دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عرق خون یا هماتی‌دروزیس - علل و درمان‎ها

هماتی‎دروزیس، هماتی‎دروز، هماتی‎هیدروزیس‎، همی‎هیدروز، عرق خون، تعریق خونی، خون‌شناسی، آتروپین، استرس فیزیکی، استرس عاطفی، عیسی مسیح، رگ‏های خونی

این موضوع برای پزشکان عادی شده است که به هیچ علت اصلی یا نهفته‎ای در مورد هماتی‌دروزیس دست پیدا نکنند

مقالات بیماری‌های نادر

• زاؤن ویلینز، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هستی فراست‎فر

متون اساطیری و مذهبی پر از داستان‎های رهبران و قهرمانانی است که خون عرق می‎کنند. به هر جهت این پدیده خیالبافی محض نیست بلکه واقعیت دارد. همپای عرق خون مردم ممکن است بر اثر وضعیتی که به نام هماتی‎دروزیس شناخته می‎شود از چشم‎ها، بینی و دیگر غشاهای مخاطی خود خون جاری کنند.
اغلب مطالعات عنوان کرده‎اند که استرس و واکنش‎های سیستم عصبی غیر ارادی سبب بروز هماتی‌دروزیس یا تعریق خون می‎شود. هماتی‌دروزیس به نام‎های هماتی‌هیدروزیس یا همی‌دروزیس نیز خوانده می‎شود.
هماتی‌دروزیس یک اختلال پزشکی است بنابراین درمان بر تعیین علت اصلی بروز آن متمرکز می‎شود.

مطالب این مقاله:
• هماتی‌دروزیس چقدر نادر است؟
• علل هماتی‌دروزیس
• درمان هماتی‌دروزیس
• آیا هماتی‌دروزیس می‎تواند کشنده باشد؟

هماتی‌دروزیس چقدر نادر است؟
هماتی‌دروزیس آنچنان به ندرت اتفاق می‎افتد، که برای پزشکان تحقیق در مورد آن دشوار است.
این وضعیت می‎تواند در هر فردی به شکل خاص خود بروز کند. این موضوع ارائۀ پیش‌بینی روشن یا تست درمان‎های بسیار مؤثر را دشوار می‎سازد.
یک مطالعۀ موردی در سال 2013 داده‎هایی مربوط به یک خانم 18 سالۀ مبتلا به هماتی‌دروزیس را گردآوری کرد. این زن جوان به مدت 6 ماه دچار خونریزی از ناحیۀ پیشانی، چشم‎ها، دست‎ها، ناف و ناخن انگشت‎ها بود. تمامی تست‎های آزمایشگاهی و دیگر تست‏های وی دارای نتایج نرمال بود حال آنکه مقدار خونریزی در وی به مرور زمان افزایش پیدا می‎کرد.
وقتی او را در بیمارستان بستری کردند، 30 مورد مشخص خونریزی را تجربه کرد. دکترها به هیچ روی نتوانستند علت خونریزی را در وی تشخیص دهند یا آن را درمان کنند، اما 20 ماه پس از تشخیص وضعیت در او خونریزی به میزان زیادی کاهش پیدا کرد.

علل هماتی‌دروزیس
خونریزی وقتی ایجاد می‌شود که رگ‎های کوچک خونی دچار پارگی می‎شوند. برخی از رگ‎های خونی، شامل آن دسته از آنها که نزدیک غدد تعریق و غشاء مخاطی قرار دارند در عین حال به سطح پوست نزدیک‎تر هستند. این موضوع احتمال بروز پارگی را در آنها افزایش می‎دهد. این مورد همچنین توضیح می‎دهد که چرا هماتی‌دروزیس به این میزان در ناحیۀ بینی، پیشانی و دیگر قسمت‌های بدن که در نزدیکی غدد تعریق یا غشاء مخاطی قرار دارند، زیاد است.
ظن نسبت به آن وجود دارد که استرس‎های روانی و جسمانی عامل بروز این اختلال هستند. این نظریه ممکن است توضیح است که چرا گزارش‎های مذهبی اغلب داستان‎های مربوط به عرق خون را برجسته می‎کنند.
اگرچه استرس احتمالاً در این مورد نقشی دارد اما نمی‎تواند به طور کامل این پدیده را توضیح دهد. دامنۀ استرس، اختلالات اضطرابی، و دیگر وضعیت‎های مربوط به سلامت روانی در سالیان اخیر افزایش یافته ‎است، با وجود این هماتی‌دروزیس چنین روندی را نشان نمی‎دهد. این موضوع نشان می‎دهد که باید ناهنجاری‎های دیگری در این مورد نقش داشته باشند.
مردم دارای تاریخچۀ هماتی‌دروزیس ممکن است دچار آسیب‌دیدگی درمیس باشند، لایه‌ای از پوست که زیر لایۀ رویی آن قرار دارد. این آسیب فرضی پوست می‎تواند فضایی برای انباشت خون فراهم کند که امکان تعریق خون را ایجاد می‎کند.
به هر جهت، تمامی موارد عرق خون را نمی‎توان به استرس فیزیکی یا عاطفی تقلیل داد. یک گزارش مورد در سال 2013 شرح حال دقیقی از یک دختر 12 سالۀ مبتلا به هماتی‌دروزیس ارائه می‎دهد. این دختر دچار هیچ نوع اختلال خونریزی دهنده و دیگر اختلالات آشکار نبود، و در شرح حال وی استرس یا مشکلات روان‌شناختی دیده نمی‎شد. هر دور خونریزی در وی 10 تا 15 دقیقه ادامه داشت و به نظر نمی‎رسید که در حال این دختر آشوبی ایجاد کند.
دکترها او را با آتروپین درمان کردند، دارویی که برخی عملکردهای سیستم عصبی غیر ارادی را بلوک می‎کند. به مرور زمان علایم اختلال در دختر کاهش پیدا کرد و او دیگر به درمان نیاز نداشت. علت اصلی بروز علایم هماتی‌دروزیس در وی به صورت یک راز باقی ماند.
این موضوع برای پزشکان عادی شده است که به هیچ علت اصلی یا نهفته‎ای در مورد هماتی‌دروزیس دست پیدا نکنند. برخی دیگر از مطالعات پی برده‎اند که ممکن است مشکلات سیستم عصبی در این مورد نقش داشته باشد.

