دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تنسموس یا ناتوانی در دفع کامل مدفوع – علایم، علل، و درمان

تنسموس، بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر، تنسموس وزیکال، استرس، سرطان، دفع مدفوع، باریک شدن روده، داروهای سرکوب سیستم ایمنی

چندین عامل بالقوه برای ابتلا فرد به تنسموس مقعدی وجود دارد، که شایع‎ترین آنها التهاب رودۀ بزرگ بر اثر یک عامل عفونی یا غیر عفونی است

مقالات دستگاه گوارش

• جین لئونارد، استیسی آر. سمپسون
• ترجمه هامیک رادیان


تنسموس مقعدی احساس ناتوانی در تخلیۀ کامل مقادیر زیاد مدفوع است حتی اگر چیزی برای دفع کردن نمانده باشد.
این اختلال که معمولاً به نام تنسموس شناخته می‌شود با چندین وضعیت پزشکی مرتبط است. این موارد بیماری رودۀ التهابی (IBD) و اختلالاتی را که بر چگونگی حرکت عضلات برای انتقال غذا در روده تأثیر می‌گذارند شامل می‌شود.
تنسموس می‌تواند دردناک باشد به ویژه اگر با کشش‌های غیر اختیاری، گرفتگی‎ها و دیگر علایم گوارشی همراه شود. این علایم ممکن است گهگاهی یا درازمدت باشند.
یک اختلال دیگر به نام تنسموس وزیکال به دستگاه مثانه مرتبط است. این بیماری چنین احساس می‌شود که فرد از تخلیۀ کامل مثانه خود ناتوان است، علی‎رغم آنکه ممکن است هیچ ادراری وجود نداشته باشد.


مطالب این مقاله:
• علل و ریسک فاکتورها
• تشخیص
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
• درمان
• گزینه‌های مدیریت بیماری


علل و ریسک فاکتورهای تنسموس
چندین عامل بالقوه برای ابتلا فرد به تنسموس مقعدی وجود دارد، که شایع‌ترین آنها التهاب رودۀ بزرگ بر اثر یک عامل عفونی یا غیر عفونی است.
یک مثال در مورد التهاب کولون بیماری التهابی روده (IBD) است. IBD یک اصطلاح فراگیر برای تعدادی از اختلالات درازمدت است که باعث التهاب مزمن روده می‌شوند.
بر مبنای اعلام "بنیاد کرون و کولیت"، IBD مبتلابه 1.6 میلیون آمریکایی است و کولیت اولسراتیو و بیماری کرون شایع‌ترین اشکال IBD هستند.
علت IBD نامشخص است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که عوامل متعددی در ایجاد این بیماری نقش دارند، که حملۀ نامتعارف سیستم ایمنی به دستگاه گوارش و احتمالاً یک جزء ژنتیکی از جملۀ این عوامل است.
التهاب و زخم در دستگاه گوارش همراه IBD می‎توانند به باریک شدن، انسداد، ایجاد سوراخ یا جراحت دیوارۀ روده منجر شوند. این تغییرات عبور مدفوع از روده را مشکل‌تر می‌کنند و باعث تقویت روند بروز تنسموس می‌شوند.
دیگر اختلالات همراه تنسموس عبارتند از:
عفونت کولون
سرطان کولورکتال
• بیماری دیورتیکولیت
• التهاب روده بزرگ به علت اشعه
• حرکت غیر متعارف غذا یا زائدات در دستگاه گوارش
سندرم روده تحریک‌پذیر
• پرولاپس هموروئید
• آبسه مقعدی
سوزاک مقعدی


