دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

حشیش و اختلال نعوظ: چه ارتباطی هست؟

حشیش، ماری‌جوانا، اختلال نعوظ، THC، کانابینوئید، مغز، رابطه جنسی، •  آسپیرین، و داروهای رقیق کنندة خون، داروهای دیابت،   داروهای فشار خون، بنزودیازپین‌ها،  استروئیدهای آنابولیک، کورتیکوستروئیدها،

مناقشة بسیاری در مورد حشیش (ماری‌جوانا) و اثرات آن بر سلامت جنسی وجود دارد. در مورد برخی از مردان چنین به نظر می‌آید که حشیش به اختلال نعوظ مرتبط است.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

• براین وو، دکتر سوزان فالک
• ترجمة هامیک رادیان

اختلال نعوظ به عدم توانایی مرد در رسیدن به نعوظ و حفظ آن به میزان کافی برای انجام مقاربت جنسی اشاره دارد.
مشکل گهگاهی در حفظ نعوظ معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. در هر حال اگر این مشکل ادامه‌دار باشد، ممکن است علتی نهفته داشته باشد که باید مورد تحقیق قرار گیرد.
طیفی از بیماری‌های جسمانی و روانی مختلف می‌توانند به اختلال نعوظ منجر شوند. انتخاب‌های مربوط به سبک زندگی شامل مصرف مواد مخدر نیز می‌توانند در نعوظ اختلال ایجاد کنند.
مناقشة بسیاری در مورد حشیش (ماری‌جوانا) و اثرات آن بر سلامت جنسی وجود دارد. در مورد برخی از مردان چنین به نظر می‌آید که حشیش به اختلال نعوظ مرتبط است.
مطالب این مقاله:
• مروری بر حشیش
• حشیش و اختلال نعوظ
• اثرات بر روی بدن
• حشیش و داروها

مروری بر حشیش
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی مصرف مواد مخدر"، در سال 2015 بیش از 11 میلیون فرد بزرگسال در سنین 18 تا 25 سال در طول سال قبل حشیش مصرف کرده بودند که این آمار حشیش را به رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا تبدیل می‌کند.
حشیش از از برگ‌های خشک، گل، دانه و ساقة گیاه شاهدان، کانابیس ساتیوا / Cannabis sativa، به دست می‌آید.
حشیش دارای طیفی از مواد شیمیایی مختلف شامل گروهی به نام کانابینوئیدها است. شناخته‌شده‌ترین ماده در این گروه مادة شیمیایی دلتا – 9 – تتراهیدروکانابینول (THC) است. به نظر می‌رسد این ماده دارای بیشترین تأثیرات بر روی بدن است.
مردم حشیش را در اشکال مختلف شامل سیگاری، پیپ یا قلیانی می‌کشند.
افرادی که استنشاق دود را دوست ندارند از مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنند. حشیش را می‌توان با غذاهایی نظیر کلوچه نیز مخلوط یا به صورت چای دم کرد.

حشیش و اختلال نعوظ
کشیدن سیگار با اختلال نعوظ مرتبط شده است زیرا سیگار جریان خون به وریدها و شریان‌ها را دچار محدودیت می‌کند. افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر در معرض خطر اختلال نعوظ قرار دارند و این می‌تواند در مورد افراد حشیشی هم مصداق داشته باشد.
این موضوع اهمیت دارد که به خاطر داشته باشیم برخی حشیش‌ها می‌توانند بیش از سیگار مواد شیمیایی مضر داشته باشند، که این موضوع شانس عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.
گیرنده‌های کانابینوئید در بافت نرم عضلات آلت تناسلی وجود دارند و بنابراین ممکن است که THC عملکرد آلت تناسلی را مختل کند. در برخی از مردان این موضوع می‌تواند به اختلال نعوظ ختم شود.
حشیش می‌تواند سبب ایجاد حالت نشئه شود که خواب‌آلودگی و کندی واکنش به دنبال دارد. برخی از مردان پس از مصرف حشیش ممکن است دچار بی‌میلی نسبت به مقاربت جنسی شوند.
حشیش میزان یک مادة شیمیایی به نام دوپامین را در بدن افزایش می‌دهد. دوپامین، هورمونی است که می‌تواند بر خلق و خو و احساسات تأثیر بگذارد. اگر مردی به مقادیر بالای این مادة شیمیایی عادت کند، آنگاه ممکن است به جایی برسد که میزان طبیعی دوپامین بدن وی نتواند او را به قدر کافی برای ارتباط جنسی تحریک کند، که این موضوع برای وی رسیدن به نعوظ را دشوار می‌کند.
حشیش همچنین می‌تواند بر سیستم گردش خون تأثیر بگذارد و باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. هردوی این اختلالات پزشکی ریسک‌های اختلال نعوظ محسوب می‌شوند.

