دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بوربوریگمی یا سر و صدای معده و روده - آنچه به دانستنش نیاز است

بوربوریگمی، قار و قور معده، سر و صدای معده، سندرم روده تحریک‌پذیر، جویدن غذا، گرسنگی، پیام گرسنگی، نوشیدن آب، اضطراب، استرس، معده، روده، شکم، سیستم گوارش

فرآیندهای بیماری‌زای جدی‌تر مثل عفونت یا انسداد روده نیز ممکن است سبب بوربوریگمی شوند

مقالات دستگاه گوارش

• جین لئونارد، دکتر میشل کو-دورادو
• ترجمه هامیک رادیان

سر و صدای معده یا بوربوریگمی عارضه‌ای نرمال است که هر کسی ممکن است تجربه‌اش کند. بوربوریگمی با گرسنگی، هضم کُند یا ناکامل یا مصرف برخی غذاها مرتبط است.
به هر جهت این صدای شبیه به قار و قور همیشه از معده نمی‎آید، زیرا ممکن است صدای مزبور در رودۀ کوچک یا جایی دورتر در سیستم گوارش ایجاد شده باشد.
این مقاله به علل بوربوریگمی خواهد پرداخت و فهرستی از 10 روش برای توقف آن ارائه خواهد داد.
مطالب این مقاله:
• چرا معده سر و صدا می‎کند؟
• چگونه می‎توان سر و صدای معده را ساکت کرد؟
• پیام همراه

چرا معده سر و صدا می‎کند؟
دلایلی برای بروز سر و صدای معده وجود دارد که برخی از آنها در این مقاله تشریح شده‎اند:

کمک به عمل گوارش
وقتی غذا به رودۀ کوچک می‎رسد، بدن آنزیم‎هایی را برای کمک به خرد کردن غذا و تسهیل جذب مواد مغذی ترشح می‎کند. حرکات دودی شکل (پریستالسیس) یک سری انقباضات عضلانی موج‎وار است که برای حرکت دادن غذا در امتداد دستگاه گوارش انجام می‎شود.
این فعالیت‎ها، که شامل حرکت گاز و غذای بخشاً هضم شده است، به ایجاد صدای قار و قور بوربوریگمی کمک می‎کند.

پیام گرسنگی
حتی اگر هیچ غذایی در طول چند ساعت قبل خورده نشده باشد، بدن به طور منظم فرآیند پریستالسیس را پیگیری می‌کند. معده و روده رهش اسید و آنزیم‎ها را برای آمادگی جهت هضم غذا ادامه می‎دهند.
سر و صدا ممکن است تا 20 دقیقه در هر وهله ادامه داشته باشد یا هر ساعت مجدداً شروع شود تا فرد غذا بخورد.

نشان دهندۀ مشکلات اصلی یا نهفته
برخی از اوقات قار و قور معده نشانه‎ای از وجود یک مشکل اصلی، مشخصاً به همراه دیگر علایم نظیر درد، یبوست یا اسهال است.
مشکلاتی که می‎توانند سبب بروز سر و صدای معده شوند عبارتند از:
آلرژی‎های غذایی
عدم تحمل غذایی
عفونت‌های دستگاه گوارش
• انسداد روده
سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)

چگونه سر و صدای معده را ساکت کنیم
اگرچـه سر و صدای معده بخشی نرمال از فرآیند گوارش محسوب می‎شود، برخی از اوقات این سر و صدا می‎تواند باعث ایجاد وضعیت‌های ناخوشایند شود. در اینجا 10 راهکار طبیعی برای مقابله با این وضعیت توضیح داده می‌شود:

1. آب بنوشید
نوشیدن یک لیوان آب می‎تواند راه حل مؤثری برای سر و صدای معده باشد، مشخصاً اگر فرد در شرایطی باشد که امکان غذا خوردن وجود ندارد. آب به فرآیند هضم و نیز پر کردن معده کمک می‎کند.
این هر دو عمل به پیشگیری از سر و صدای معده یا دستکم پایین آوردن میزان آن کمک می‎کنند.
برای رسیدن به بهترین نتیجه آب باید جرعه جرعه در طول روز مصرف شود. مصرف مقدار زیاد آب در زمانی کوتاه می‎تواند به ایجاد صدای شرشر در معده منجر شود.