درمان هماتی‌دروزیس
دکترها معمولاً در مورد این اختلال طیفی از تست‎ها شامل موارد زیر را انجام می‎دهند:
• تست‎های خون برای بررسی نرمال بودن میزان و تعداد پلاکت‎ها و گلبول‌های سفید خون
بیوپسی ناحیۀ آسیب دیده برای تست سلول‎های غیر نرمال
• آزمایش عفونت‎های مختلف
• تست‎های روان‌شناسی
• تست‎های مغز و اعصاب شامل اسکن‎های مغزی
تسکین یا تخفیف علت آنی یا اخیر بروز استرس عاطفی یا جسمانی نیز اغلب می‎تواند خونریزی را متوقف کند. تمامی دیگر درمان‎های مورد استفاده در این مورد آزمایشی و تجربی هستند، زیرا تعداد مردم دچار هماتی‌دروزیس بسیار کمتر از آن است که بتوان اثربخشی هر درمان منفردی را در این مورد اثبات کرد.
برخی تحقیقات عنوان کرده‎اند که بتا بلوکرها، یک گروه دارویی که فشار خون را کاهش می‎دهند، می‎توانند خونریزی ناشی از هماتی‌دروزیس را کاهش داده یا متوقف کنند.
هماتی‌دروزیس به ندرت باعث بروز عوارض جانبی جدی می‌شود، اگرچه برخی از بیماران دچار کم‎آبی و اضطراب می‎شوند. دکترها ممکن است برای مداوای این علایم داروهای دیگری نیز به بیماران بدهند. مشاورۀ روان‎شناسی در صورتی که فرد دچار هماتی‌دروزیس گرفتار افسردگی و اضطراب نیز شده باشد، مفید است.
از آنجا که هماتی‌دروزیس بسیار نادر است این موضوعی عادی است که پزشکان از فرد دچار این اختلال بخواهند تا برای بررسی بیشتر آن در بیمارستان بماند.

آیا هماتی‌دروزیس می‎تواند کشنده باشد؟
عرق خون می‎تواند هراس‎آور باشد. برای برخی از مردم حتی فکر اینکه ممکن است خون عرق کنند می‎تواند مرعوب کننده باشد. به هر جهت، هماتی‌دروزیس به طور معمول خطرناک نیست.
خون از رگ‎های خونی کوچک جایگیر شده در نزدیکی سطح پوست می‎آید و نه از وریدها یا شریان‎های عمقی. این موضوع باعث می‎شود تا منطقاً مرگ ناشی از خونریزی بر اثر هماتی‌دروزیس غیر ممکن باشد.
حتی برای مردمی که هماتی‌دروزیس را در بسیاری از نواحی بدن تجربه می‎کنند در واقع خطری برای مرگ ناشی از خونریزی وجود ندارد اگرچه آنها ممکن است دچار سرگیجه، اضطراب و کم‎آبی متوسط بدن شوند.
از آنجا که هماتی‌دروزیس باعث مخلوط شدن خون و عرق می‎شود، ممکن است میزان خونریزی در افراد دچار این سندرم بیش از میزان واقعی به نظر برسد. میزان خونریزی مهم‎تر از آنچه هست به نظر می‎آید و شروع ناگهانی بروز خون ممکن است محرک این ترس باشد که خطایی به شدت جدی در کار است.
هماتی‌دروزیس با هیچ اختلال تهدید کنندۀ حیات همراه یا دارای نشانه‎های آنها نیست. خونریزی معمولاً به خودی خود قطع می‎شود، و حتی بدون انجام درمان علایم ممکن است به مروز زمان از بین بروند.

در زمینه اختلالات نادر مطالعه لینک زیر در مهرین - اخبار سلامت قابل توصیه است:
پدیده العاذر - وقتی مرده زنده می‎شود

Source:
Hematidrosis (blood sweat): Causes and treatments
Last reviewed Sat 26 August 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.