسایی زودهنگام آن قرار دارند."

آن مراجعات قبلی به سیستم مراقبت‌های پزشکی فرصتی برای آموزش بیماران، خانواده‌های آنها و مراقبان آنها در مورد سپسیس و کمک به آنها در شناسایی شش نشانه یا علامت اصلی سپسیس است:

1. لرز یا احساس سرما

2. درد بیش از حد یا احساس ناآرامی

3. تعریق یا مرطوب شدن پوست

4. حالت سردرگمی یا گم‌شدگی

5. تنگی نفس

6. ضربان قلب بالا

با وجودی که افراد سالم می‌توانند با سپسیس "کنار" بیایند، این عارضه با احتمال بیشتر در افراد 65 ساله و مسن‌تر یا نوزادان با سن کمتر از 12 ماه بروز می‌کند، همچنین در کسانی که دچار عوارض مزمن مانند دیابت یا دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند. سیگاری‌ها نیز در معرض ریسک ابتلا به سپسیس قرار دارند.

دکتر فرایدن گفت: "ما همچنین فهمیدیم که سپسیس در اغلب اوقات با چهار نوع مختلف عفونت همراه است: ریه، دستگاه ادراری، پوست و دستگاه گوارش." در غالب اوقات ارگانیسم مسبب عفونت منجر به سپسیس روشن نیست. در هر حال، وقتی ارگانیسم شناخته شود، علل پیشتاز استافیلوکوکوس اؤریوس، اشریشیا کولی و برخی انواع استرپتوکوکوس هستند."

بر مبنای گفتة دکتر میشل لوی / Mitchell Levy، یکی از بنیان‌گذاران کمپین بقاء سپسیس، این عارضه یک مشکل بهداشتی حاد است. او می گوید دست‌اندرکاران خدمات بهداشتی باید اهمیت شناسایی و درمان سریع سپسیس را درک کنند. با شناسایی سپسیس هم‌اکنون میزان بقا "در خلال غربالگری و درمان روتین که در گردش کار بیمارستان‌ها یکپارچه می‌شود" بهبود یافته است. او می‌گوید: "خدمات دهندگان خط مقدم کار متفاوتی انجام می‌دهند."

دست‌اندرکان مراقبت‌های بهداشتی نقشی کلیدی در محافظت از بیماران در مقابل عفونت‌های منجر به سپسیس و شناسایی زودهنگام آن بازی می‌کنند."

آنها می‌توانند:

1. آنها می‌توانند با پیگیری پروتکل‌های کنترلی مانند شستشوی دست‌ها، و اطمینان از انجام توصیة واکسیناسیون توسط بیماران برای بیماری‌هایی مانند آنفولانزا و واکسن‌های پنوموکوکال، از عفونت پیشگیری کنند.

2. به بیماران و خانواده‌های آنها بیاموزید و نیاز به پیشگیری از عفونت‌ها را تأکید کنید، عوارض مزمن را مدیریت کنید و اگر عفونت بهبود نمی‌یابد به سرعت به سرویس‌های پزشکی مراجعه کنید. تأخیر نکنید. دکتر فرایدن گفت: "سپسیس یک فوریت پزشکی است."

3. در مورد سپسیس فکر کنید: نشانه‌ها و علایم سپسیس را برای شناسایی و درمان به موقع بیماران بدانید 

4. سریع عمل کنید: اگر ظن بر سپسیس وجود دارد، تست‌های لازم را برای تعیین عفونت موجود انجام دهید، تا مشخص شود که عفونت در کجاست و سبب آن چیست. تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و دیگر مراقبت‌های پزشکی توصیه شده را فوری آغاز کنید.

5. مدیریت بیمار را مورد ارزیابی مجدد قرار دهید. وضعیت پیشرفت بیمار را به طور مکرر بازبینی کنید و درمان با آنتی‌بیوتیک را هر 48 ساعت یا زودتر برای انجام تغییرات مورد نیاز مجدداً ارزیابی کنید. دکتر لوی اضافه کرد که انتخاب آنتی‌بیوتیک برای اطمینان از نظارت درست باید به صورت مجدد بازبینی شود. او توصیه کرد، در مورد نوع آنتی‌بیوتیک، صحت دوز مصرفی و مدت مصرف آن تصمیم‌گیری کنید.

دکتر فرایدن گفت: "این گزارش – واقعاً برای اولین بار – آناتومی سپسیس را در اختیار ما قرار می‌دهد. چه کسی مستعد ابتلاء به آن است؟ هفت نفر از هر 10 نفر مبتلاء به سپسیس سابقة مراجعه به مراکز پزشکی یا بیماری مزمن داشته‌اند. چه می‌گیرند؟ چهار عفونت کلیدی همراه چندین باکتری کلیدی."

دکتر فرایدن اضافه کرد: دست‌اندرکاران خدمات بهداشتی، بیماران و اعضاء خانواده می‌توانند با همدیگر برای پیشگیری از سپسیس کار کنند. امروزه مردم بسیاری بر اثر سپسیس می‌میرند."/

 

 

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.