2. چیزی بخورید
وقتی معده برای مدتی خالی باشد سر و صدای معده می‎تواند پیامی در این مورد باشد که زمان غذا خوردن است. خوردن مقدار کمی غذا یا یک میان وعده می‎تواند سر و صدای معده را موقتاً ساکت کند. بودن غذا در معده در عین حال حجم یا میزان قار و قور آن را کاهش می‎دهد.
اگر سر و صدای معده منظماً اتفاق می‎افتد یا در زمان مشخصی در روز بروز می‎کند، این می‎تواند نشانه‌ای از آن باشد که خوردن یک وعده غذای اصلی مورد نیاز است. برخی از مردم ممکن است به جای سه وعده غذای استاندارد، به خوردن 4 تا 6 وعده غذای سبک روزانه عادت داشته باشند، که این به پیشگیری از گرسنگی و سر و صدای معده کمک می‎کند.

3. غذا را آهسته بجوید
کار گوارش در دهان و از راه عمل جویدن غذا آغاز می‎شود. از سر و صدای معده بر اثر عدم هضم غذا می‎توان از طریق جویدن کامل غذا و غذا خوردن با سرعت کمتر پیشگیری کرد.
جویدن غذا به طور کامل در عین حال مقدار هوای بلعیده شده را کاهش می‎دهد که این به نوبۀ خود مانع بروز گاز و اختلال گوارش می‎شود.

4. مصرف الکل، قند، و غذاهای اسیدی خود را محدود کنید
الکل، غذاهای قنددار و شیرین، و غذاهای اسیدی همگی می‎توانند محرک سر و صدای معده باشند. قندهایی مثل فروکتوز و سوربیتول، به ویژه مشکل‌ساز هستند. غذاهای اسیدی شامل مرکبات و قهوه نیز به عنوان مسبب بروز قار و قور معده شناخته می‎شوند.
الکل باعث تحریک دستگاه گوارش می‌شود و می‎توانند سبب سر و صدای معده گردد. الکل همچنین تولید اسید را افزایش داده و سبب التهاب جدار معده می‎شود. دوزهای بالای الکل می‎تواند باعث به تأخیر افتادن تخلیۀ معده و بروز درد معده شود.

5. از غذاها و نوشیدنی‌های مسبب ایجاد گاز خودداری کنید
برخی از غذاها و نوشیدنی‎ها بیش از بقیه گاز تولید می‎کنند. اگر سر و صدای معده ناشی از مقادیر زیاد گازی باشد که از دستگاه گوارش می‌گذرد، در این صورت اجتناب از مصرف این غذاها و نوشیدنی‎ها باعث رفع مشکل بوربوریگمی خواهد شد.
غذاها و نوشیدنی‎های موجب بروز گاز عبارتند از:
• لوبیاها
• آبجو
• کلم بروکلی
• کلم بروکسلی
• کلم
• گل کلم
• عدس
قارچ
• انواع پیاز
• نخود فرنگی
• سوداها
• غلات کامل
این نیز ممکن است مفید باشد که هر بار مصرف یک غذا قطع گرد تا به تدریج منبع ایجاد گاز مشخص شود.

