دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افسردگی و اضطراب چگونه به اختلال نعوظ منجر می‌شوند

افسردگی، اضطراب، اختلال نعوظ، تستوسترون، کورتیزول، آلت تناسلی مرد،  گفتار درمانی، درمان شناختی رفتاری،  وایاگرا، سیالیس، سکس درمانی،  پورنوگرافی

13 تا 20 درصد مردان مبتلاء به اختلال نعوظ در عین حال از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند

مقالات اختلالات نعوظ / انزال زودرس

افسردگی و اضطراب چگونه به اختلال نعوظ مرتبط می‌شوند؟
• در این مورد چه می‌توان کرد؟
• دیگر ملاحظاتافسردگی و اضطراب از جمله شایع‌ترین مشکلات سلامت در مورد مردان محسوب می‌شوند، که در سطح ایالات متحد آمریکا بر کیفیت زندگی روزانه و فعالیت‌ها، شامل عملکرد جنسی متعارف یک مرد از هر پنج مرد تأثیر منفی می‌گذارند. برخی محققان معتقدند که بین 13 تا 20 درصد مردان مبتلاء به اختلال نعوظ در عین حال از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند، اگرچه ما با اطمینان نمی‌دانیم که مشکل مزبور در عمل چقدر گسترده است. آنچه می‌دانیم این است که ارتباطی واقعی بین سلامت روانی و اختلال نعوظ وجود دارد و راه‌های اثبات شده‌ای برای غلبه بر مشکل در دسترس است.

افسردگی و اضطراب چگونه به اختلال نعوظ مرتبط می‌شوند؟
وقتی پای عملکرد جنسی در میان باشد استرس خوب داریم و استرس بد، و افسردگی و اضطراب زیر عنوان دوم قرار می‌گیرند. وقتی مغز استرس سالم را تجربه می‌کند (برای مثال بر اثر ورزش، ارتباطات تازه، یا پیشرفت کاری) بدن تستوسترون آزاد می‌کند. وقتی قوای جنسی تحریک می‌شود، تستوسترون اضافی به ریلکس شدن رگ‌های خونی در آلت تناسلی مرد کمک کرده و سبب ایجاد نعوظ می‌شود.
به هر حال، وقتی که مغز تحت استرس ناسالم باشد (برای مثال از ناحیه حوادث ضربه زننده، مشکلات ارتباطی، یا استرس محیط کار)، بدن هورمونی به نام کورتیزول آزاد می‌کند. کورتیزول باعث محدودیت یا انقباض رگ‌های خونی در آلت تناسلی مرد می‌شود. وقتی خون نتواند به طور کامل در آلت جریان پیدا کند، این زمانی است که شخص در رسیدن به نعوظ با مشکل مواجه می‌گردد.
به مرور زمان استرس مزمن (بالا بودن مزمن سطح کورتیزول) مقدار تستوسترون تولید شده توسط بدن را کاهش می‌دهد. کمبود تستوسترون در مردان دچار مشکلات سلامت روانی مثل افسردگی و اضطراب مبتلاء به اختلال نعوظ شایع است.

در این مورد چه می‌توان کرد؟
اگرچه پاسخ به این پرسش برای هر کسی متفاوت است، در صورتی که مرد دچار اختلال نعوظ در عین حال به افسردگی یا اضطراب نیز مبتلاء باشد دکتر سه قدم اصلی برای کمک به چنین کسی می‌تواند بردارد:

1) تعیین ارتباط اختلال نعوظ با اختلالات سلامت دیگر
بیشتر علایم اختلال نعوظ (شامل انزال زودرس و انزال دردناک) به اختلالات جسمانی (نه روان‌شناختی) مرتبط هستند، بنابراین این موضوع مهم است که اطمینان حاصل گردد که بدن شخص از نظر فیزیکی سالم است. مشکلاتی نظیر دیابت، مصرف دخانیات، بیماری قلبی، و سرطان پروستات علل شایع اختلال نعوظ محسوب می‎شوند. اگر مرد از لحاظ فیزیکی سالم بوده اما دچار افسردگی یا اضطراب باشد، پزشک مرحله دوم را آغاز خواهد کرد.

