دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خطرات بارداری پس از 35 سالگی

مقالات بارداری / زنان


• هانا نیکولز
• ترجمه هستی فراست‎فر

به نظر می‎رسد روند تمایل به بارداری در سنین بالاتر ادامه دارد، و اکنون زنان در سال‎های 30 زندگی خود بیش از سال‎های 20 زندگی صاحب فرزند می‎شوند. آیا بارداری و زایمان در سنین بالاتر با خطرات بیشتری برای مادران مسن‎تر همراه است؟ در اینجا آخرین شواهد در این مورد بررسی می‌شود.
داده‎های مقدماتی اخیر CDC نشان می‎دهد که در ایالات متحد آمریکا و در سال 2016، برای اولین بار در طول سه دهه، نرخ زایمان در میان زنان 30 تا 34 ساله از زایمان در زنان 25 تا 29 ساله پیشی گرفت.
اکنون میانگین سنی که در آن زنان صاحب اولین فرزند خود می‎شوند در حدود 28 سال است، که این را باید با 26.4 سال در 2015 و 26.3 در 2014 مقایسه کرد. کارشناسان اغلب در مورد متوسط یا میانگین سن مادری به علت فرجام‎های مرتبط به سن مادر، مثل زایمان چندقلویی و ناتوانی‎هایی جنسی تمرکز می‎کنند.
مطالعات گزارش می‎دهند که مردم بنا به برخی دلایل پدر و مادر شدن را در مورد خود تا سن 35 سالگی و بالاتر به تأخیر می‎اندازند.
این دلایل انجام تحصیلات عالی توسط زنان، تثبیت وضعیت شغلی، بهبود روش‎های پیشگیری از بارداری، تغییرات اجتماعی و فرهنگی - که باعث شده‎اند زنان احساس کنند که آمادۀ فرزندآوری نیستند، - فقدان مراقبت از بچه، میزان کم سود، عدم وجود انعطاف‌پذیری در سیاست‎های بنگاه‎های کاری، عدم امنیت اقتصادی یا مسکن، و دشواری اشتغال را شامل می‎شود.
دیگر دلیل مربوط به اینکه چرا زنان بارداری را به تعویق می‎اندازند شاید بهبود گزینه‎های بارداری مثل IVF باشد.
زنان باردار و دارای نخستین فرزند در سنین بالای 35 به عنوان سن مادری پیشرفته (AMA) یا مادران مسن‎تر مصطلح شده است، یا به آنها سالمندان نخست‌زا یا شکم اول گفته می‎شود. اصطلاحات "سن پیشرفته" و "سالمند" برای فردی با فقط 35 سال سن دارای بار و معنی منفی است. آیا این اصطلاحات بی‌اساس هستند، یا سن بالای 35 سال برای مادر و فرزند خطری جدی محسوب می‎شود؟

خطرات به تعویق انداختن بارداری تا سن 35 سالگی و بیشتر
شاید همه از چوبخط ساعت زیستی باخبر باشند، اما آیا سی و پنجمین سالگرد زندگی شما را به طور مشخص در یک نقطۀ عطف زیستی قرار می‎دهد؟ آیا شما سی و پنج ساله می‎شوید و ناگهان به شکل یک‌شبه "دارای ریسک بالا" از آب درمی‎آیید؟
زنان در در سراسر سال‌های 30 زندگی خود بچه‌های سالم به دنیا می‎آورند. سن سی و پنج سالگی به سادگی سنی است که در آن برخی ریسک‎ها ارزش بحث بیشتری پیدا می‎کنند.

اگرچه این ریسک‎ها با رسیدن به سی و پنج سالگی کمی محتمل‎تر می‌شوند، این بدین معنی نیست که آنها تأثیر تعیین کننده‌ای بر همۀ افراد در زمان رسیدن به 35 سالگی و بیشتر خواهند داشت.

