دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افسردگی و طلاق - چه ارتباطی هست؟

افسردگی، طلاق، متارکه، زن افسرده، مرد افسرده،  استفاده از داروهای ضدافسردگی تجویز شده، مدیتیشن، مشاوره حرفه‎ای، فردی، زوجین یا گروه درمانی، ورزش تغییر رژیم غذایی،

افسردگی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر بیاید، اما این به این معنی نیست که برای یک نفر جدی‎تر از دیگری است. برای درمان افسردگی و اثراتش بر ارتباط، فهم خود افسردگی اهمیت حیاتی دارد.

مقالات افسردگی

• فورام مهتا، دکتر تیموتی جی. لیگ
• ترجمه هستی فراست‎فر

 وجود و ادامه ارتباط سالم به عوامل بسیاری وابسته است. در مورد انسان، سلامت جسمانی و روانی نقش بزرگی در یک پیوند شاد و موفقیت‎آمیز ایفا می‎کند.
از آنجا که افسردگی قادر است هم بر جسم و هم بر روان فرد تأثیر بگذارد، می‎تواند به توانایی فرد برای ادامه ارتباط نیز تأثیرگذار باشد.
تحقیقات نشان داده‎اند که افسردگی می‎تواند تأثیرات ادواری یا دور‎ه‎ای بر ارتباطات فرد داشته باشد. این بدان معنی است که فرد افسرده ممکن است دچار تغییر، کمبود یا حتی فقدان احساسات شود و نتواند انتظارات شریک زندگی خود را برآورده کند. در کنار سنگینی بار خود افسردگی، این وضعیت می‎تواند باعث ایجاد استرس اضافی در یک ارتباط هم‎اکنون دچار مشکل شده و بالقوه منجر به جدایی یا طلاق شود.
هر ارتباطی مسایل خاص خود را دارد، اما افسردگی هم به تشخیص کامل و هم به درمان کامل نیاز دارد. این به هر دو شریک زندگی امکان خوب بودن و قدرت ادامه تلاش برای حفظ زندگی مشترک را می‎دهد.

آنچه در این مقاله می‎خوانید:
• چگونه افسردگی فرد به شریک زندگی وی لطمه می‎زند؟
• تمرکز بر افسردگی و کمک گرفتن از ارتباط
• افسردگی پس از طلاق: چطور می‎توان با آن کنار آمد
• علایم افسردگی

چگونه افسردگی فرد به شریک زندگی وی لطمه می‎زند؟
افسردگی فقط یک علامت یا یک عارضه جانبی نیست. در نتیجه گفتنش آسان است که فرد "یک روز بد" یا "خُلق دمدمی" دارد. در هر حال، وقتی یکی از شرکای زندگی از نظر بالینی دچار افسردگی باشد، رفتار وی و اعمالش می‎تواند بسیار فراتر از تغییرات خُلقی نرمال باشد.
افسردگی می‎تواند سبب از دست رفتن علاقه به صمیمیت و رابطه جنسی شود. این می‎تواند در مرحله بعد سبب شود که طرف دیگر ارتباط احساس عدم جذابیت، تن‎آگاهی، احساس دفع شدگی و حتی فقدان علاقه کند.
مشابهاً افراد افسرده ممکن است دچار عدم علاقه به روابط اجتماعی یا حضور در کنار اطرافیان شوند، و از دور و بری‎ها حتی از شریک زندگی خویش کناره‎جویی کنند. این رفتار ممکن است با پرخاشگری و حتی افکار خودکشی همراه شود، و رنج و درد بیشتری را برای هر دو طرف ارتباط ایجاد کند.
تحقیقات نشان می‎دهند که افراد دچار افسردگی:
- میزان بیشتری از پریشان‎حالی را در روابط خویش احساس می‎کنند.
- کمتر از ازدواج خود راضی هستند
- بیش از حالت معمول از مشکلات زندگی زناشویی دگرگون می‎شوند
افراد دچار افسردگی ممکن است در مرحله بعد بر اثر مشکلات خود به سرزنش شریک زندگی خویش بپردازند و دچار جدایی عاطفی و احساسی شوند. در نتیجه، شرکاء زندگی آنها نیز در معرض استرس بیشتر و تحمل بار بیشتری ناشی از افسردگی قرار می‎گیرند.
دکتر سلیا تروتا / Celia Trotta، روانپزشک، در این مورد می‎گوید:
"افراد افسرده اغلب اوقات "خودشان" نیستند، گاهی وقت‎ها کمتر از عهده مراقبت از خود برمی‎آیند، و گاهی اوقات کمتر یا بیشتر از میزان معمول در طول روز می‎خوابند. شرکاء زندگی و خانواده افراد افسرده ممکن است بر اثر بیماری شریک زندگی خود دچار ناامیدی و رنج شوند."

