دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مقابله با سندرم روده تحریک‌پذیر

سندرم روده تحریک‎پذیر، IBS، درد شکم، نفخ، گاز، اسهال، هیپنوتیزم درمانی، ورزش، FODMAP، فیبر، گالاکتو - الیگوساکاریدها، فروکتوز، لاکتوز، ملین اسمزی، شیر منیزی، پروبیوتیک

هیچ راه حل واحدی که برای همه مناسب باشد در مورد مدارا با سندرم روده تحریک‌پذیر وجود ندارد

مقالات دستگاه گوارش

• هانا نیکولز
• ترجمۀ فرهنگ راد

زندگی با سندرم روده تحریک‎پذیر می‎تواند چالش‎برانگیز، دردناک، و یأس‎آور باشد، و نیز می‎تواند بر کیفیت زندگی بیمار تأثیرات منفی بگذارد.
سندرم روده تحریک‎پذیر (IBS) اختلال گوارشی شایعی است که مبتلابه 10 درصد افراد بزرگسال در ایالات متحد آمریکا است، که تنها 5 تا 7 درصد آنان تشخیص داده شده‎اند [بر مبنای گزارش منتشر شده در "اپیدمیولوژی بالینی" 11 درصد کل جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند]. احتمال ابتلاء زنان به این بیماری دو برابر مردان است و به طور معمول در افراد زیر سن 45 سال بروز می‎کند.
IBS سبب بروز ناراحتی در ناحیۀ شکم، گاز، و تغییراتی در الگوهای حرکت روده و همچنین اسهال یا یبوست می‎شود. علل بروز IBS به میزان زیادی ناشناخته است، که این موضوع مانع توسعۀ درمان‎های مؤثر برای این بیماری می‌شود.
به هر جهت چنین به نظر می‎رسد که محرک‎هایی شایع برای این بیماری مثل برخی غذاها، استرس، و تغییرات هورمونی وجود دارد، اگرچه این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
مشخص کردن آنچه باعث عود یا فروکش IBS می‎شود به شما در مدیریت بیماری و به دست آوردن تسلط مجدد بر زندگی خود کمک خواهد کرد. در اینجا پنج گام که شما می‎توانید برای اجتناب از محرک‎ها، پیشگیری از عود، و مقابله با سندرم روده تحریک‎پذیر بردارید، تشریح شده است.

1. رژیم غذایی خود را دگرگون کنید
ایجاد تغییرات کوچکی در رژیم غذایی می‎تواند باعث تخفیف علایم IBS شود. هیچ رژیم غذایی مخصوصی برای IBS وجود ندارد و هر آنچه در مورد یک بیمار کارآیی دارد ممکن است در مورد بیمار دیگر کارآیی نداشته باشد. تغییرات مربوط به رژیم غذایی که بهترین عملکرد را برای شما دارد بسته به علایم موجود در شما و واکنش خاص خود شما نسبت به غذاهای مشخص است.
داشتن یک دفترچۀ یادداشت غذا می‏‌تواند به شناسایی غذاهای موجب بهبود یا تشدید علایم در فرد کمک کند. غذاهای مورد مصرف خود، علایمی را که دچارشان شده‎اید و هنگام بروز آنها را ردیابی کنید.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‎های دیابت و گوارش و کلیه"، غذاها و نوشیدنی‎هایی که نشان داده شده است که باعث تشدید علایم IBS می‎شوند عبارتند از:
• غذاهای پرچربی
• برخی فرآورده‎های شیر
• نوشابه‎های الکلی
کافئین
• نوشیدنی‎های دارای میزان بالای قندهای صناعی
• لوبیاها، کلم، و غذاهای موجب بروز گاز معده
"بنیاد بین‎المللی برای اختلالات عملکردی دستگاه گوارش" نیز تأکید دارد که فیبر نامحلول، شوکولات، و آجیل‎ها غذاهایی هستند که احتمال دارد که موجب بروز مشکلاتی شود.

