دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اخبار عمومی
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

یک مطالعة تازه آشکار کرده است که حمایت مالی 96 سازمان ملی بهداشت در فاصلة سال‌های 2011 تا 2015 از سوی دو غول صنعت تولید نوشابه در ایالات متحد آمریکا، یعنی کوکا کولا و کمپانی پپسی صورت گرفته است.
به علاوه، مطالعه نشان می‌دهد که در همین دورة زمانی غول‌های صنعت نوشابه‌سازی بر علیه دستکم 28 لایحة سلامت عمومی که هدفشان کاهش مصرف نوشابه و بهبود رژیم غذایی آمریکایی‌ها بوده است مبارزه کرده‌اند.
نویسندة رهبر مطالعه دانیل آرون / Daniel Aaron و نویسندة همکار، دکتر مایکل سیگل / Michael Siegel از دانشکدة پزشکی دانشگاه بوستن، یافته‌های خود را در ژورنال آمریکایی طب پیشگیرانه / American Journal of Preventive Medicine منتشر می‌کنند.
محققان می‌گویند نتایج مطالعة آنها نشان می‌دهد که کمپانی‌های بزرگ تولید نوشابه در حال ممانعت از کوشش‌های مربوط به بهبود سلامت و تغذیه در ایالات متحد هستند، و از سازمان‌های بهداشتی می‌خواهند که از پذیرش پول از این کمپانی‌ها خودداری کنند.
در سالیان اخیر با اثبات وجود ارتباط میان نوشابه‌های شیرین و چاقی، دیابت و بیماری قلبی، مصرف نوشابه‌های شیرین به یکی از نگرانی‌های اصلی بهداشت عمومی تبدیل شده است.
اما به نظر می‌رسد برخی صنایع هستند که سعی زیادی داشته‌اند تا مانع گزارش ریسک‌های سلامت این نوشابه‌ها شوند؛ برای مثال مطالعه‌ای که در ماه دسامبر 2016 منتشر شد آشکار کرده است که چگونه صنعت شکر از اوایل 1965 میلادی پول خرج کرده است تا ارتباط میان مصرف شکر و بیماری قلبی پنهان بماند.
مطالعة تازه از سوی آرون و دکتر سیگل با ایجاد بینشی درونی نسبت به بودجة سازمان‌های بهداشت ملی که از سوی غول‌های صنعت نوشابه در طول 5 سال تأمین شده است، سوخت بیشتری برای شعله‌ور شدن این آتش تأمین می‌کند.

سازمان‌های دیابت از کوکا کولا و کمپانی پپسی بودجه گرفته‌اند
آرون و دکتر سیگل از طریق تحقیق در داده‌های مربوط به گرفتن بودجه از سوی سازمان‌های بهداشتی در فاصلة سال‌های 2011 تا 2015 از کوکا کولا و همچنین با تحقیق در مورد لوایحی که دو غول بزرگ صنعت نوشابه بر ضد آنها لابی کرده‌اند، به یافته‌های خود رسیده‌اند.
تیم تحقیق دریافته است که در طول 5 سال در کل 96 سازمان ملی بهداشتی از این کمپانی‌ها پول گرفته‌اند. از این تعداد 83 سازمان از کوکا کولا، یک سازمان از پپسی و 12 سازمان از هر دو کمپانی پول دریافت کرده‌اند.
برخلاف کوکا کولا، کمپانی پپسی فهرست سازمان‌هایی را که به آنها امکانات مالی می‌دهد منتشر نمی‌کند، بر این اساس محققان می‌گویند که احتمالاً حتی تعداد بیشتری از سازمان‌های بهداشتی از این کمپانی‌ها بودجه گرفته‌اند.
تیم تحقیق از این موضوع که انجمن دیابت آمریکا / American Diabetes Association و بنیاد تحقیقات دیابت / Diabetes Research Foundation، که بسیار خوب به ارتباط میان مصرف نوشابه‌های شیرین و دیابت واقفند - دو تا از سازمان‌هایی بوده‌اند که از کمپانی‌های تولید نوشابه بودجه قبول کرده‌اند، شگفت‌زده شده‌اند.

استراتژی بازاریابی کمپانی‌های بزرگ برای تضعیف سلامت عمومی
بر مبنای تجزیه و تحلیل خود، محققان همچنین دریافته‌اند که کوکا کولا و کمپانی پپسی در فاصلة 2011 تا 2015 بر ضد 28 لایحة بهداشتی یا مقررات پیشنهادی نظیر پیشنهاد وضع مالیات بر نوشابه‌های شیرین لابی کرده‌اند.
تیم تحقیق گزارش می‌دهد، کوکا کولا در فاصلة 2011 تا 2014 سالانه 6 میلیارد دلار در مبارزه علیه لوایح و طرح‌های بهداشتی پول خرج کرده در حالی که کمپانی پپسی سالانه 3 میلیارد دلار در همین راستا پرداخت کرده است.
به علاوه، محققان دریافته‌اند که انجمن نوشابة آمریکا / American Beverage Association – یک انجمن تجاری که "صنعت نوشابه‌های غیر الکلی آمریکایی را نمایندگی می‌کند" – در فاصلة 2011 تا 2014 مبلغ 1 میلیارد دلار برای لابی‌گری هزینه کرده است.
محققان می‌گویند – درست مثل مورد پیشین مرتبط به صنعت تنباکو و الکل – نتایج آنها نشان می‌دهد که صنعت نوشابه از "مشارکت انسان‌دوستانه" به عنوان یک ابزار بازاریابی برای "خاموش کردن سازمان‌های بهداشتی که باید به لابی‌های از نوع دیگر دست بزنند و از موازین بهداشت عمومی علیه این صنایع حمایت کنند"، استفاده می‌کند.
دانیل آرون می‌گوید: "کمپانی‌های نوشابه‌سازی می‌توانند مخالفت‌های قانونی بالقوه را با استناد به روابط متقابل و وابستگی‌های تجاری سازمان‌های ملی بهداشت خنثی کنند. بیش از حمایت از سلامت عمومی، سازمان‌ها می‌توانند به شرکای خاموش در استراتژی بازاریابی شرکت‌های بزرگ که به تضعیف سلامت عمومی منجر می‌شود، تبدیل شوند."
آرون و دکتر سیگل توصیه می‌کنند که سازمان‌ها بهداشتی حمایت مالی صنعت نوشابه را رد کنند و برای اجتناب از شریک شدن در یک استراتژی بازاریابی کمپانی‌های بزرگ در جستجوی راه‌های جایگزین برای تأمین بودجه باشند./