تشخیص تنسموس
یک ارزیابی کامل پزشکی و معاینۀ جسمانی برای تشخیص تنسموس و شناسایی علت بروز آن انجام می‌شود. علل اصلی جدی، مثل سرطان یا IBD، باید به طور کامل مشخص شوند، زیرا مداخلۀ زودهنگام کلید بهبود و مدیریت بیماری است.
دکتر شرح حال کامل پزشکی فرد بیمار و تاریخچۀ خانوادگی وی را می‌گیرد، و سؤالات مختلفی در مورد مواردی نظیر فهرست زیر مطرح می‌کند:
• علایم مثل مدت، فرکانس، شدت و آغاز
• عادات روده
• رژیم غذایی و سبک زندگی
• دیگر مشکلات سلامت
معاینۀ کامل ناحیۀ شکم و معاینۀ مقعد نیز انجام خواهد شد.
دیگر تست‌های مورد استفاده در این مورد شامل موارد زیر است:
• تست‌های خون
• کشت مدفوع
• عکسبرداری اشعه ایکس یا CT اسکن برای ناحیۀ شکمی لگنی
کولونوسکپی برای بررسی کامل روده بزرگ
• سیگموئیدوسکپی برای بررسی بخش‎های انتهایی کولون
• غربالگری بیماری‌های جنسی مسری


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
مدفوع پشکل مانند یا ساچمه‌ای شکل

نیاز عاجل به دفع مدفوع درست پس از غذا خوردن چه علتی دارد؟


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
وقتی دفع مدفوع برای فرد توأم با درد و مشکل باشد وی باید به دکتر مراجعه کند. این موضوع به ویژه در صورت تکرار وضعیت یا ادامۀ آن به مدت بیش از چند روز اهمیت دارد.
درمان صحیح و قابل اعتماد باید به این موضوع بپردازد که آیا علایم همراه IBD یا دیگر اختلالات بالقوه شدید روده شامل موارد زیر توسط بیمار تجربه می‌شود:
• وجود خون در مدفوع
لرز
تب
تهوع
استفراغ
درد شکم


درمان تنسموس
درمان به شدت تنسموس و علت اصلی آن بستگی دارد. بر مبنای یک مرور در سال 2007 در مورد تحقیقات انجام شده بر روی تنسموس در مردم دچار سرطان، برای کمک به مدیریت علایم این اختلال استفاده از ترکیبی از درمان‎ها مورد نیاز است.

بیماری روده التهابی
درمان IBD در کمک به کاهش ناراحتی بیمار، دستیابی به بهبود و حفظ آن در مورد علایم و اجتناب از عوارض مفید است. استفاده از دارو و جراحی رایج‎ترین گزینه‌ها در این مورد محسوب می‌شود.
داروهای در دسترس برای کاهش علایم IBD همراه تنسموس شامل موارد زیر است:
• داروهای ضد التهابی: مصرف این داروها چه به صورت خوراکی و چه به صورت شیاف داخل مقعدی به کاهش التهاب و کمک به بهبود علایم منجر می‌شود.
• داروهای سرکوب کنندۀ سیستم ایمنی: این داروها برای مهار پاسخ سیستم ایمنی که سبب التهاب می‌شوند به کار می‌روند.
• درمان با کورتیکوستروئید: استروئیدهای سریع‌الاثر برای مدیریت عود IBD به سبب سرکوب ایمنی و کاهش التهاب.
• درمان بیولوژیک: یک زیرمجموعۀ داروهای سرکوب کنندۀ ایمنی مثل آنتی‌بادی مونوکلونال که مواد موجب التهاب در بدن را هدف قرار می‎دهند.
• آنتی‎بیوتیک: بر علیه میکرب‎هایی که سبب بروز علایم می‌شوند یا آنها را تشدید می‌کنند به کار می‎رود.
ملین‎ها: برای موارد ناشی از یبوست تنسموس تجویز می‌شوند.
• داروهای مسکن درد: علایمی که سبب بروز درد شدید می‌شوند باید با استفاده از داروهای مسکن مورد درمان قرار گیرند. این داروها ممکن است در کنار دیگر داروهای مصرفی برای درد و تنسموس استفاده شوند.
اقدامات جراحی ممکن است برای گشاد کردن رودۀ باریک شده یا رفع انسداد موجب تنسموس و دیگر علایم IBD انجام شود.

