دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کریستال‌های ادرار، نتیجه انباشت مواد معدنی در ادرار

کریستال‌های ادرار، مواد معدنی، استرووایت، فسفات، آمونیوم، منیزیم، کلسیم، سنگ اسید اوریک، پروتئین، اگزالات کلسیم، سنگ سیستاین، انسداد حالب، عفونت کلیه، لیتوتریپسی، سیستوسکپی، اریتروسکپی، نفرولیتوتومی، گلیسین مرکاپتوپروپیونیل

کریستال‌ ادرار زمانی شکل می‌گیرد که مقدار اضافی مواد معدنی در ادرار وجود داشته باشد

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

نشانه‌ها و علایم کریستال‌های ادرار
• چه چیزی باعث شکل‌گیری کریستال‌های ادرار می‌شود؟
• انواع کریستال‌های ادرار
• کریستال‌های ادرار کدام اختلالات و عوارض را می‌توانند ایجاد کنند؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص کریستال‌های ادرار
• درمان کریستال‌های ادرار
• پیشگیری از کریستال‌های ادرار
• دورنماکریستال‌های ادرار زمانی شکل می‌گیرند که مقدار زیادی مواد معدنی در ادرار شخص وجود داشته باشد. این اتفاق اغلب در کلیه رخ می‌دهد.
وقتی انباشت اضافی یک یا تعداد بیشتری ماده معدنی وجود داشته باشد کریستال ادرار می‌تواند به سنگ تبدیل شود.
به طور معمول کریستال‌های ادرار باعث ایجاد علایم و نشانه‌های محدودی می‌شوند مگر اینکه برای تبدیل شدن به سنگ به قدر کافی بزرگ باشند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد سنگ مزبور ممکن است به شکل طبیعی از بدن دفع شود یا ممکن است برای کمک به خارج کردن این سنگ به برخی مداخلات پزشکی نیاز باشد.

نشانه‌ها و علایم کریستال‌های ادرار
کریستال‌های ادرار کوچک همیشه باعث ایجاد علایم نمی‌شوند. به هر حال، افراد دچار کریستال‌های ادرار بزرگ‌تر یا سنگ‌هایی که در مجرای ادراری به حرکت درآمده‌اند، ممکن است طیفی از علایم ناراحت کننده شامل موارد زیر را تجربه کنند:
خون در ادرار
تهوع
درد کمر در پهلوی چپ یا راست
• نیاز مکرر به ادرار کردن (تکرر ادرار)
• دشواری در دفع ادرار
• حس سوزش در زمان ادرار کردن
درد لگن و ناراحتی
ادرار ابری
• بدبو شدن ادرار
تب، اگر سنگ مورد اشاره باعث ایجاد عفونت شده باشد

چه چیزی باعث شکل‌گیری کریستال‌های ادرار می‌شود؟
کریستال‌های ادرار زمانی شکل می‌گیرند که مقدار اضافی مواد معدنی در ادرار وجود داشته باشد. انواع مختلف کریستال‌های ادرار به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند.
گاهی از اوقات خوردن غذاهای دارای مقادیر زیاد پروتئین یا نمک می‌تواند باعث شکل‌گیری کریستال‌های ادرار شود. دهیدراسیون ناشی از عدم نوشیدن کافی مایعات نیز می‌تواند به شکل‌گیری کریستال‌های ادرار منجر شود.
در بعضی موارد یک اختلال زیربنایی در سلامت می‌تواند باعث ایجاد کریستال‌های ادرار شود، و بیمار باید در مورد این اختلال درمان شود.

انواع کریستال‌های ادرار
چند نوع مختلف کریستال‌ ادرار وجود دارد. نوع کریستال‌ ادرار به تفاوت مواد شیمیایی تشکیل دهنده کریستال و همچنین علت زیربنایی انباشت آنها بستگی پیدا می‌کند.
موارد زیر برخی از شایع‌ترین انواع کریستال‌ ادرار هستند که ممکن است در آزمایش ادرار ظاهر شوند:

استرووایت
استرووایت نوعی کریستال ادرار است که از فسفات، آمونیوم، منیزیم و کلسیم تشکیل شده است.
استرووایت به طور معمول در نتیجه یک مورد عفونت دستگاه ادراری یا در زمانی که شخص برای تخلیه مثانه با مشکل مواجه باشد شکل می‌گیرد.