نزول توان باروری
زنان با همۀ تخمک‎هایی که در زندگی خواهند داشت به دنیا می‎آیند. وقتی زن پا به سن می‎گذارد، احتمال بارداری در وی به علت کاهش تعداد تخمک‎های باقی مانده و کاهش کیفیت این تخمک‎ها کمتر می‎شود.
باروری در مردان نیز با بالا رفتن سن به علت کاهش تعداد اسپرم، و کاهش تحرک و حجم اسپرم کاهش پیدا می‎کند. تلفیق عوامل وابسته به سن می‎تواند باردار شدن را برای زنان دشوارتر کند.
یک مطالعه که در "نشریه پزشکی نیو اینگلند" منتشر شد، پی برده است، در میان زنانی که به صورت مصنوعی باردار می‎شوند، 74 درصد آنهایی که در سنین زیر 31 سال هستند در طول یک سال بارور می‎گردند. به هر جهت، این رقم در سنین 31 تا 34 به 64 درصد و در سنین 35 و بیشتر به 54 درصد کاهش پیدا می‎کند.


ریسک‎های ژنتیکی
احتمال بروز برخی ریسک‎های ژنتیکی با بالا رفتن سن زنان افزایش می‎یابد. برای مثال، نرخ داشتن بچۀ مبتلا به سندرم داون با بالا رفتن سن مادر بیشتر می‎شود.
در حالی که نرخ داشتن جنین مبتلا به سندرم داون در هفته ده بارداری در سن 25 سالگی 1 به 1064 است، این رقم برای زنان 30 ساله 1 به 686 و برای زنان 35 ساله 1 به 240 است. در سن 40 سالگی زنان، نرخ سندرم داون تا 1 به 53 افزایش می‎یابد، و در سن 45 سالگی زنان این رقم به 1 از 19 جنین می‌رسد.
یک مطالعۀ منتشر شده در "نیچر ارتباطات" بر آن شد تا در این مورد تحقیق کند که چرا مادران مسن‎تر در معرض ریسک بالاتری از داشتن بچه‌های دچار ناهنجاری‌های مادرزادی، که با شمار کروموزوم غیر نرمال مشخص می‌شود، قرار دارند.
محققان کالج پزشکی آلبرت اینشتین / Albert Einstein در نیویورک دریافتند که فرآیند ژنتیکی نوترکیبی می‎تواند مسؤول افزایش ریسک بیماری‎هایی مثل سندرم داون باشد.
نوترکیبی فرآیندی است که در آن جفت‎های کروموزوم‎ها مواد ژنتیکی را پیش از جداسازی مبادله می‎کنند. تیم تحقیق دریافت که در مادران مسن‎تر، فرآیند نوترکیبی ممکن است نامنظم‎تر باشد، که این ممکن است به ناهنجاری کروموزومی در سلول‎های جنسی یا بازآرایی بزرگ کروموزومی منجر شود.


از دست دادن جنین (سقط جنین)
خطر از دست دادن بارداری با بالا رفتن سن مادر به تدریج افزایش پیدا می‎کند. مطالعۀ منتشر شده در BMJ نشان داد که ریسک سقط جنین برای زنان 20 تا 24 ساله 8.9 درصد است در حالی که این ریسک برای زنان 45 ساله و بیشتر به 74.7 درصد افزایش می‎یابد. اعتقاد بر این است که کاهش کیفیت تخمک زنان مسؤول این افزایش دامنۀ سقط جنین باشد.


مرده‌زایی
مرده‌‌زایی نیز در زنان مسن‎تر بیش از زنان جوان‎تر است. یک مطالعۀ سیستماتیک منتشر شده در "نشریۀ انجمن پزشکی کانادا" پی برد که مرده‎زایی در زنان مسن‎تر حدود 1.2 تا 2.33 بار بیشتر است.
یک مطالعۀ دیگر با بررسی داده‎های 385.120 مورد بارداری در بریتانیا مشاهده کرد که نرخ مرده‌زایی برای زنان 18 تا 34 سال 4.7 مورد در هر 1000 بارداری، برای زنان در سنین 36 تا 40 سال 6.1 مورد در هر 1000 بارداری، و برای سنین 40 سال و بالاتر 8.1 مورد به ازاء هر 1000 بارداری بوده است.
به علاوه نشان داده شده است میزان مرده‎زایی در افرادی که نخستین بچۀ خود را به دنیا می‎آورند بالاتر است و این میزان در مادرانی که نخستین بچۀ خود را در سن 35 سالگی و بالاتر باردار می‌شوند باز هم بیشتر افزایش می‎یابد.
اغلب اوقات به زنان 35 ساله و مسن‎تر توصیه می‌شود که رویکرد آنها به علت افزایش ریسک مرده‌زایی با سن بارداری القاء شود. در حدود 1 از هر 1000 زن در سنین زیر 35 سال در طول هفته 39 تا 40 بارداری دچار مرده‎زایی می‎شوند، در حالی که این رقم برای زنان در سنین 35 تا 39 سال 1.4 مورد به ازاء هر 1000 بارداری، و برای زنان 40 ساله و مسن‎تر 2 مورد در هر 1000 بارداری است.
دلایل افزایش مرده‎زایی با افزایش سن مادری در حال حاضر شناخته شده نیست.