اختلالات حرکتی
هر حرکت غیر نرمال غذا یا زائدات در دستگاه گوارش را می‌توان یک اختلال حرکتی روده تلقی کرد. اسهال و یبوست آشکارترین علایم حرکت غیر نرمال در روده هستند.
تنسموس همراه اسهال عفونی ممکن است با استفاده از آنتی‎بیوتیک یا داروهای ضد انگلی مداوا شود تا عفونت انگلی یا میکربی اصلی از بین برود.
یبوستی را که موجب تنسموس می‌شود می‎توان با داروهای ملین درمان کرد به طوری که گذر مدفوع از روده بزرگ تسهیل شود.
مدفوع چسبناک را که در آن زائدات بدن در رودۀ بزرگ جمع می‌شوند می‎توان توسط دکتر یا استفاده از یک ملین داخل مقعدی یا استفاده از آب از روده خارج کرد.

درمان دیگر علل
تنسموس ناشی از دیگر اختلالات پزشکی مثل سرطان یا عفونت واگیردار جنسی را زمانی می‎توان برطرف کرد که بیماری اصلی به شکل مؤثر درمان شده باشد.
دکترها برنامۀ درمانی را بر اساس وضعیت منحصر به فرد هر بیمار تنظیم می‌کنند.


گزینه‌های مدیریت بیماری
در موارد تنسموس، مدیریت علت اصلی بروز تنسموس کلید رفع مشکل محسوب می‌شود.
برخی درمان‎های خانگی و تغییرات سبک زندگی می‎توانند به رفع مشکل بسیاری از مردم دچار تنسموس، بیماری التهابی روده و مشکلات حرکتی کمک کنند.
این تکنیک‎های مدیریت بیماری همچنین برای کمک به پیشگیری از تنسموس مؤثر هستند. مثال‎هایی در این مورد شامل موارد زیر است:

رژیم غذایی دارای فیبر زیاد
بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که رعایت یک رژیم غذایی پرفیبر روش مؤثری برای تسکین تنسموس است به ویژه اگر وضعیت با یبوست همراه باشد.
"اداره ایمنی مواد غذایی اروپا" مصرف روزانۀ حداقل 25 گرم فیبر را در رژیم غذایی روزانه برای عملکرد نرمال روده در بزرگسالان تجویز می‌کند. غذاهای سرشار از فیبر شامل موارد زیر هستند:
• لوبیاها و عدس
• سبزیجات
• میوه‎ها
• غلات سبوس‎دار
• آجیل‌ها و دانه‎های خوراکی
متقابلاً برخی مردم دچار IBD متوجه می‌شوند که علایم بیماری در آنها با مصرف مقادیر بالای فیبر تشدید می‌شود. این واکنش بخشاً مربوط به این است که آیا آنها دچار عود بیماری یا باریک شدن شدید روده هستند یا خیر. این موضوع اهمیت دارد که بیماران پیش از ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنند.

آب
ننوشیدن آب کافی و دیگر مایعات علت بروز کم‎آبی در بدن شناخته می‌شود و یکی از ریسک فاکتورهای بروز یبوست است. سیراب نگه داشتن بدن به نرم شدن مدفوع و دفع آن از بدن کمک می‌کند.

فعالیت جسمانی
حفظ فعالیت جسمانی می‌تواند به فعالیت منظم روده‎ها و یاری به بدن در برقراری یک روال منظم در حرکات روده کمک کند.

مدیریت استرس
IBD و علایم آن گرایش به عود در مواقع بروز استرس زیاد در بیماران دارند. مدیریت استرس می‌تواند علایم این اختلال را محدود کند یا حتی ممکن است در بهبود بیماری مفید باشد.
تکنیک‌هایی مثل مدیتیشن، تمرینات تنفس عمیق، و ریلکسیشن پیشروندۀ عضلانی همگی ابزارهای مؤثری در مدیریت استرس هستند.


Source:
Medical News Today
Tenesmus: Symptoms, causes, and treatment
Last reviewed Wed 26 July 2017
By Jayne Leonard
Reviewed by Stacey R. Sampson, DO 

نظرات (4)

  1. Shirin

خوبه

  پیوست ها
 
  1. .