فیبر
افزایش مصرف فیبر ممکن است باعث بهبود علایم ناشی از یبوست در بیمار شود. غذاهای حاوی فیبر شامل انواع میوه، سبزیجات، غلات کامل، و انواع لوبیا می‎شود. به افراد بزرگسال توصیه می‎شود که روزانه 22 تا 34 گرم فیبر مصرف کنند.
در هنگام اضافه کردن فیبر بیشتر به غذا، این افزایش را به تدریج و روزانه به میزان 2 تا 3 گرم انجام دهید. افزودن میزان زیاد فیبر به غذا در یک وهله می‎تواند سبب بروز گاز و نفخ شود و در نتیجه حتی میزان ناراحتی ناحیۀ شکم را در شما افزایش دهد.

رژیم غذایی FODMAP پایین
اگر شما دچار نفخ می‎شوید، استفاده از رژیم غذایی با تخمیر پایین الیگوساکاریدها، دی‎ساکاریدها، مونوساکاریدها، و پولیول‎ها (=FODMAP) می‎تواند مؤثر باشد. اینها انواعی از کربوهیدرات‎ها هستند که به میزان کمی در رودۀ کوچک جذب می‎شوند. پنج گروه FODMAP وجود دارد:
• فروکتان‎ها شامل گندم، چاودار، پیاز، بروکلی، و سیر
• گالاکتو - الیگوساکاریدها، شامل نخود، عدس، فرآورده‎های سویا، و لوبیا قرمز
لاکتوز، شامل شیر گاو، بستنی، ماست، و پنیر بیات
• فروکتوز زیاد، شامل انواع سیب، مانگوها، انواع گلابی، هندوانه، و عسل
• پولیول‎ها، شامل نکتارین‎ها، هلو، آلو، گل کلم و انواع قارچ
محققان می‎گویند که انواع FODMAP باعث افزایش میزان آب در رودۀ کوچک می‎شود، که ممکن است باعث تقویت دفع مدفوع و اسهال در بیماران IBS شود.
به علاوه FODMAP به رودۀ بزرگ وارد می‎شود که در آنجا میلیاردها باکتری به تخمیر آنها می‎پردازند، که نتیجۀ این روند بروز گاز و نفخ است. کاهش میزان مصرف FODMAP می‎تواند به بهبود این علایم منجر گردد.
در برخی از مردم علایم به واسطۀ مصرف یکی دو نوع FODMAP تحریک می‎شود، در حالی که دیگر افراد با هر پنج گروه FODMAP مشکل دارند. در IBS فقط هنگامی باید برای خود محدودیت غذایی قائل شویم که غذا باعث بروز علایم بیماری گردد.
کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه می‎تواند به بیمار در قطع مصرف غذاهای با FODMAP بالا و سپس مصرف مجدد مقدار اندک آنها برای رسیدن به حد متوازنی که برای فرد مفید است، کمک کننده باشد.

2. فعالیت جسمانی خود را افزایش دهید
افزایش میزان فعالیت ورزشی می‎تواند تا حدودی علایم IBS را تخفیف دهد. ورزش به تحریک انقباضات نرمال رودۀ کوچک و کاهش استرس کمک می‎کند، که این باعث کاهش برخی علایم IBS می‎شود.
تحقیقات نشان داده‎اند که انجام 20 تا 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط تا زیاد به میزان سه تا پنج بار در طول هفته به شکل قابل ملاحظه‎ای درد شکم، مشکلات مدفوع، و کیفیت زندگی بیماران IBS را در مقایسه با گروه کنترل افزایش می‎دهد.
به علاوه حفظ فعالیت جسمانی منظم از بدتر شدن علایم IBS پیشگیری می‎کند.
اگر شما برای مدتی ورزش نکرده‎اید، بهترین کار این است که فرکانس و مدت انجام آن را به کندی افزایش دهید. هدف، رسیدن به سطح 30 دقیقه ورزش در هر روز به مدت 5 روز در هر هفته است - و این، مقدار توصیه شده از سوی "انجمن قلب آمریکا" (AHA) است.

