دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

التهاب کولون یا روده بزرگ: علایم، درمان و پیشگیری

کولیت ایسکمیک, خستگی مفرط, گوز, دهیدراسیون, کرامپ شکم, اسهال, تهوع, نفخ

شخص دچار التهاب کولون احتمالاً دچار علایم دیگری مثل کرامپ شکم و اسهال خواهد بود

مقالات دستگاه گوارش

در این مقاله:
• علل التهاب کولون
• علایم التهاب کولون
• درمان التهاب کولون
• پیشگیری از التهاب کولون
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهکولون اصطلاح دیگری برای روده بزرگ است. کولون بخشی از دستگاه گوارش و شامل چند ارگان است که غذا و مایعات از آن عبور می‌کنند. در برخی شرایط امکان التهاب کولون وجود دارد.
پزشک ممکن است به التهاب کولون زیر عنوان کولیت اشاره کند. کولیت ممکن است به صورت کوتاه مدت یا به عنوان بخشی از یک اختلال طولانی مدت بروز کند. شخص دچار التهاب کولون احتمالاً دچار علایم دیگری مثل کرامپ شکم و اسهال خواهد بود.


علل التهاب کولون
چند علت مختلف برای دچار شدن کولون به التهاب مطرحند. برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شوند:

بیماری التهابی روده (IBD)
بیماری التهابی روده اصطلاحی برای پوشش برخی اختلالات موجب التهاب سیستم گوارش است. برخی مثال‌ها در این مورد شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می‌شود.

کولیت اولسراتیو
کولیت اولسراتیو اختلال مزمنی است که در آن هم کولون و هم رکتوم (راست روده) ملتهب شده و دچار زخم می‌شوند. "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK) می‌گوید کولیت اولسراتیو ممکن است به چند علت ایجاد گردد:
بیماری خودایمنی. برخی باکتری‌ها یا ویروس‌ها ممکن است باعث شوند تا سیستم ایمنی به اشتباه به کولون حمله کند که این سبب التهاب کولون می‌شود.
ژن‌ها. گاهی از اوقات التهاب کولون در خانواده‌ها ادامه پیدا می‌کند که این عنوانگر وجود یک ژن معیوب است. به هر حال، در مورد نقش احتمالی ژن‌ها در ایجاد کولیت اولسراتیو به کاوش بیشتری نیاز است.
محیط زیست. برخی عوامل مثل مصرف برخی غذاهای پرچربی، آنتی‌بیوتیک‌ها، یا داروهای کنترل بارداری خوراکی، می‌توانند شانس شخص را برای ابتلاء به کولیت اولسراتیو افزایش دهند.

بیماری کرون
مشابه کولیت اولسراتیو، بیماری کولون نیز بر کولون تأثیر منفی می‌گذارد. به هر حال، این بیماری همچنین ممکن است دیگر قسمت‌های دستگاه گوارش را درگیر کند.
در حال حاضر علت بیماری کرون ناشناخته است. در هر حال عواملی مثل استرس و رژیم غذایی شخص می‌توانند باعث عود بیماری شوند.

کولیت میکروسکپیک
کولیت میکروسکپیک یک علت دیگر مسبب التهاب کولون است. برای شناسایی این بیماری، پزشک باید بافت کولون را زیر میکروسکپ بررسی کند.
دو نوع کولیت میکروسکپی وجود دارد: کولیت لنفوسیتیک و کولیت کلاژنوس. علایم و درمان‌های هر دو نوع مشابهند. برخی پزشکان می‌گویند ممکن است آنها مراحل مختلف بیماری مشابهی باشند تا اینکه بیماری‌های جداگانه در نظر گرفته شوند.
کارشناسان در مورد علل کولیت میکروسکپیک هم‌نظر نیستند، اما اغلب آنان بر این اعتقادند که این بیماری ممکن است بر اثر پاسخ ایمنی غیر نرمال به باکتری‌های کولون ایجاد شود.

عفونت
التهاب کولون ممکن است بر اثر عفونت ناشی از برخی باکتری‌ها مثل کامپیلوباکتر، اشیریشیا کولی (ئی. کولی)، یا سالمونلا ایجاد شود. شخص ممکن است در موقعیت‌های زیر دچار عفونت شود:
آب آلوده. اگر کسی از آب آلوده بنوشد یا در آب‌های آلوده شنا کند.
فقر بهداشت. اگر کسی گوشت خام را جابجا کرده و سپس دهانش را لمس کند. به علاوه، اگر شخص همان ناحیه یا وسایل را برای گوشت خام و سالاد بدون شستشوی آن در این فاصله به کار ببرد.
بیماری‌های قابل انتقال از راه غذا. شخص ممکن است بر اثر خوردن غذاهای نپخته دچار عفونت شود.

کولیت ایسکمیک
کولیت ایسکمیک نوعی بیماری است که باعث کاهش جریان خون به کولون می‌شود. این می‌تواند به مرور زمان در موارد مزمن ایمن شود یا به شکل ناگهانی به صورت یک اختلال حاد بروز کند. این بیماری زمانی بروز می‌کند که رگ‌های خونی باریک یا مسدود می‌شوند.
بر مبنای علت کاهش جریان خون، سلول‌های سیستم گوارش اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند که این می‌تواند به مرگ بافت منجر گردد. گزینه‌های درمان به شدت بیماری بستگی دارد اما می‌تواند شامل مدیریت علت زمینه‌ای یا جراحی باشد.