سلام. من دختری ۳۲ ساله هستم ۴ روزه مشکل دفع مدفوع دارم ولی یبوست نیستم. انگار اصلا مدفوع ندارم و اگر هم با زور زیاد موفق ب دفع شوم مقدار خیییلی کم آن هم بدون درد و بصورت عادی و نرم دفع میشود. ولی خیلی نگرانم راهنمایی کنید لطفا
جواب. برای نگران...

سلام. من دختری ۳۲ ساله هستم ۴ روزه مشکل دفع مدفوع دارم ولی یبوست نیستم. انگار اصلا مدفوع ندارم و اگر هم با زور زیاد موفق ب دفع شوم مقدار خیییلی کم آن هم بدون درد و بصورت عادی و نرم دفع میشود. ولی خیلی نگرانم راهنمایی کنید لطفا
جواب. برای نگران شدن خیلی زود است. مشکلی که به آن اشاره دارید به علل متعدد و نه چندان جدی ممکن است مثل تغییر عادات غذایی و استرس، کاهش میزان مایعات مصرفی و غیره امکان ایجاد دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام من پسر ۱۸ساله ای هستم که حدود ۵ماهه این مشکل رو دارم مدفوع ناقص دفع میشه درد شکمی دارم عکس برداری سی تی اسکن انجام دادم هیچی نشون نداده به جز التهاب در روده
نه از مدفوع خون میاد و نه هیچی فقط درد شکمی و دفع ناقص به نظر شما این درد ناشی از...

سلام من پسر ۱۸ساله ای هستم که حدود ۵ماهه این مشکل رو دارم مدفوع ناقص دفع میشه درد شکمی دارم عکس برداری سی تی اسکن انجام دادم هیچی نشون نداده به جز التهاب در روده
نه از مدفوع خون میاد و نه هیچی فقط درد شکمی و دفع ناقص به نظر شما این درد ناشی از چه چیزی میتونه باشه ؟ لطفا کمکم کنید
جواب. اگر التهاب عامل بروز این وضعیت باشد باید التهاب برطرف گردد. معمولاً در این موقعیت ترکیبی از دارو و رژیم غذایی ضد التهابی و البته مصرف زیاد مایعات کمک می‌کند. سعی کنید در حد امکان از فشار بر روده خودداری نمایید. در ضمن مطالعه مقاله غذاهای ضد التهابی در وبسایت شاید بتواند به شما کمک کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. admin

با سلام بنده ۶۲ ساله مذکر که چند روز است دچار مشکل در اجابت مزاج شده ام به گونه ای که احساس دفع شدید دارم اما توانایی دفع را ندارم در این چند روز از ترس تجربه دردناک و حالت بسیار بسیار بدی که روز اول داشتم از روغن زیتون استفاده میکنم که آن هم با...

با سلام بنده ۶۲ ساله مذکر که چند روز است دچار مشکل در اجابت مزاج شده ام به گونه ای که احساس دفع شدید دارم اما توانایی دفع را ندارم در این چند روز از ترس تجربه دردناک و حالت بسیار بسیار بدی که روز اول داشتم از روغن زیتون استفاده میکنم که آن هم با توجه به برطرف نمودن یبوست باز هم دفعی ناقص با سوزش دارم ممنون میشم محبت کنید و راهنمایی نمایید که به چه متخصصی مراجعه کنم و تا گرفتن نوبت چه کاری لازم است که انجام دهم

جواب. شما باید به یک متخصص دستگاه گوارش مراجعه کنید. در زمان انتظار برای نوبت بهتر آن است که معده را در حد امکان نرم و سبک نگه دارید که این کار با خوردن غذای نرم و بدون چربی و چیزهایی مثل فست فود به آسانی میسر است، آب فراوان بنوشید و خواب به اندازه داشته باشید (حداقل 7 ساعت در طول شب)، در حد امکان از استرس، الکل و نوشیدنی‌های محرک و سیگار پرهیز کنید. در بسیاری مواقع مشکل مبتلابه شما گذرا است و پایدار نمی‌ماند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.