دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اختلال نعوظ ناشی از فیلم‌های پورنو: چطور اتفاق می‌افتد؟

پورنوگرافی، اختلال نعوظ ناشی از پورن، پورنٰ هرزه‌نگاری، فیلم‎های جنسی، فشار خون بالا، دیابت، اترواسکلروزیس، بیماری رگ‌های خونی، بیماری قلبی، بیماری مزمن کلیوی، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، صدمه به ناحیة لگنی، جراحی برای سرطان مثانه،  سرطان پروستات، اشعه‌درمانی، جراحی پروستات

نتیجة تماس زیاد با ویدیوهای پورنوگرافی می‌تواند کاهش پاسخ‌دهی در یک مرد و افزایش نیاز به زمینه‌های بیشتر و پیچیده‌تر برای ایجاد برانگیختگی جنسی در او باشد.

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

• براین وو، دکتر سوزان فالک
• ترجمة هامیک رادیان


مردان دچار اختلال نعوظ از رسیدن به نعوظ یا حفظ آن به میزان کافی برای انجام مقاربت جنسی ناتوان هستند.
نعوظ معمولاً نتیجة افزایش جریان خون در آلت تناسلی مردانه است که سبب اتساع و سفت شدن آن می‌شود.
علایم اختلال نعوظ می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
دشواری در رسیدن به نعوظ
دشواری حفظ آلت تناسلی در حالت نعوظ
کاهش میل جنسی


مطالب این مقاله:
پورن و اختلال نعوظ
دیگر علل اختلال نعوظ
مشکلات مرتبط سلامت


پورن (پورنوگرافی) و اختلال نعوظ
اختلال نعوظ در مردان فعال از نظر جنسی در سنین زیر 40 سال افزایش یافته است. چنین به نظر می‌رسد که با توجه به نتایج مطالعاتی که وجود پیوستگی میان پورن و اختلال نعوظ را نشان می‌دهند پورن اینترنتی را باید به نوعی برای افزایش این مشکل ملامت کرد.
اکنون، محققان اختلال نعوظ ناشی از پورنوگرافی (PIED) و کاهش غیر نرمال شهوت جنسی ناشی از پورنوگرافی را شناسایی کرده‌اند.
نتیجة تماس زیاد با ویدیوهای پورنوگرافی می‌تواند کاهش پاسخ‌دهی در یک مرد و افزایش نیاز به زمینه‌های بیشتر و پیچیده‌تر برای ایجاد برانگیختگی جنسی در او باشد.
در نتیجة اضافه‌بار پورن، برخی از مردان دیگر بر اثر حضور همسر خود دچار برانگیختگی نمی‌شوند. آنها تجربة اختلال نعوظ را شروع می‌کنند و فقط در هنگام تماشای پورن از نظر جنسی به هیجان می‌آیند.

نقش مغز
برای فهم این موضوع که چرا تماشای زیاد پورن می‌تواند به اختلال نعوظ منجر شود ضروری است که چگونگی کارکرد مغز را بفهمیم.
نورون‌ها سلول‌هایی هستند که پیام‌های میان بدن و مغز را رد و بدل می‌کنند. مغز در حدود 100 میلیارد سلول دارد که پایة کار واحدهای سیستم عصبی محسوب می‌شوند.
پیام‌رسان‌ها عصبی پیام‌های شیمیایی بین نورون‌ها ارسال می‌کنند. یک پیام‌رسان عصبی به نام دوپامین به انتقال جریان اطلاعات به بخش پیشین مغز، که با تفکر و احساسات مرتبط است، کمک می‌کند. دوپامین همچنین با سیستم‌های پاداش در مغز مرتبط است.
سلول‌های مغز توسط آنچه مردم می‌بینند یا می‌شنوند، فعال می‌گردند. اگر فرد آغوش گشوده‌ای ببیند مغز دوپامین آزاد می‌کند، که باعث می‌شود به شخص احساس خوبی دست دهد. همچنین پاسخ فرد به پاداش‌های طبیعی نظیر ارتباط جنسی به میزان زیادی با مسیر دوپامین تنظیم می‌شود.
نعوظ به فعالیت این مسیر وابسته است. پیام‌رسانی دوپامین نقشی حیاتی در برانگیختگی جنسی و نعوظ بازی می‌کند.