دیگر ریسک‎ها
تحقیقی که به مقایسۀ عوارض بارداری در میان زنان 18 تا 34 ساله، 35 تا 40 ساله، و 40 ساله و مسن‌تر پرداخته بود، پی برد که در اغلب بارداری‎ها و عوارض مرتبط به تولد، افرایش کوچکی به چشم می‎خورد.
محققان افزایشی را در ریسک دیابت بارداری، جفت سرراهی، قرار گرفتن بچه در موقعیت بریچ، وضع حمل سزارین به صورت اورژانسی، خونریزی پس از وضع حمل، زایمان پیش از ترم، کمبود وزن هنگام تولد نوزاد، و افزایش وزن هنگام تولد نوزاد، شناسایی کردند. مطالعۀ دیگری به این نتیجه رسیده است که ریسک مرگ مادر نیز با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‎کند.
تحقیق ارائه شده در "کنفرانس بین‎الملی سکته مغزی 2016 انجمن سکته مغزی آمریکا" نشان داد که در مقایسه با زنانی که در سنین جوان‌تر باردار می‌شوند، زنان باردار شده در سنین 40 و بالاتر در معرض ریسک بالاتری از سکتۀ مغزی ایسکمیک، استروک خونریزی دهنده، حمله قلی، و مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی قرار دارند.
دکتر ادنان آی. کورشی /Adnan I. Qureshi، مدیر "انستیتو استروک کورشی" در سنت کلود می‌گوید: "ما پیشتر می‎دانستیم که احتمال تجربۀ مشکلات سلامت در طول بارداری برای زنان مسن‎تر بیش از زنان جوان‎تر است. حالا این را می‎دانیم که عوارض بارداری در سنین بالاتر در سال‎های بعد زندگی هم ادامه پیدا می‎کند."
دکتر کورشی و همکارانش پی بردند که تمامی ریسک‌ها، مگر سکتۀ مغزی خونریزی دهنده، توضیح داده شده توسط ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی مثل فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا، همان‎هایی هستند که زنان باردار در سنین بالا با آنها مواجهند.

چرا زنان بالای 35 سال دچار عوارض سلامت ناشی از زایمان هستند؟
تحقیقی که اخیراً در "نشریه فیزیولوژی" منتشر شد روشن می‎کند که چرا زنان بالای 35 سال بیشتر محتمل است که دچار عوارض ناشی از تولد بچه شوند. محققان "کالج پادشاهی لندن" کشف کردند که در مدل موشی، سن مادر بر ساختار رحم تأثیر می‎گذارد.
در گروهی از موش‎ها که معادل زنان بالای 35 سال محسوب می‎شدند، مشخص شد که انقباض عضلانی رحم مختل می‎شود، میزان حساسیت نسبت به اکسی‎توسین کاهش پیدا می‎کند، و تعداد میتوکندری‎ها پایین می‎آید، که همۀ اینها نشان دهندۀ این موضوع است که عضلات رحم توانایی کمتری برای انقباض کامل دارند. به علاوه، محققان به تغییراتی در پیام‎رسانی پروژسترون برخوردند که که محرک ایجاد تأخیر در وضع حمل می‎شود.
دکتر راچل ام. ترایب / Rachel M. Tribe، محقق رهبر مطالعۀ انجام شده در کالج پادشاهی لندن توضیح می‎دهد: "تحقیق ما نشان می‎دهد که تغییرات کلیدی فیزیولوژیک و سلولی مرتبط به سن مادر وجود دارد که به اختلال وضع حمل منجر می‎شود. زمان‌بندی وضع حمل و پیشرفت زایمان به طور مستقیم با سن مادر مرتبط است، و این می‎تواند سبب بروز پیامدهایی در طول تولد بچه شود."

