دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دیورز یا افزایش تولید ادرار توسط کلیه‌ها

دیورز، ادرار، دیورز اسموتیک، دیورز آب، دیورز اجباری، هیپرکالمیا، پولیوریا، ناتریورسیس، هیپوناترمی، هیپوکالمی، آب، الکترولیت، دیابت

علت و علایم دیورز، نوع مراقبت در مورد آن را مشخص می‌کند

مقالات ارولوژی / نفرولوژی

دیورز یا افزایش تولید ادرار توسط کلیه‌ها
• دکتر جنیفر رابینسون
• ترجمه هامیک رادیان


♦ علایم دیورز
♦ علل دیورز
♦ علل مرتبط دیگر دیورز
♦ پیامدهای دیورز
♦ تشخیص دیورز
♦ درمان دیورز
♦ مراقبت خانگیکلیه‌ها در زمانی که بدن ما نیاز به خلاص شدن از ماده‌ای را دارد می‌توانند ادرار اضافی تولید کنند. این کار در فرآیندی به نام دایورسیس (دیورز) انجام می‌شود. دیورز ممکن است در یک برهه زمانی کوتاه بر اثر مصرف دارو یا غذایی که شخص می‌خورد بروز کند یا می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال بزرگ‌تر در سلامت باشد.


علایم دیورز
هر انسانی متفاوت است اما شما ممکن است در طول روز 4 تا 6 بار برای ادرار کردن به توالت بروید. از آنجا که دیورز به معنی تولید ادرار بیشتر است شما ممکن است متوجه افزایش تعداد موارد رفتن خود به دستشویی شوید.
شما در عین حال ممکن است با موار زیر مواجه گردید:
تشنگی شدید، بر اثر از دست دادن مقدار زیادی آب از بدن
• فقر خواب، بر اثر نیاز به بیدار شدن برای رفتن به دستشویی در طول شب
• گیجی، خستگی مفرط، یا ضعف به علت عدم تعادل مواد معدنی بدن


علل دیورز

دیورز اسموتیک
زمانی که بدن ما نیاز به خلاص شدن از برخی مواد داشته باشد، کلیه‌ها آب بیشتری ایجاد می‌کنند.
این اتفاق ممکن است در شرایط زیر رخ دهد:
دیابت. اگر کسی دچار دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 کنترل نشده باشد قند در خون او انباشته خواهد شد. کلیه‌ها این قند اضافی را از راه ادرار دفع می‌کنند.
مانیتول. مانیتول یک الکل قندی است که به شکل طبیعی تولید می‌شود. مانیتول دیورتیک است، بنابراین باعث می‌شود تا سدیم (نمک) و آب از راه ادرار دفع شود. با کاهش میزان مایع در بدن، فشار خون افت می‌کند. به همین دلیل مانیتول می‌تواند در درمان اختلالاتی مثل ورم مغز و گلوکوما (گلوکوم) مؤثر باشد.

دیورز آب
شخص ممکن است در اختلالات زیر مقدار زیادی ادرار شفاف و رقیق دفع کند:
دیابت اینسیپیدوس. این نوع دیابت به دیابت نوع 1 یا 2 مرتبط نیست. دیابت مزبور اختلال نادری است که در آن کلیه‌ها مقادیر بیش از حد مایع دفع می‌کنند. علت آن است که در این بیماری بدن به هورمون موسوم به واسوپرسین (وازوپرسین) پاسخ درستی نمی‌دهد. وازوپرسین هورمونی است که به بدن در ذخیره کردن آب کمک می‌کند.
انواع مختلف دیابت مزبور عبارتند از:
• دیابت اینسیپیدوس مرکزی بر اثر آسیب دیدن غده هیپوتالاموس یا هیپوفیز ایجاد می‌شود. اینها قسمت‌هایی از مغز هستند که وازوپرسین را تولید، ذخیره و رها می‌کنند.
• دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک زمانی بروز می‌کند که کلیه‌های ما به وازوپرسین جواب نمی‌دهند. این اختلال ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد یا بر اثر مصرف برخی داروها، کمبود پتاسیم، بالا بودن مقدار کلسیم، انسداد ادراری یا بیماری کلیه ایجاد گردد. علت آن ممکن است قابل شناسایی نباشد.
• دیابت اینسیپیدوس بارداری در زمان بارداری ایجاد می‌شود. در این بیماری سطح وازوپرسین ممکن است افت کند یا ممکن است میزان حساسیت کلیه‌ها نسبت به آن کاهش یابد. شرایط باید پس از خاتمه بارداری به وضعیت نرمال برگردد.
پلی‌دیپسیای اولیه. این نوع پلی‌دیپسیا زمانی مطرح است که شخص مقادیر زیادی مایعات می‌نوشد. متخصصان به طور دقیق علت بروز این اختلال را نمی‌دانند. اما افراد دچار اسکیزوفرنی (شیزوفرنی)، اضطراب یا افسردگی گاهی از اوقات به آن مبتلاء می‌شوند.

