دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

هماتوچزیا یا وجود خون در مدفوع - علایم، علل، تشخیص، و درمان

هماتوچزیا، هماتوچزی، میلینا، خونریزی از مقعد، خون در مدفوع، خونریزی رکتال، سرطان کولون، سرطان کولورکتال، بیتوریا، خونریزی مقعدی، هموروئید، آنژیودیسپلازی، کولیت اولسراتیو، سرطان گاستریک، اولسر پپتیک، انتروکولیت نکروز دهنده،  سالمونلوزیس،  انواع مختلف بیماری التهابی روده (IBD)، مسمومیت غذایی با اشیرشیا کولی (ئی. کولی)، سندرم اولسر منفرد رکتال

هماتوچزیا در عین حال ممکن است بر اثر همپوشانی علایم با میلینا اشتباه گرفته شود. در میلینا، خونی که از مقعد خارج می‎شود ممکن است با مدفوع همراه باشد یا نباشد.

مقالات دستگاه گوارش

• ترجمه هامیک رادیان

دیدن خون در مدفوع می‎تواند تجربۀ ترسناکی باشد. اگر فرد متوجه وجود خون تیره رنگ در مدفع یا در کاسۀ توالت یا دستمال توالت شود، وی ممکن است دچار خونریزی رکتال شده باشد. وجود خون در مدفوع همیشۀ اوقات نشان دهندۀ یک اختلال یا مشکل پزشکی جدی نیست. به هر جهت، در صورت زیاد بودن مقدار دفع خون از مقعد بهترین کار مراجعه به پزشک خواهد بود.

هماتوچزیا چیست؟
هماتوچزیا اصطلاح پزشکی برای توضیح خونریزی مقعدی است. این اصطلاح به دفع خون تازۀ مخلوط با مدفوع از طریق مقعد اشاره دارد. خونریزی در هر نقطه از دستگاه گوارش مثل رودۀ بزرگ یا راست روده می‎تواند سبب خونریزی رکتال یا مقعدی شود.
مدفوع نرمال معمولاً دارای رنگ قهوه‎ای روشن یا قهوه‎ای تیره است. غذاهای تجزیه شده و بیلی‎روبین در مدفوع وجود دارند. رنگ مدفوع در عین حال به مقدار چربی خارج شده از بدن و انواع غذاهای مصرف شده توسط فرد بستگی دارد. به هر جهت، وجود خون در مدفوع به واسطۀ مقعد نشان دهندۀ وجود خونریزی در دستگاه گوارش است. برخی از اوقات خون موجود در مدفوع با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست و وجود آن صرفاً بر پایۀ انجام تست‌های آزمایش خون مخفی در مدفوع قابل تعیین است. در هر حال تعداد افراد پذیرش شده در بیمارستان‎ها به علت خونریزی دستگاه گوارش فوقانی بیش از تعداد مردمی است که به علت خونریزی در دستگاه گوارش تحتانی به بیمارستان مراجعه می‎کنند. در حدود 86 درصد موارد خونریزی دستگاه گوارش تحتانی مربوط به کولون است.

هماتوچزیا در برابر میلینا
هماتوچزیا در عین حال ممکن است بر اثر همپوشانی علایم با میلینا / Melena اشتباه گرفته شود. در میلینا، خونی که از مقعد خارج می‎شود ممکن است با مدفوع همراه باشد یا نباشد. رنگ خون در میلینا قهوه‎ای تیره تا مارون و گاهی از اوقات سیاه است. در این مورد، خونریزی بر اثر خونریزی دستگاه گوارش فوقانی اتفاق می‎افتد؛ هماتوچزیا نشان دهندۀ این موضوع است که مشکلی در دستگاه گوارش تحتانی وجود دارد. این نوع خونریزی در عین حال می‎تواند علامتی از وجود اختلالات پزشکی نظیر دیورتیکولیت، پولیپ‎های بزرگ، هموروئید، ترومای اخیر، و سرطان روده بزرگ باشد.
علایم هماتوچزیا عبارتند از:
سرگیجه
• کرامپ‌های ناحیۀ شکم
یبوست یا اسهال
• تنش یا بادکردگی شکم
خستگی مفرط
• ضعف جسمانی
تب
در برخی موارد، این اختلال می‎تواند به صورت جدی‎تر و تهدید کنندۀ زندگی بروز کند. در صورت وجود هر یک از علایم زیر فرد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد:
• دشواری تنفسی
درد شدید در ناحیۀ شکم
• سرگیجه
استفراغ خونی
غش کردن
• تغییرات ناگهانی در سطح هشیاری یا خودآگاهی
همچنین علایم و نشانه‌های دیگری در پیوند با هماتوچزیا وجود دارد که می‎تواند نشان دهندۀ وجود سرطان کولون باشد. این نشانه‎ها عبارتند از:
• تنش ناحیۀ شکم
• بروز تغییرات در تواتر حرکات معده
• درد ناحیۀ شکم
• مدفوع باریک و نواری شکل شده
• درد مقعدی
• احساس درد ناشی از عدم تخلیۀ کامل روده
کاهش وزن ناگهانی و غیر قابل توجیه