سنگ اسید اوریک
بر مبنای یک مطالعه در مورد سنگ‌های اسید اوریک علت اولیه ایجاد این سنگ‌ها میزان بالای اسیدی بودن ادرار است. نویسندگان مطالعه قید کرده‌اند که علل کمتر شایع شامل موارد زیر است:
• میزان بالای اسید اوریک
• حجم کم ادرار
سندرم متابولیک، که شامل چند اختلال است که با همدیگر رخ می‌دهند و ریسک بیماری قلبی، دیابت و استروک را در فرد مبتلاء بالا می‌برند.
نقرس، که درد و التهاب ناشی از افزایش میزان اسید اوریک است
• مقدار زیاد پروتئین
درمان سنگ‌های اسید اوریک به طور معمول شامل تغییراتی در رژیم غذایی و افزایش مصرف روزانه مایعات است.

اکسلیت (اگزالات) کلسیم
بر مبانی اعلام "بنیاد ملی کلیه" سنگ‌های اگزالات کلسیم شایع‌ترین نوع سنگ کلیه محسوب می‌شوند. داشتن مقادیر بالای اگزالات در ادرار می‌تواند باعث شکل‌گیری این سنگ‌ها شود.
اگزالات یک ماده شیمیایی متداول است که در طیفی از غذاها وجود دارد. وقتی غذا هضم می‌شود کلیه‌ها اگزالات را از راه ادرار دفع می‌کنند.
اگر بدن کسی به خوبی سیراب نشود، مواد شیمیایی به هم می‌چسبند و سنگی ایجاد می‌شود که در نهایت ممکن است دفع گردد یا در کلیه گیر کند.
برخی از افراد بیش از دیگران در معرض دچار شدن به سنگ‌های اگزالات کلسیم قرار دارند. ریسک فاکتورها در این مورد عبارتند از:
• بیماری‌های دستگاه گوارش مثل سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یا بیماری کرون
چاقی
• رژیم دارای پروتئین، نمک (سدیم)، قند یا اگزالات بیش از حد
• دهیدراسیون
• دیگر اختلالات پزشکی مثل بیماری دنت

سنگ سیستاین
سنگ‌های سیستاین نوع دیگری از سنگ هستند که در کلیه‌ها یا دستگاه ادراری شکل می‌گیرند. بنا به نظر "بنیاد ملی کلیه" سنگ‌های سیستاین به طور معمول بزرگ‌تر از انواع دیگر سنگ کلیه هستند و گرایش به برگشت در آنها دیده می‌شد.
سیستینیوریا (سیستینیوری) علت ایجاد سنگ سیستاین است. سیستینیوری اختلالی است که در آن ماده موسوم به سیستاین وارد ادرار شخص می‌شود. وقتی مقدار این ماده در ادرار زیاد باشد احتمال شکل‌گیری سنگ وجود دارد.
سیستینیوریا یک اختلال ژنتیکی است و شایع نیست.

کریستال‌های ادرار کدام اختلالات و عوارض را می‌توانند ایجاد کنند؟
اگر کریستال‌های ادرار به سنگ تبدیل شوند شخص در خطر ابتلاء به عوارض قرار خواهد گرفت. بر مبنای اعلام "بنیاد ملی کلیه" برخی پیامدهای سنگ‌های بزرگ‌تر و درمان نشده شامل موارد زیر است:
• انسداد حالب (میزنای)
• آسیب دیدن کلیه‌ها
• صدمات مثانه
عفونت کلیه
• عفونت‌های دستگاه ادراری
اگر کریستال‌ها به سنگ تبدیل نشوند یا اگر سنگ‌ها به قدر کافی کوچک باشند از راه ادرار از بدن دفع خواهند شد. سنگ‌های کوچک‌تر ممکن است باعث ایجاد علامت نشوند و نامحتمل است که پیامدهایی به دنبال داشته باشند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
تمامی کریستال‌های ادرار نیاز به مراقبت پزشکی ندارند. به هر حال در صورتی که شخص دچار علایم ادراری مثل درد، تکرر ادرار یا تب باشد باید به پزشک مراجعه کند.
در عین حال اگر کسی به دفعات دچار کریستال‌های ادرار شود باید با دکتر مشورت کند. احتمال آن هست که تغییرات غذایی مفید واقع گردد. در برخی موارد درمان مشکل زیربنایی سلامت برای کمک به پیشگیری از شکل‌گیری مجدد سنگ ضروری است.