اثرات بر روی بدن
بسیاری از مردم از صرف حشیش دچار خشنودی خاطر می‌شوند، اما این احساس عمومی و همه‌گیر نیست. برای فهم این موضوع که چرا حشیش می‌تواند سبب اختلال نعوظ شود، این موضوع مهم است که درک کنیم حشیش به طور دقیق چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارد.
حشیش بر مغز اثر می‌کند. وقتی حشیش کشیده می‌شود، THC به سرعت از ریه‌ها وارد جریان خون می‌شود، که آن را به مغز و دیگر دستگاه‌های بدن حمل می‌کند. THC وقتی فرد آن را می‌خورد یا می‌نوشد آهسته‌تر جذب می‌شود.
بر اثر یک شباهت ساختاری، THC می‌تواند خود را به برخی مولکول‌ها که به طور معمول به مواد شیمیایی شبه THC واکنش می‌دهند، بچسباند و فعال کند. یکی از این مولکول‌ها اناندامید است که به نام "مولکول سعادت" شناخته می‌شود.
از آنجا که بدن THC را خودی و به رسمیت می‌شناسد، عملکردهای ذهنی و جسمی مختلفی شامل سیستم پاداش مغز دچار اختلال می‌شود. این سیستم به فعالیت‌های لذت‌بخش نظیر ارتباط جنسی پاسخ می‌دهد.
THC به بدن پیام می‌دهد که دوپامین را در سطوح بالاتر از میزان نرمال آزاد کند. دوپامین بر خلق و خو و حس بدنی تأثیر دارد. این دلیل این موضوع است که چرا مردم پس از مصرف حشیش دچار حس "بالا" می‌شوند.
دیگر اثرات حشیش شامل موارد زیر است:
• تغییرات حسی
• تغییر حس زمان
• تغییرات خُلقی
• اختلال حرکات جسمانی
• دشوار تفکر و حل مسأئل
• اختلال حافظه

حشیش و داروها
بحث حشیش طبی و تأثیرات آن به عنوان یکی از داغ‌ترین مباحث و مشاجرات ادامه دارد.
حشیش می‌تواند با دیگر داروها درگیر فعل و انفعال شود، و بنابراین در کنار اختلال نعوظ این موضوع اهمیت دارد که خطرات نادیده نیز درک شود.
حشیش می‌تواند با برخی داروها نظیر موارد مندرج در زیر فعل و انفعال داشته باشد:
•  آسپیرین، و داروهای رقیق کنندة خون
•  داروهای دیابت
•  داروهای فشار خون
•  بنزودیازپین‌ها
•  استروئیدهای آنابولیک
•  کورتیکوستروئیدها
•  مکمل و داروهای گیاهی سرطان
حشیش می‌تواند بر ریسک خونریزی، میزان قند خون، فشار خون، و سطح خواب‌آلودگی ناشی از برخی داروها تأثیر بگذارد.

خلاصه
مقدار حشیش مصرفی فرد می‌تواند در توسعة اختلال نعوظ نقش داشته باشد. مردانی که منظماً حشیش مصرف می‌کند خود را در معرض افزایش ریسک ابتلاء به اختلال نعوظ قرار می‌دهند.
در حال حاضر دانش کافی در مورد ارتباط میان حشیش و اختلال نعوظ وجود ندارد. برخی از مردان توجه می‌شوند که حشیش بر توانایی جنسی آنها تأثیرات منفی دارد، در حالی که دیگران مدعی‌اند که حشیش واقعاً برانگیختی جنسی در آنها را افزایش می‌دهد.
حشیش یک مادة مخدر است، بنابراین اعتیاد همیشه امر خطرناکی است. مردم باید از حشیش فقط در صورت تجویز و زیر نظارت دکتر استفاده کنند.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:

منقبض شدن آلت تناسلی مردان و کوچک شدن آن - چرا اتفاق می‎افتد؟

Source:
Marijuana and erectile dysfunction: What is the connection?
Written by Brian WuReviewed by Suzanne Falck, MD, FACP
Last reviewed: Tue 25 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.