علل هماتوچزیا
شماری از اختلالات می‎توانند به هماتوچزیا منجر شوند که عبارتند از:
سرطان کولورکتال
• وجود درز و شکاف در مقعد
• هموروئید
بیماری التهابی روده (IBD)
• دیورتیکولیت
• آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری‎های عروقی در رودۀ کوچک
برخی از مردم قادر به شکستن و خرد کردن رنگدانۀ موسوم به بتانین که در چغندر قند وجود دارد، نیستند. بتانین رنگدانۀ مسؤول رنگ قرمز ادرار یا مدفوع است، و اختلال مرتبط بدان بیتوریا نام دارد که عموماً با هماتوچزیا اشتباه گرفته می‎شود.
علل شایع هماتوچزیا عبارتند از:
کولیت اولسراتیو
• سرطان گاستریک
اولسر پپتیک
انتروکولیت نکروز دهنده
• سالمونلوزیس
• انواع مختلف بیماری التهابی روده (IBD)
مسمومیت غذایی با اشیرشیا کولی (ئی. کولی)
سندرم اولسر منفرد رکتال
• هموروئیدهای پاره یا تحریک شده مقعد
• خونریزی دستگاه گوارش

تشخیص
درمان هماتوچزیا باید بر مبنای درمان علت زیربنایی بروز آن صورت گیرد. به هر جهت، این اختلال باید از طریق گرفتن شرح حال پزشکی بیمار و معاینات بالینی پیش از آغاز هر گونه درمان به طور کامل شناسایی شود.
احتمال گرفتن نمونۀ خون از بیمار وجود دارد. برای ارزیابی بیشتر، نمونۀ مدفوع برای انجام تست خون مخفی در ادرار کشت داده می‎شود. تست خون مخفی در ادرار باید هر یک تا دو سال یک بار برای کشف احتمال سرطان کولورکتال انجام شود. در این مورد امکان انجام معاینۀ دیجیتال یا انگشتی مقعد وجود دارد. برای بررسی ناهنجاری‌های ناحیۀ مقعد، دکتر انگشت دستکش‌پوش شدۀ خود را داخل مقعد فرو می‎برد. معاینۀ مقعد به این روش می‎تواند وجود هر گونه تومور بزرگ یا قابل لمس را کشف کند.
برای بررسی ناهنجاری‎های بیشتر مثل پولیپ‌ها در ناحیۀ سیگموئید و کولون، امکان انجام سیگموئیدسکپی یا کلونوسکپی وجود دارد. این پولیپ‌ها می‎توانند نشان دهندۀ سرطان باشند. برای تشخیص مقدماتی انجام CT اسکن نیز توصیه می‎شود. بسته به موقعیت‌های بالینی، اقدامات اندوسکپیک نیز ممکن است انجام شود، که شامل اندوسکپی کپسول بی‎سیم، ازوفاژوگاسترودودونوسکپی (EGD)، و انتروسکوپی بالن دوبل (DBE) یا انتروسکوپی فشار - کشش است. اسکن‎های رادیونوکلئوئید و آنژیوگرافی دو رویکرد غیر جراحی هستند که می‎توان از آنها برای تشخیص هماتوچزیا استفاده کرد.
استفاده از رویکردهای تشخیصی مختلف بسته به عوامل زیر است:
• وضعیت همودینامیک بیمار
• شدت خونریزی
• عدم موفقیت در مشخص کردن خونریزی با تست‎های اولیه
برخی بیماران بدون هر گونه تشخیص ممکن است دچار دوره‎های خونریزی بخش تحتانی دستگاه گوارش شوند. چنین بیمارانی ممکن است مورد اندوسکپی تحتانی، الکترولیز، و آنژیوگرافی مزانتریک انتخابی قرار گیرند. هر گونه ضایعات نامعمول را می‎توان با یک تست ارزیابی انتخابی کل دستگاه گوارش تشخیص داد. به علاوه بدشکلی‌های شریانی - وریدی از طریق ارزیابی کل دستگاه گوارش قابل تشخیص است. در عین حال امکان انجام آزمایش‌های خون برای بررسی موارد زیر وجود دارد:
• تست بررسی سطح سرمی الکترولیت
• تست شمارش کامل خون (CBC)
• تست نمایۀ انعقاد
• تست شمارش پلاکت دستی