2) درمان افسردگی یا اضطراب
در صورتی که اختلال نعوظ بر اثر افسردگی یا اضطراب ایجاد شده باشد، پزشک در ابتدا و بیش از همه بر درمان مشکلات سلامت روان تمرکز خواهد کرد که این کار یا از طریق روان ‌درمانی و / یا از طریق تجویز دارو انجام می‌شود. اگر کسی بتواند منابع استرس‌زا در زندگی خود را کاهش دهد، آنگاه احتمال بهبود علایم اختلال نعوظ نیز وجود خواهد داشت.
گفتار درمانی و درمان شناختی رفتاری راه‌های مفیدی برای درمان طیفی از مشکلات سلامت روان به شمار می‌روند. این راه‌ها به طور معمول در هنگام ابتلاء به افسردگی یا اضطراب گزینه‌های خط مقدم درمان محسوب می‌شوند. اگر درمان به خودی خود کافی نباشد دکتر ممکن است در عین حال به تجویز دارو اقدام کند.
اگرچه برخی مردان ممکن است مصرف دارو را برای سلامت روانی برآشفته کننده تلقی کنند، فقط باید دانست که این کار می‌تواند تفاوت بزرگی در کیفیت زندگی شخص ایجاد کند. همچنین، باید به خاطر داشته باشیم که بسیاری از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب برای شروع عملکرد خود به 4 تا 6 هفته زمان نیاز دارند بنابراین اگر شخص بلافاصله پس از مصرف دارو شاهد علایم مثبتی نباشد نباید دچار نگرانی و سرخوردگی شود.
همانند هر پلن درمانی دیگری، همیشه مردم باید خط ارتباطی باز را با دکتر خود در مورد احساسات خویش داشته باشند، به طوری که بتوانند آنچه را که نیاز است تعدیل و تنظیم کنند.

3) درمان مستقیم اختلال نعوظ
برخی اوقات حتی پس از آنکه شخص یاد می‌گیرد تا چطور مشکلات سلامت روانی خود را مدیریت کند، وی ممکن است کماکان دچار علایم اختلال نعوظ باشد.
برای مثال اختلال نعوظ یک عارضه جانبی ممکن بسیاری از داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب است و تغییر این داروها برای مشکلات سلامت روانی ممکن است همیشه بهترین گزینه نباشد.
اگر این مورد مطرح باشد داروهایی مثال وایاگرا و سیالیس در دسترسند که صرفاً برای درمان اختلال نعوظ طراحی شده‌اند. برخی از مردان نیز از مشاوره جنسی (که گاه سکس درمانی نامیده می‌شود) سود می‌برند. این نوع درمان بر بهبود اختلال عملکرد جنسی (مثل اختلال نعوظ) متمرکز می‌شود و به ویژه برای کسانی که دچار سوء استفاده جنسی بوده باشند یا آنانی که از اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) رنج می‌برند مفید هستند.

دیگر ملاحظات
در سالیان اخیر ما با پرسش‌های بیشتر و بیشتری در مورد ارتباط میان تماشای فیلم‌های سرگرم کننده بزرگسالان (برای مثال پورنوگرافی) و اختلال نعوظ مواجه شده‌ایم. اگرچه این مورد یک بیماری سلامت روانی نیست، در پیوند با سلامت جنسی بر ذهن تأثیر منفی دارد.
تحقیق زیادی در این عرصه انجام نشده است، اما مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته‌اند نشان می‌دهند که هر قدر میزان تماشای ویدیوهای پورنوگرافی در مردان بیشتر باشد تعداد علایم اختلال نعوظ تجربه شده توسط آنها بیشتر خواهد بود.
مردان مشارکت کرده در این مطالعات از لحاظ دیگر سالم بوده و زیر 40 سال سن داشتند. بسیاری از این مردان به مرور زمان متوجه شدند که برای رسیدن به نعوظ یا ناچارند ویدیوهای بیشتر یا ویدیوهای با محتوی سنگین‌تر تماشا کنند. بسیاری از این مردان نیز متوجه شدند که آنان دیگر از سکس با شریک جنسی خود چندان لذت نمی‌برند.
خوشبختانه تحقیق نشان می‌دهد که این پدیده از طریق توقف استفاده از فیلم‌های مخصوص بزرگسالان به مدت چند هفته قابل برگشت است.
افسردگی و اضطراب دو مشکل سلامت بسیار شایع در سطح ایالات متحد آمریکا هستند و بدبختانه آنها می‌توانند به اختلال نعوظ منجر شده یا آن را بدتر کنند. مردم باید بدانند که گزینه‌های زیادی برای کمک به مشکلات سلامت روانی و نیز اختلال نعوظ وجود دارد. کلید مشکل صحبت با پزشک و دسترسی به یک متخصص سلامت روانی است. بیمار و پزشک در کنار هم برای یافتن راه‌حل برای سلامت کار خواهند کرد./


• دکتر کریستینا اگونست
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
goodrx
Here’s How Depression and Anxiety Can Lead to Erectile Dysfunction
Christina Aungst, PharmD, RPh
Posted on April 24, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.