بیش‌بار (اضافه‌بار) دوپامین
وقتی فردی پورن تماشا می‌کند، مغز وی دچار طغیان دوپامین می‌شود. دوپامین بیش از اندازه می‌تواند سبب مشکلاتی گردد. مغز مقهور و درهم‌کوفتة اضافه‌بار مواد شیمیایی می‌شود، و به صورت خودکار مقداری از گیرنده‌های دوپامین را کنار می‌گذارد.
اگرچه مغز ترشح همان سطح از دوپامین را در پاسخ به پورن ادامه می‌دهد، در نهایت گیرنده‌های کمتری برای دریافت پیام‌ها باقی می‌مانند. تماشای پورن دیگر به سرعت و میزان سابق باعث تحریک فرد نمی‌شود. آنگاه مرد برای رسیدن به حس اولیه نیاز به تماشای پورن بیشتر یا جستجوی پورن‌های قوی‌تر دارد.
فعالیت‌های جنسی که به صورت نرمال مردم را به غلیان دوپامین دچار می‌کردند و باعث خوشحالی آنها می‌شدند دیگر برای حفظ آنها کافی نیستند. آنها مداوماً ناچارند برای رسیدن به حس مورد نیاز خود پورن تماشا کنند، و این می‌تواند به اختلال نعوظ منجر گردد.
بسیاری از مردان در غیاب پورن خود را در حفظ نعوظ ناتوان می‌بینند. اینترنت و دیگر منابع مقدار نامحدودی محتوی تولید می‌کنند، بنابراین مردان برای حفظ برانگیختگی جنسی شروع به تماشای حجم انبوهی از پورن می‌کنند.
وقتی مردان با یک شریک جنسی واقعی وارد ارتباط می‌شوند، برانگیختگی مورد احساس آنان با توقعاتشان تناسب ندارد و آنها قادر به حفظ نعوظ نمی‌شوند.

اختلال نعوظ ناشی از پورن
پورن برای تسخیر توجه طراحی شده است. آنچه در آن عرضه می‌شود اغلب چیزهایی است که به طور معمول به زندگی واقعی برنمی‌گردد.
ارتباط جنسی متعارف دیگر انتظارات مرد را برآورده نمی‌کند، که نتیجة آن کاهش دوپامین است. این می‌تواند سبب شود که برخی از مردان دیگر "سر حال" نباشند. مردانی که در هنگام حضور همسر از اختلال نعوظ رنج می‌برند اما هنگام تماشای پورن هیچ مشکلی در این مورد ندارند افراد دچار PIED نامیده می‌شوند.
مطالعات نشان داده‌اند که برخی مردان دچار اختلال نعوظ که پورن تماشا می‌کنند وقتی که پورن از میان برداشته ‌شود قادر به رسیدن به نعوظ منظم هستند.
در هر حال، هر چه سن فرد مذکر در هنگام آغاز تماشای منظم پورن کمتر باشد، شانس اینکه وی تماشای پورن را به ارتباط جنسی با شریک جنسی خود ترجیح دهد و لذت کمتری از آن ببرد، بیشتر است.
PIED در عین حال می‌تواند به مشکلات دیگری برای سلامت منجر شود. بسیاری از مردان احساس می‌کنند که مشکلی وجود دارد اما از شکستن چرخة معیوب و خروج از آن ناتوانند. آنها ممکن است از ناتوانی در ارتباط جنسی با همسرشان شرمنده و افسرده شوند، که این می‌تواند آنها را به تماشای پورن بیشتر وادارد.