درمان
• هماتوچزیا ناشی از هوموروئید – اگر هموروئید سبب بروز هماتوچزیا شده باشد، آنگاه مداوای خانگی نز ممکن است در دستور کار قرار گیرد، که شامل ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی و حمام داغ نشیمن‌گاه است. مردم دچار هموروئید باید یک رژیم غذایی سرشار از فیبر را در کنار افزایش میزان مصرف مایعات برای پیشگیری از یبوست و ایجاد حالت زور زدن و کشیدگی در هنگام دفع مدفوع در پیش بگیرند. به علاوه افراد باید از نشستن طولانی مدت در توالت خودداری کنند زیرا این کار فشار بر موضع مورد بحث را افزایش می‎دهد. ناراحتی ناشی از هموروئیدها را می‎توان با استفاده از کرم‎های غیر نسخه‎ای، شیاف‎ها و پمادها کاهش داد.
• هماتوچزیا به علت دیورتیکولیت - برای تسکین اسپاسم‌های ناحیۀ شکم، برخی داروها برای استفاده در بیماران دچار دیورتیکولیت در دسترس است. این داروها شامل دیسیکلومین، هیوسیامین و آنتی‎بیوتیک‎هایی مثل مترونیدازول، سیپروفلوکساسین، و سفالکسین است. اگر داروها کارآیی نداشته باشند، انجام جراحی مورد نیاز خواهد بود. برای متوقف کردن خونریزی، می‎توان دیورتیکولای خونریزی دهنده را با عمل جراحی از بدن خارج کرد.
• هماتوچزیا بر اثر سرطان کولورکتال - درمان این سرطان بستگی به مرحله‌ای از سرطان دارد که بیمار در آن بسر می‎برد. پیش‌آگهی برای بیمار در صورت عدم وجود متاستاز خوب خواهد بود. به هر جهت، درمان تسکینی در صورت شدت و حدت پیدا کردن بیماری مورد نیاز است. برای کاهش احتمال متاساتاز دادن سلول‎های سرطانی، شیمی درمانی مورد نیاز است. گاهی از اوقات برای برداشتن پولیپ‎ها از ناحیۀ رکتال یا کولون درمان از طریق قطع ابدومینوپرینئال یا کولونوسکپی انجام می‎شود. برخی اصلاحات و تفییرات اساسی نیز در سبک زندگی بیماران سرطانی باید ایجاد گردد.