تمرکز بر افسردگی و کمک گرفتن از ارتباط
یکی از مهم‎ترین قدم‎هایی که افراد می‎توانند در تمرکز بر روی افسردگی در ارتباط خویش بردارند آگاهی از آن به عنوان یک معضل جدی پزشکی و نیازمند مراقبت‎های کامل حرفه‎‎ای است.
افسردگی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر بیاید، اما این به این معنی نیست که برای یک نفر جدی‎تر از دیگری است. برای درمان افسردگی و اثراتش بر ارتباط، فهم خود افسردگی اهمیت حیاتی دارد.
دکتر جیرد هیتمن / Jared Heathman روان‎پزشک خانواده می‎گوید: "علت‎شناسی و شیمی مغز در افسردگی هنوز در مرحله پژوهشی قرار دارد. اگرچه فرضیه‎های بسیاری در این مورد ارائه شده‎اند، علم مرتبط به مغز قابل مقایسه با دانش موجود در مورد سایر ارگان‎های بدن نیست."
دکتر هیتمن می‎گوید، پیچیدگی مغز و اختلالات آن تأثیری را که افسردگی می‎تواند بر ارتباط‎های ما داشته باشد افزایش می‎دهد.
"این پیچیدگی بسیاری از مردم را به کج‎فهمی در مورد این اختلال سوق می‎دهد. برخی همسران بر این باورند که بیمار باید بتواند "با یک حرکت ناگهانی از دستش خلاص شود." ناامیدی و فقدان همدلی می‎تواند علایم بیماری را تشدید کند."
او اضافه می‎کند: "همسران می‎توانند از طریق حمایت، انگیزش و وارد شدن در درمان‎های توصیه شده نقش کمک کننده داشته باشند. بیماران افسرده ممکن است فاقد انرژی و انگیزه لازم برای درمان باشند. یک همسر مشوق می‎تواند به ادامه کامل درمان و همیاری با سرویس‎های درمانگر کمک کند."
برخی گزینه‎ها برای کمک به فرد دچار افسردگی وجود دارد. بعضی راه‎حل‎های تأیید شده و موثر برای افسردگی شامل موارد زیر است:
- استفاده از داروهای ضدافسردگی تجویز شده
- مدیتیشن
- مشاوره حرفه‎ای - فردی، زوجین یا گروه درمانی
- ورزش
- تغییر رژیم غذایی
دکتر بتی کوهن / Beatty Cohan متخصص روان‎درمانی می‎گوید: "مردمی که از نظر بالینی دچار افسردگی هستند، مسئولیت دارند تا به خاطر خودشان و شرکای زندگی‎شان در پی درمان افسردگی خود باشند.
گذراندن هر شبه را با فردی که اغلب دارای اُفت روحیه و افسرده است تصور کنید. خبر خوب این است که انواع درمان‎های موثر برای افسردگی وجود دارد... این مراقبت از خود شامل تغذیه خوب، داشتن خواب کافی، و دسترسی به حمایت دوستان و خانواده است."