دیگر علل اختلال نعوظ
برانگیختگی جنسی مردانه فرآیند پیچیده‌ای است که بخش‌های مختلف بسیاری در آن با هم عمل می‌کنند. مغز، هورمون‌ها، احساسات، عصب‌ها، عضلات، و رگ‌های خونی همگی در این میان نقشی بر عهده دارند.
اختلال نعوظ می‌تواند بر اثر مشکلات جسمانی، روانی و حتی عاطفی بروز کند. علل جسمانی اختلال نعوظ ناشی از صدمه به عصب‌ها، شریان‌ها، عضلات صاف و بافت‌های آلت تناسلی مردانه است.
برخی اختلالات پزشکی نیز می‌توانند به اختلال نعوظ منجر شوند که شامل موارد زیرند:
فشار خون بالا
دیابت
اترواسکلروزیس، یا تشکیل چربی در رگ‌های شریانی
• بیماری رگ‌های خونی و بیماری قلبی
• بیماری مزمن کلیوی
مالتیپل اسکلروزیس (MS)
• صدمه به ناحیة لگنی
• جراحی برای سرطان مثانه
سرطان پروستات، اشعه‌درمانی، و جراحی پروستات
مسائل روانی یا عاطفی که می‌توانند سبب تقویت اختلال نعوظ شوند شامل موارد زیر هستند:
اضطراب
افسردگی یا اعتماد به نفس پایین
• ترس از ناتوانی جنسی
• احساس گناه
استرس
سبک زندگی کلی مرد هم می‌تواند نقشی در ایجاد اختلال نعوظ داشته باشد. سیگار کشیدن، مصرف زیاد مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر، اضافه وزن، و فقدان فعالیت ورزشی همگی می‌توانند جزء این علل باشند. اختلال نعوظ در عین حال می‌تواند به عنوان عارضة جانبی برخی داروها بروز کند.

مشکلات مرتبط سلامت
اختلال نعوظ می‌تواند برای برخی از مردان مبتلاء به آن باعث خجالت باشد و آنها در صدد یافتن درمان برای رفع مشکل خود نباشند. PIED صرفاً در سال‌های اخیر کشف شده است، و بنابراین مردان اغلب معتقدند که برخی اختلالات ذهنی یا پزشکی دارند که مسؤول اختلال نعوظ در آنها است.
برخی مشکلات دیگر ناشی از پورن وجود دارد که احتمال بروز دارند، و شامل موارد زیر هستند:
• رضایت جنسی کمتر و اختلال جنسی: مطالعات نشان داده‌اند که برخی از مردان ناچارند برای برانگیخته شدن در کنار شریک جنسی خود از پورن استفاده کنند. در دیگران احساس منفی نسبت به ارتباط جنسی با همسر رشد پیدا می‌کند.
• رفتارهای خطرناک: برای برخی از مردان، پورن نیاز آنها به داشتن چند شریک جنسی، مشروب الکلی بیشتر، مواد مخدر، و دیگر رفتارهای خطرزا را افزایش می‌دهد. آنها اغلب از محافظ جنسی استفاده نمی‌کنند و ترسی از عواقب اعمال خود ندارند.
ارتباط میان پورن و اختلال نعوظ هنوز در فرآیند فهم قرار دارد. تحقیقات به نشان دادن این موضوع کمک کرده‌اند که چرا مردان جوان بیشتری در حال دچار شدن به مشکلات نعوظ هستند.
اعتیاد به پورن موضوعی جدی است و نباید دستکم گرفته شود. برخی برنامه‌های درمانی برای کمک به مردان دچار این اختلال وجود دارد. برخی از مردان ممکن است از اعتیاد خود بی‌خبر باشند و ممکن است در مورد چگونگی کمک گرفتن احساس امنیت خاطر نداشته باشند.
خبر خوب در مورد این نوع اختلال نعوظ این است که معمولاً بسیار قابل درمان و بازگشت‌پذیر است.


Source:
Medical News Today
Porn-induced erectile dysfunction: How does it happen?
Written by Brian Wu
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP

Last reviewed: Tue 25 April 2017

نظرات (2)

  1. .

واقعا بهترین مطلبی بود که خوندم. من مدتیه دچاره همین شدم. منی که تورابطه در یک روز ۵ تا ۶ بار نزدیکی داشتم الان بزور ۲ بارو دارم. فقط به خاطر دیدن این فیلم هاس.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. صبحان

خیلی خوب شد که بااین سایت آشنا شدم وفهمیدم که مشکلم کجاست. ممنونم که راه نمایی شدم.

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.