تشخیص کریستال‌های ادرار
بر مبنای نظر "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" پزشک معمولاً یک نمونه ادرار 24 ساعته را پس از دفع یا درمان سنگ کلیه درخواست می‌کند.
در طول این تست، شخص نسبت به جمع‌آوری ادرار خود در طول 24 ساعت اقدام خواهد کرد. نتایج می‌توانند به پزشک در تعیین اینکه شخص در طول روز به قدر کافی ادرار تولید می‌کند و نیز مقدار مواد معدنی موجود در ادرار وی کمک کنند.
پزشک احتمالاً در مورد علایم مبتلابه شخص نیز سؤال می‌کند. دکتر ممکن است برای بررسی دیگر مشکلات زیربنایی سلامت تست‌های دیگری را درخواست کند.

درمان کریستال‌های ادرار
درمان کریستال‌های ادرار بستگی به نوع سنگی دارد که در فرد ایجاد می‌شود یا به نوع سنگی که شخص مستعد ابتلاء به آن است. در برخی موارد پزشک ممکن است داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای تجویز کرده و توصیه کند که شخص برای کمک به دفع سنگ میزان مصرف مایعات خود را افزایش دهد.
اگر سنگ بزرگ شده باشد پزشک ممکن است ناگزیر از شکستن و خرد کردن آن باشد. برای شکستن و خرد کردن یک سنگ بزرگ چند روش مختلف شامل موارد زیر وجود دارد:
• لیتوتریپسی موج شوک که باعث خرد شدن سنگ به تکه‌های کوچک می‌شود
• سیستوسکپی و اریتروسکپی که امکان می‌دهند تا دکتر سنگ‌های بزرگ‌تر را بیابد و خرد کند
• نفرولیتوتومی که به پزشک امکان می‌دهد تا سنگ‌های بزرگ را مشاهده و خارج کند

پیشگیری از کریستال‌های ادرار
نوشیدن آب کافی در طول روز و سیراب نگه داشتن بدن به پیشگیری از تشکیل کریستال در ادرار کمک می‌کند.
اگر کسی مقادیر زیادی از برخی مواد معدنی را مصرف می‌کند، پزشک احتمالاً برای وی رژیم غذایی خاصی را برای حذف یا به حداقل رساندن یک ماده معدنی مشخص توصیه خواهد کرد.
در نهایت، پزشک ممکن است برای کمک به پیشگیری از شکل‌گیری سنگ‌ها دارو یا مکمل‌هایی را توصیه کند. برخی داروها و مکمل‌هایی که امکان تجویز آنها از سوی پزشک وجود دارد عبارتند از:
• سیترات پتاسیم
آنتی‌بیوتیک
• دیورتیک
• الوپورینول، برای اسید اوریک
• گلیسین مرکاپتوپروپیونیل، که پزشکان اغلب برای درمان مشکلات قلب تجویز می‌کنند

دورنما
کریستال ادرار لزوماً علتی برای نگرانی نیست. در بسیاری موارد آنها خود به خود با حداقل مداخله دفع می‌شوند.
بسیاری از افراد دچار اختلالات خوش‌خیم و قابل پیشگیری مثل دهیدراسیون یا مصرف بیش از حد برخی غذاها هستند.
اگر کسی نیاز به درمان داشته باشد پزشک مصرف مایعات بیشتر و داروهایی را برای ساکت کردن درد توصیه می‌کند. در بعضی موارد اگر سنگ بزرگ بوده و در محدوده بالقوه مشکل‌زایی قرار گرفته باشد، آنگاه پزشک ممکن است خارج کردن سنگ را توصیه کند./


• دکتر النا بیگرز، جِنا فلچر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
Urine crystals: Everything you need to know
Medically reviewed by Alana Biggers, MD, MPH
On February 25, 2020
New —
Written by Jenna Fletcher

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.