علایم التهاب کولون
اختلالات مختلفی که محرک التهاب کولون می‌شوند ممکن است علایم خاص خود را ایجاد کنند. به هر حال، شخص دچار التهاب کولون ممکن است به صورت کلی دچار علایم زیر شود:
نفخ
• اسهال
تهوع
خستگی مفرط
استفراغ
باد شکم (گوز)
درد شکم
در موارد شدیدتر شخص ممکن است موارد زیر را تحمل کند:
کاهش وزن
دهیدراسیون
• اسهال خونی


درمان التهاب کولون
درمان التهاب کولون به علت آن بستگی دارد.
بیماری کرون و کولیت اولسراتیو علاج ندارند اما درمان مادام‌العمر و تغییرات سبک زندگی می‌توانند ریسک عود بیماری را کاهش دهند.
در مواردی که در آنها علت کولیت یک اختلال حاد است، درمان می‌تواند شامل یکی از موارد زیر یا تعداد بیشتری از آنها باشد:
• داروی ضد اسهال
• داروی ضد ناخوشی
• آنتی‌بیوتیک
• داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی
• داروی ضد التهابی
اگر کسی در صدد مداوای خانگی بیماری خود باشد می‌تواند موارد زیر را در مد نظر قرار دهد:
مکمل‌ها. ویتامین D به کنترل التهاب کمک می‌کند. یک مطالعه می‌گوید مصرف ویتامین به عنوان مکمل به بهبود در موش‌های دچار کولیت منجر شده است.
ژل آلو ورا. یک مطالعه قدیمی می‌گوید ژل آلو ورا ممکن است دارای ترکیبات ضد التهابی باشد که می‌توانند باعث فروکش کولیت شوند. به هر حال کارشناسان دقیقاً چگونگی کارکرد این مورد را نمی‌دانند.
زردچوبه. زردچوبه دارای کورکومین است که تحقیق نشان می‌دهد که می‌تواند به عنوان یک عامل ضد التهاب عمل کند.
بروملین. بروملین یک جزء فعال در آناناس است. تحقیق می‌گوید که بروملین ممکن است دارای اثرات ضد التهابی منجر به تخفیف بیماری التهابی روده باشد.


پیشگیری از التهاب کولون
از آنجا که بیماری التهابی روده ممکن است دارای یک ویژگی ژنتیکی باشد، در حال حاضر راه اثبات شده‌ای برای پیشگیری از آن وجود ندارد. بنابراین، مردم دچار این بیماری نمی‌توانند به شکل کامل از عود آن پیشگیری کنند. در هر حال "بنیاد کرون و کولیت" راه‌های زیر را پیشنهاد می‌کند.
• ورزش
• ترک مصرف دخانیات
• کاهش استرس
• خوردن غذاهای سالم
• کاهش مصرف الکل
• پایش و ردگیری بیماری
برای اجتناب از کولیت ناشی از غذاهای آلوده شخص می‌تواند موارد زیر را مورد نظر قرار دهد:
• در صورت غذا خوردن در بیرون، وضعیت بهداشتی رستوران را در مد نظر داشته باشید.
• هرگز بدون نظافت قبلی ظروف و سطوح مورد استفاده برای گوشت خام را در مورد سبزیجات استفاده نکنید.
• پس از جابجایی گوشت خام دست‌های خود را بشویید.
• گوشت خام را در یخچال نگه دارید.
• در هنگام مسافرت به خارج به جای استفاده از آب شرب از آب‌های بطری شده استفاده کنید.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت تشدید علایم یا اگر اسهال بیش از 2 روز ادامه یابد شخص باید به پزشک مراجعه کند. اگر اسهال مزمن یا حاوی خون باشد دکتر ممکن است به گرفتن نمونه مدفوع نیاز پیدا کند.
اگر کسی دچار درد شکم شدید یا ناگهانی شود این ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال جدی باشد. در چنین موردی شخص باید به صورت اورژانسی مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد.


خلاصه
التهاب کولون یا کولیت ممکن است به علل مختلفی ایجاد شود. این بیماری ممکن است نتیجه یک عفونت کوتاه مدت ناشی از غذاهای آلوده یا نشانه اختلالی مزمن مثل بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد.
علایم کولیت می‌تواند شامل کرامپ شکم، اسهال، تهوع و نفخ باشد. در صورت تشدید علایم یا اگر اسهال بیش از 48 ساعت ادامه یابد شخص باید به پزشک مراجعه کند./التهاب کولون یا روده بزرگ: علایم، درمان و پیشگیری
دکتر سورب ستهی، لوئیز-مورالس براون
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Medical News Today
What to know about an inflamed colon
Medically reviewed by Saurabh Sethi, M.D., MPH —
Written by Louise Morales-Brown
On September 13, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.