3. استرس خود را کاهش دهید
استرس‌زاهای فیزیکی یا روانی مثل عفونت روده یا تغییر و تحولات کاری، می‎توانند سبب ایجاد اختلال در فعل و انفعالات پیچیدۀ میان مغز و سیستم گوارش شوند و بنابراین سبب تشدید علایم IBS گردند.
بیمار ممکن است در صورت اقدام به انجام تکنیک‎های ریلکسیشن در طول روز نشانه‎های تخفیف علایم و بهبود سلامت خود را تجربه کند. چه 5 دقیقه در طول روز به این کار بپردازید یا 1 ساعت، ریلکسیشن منظم به بهبود علایم بیماری در شما منجر می‎شود.
استفاده از تکنیک‌‏های ریلکسیشن عمیق مثل تنفس شکمی، ریلکسیشن عضلانی پیشرونده و مجسم‎سازی با بسیاری فواید برای سلامت شامل موارد مندرج در زیر همراه است:
• کاهش اضطراب
• بهبود حافظه و تمرکز
• افزایش بهره‎وری و میزان انرژی
• بهبود خواب
• کاهش خستگی مزمن
• کاهش تنش عضلانی
تمرین تکنیک‎های ریلکسیشن به شما کمک می‎کند که گام‎های مثبتی در هدف گرفتن علایم IBS در خود بردارید و نیز به شما کمک می‎کند تا با استرس بیشتری که ممکن است در آینده سراغ شما بیاید مدارا کنید.
مدیتیشن، گرفتن مشاوره و حمایت، انجام ورزش به طور منظم، و داشتن خواب کافی نیز به فرد در مدیریت سطح استرس خود کمک می‎کنند.

4. مصرف داروهای IBS را امتحان کنید
روشن نیست که چه چیز سبب سندرم روده تحریک‎پذیر می‎شود، بنابراین درمان این بیماری با هدف تخفیف علایم انجام می‎شود که به بیمار امکان می‎دهد تا در حد امکان از زندگی نرمالی برخوردار گردد. اگر علایم بیمار با ایجاد تغییرات در سبک زندگی، رژیم غذایی و سطح استرس تسکین نیابند، پزشک ممکن است برای وی مصرف برخی داروها را تجویز کند. داروهای مورد استفاده در IBS از جمله شامل موارد زیر است:
• مکمل‎های فیبر. پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل‎سلولز (سیتروسل) ممکن است به کنترل یبوست کمک کنند.
ملین‎های اُسمُزی. شیر منیزی یا پلی‎اتیلن گلیکول ممکن است در رفع یبوست مفید باشد.
• داروهای ضد اسهال. لوپرامید (آیمودیوم) ممکن است میزان اسهال را در IBS کاهش دهد.
• داروهای ضد اسپاسم. هیوسیامین (لِوسین) و دی‎سیکلومین (بنتیل) می‏توانند به کاهش گرفتگی‎ها و تشنجات ناحیۀ شکم کمک کنند.
• داروهای ضد افسردگی. دوز کم داروهای ضد افسردگی سه‎حلقه‏ای و مهار کننده‎های بازجذب انتخابی سروتونین می‎توانند به تخفیف علایم درد یا افسردگی کمک کنند.
• آنتی‎بیوتیک‎ها. ریفکسامین (گزیفکسان) به طور بالقوه می‎تواند به درمان رشد باکتریایی بیش از حد در روده کمک کند - اگرچه در این مورد به تحقیق بیشتری نیاز است.
کپسول‎های روغن نعناع می‎توانند علایم IBS را کاهش دهند.
داروهایی نیز مورد تأیید قرار گرفته‎اند که نشان داده‎اند در درمان علایم چندگانۀ سندرم روده تحریک‎پذیر مؤثر هستند. این داروها فهرست زیر را شامل می‎شود:
• الوسترون (لوترونکس)، که باعث آرامش رودۀ بزرگ و کند شدن حرکت مواد زائد در قسمت انتهای روده برای کاهش اسهال و درد شکمی می‎شود.
• لوبیپروستون (امیتیزا)، که میزان ترشح مایع را در رودۀ کوچک در راستای کمک به تسریع حرکت مدفوع افزایش می‎دهد.
• ایلوکسادولین (ویبرزی)، که باعث کاهش درد شکمی شده و پایداری مدفوع را افزایش می‎دهد.
• لیناکلوتید (لینزیس)، که پیام‌‏های درد را بلوک می‎کند و عبور مواد را از طریق دستگاه گوارش افزایش می‎دهد.
برخی مطالعات عنوان کرده‎اند که پروبیوتیک‎ها می‎توانند در علایم IBS کمک کننده باشند. به هر جهت تمامی پروبیوتیک‎ها اثرات مشابهی ندارند و فواید آنها در حال حاضر کاملاً شناخته شده نیست.