سن پیشرفته مسؤول وزن کم هنگام تولد و زایمان پیش از ترم نیست
نوزادانی که در هنگام تولد تولد دچار کمبود وزن هستند اغلب اوقات بیشتر دچار مشکلات تنفسی، شناختی، و نورولوژیک می‌شوند، در حالی که نوزادان زودرس بیشتر در معرض خطر آسیب‎های قلبی، صدمات مغزی، اختلالات ریه، و اختلال رشد قرار دارند.
برخی از مطالعات خاطرنشان کرده‎اند که افزایش ریسکی برای تولد نوزاد با وزن کم (زیر 2.5 کیلوگرم) و زایمان پیش از ترم (پیش از هفتۀ 37 بارداری) در مورد زنان بالای 35 سال وجود دارد. به هر جهت یک مطالعۀ اخیر – که توسط میکو میرسکیلا / Mikko Myrskylä، مدیر تحقیقات دموگرافیک انستیتو ماکس پلانک، و الیس گوآیسیز / Alice Goisis، از دانشکدۀ اقتصاد لندن انجام شد، عنوان می‎کند که در این موارد سن مادر دلیل مشکلات مزبور نیست.
بر مبنای تحقیق آنها که در "نشریۀ اپیدمیولوژی آمریکا" منتشر شد، که دلایل امر بیشتر محتمل است که با مسائل شخصی یا رفتارهایی مرتبط باشد که در زنان مسن‎تر متداول‎تر است.
کاندیداهای بالقوه برای این عوامل می‎توانند مشکلات باروری باشند، که با فرجام‎های ضعیف تولد، استرس مادری، و رفتارهای ناسالم مرتبط می‎شوند.
میرسکیلا می‎گوید: "یافته‎های ما عنوان می‎کنند که زنان نباید در هنگام تصمیم‎گیری برای بچه‎دار شدن نگران سن خود باشند. به نظر می‎رسد مسایل زندگی شخصی و گزینه‎های رفتاری مهم‎تر از سن هستند."
وقتی مردم تصمیم می‎گیرند که پدر و مادر شدن را به تأخیر بیندازند باید موضوعاتی مثل نزول توان باروری و افزایش خطر سقط جنین و عوارض تولد را در نظر بگیرند. مرده‎زایی نسبتاً نادر است، اما این خطر برای زنان در سنین بالاتر همچنان بیشتر از میزان آن برای زنان جوان‎تر باقی می‌ماند و در طول هفته‎های پایانی بارداری افزایش پیدا می‎کند.
البته نکات مثبتی هم وجود دارد که می‎توان در مورد به تأخیر انداختن مادر شدن به سنین بعد از 35 سالگی عنوان کرد. این موضوع مشخص شده است که کودکان به دنیا آمده از مادران مسن‎تر دارای مشکلات رفتاری، اجتماعی و عاطفی کمتری هستند.
بر مبنای مطالعۀ دیگری که توسط میرسکیلا و همکارش کایرون برکلی / Kieron Barclay در دانشکدۀ اقتصاد لندن انجام شد، به دنیا آمدن از زهدان مادران مسن‎تر با سلامت بیشتر، قد بلندتر و تحصیلات بالاتر نیز مرتبط است.
میکو میرسکیلا می‎گوید: "فواید ناشی از متولد شدن از مادر با سن بالاتر بر ریسک فاکتورهای شخص که ناشی از زاده شدن توسط چنین مادرانی است چربش دارد. ما نیاز داریم تا چشم‎انداز متفاوتی در مورد سن مادی پیشرفته ترسیم کنیم. افراد در انتظار پدر و مادر شدن معمولاً از خطرات مرتبط به بارداری در سنین بالاتر به خوبی آگاهی دارند، اما آنها از جنبه‎های مثبت موضوع کمتر باخبرند."
علی‎رغم خطراتش، اغلب زنان 35 ساله و مسن‎تر دارای بارداری نرمال و عوارض زایمان اندک هستند، و راهشان را به سوی تولد نوزاد سالم ادامه می‎دهند.

Source:
medicalnewstoday.com
Pregnancy after 35: What are the risks?
By Hannah Nichols
Published: Fri 9 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.