6. کشف عدم تحمل غذایی
عدم تحمل نسبت به برخی غذاها می‎تواند سر و صدای معده را افزایش دهد.
برای مثال عدم تحمل لاکتوز به علت کمبود لاکتاز ایجاد می‎شود، آنزیمی که به هضم لاکتوز کمک می‌کند. تقریباً 65 درصد کل مردم با هضم لاکتوز مشکل دارند، اگرچه میزان شیوع این مشکل در اقوام و نژادهای مختلف یکسان نیست.
بهترین راه برای مدیریت عدم تحمل غذایی اجتناب از خوردن غذایی است که مسبب علایم است. مردم دچار سر و صدای معده به شکل مزمن باید در مورد احتمال عدم تحمل غذایی با پزشک مشورت کنند.

7. تمرین کنترل میزان غذا
سر و صدای معده و دیگر سر و صداها ممکن است پس از خوردن غذای زیاد مشخص‌تر باشد، مشخصاً هنگامی که فرد غذاهای پرچرب، قنددار، گوشت قرمز و برخی غذاهای دیرهضم را می‌‏خورد.
خوردن غذا به میزان کمتر و فواصل زمانی منظم در کنار جویدن کامل غذا در طول هر وعده غذا خوردن، خطر پرخوری را نیز کاهش می‎دهد.

8. فعال بودن
ثابت شده است که قدم زدن پس از خوردن غذا به سرعت بخشیدن به فرآیند هضم غذا و سرعت تخلیۀ معده کمک می‌کند. این تخلیۀ سریع‎تر می‎تواند غرش معده را کاهش دهد.
قدم زدن پس از صرف غذا از طُرق دیگر نیز برای هضم غذا مفید است. تحقیقات نشان داده‎اند که 15 دقیقه پیاده‎روی پس از خوردن غذا باعث کاهش سطح قند خون در مردم دچار دیابت نوع 2 می‎شود. به هر جهت، انجام فعالیت‌های بدنی سنگین پس از خوردن غذا مفید نیست.

9. آرام باشید
سر و صدای معده ممکن است در هنگام برخی موقعیت‎های استرس‌زا مثل مصاحبه‌های شغلی، ارائه عملکرد و انجام تست، بیشتر باشد. دلیلش آن است که در هنگام اضطراب فعالیت روده افزایش پیدا می‎کند، و این موضوع فارغ از آنکه معده پر یا خالی باشد اتفاق می‎افتد.
استرس داشتن در عین حال باعث کند شدن گوارش می‎شود و برخی علایم سوءهاضمه مثل سوزش سر دل و سر و صدای معده را تقویت می‎کند.
مردم می‎توانند از راه‎های مختلفی مثل مدیتیشن، انجام تمرینات تنفس عمیق و تکنیک‌های ریلکسیشن که در دسترس است برای کاهش میزان استرس خود بکوشند.

10. درمان مشکلات سیستم گوارش
فرآیندهای بیماری‌زای جدی‌تر مثل عفونت یا انسداد روده نیز ممکن است سبب بوربوریگمی شوند. بنابراین اگر غرش معده با علایم و نشانه‎های آزار دهندۀ دیگری همراه باشد، مراجعه به دکتر برای تشخیص و درمان اختلال موجود باید در دستور کار قرار گیرد.
IBS نیز می‎تواند مکرراً ریشۀ قار و قور معده باشد و درمان این اختلال اصلی شاید تنها راه کاهش سر و صداهای مورد بحث باشد.

پیام همراه
اگرچه موضوعی نرمال محسوب می‎شود، سر و صدای معده را می‎توان با برداشتن برخی قدم‌ها شامل غذا خوردن به شکل منظم، اجتناب از غذاهای مشکل‌ساز و مدیریت اضطراب کاهش داد.
در صورتی که سر و صدای معده موضوعی تکرار شونده و دارای بروز منظم همراه با علایم دیگر باشد مراجعه به پزشک الزامی است، زیرا در این حالت سر و صدای معده نشانه‌ای از وجود مشکلی‌تر جدی‌تر محسوب می‎شود.

Source:
All you need to know about stomach growling
Last reviewed Fri 3 November 2017
By Jayne Leonard
Reviewed by Michele Cho-Dorado, MD 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.