دیورز اجباری
پزشک ممکن است دارویی به شخص دهد یا اقدامی را به انجام رساند که باعث افزایش میزان دفع ادرار گردد. این مورد شرایط زیر را شامل می‌شود:
دیورتیک‌ها. "قرص‌های آب" به بدن امکان می‌دهند تا از قید سدیم و آب خلاص شود. پزشک ممکن است برای رهایی بدن از شر مایع اضافی بر اثر یک اختلال سلامت بدن بیمار را در فرآیند دیورز قرار دهد. این کار باعث کاهش فشار بر کلیه‌ها و کم کردن میزان خونی می‌شود که قلب ناچار به پمپاژ آن است.
پزشکان این فرآیند را برای موارد زیر به کار می‌برند:
• فشار خون بالا
• احتباس آب (که به نام ادم نیز شناخته می‌شود)
نارسایی قلبی
بیماری مزمن کلیه یا بیماری مزمن کبد
رفع انسداد. وجود تومور، سنگ کلیه یا دیگر موارد منجر به انسداد مثانه می‌تواند باعث دشوار شدن دفع ادرار گردد. پس از رفع موارد مزبور میزان ادرار کردن افزایش خواهد یافت. دفع مایع پس از عمل جراحی ممکن است بین 3 تا 24 ساعت ادامه یابد. اگر این میزان بیش از 48 ساعت شده باشد شخص باید با پزشک مشورت کند.


علل دیگر دیورز
هیپرکالمیا (هیپرکالمی). اگر کسی دچار افزایش کلسیم در خون خود باشد، بیشتر ادرار خواهد کرد. در صورت عدم درمان این وضعیت می‌تواند حالت یک مورد اورژانسی را به خود بگیرد. سرطان و بیماری پاراتیروئید علل معمول در این مورد محسوب می‌شوند.
غیر نرمال بودن ضربان قلب. فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند باعث لرزش قلب شود اما در عین حال قادر است تا میزان ادرار کردن را در طول شب افزایش دهد. تاکیکاردی سوپراونتریکولار، که در آن ضربان قلب تشدید می‌شود، نیز باعث افزایش میزان ادرار می‌گردد.
ارتفاعات. شما ممکن است در مقطعی کوتاه پس از حضور در مناطق مرتفع با افزایش میزان ادرار مواجه شوید. این نشانه خوبی دال بر انطباق بدن با شرایط موجود در ارتفاعات است. شما احتمالاً در مناطق با ارتفاع بیش از 10.000 پا متوجه بروز چنین تغییری در عادت ادرار کردن خود می‌شوید.
هوای سرد. در هنگامی که شخص سعی به گرم کردن خود دارد رگ‌های خونی سفت می‌شوند. این وضعیت پیامی برای دفع ادرار به کلیه ارسال می‌کند.
رژیم غذایی. الکل، کافئین، و رژیم غذایی پرپروتئین می‌توانند میزان ادرار کردن را افزایش دهند. گیاهان و ادویه‌هایی مثل جعفری، قاصدک، و زنجبیل می‌توانند به عنوان دیورتیک طبیعی عمل کنند.