افسردگی پس از طلاق: چطور می‎توان با آن کنار آمد
اگر فردی در خلال طلاق یا پس از آن دچار احساس افسردگی ‎شود، این موضوع مهم است که خود یا دیگری را ملامت نکرده یا احساس گناه نکند.
کارشناسان امر دسترسی به یک سیستم حمایتی برای کمک شامل درگیر شدن در فعالیت‎های کاهش دهنده استرس، و استفاده از کمک‎های تخصصی را پیشنهاد می‎کنند. مخصوصاً این موضوع مهم است که به یاد داشته باشیم افسردگی پس از طلاق ناشایع نیست، و می‎تواند در صورت نادیده گرفته شدن به مرور زمان بدتر شود.
دکتر تروتا می‎گوید: "طلاق می‎تواند یک واقعه بسیار استرس‎آور در زندگی باشد، که به احساس اضطراب، افسردگی، گناه و در مورد افرادی که دچار افسردگی شدید هستند حتی به افکار و رفتار خودکشی طلبانه منجر شود."
در مواردی که ازدواج به طلاق ختم می‎شود، چه افسردگی در این مورد نقش داشته یا نداشته باشد، این خطر وجود دارد که افسردگی در مرحله بعد دامنگیر یکی از زوجین یا هر دوی آنها شود.
مطالعه‎ای که در نشریه مسایل خانواده / the Journal of Family Issues منتشر شد، عنوان می‎کند که طلاق شانس مرگ از طریق خودکشی را تا 1.6 بار افزایش می‎دهد. کارشناسان می‎گویند که میان افسردگی و طلاق ارتباط زیادی وجود دارد.
اگر کسی بداند که همسر قبلی وی در دوره پس از طلاق دچار افسردگی شــده است، در صورتی که احساس می‎کند حمایت‎های آرامش‎بخش لازم وجود ندارد باید اعضاء خانواده یا دوستان نزدیک را از موضوع باخبر کند.
"پیمان‎نامه حمایت از افسردگی و اختلال دوقطبی" راهنمایی‎های زیر را برای کمک به دوستان یا افراد مورد علاقه فرد که از افسردگی رنج می‎برند ارائه می‎دهد:
- در مورد اختلالات سلامت روانی و افسردگی بیشتر بدانید تا وضعیت را بهتر درک کنید
- عشق و حمایت بی قید و شرط از خود نشان دهید و افراد افسرده را به آینده امیدوار کنید
- در مورد شفا یافتن افراد افسرده انتظارات واقع‎گرایانه داشته باشید زیرا این موضوع به وقت نیاز دارد
- خود را در موضع بیمار ببینید و نیازهای وی را درک کنید
- آنها را به استفاده از کمک‎های تخصصی تشویق کنید و بگویید که حاضرید در هر موقعیتی با آنها همراه باشید
- کمکشان کنید تا به یاد داشته باشند که داروهای تجویزی را باید سر وقت مصرف کنند

علایم افسردگی
افسردگی علایم بسیاری دارد و همه افراد نشانه‎های واحد یا شدت یکسانی از افسردگی را نشان نمی‎دهند.
در اینجا فهرستی از علایم شایع در افسردگی که می‎توان آنها را در فرد مشکوک به ابتلا به افسردگی دنبال کرد آمده است:
- احساس اندوه یا ناامیدی
- احساس خشم یا آزردگی
- از دست دادن اشتها یا تغییر آن، کاهش وزن
- افزایش اشتها و افزایش وزن شایع است
- از دست دادن علاقه به فعالیت‎های روزانه، عادات، صمیمیت یا رابطه جنسی
- بیماری بی‎خوابی یا اختلالات خواب
- خستگی شدید و فقدان انرژی
- احساس اضطراب یا بی‎قراری
- افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی
- احساس گناه، بیزاری از خود، ملامت خود
- مشکلات تمرکز یا توجه، کندی در تفکر
- درد جسمانی، مثل پشت درد یا انواع سردرد

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
علایم افسردگی را باید جدی گرفت. بهترین کار این است که به محض مشاهده علایم افسردگی فرد به دکتر یا متخصص مربوطه مراجعه کند. هر قدر افسردگی بیشتر به حالت درمان نشده و به حال خود رها شود، ریسک تشدید آن در بیمار و ضربه زدن به روابط وی بیشتر است.
اگر فردی دارای افکار خودکشی است یا فکر می‎کند که شریک زندگی او در چنین وضعیتی است، باید به فوریت در جستجوی کمک باشد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.