مدیریت
جراحان رکتال، پروکتولوژیست‎‎ها یا گاستروانترولوژیست‎ها معمولاً هر شکل از خونریزی رکتال را درمان می‎کنند. درمان خونریزی مقعدی بسته به علایم تجربه شده از سوی بیمار و وضعیت عمومی سلامت بیمار دارد. در مرحلۀ نخست، پیش از آغاز هر گونه درمان باید تشخیص قطعی و دقیق صورت گیرد.
• درمان آنمی و کمبود حجم خون - آنمی به سبب خونریزی متوسط تا شدید همراه سرگیجه، شوک، یا فشار خون بروز می‌کند. امکان دارد برای درمان بیمار نیاز به بستری کردن وی در بیمارستان و انتقال خون و مایعات داخل وریدی باشد. درمان کمبود حجم خون و آنمی مرحلۀ اول انجام تست‎های تشخیصی است.
• کشف علت و محدودۀ خونریزی - تشخیص منبع بروز خونریزی مهم است. مشخص کردن ناحیۀ خونریزی با استفاده از اقدامات تشخیصی مثل کولونوسکپی، انژیوگرافی، و اسکن‎های رادیونوکلاید امکان‎پذیر است. برای مشخص کردن مشکل برخی تست‎های خون نیز انجام می‌شود.
• پیشگیری از خونریزی و گارد علیه خونریزی فرانک - برای کاتتریزه کردن خونریزی اولسرهای پساپولیپکتومی یا آنژیودیسپلازی از کولونوسکپی می‎توان استفاده کرد.
به هر جهت گاهی از اوقات ممکن است کولونوسکپی نتواند منبع بروز خونریزی را شناسایی کند. در بسیاری از موارد، امکان متوقف کردن خونریزی‎های برگشت کننده وجود ندارد. در چنـــین مـواردی استفاده از آنژیوگرام‎های ویسرال مفید است. به کمک آنژیوگرام، داروها به دنبال کاتتر آنژیوگرافیک برای متوقف کردن خونریزی و عایق‎بندی عروق خونی به بیمار داده می‎شوند. برخی از اوقات، برای مسدود کردن رگ خونی از طریق کاتتر، کویل‌های میکرسکپی جوش داده می‎شود. به هر جهت، در صورت عدم موفقیت این رویکردها جراحی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
از مقیاس‎های موضعــــی می‎توان برای درمان موارد خفیف خونریزی ناشی از هموروئید یا چاک خوردن مقعد استفاده کرد. این مقیاس‎ها شامل استفاده از کرم‏های هموروئید، نرم کننده‌های مدفوع، و حمام ناحیۀ نشیمن‌گاه است. برای درمان خونریزی خفیف تا متوسط درمان‎های جراحی و غیر جراحی دیگری نیز در دسترس است.
• کشف ضایعات غیر خونریزی دهنده - امکان بروز خونریزی در آینده و در ضایعات غیر خونریزی دهنده وجود دارد، بنابراین کشف آنها از طریق تست‎های خون و مدفوع مهم است. معمولاً این مشکلات را می‎توان با استفاده از روش‎های جراحی و غیر جراحی برطرف کرد.

پرهیزها
مشکلات فیزیکی معمول که سبب هماتوچزیا می‎شوند قابل پیشگیری هستند اما ممکن است مسأله همیشه چنین نباشد.
• هموروئید - یک علت اصلی هماتوچزیا ابتلا فرد به هموروئید است، که می‎توان از آن با استفاده از سیراب کردن بدن و برخورداری از تغذیۀ کامل پیشگیری کرد. خونریزی در بیماران دچار هموروئید ممکن است به علت یبوست یا زور زدن بروز کند. ریسک شکل‎گیری هموروئید ممکن است بر اثر بارداری و بیماری‎های اسهالی افزایش یابد.
• دیورتیکولوزیس - مخاطرات فیزیکی مثل دیورتیکولوزیس و بیرون‌زدگی‌های کولون را می‎توان با محدود کردن یبوست کاهش داد.
• الکلیسم - الکلیسم بر اثر ایجاد تحریک در دستگاه گوارش و کاهش دادن قابلیت لخته شدن خون می‏تواند خطر بروز خونریزی مقعدی را افزایش دهد. برای پیشگیری از برگشت خونریزی مقعدی، مصرف الکل باید محدود شود.

جمع‌بندی
وجود خون در مدفوع یا هماتوچزیا به علل مختلف امکان‎پذیر است، بنابراین تشخیص دقیق علت بروز این اختلال اهمیت دارد. برای پیشگیری از برگشت خونریزی مزبور رویکردهای جراحی و غیر جراحی متعددی در ددسترس است. پس از تشخیص و درمان هماتوچزیا، خونریزی برگشت کننده را می‎توان با ایجاد تغییرات در سبک زندگی و عادت‎های تغذیه پیشگیری کرد یا به حداقل رسانید./

Source:
What Is Hematochezia?
https://www.findatopdoc.com/Healthy-Living

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.