اختلالات مرتبط
پولیوریا (پولیوری) زمانی برز می‌کند که شخص در روز بیش از 2.8 لیتر ادرار تولید می‌کند. این وضعیت می‌تواند بر اثر عوارض جانبی داروها بروز کند؛ یا ممکن است بر اثر نوشیدن مقادیر زیاد مایعات، مصرف دیورتیک یا ابتلاء به دیابت درمان نشده ایجاد گردد.
نوکتوریا (نوکتوری) زمانی مطرح است که شخص در شب بر اثر ادرار داشتن از خواب بیدار می‌شود. اگر کسی دچار ورم در قسمت پایین بدن باشد، ممکن است وقتی به مدت طولانی دراز می‌کشد ادرار بیشتری داشته باشد.
ناتریورسیس زمانی بروز می‌کند که شخص دارای مقدار زیادی سدیم (نمک) در ادرار خود باشد. این ممکن است نتیجه غذایی باشد که شخص می‌خورد یا ممکن است بر اثر یک مشکل سلامت مثل آسیب کلیوی ایجاد شود. وضعیت مزبور می‌تواند به پولیوری شبانه (بیش‌ادراری شبانه) منجر گردد.


پیامدهای دیورز
اگر شما بیش از مایعی که وارد بدن می‌کنید مایع از دست بدهید ممکن است دچار دهیدراسیون شوید. دهیدراسیون می‌تواند باعث موارد زیر گردد:
• تشنگی بیشتر
خشکی پوست
• خستگی مفرط
• گیجی
تهوع
عدم تعادل الکترولیت‌ها. این مواد معدنی به سلول‌ها و ارگان‌های بدن کمک می‌کنند تا درست کار کنند. اگر میزان الکترولیت‌های بدن بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین باشد شما ممکن است با موارد زیر مواجه گردید:
• ضعف عضلانی
• تون ضعیف عضلانی
• مشکل برخاستن از بستر خواب
• خستگی
• تغییر وضعیت روانی
• بی‌نظمی ضربان قلب
برخی موارد عدم تعادل مزبور، شامل فهرست زیر، ممکن است نیاز به درمان داشته باشند:
• هیپوناترمیا (هیپوناترمی). در صورتی که کسی زیاد ادرار کند ممکن است دچار کمبود سدیم بدن گردد. شخص همچنین ممکن است بر اثر از دست دادن آب زیاد در مقاطع زمانی طولانی دچار هیپوناترمی یا دچار افزایش میزان سدیم شود.
• هیپوکالمیا (هیپوکالمی). برخی دیورتیک‌ها می‌توانند باعث شوند تا پتاسیم بدن بیش از حد افت کند. اگر کسی بر اثر یک اختلال پزشکی دیورتیک مصرف کند، پزشک ممکن است داروی دیگری را که باعث ذخیره ماده معدنی مزبور می‌شود تجویز کند.


تشخیص دیورز
پزشک در مورد علایم اختصاصی مبتلابه شخص و تاریخچه خانوادگی او سؤال خواهد کرد. پزشک در عین حال اطلاعات مربوط به رژیم غذایی و داروهای مصرفی شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد.
برای تست اختلالات پزشکی مرتبط پزشک می‌تواند موارد زیر را در دستور کار قرار دهد:
تست خون
• آزمایش ادرار
MRI
• قطع مایعات
• معاینه بالینی
• ارزیابی وضعیت سلامت روانی


درمان دیورز
علت و علایم دیورز، نوع مراقبت در مورد آن را مشخص می‌کند. شخص ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشد:
• کنترل دیابت یا دیگر اختلالات سلامت
• تغییر دارو
• تغییر نوع دیورتیک مصرفی


مراقبت خانگی
پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• اجتناب از کافئین و الکل
• نوشیدن آب بیشتر برای متوقف کردن دهیدراسیون
• توقف مصرف دیورتیک‌ها در صورت عدم نیاز/


Source:
WebMD Medical Reference
What Is Diuresis?
Reviewed by Jennifer Robinson, MD
On June 27, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.