5. مداخلات روان‎شناسی را لحاظ کنید
اگر پس از دنبال کردن تمامی روش‌های پیش‌گفته برای مقابله با IBS هنوز با علایم آن دچار مشکل هستید، شما باید برای بهبود وضعیت علایم در خود به دنبال استفاده از کمک‎های درمان روان‌شناسی باشید.

صحبت درمانی
متخصصان مراقبت‎های پزشکی از درمان شناختی رفتاری (CBT) برای مداوای IBS استفاده می‎کنند.
CBT بر افکار و اعمال شما تمرکز می‎کند، در حالی که درمان سایکودینامیک بر این موضوع متمرکز می‎شود که احساسات و عواطف شما چه تأثیری بر علایم IBS شما بر جا می‎گذارد.
صحبت درمانی شامل استفاده از مدیریت استرس و تکنیک‎های ریلکسیشن است.

هیپنوتراپی مرتبط با روده
برخی تحقیقات عنوان کرده‎اند که هیپنوتراپی (درمان با هیپنوتیزم) اضطراب مرتبط به IBS، افسردگی، علایم گوارشی و کیفیت زندگی بیماران را بهبود می‎بخشد.
در طول هیپنوتراپی مرتبط به روده، درمانگر برای کمک به آرام‎بخشی عضلات رودۀ بزرگ و بازگرداندن کنترل بر پاسخ‎های فیزیولوژیک شما از هیپنوتیزم استفاده می‎کند.

تمرین مراقبه ذهنی
تمرین مراقبۀ ذهنی می‎تواند برای تمرکز توجه بر حس‎هایی که در حال حاضر بروز می‎کنند، به جای معطوف کردن توجه به آنچه بعدها اتفاق خواهد افتاد یا آنچه موجبات نگرانی شما را فراهم می‎کند، کمک ‎نماید.
از طریق مراقبۀ ذهنی، شما می‎توانید آگاهی خود از ذهن و بدن خویش را افزایش دهید و به آرامش برسید، که این می‎تواند به کاهش علایم IBS و افزایش میزان تندرستی جسمانی و سلامت روانی شما کمک کند.
هیچ راه حل واحدی که برای همه مناسب باشد در مورد مدارا با IBS وجود ندارد. اما از طریق امتحان ترکیبات متفاوت رژیم غذایی، ورزش، مدیریت استرس، مدیتیشن، و درمان‎های روان‌شناسی، شما می‎توانید راه خود را برای کاهش ناراحتی ناشی از علایم سندرم روده تحریک پذیر بیابید.

Source:
Coping with irritable bowel syndrome
Published Tuesday 26 September 2017
By Hannah Nichols

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.