دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کبد چرب: بیماری کبد چرب غیر الکلی

مقالات بیماری کبدی / هپاتیت

• نوشتة مارکوس مک‌گیل، دکتر سوزان فالک
• ترجمة هستی فراست‌فر

کبد چرب نوعی خلاصه‌گویی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی است. همچنین "غیر الکلی" نوعی خلاصه‌گویی برای NAFLD است که آن را از بیماری کبدی مشابهی که بر اثر مصرف بیش از حد الکل ایجاد می‌شود، متمایز می‌کند.
بیماری کبد چرب غیر الکلی در افراد با هر سطح از مصرف الکل شامل آنهایی که اصلاً الکل مصرف نمی‌کنند دیده می‌شود. افراد مبتلا به این مشکل ممکن است از آن آگاه نباشند و خود را نرمال ارزیابی کنند.
اگرچه بیماری کبد چرب بر اثر مصرف الکل همان اثرات NAFLD را روی کبد دارد، تشخیص این دو بیماری از هم متفاوت است. آن بیماری که به زبان ساده بیماری کبد الکلی شناخته می‌شود مدیریت پزشکی متفاوتی دارد.
دیگر وضعیت متفاوت کبد چرب بارداری است. این وضعیت در برخی زنان در پایان دوران بارداری دیده می‌شود. کبد چرب مرتبط به بارداری مشکلی است که عوامل ژنتیک دارد.
در این مقاله می‌خوانید:
1. مراحل بیماری کبد چرب غیر الکلی
2. علل و ریسک‌فاکتورها
3. علایم بیماری کبد چرب غیر الکلی
4. تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی
5. رژیم غذایی، دورنما و درمان

مراحل بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیماری کبد چرب غیر الکلی شامل طیفی از وضعیت‌ها است و می‌تواند مراحل مختلفی داشته باشد.
NAFLD ساده ساخته شدن چربی در کبد است که استئاتوزیس نامیده می‌شود.
یک سطح آستانه برای تعریف موجود است که بر مبنای آن کبد چرب وجود دارد اما مقدار چربی ساخته شده در حدی نیست که سبب ایجاد مشکل شود. این سطح هنگامی است که چربی در بیش از 5 درصد سلول‌های کبد ساخته می‌شود بدون اینکه نشانه‌ای از بیماری یا صدمه به کبد مشاهده شود.
دیگر خصوصیات بیماری هنگامی دیده می‌شود که بیماری گسترش بیشتری یافته است. این نشانه‌ها ممکن است عوارض بیماری کبد چرب غیر الکلی تلقی شوند:
• استئاتوهپاتیت غیر الکلی: سیستم ایمنی بدن به چربی موجود در کبد با ایجاد التهاب پاسخ می‌دهد.
سیروز: جراحت فیبروز، که در افراد مبتلاء به کبد چرب ریسک بالاتری دارد.

علل و ریسک‌فاکتورها
این موضوع که چگونه و چرا بیماری کبد چرب غیر الکلی پدید می‌آید روشن نیست. در هر حال چربی یک ریسک فاکتور آشکار است.
دیگر ریسک فاکتورها عبارتند از:
دیابت
کلسترول بالا
فشار خون بالا
• چربی خون بالا
ریسک فاکتور دیگر سندرم متابولیک است که ریسک‌فاکتورهای بالا را مجموع می‌کند. این بدین معنی است که افراد در معرض احتمال بیشتری برای ابتلاء به دیابت و بیماری قلبی قرار دارند.
سن هم یکی از ریسک فاکتورها است. با بالا رفتن سن احتمال ایجاد ریسک فاکتورهای بالا در افراد بیشتر می‌شود. سیگار یکی دیگر از ریسک فاکتورها است.
در هر حال حدود 10 تا 20 درصد مردم بدون اینکه چرب باشند دچار NAFLD می‌شوند.

چاقی و اضافه وزن با کبد چرب مرتبط هستند
نه همة افراد چاق مبتلا به کبد چرب می‌شوند و نه هر کسی که کبد چرب داشته باشد لزوماً فرد چاقی است. این موارد استثناء از جمله دلایلی هستند که باعث می‌شوند این بیماری به طور کامل روشن نباشد.
آنچه روشن است این است که چاقی ریسک ابتلاء به کبد چرب را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.
در حالی که جنبه‌های ژنتیکی نیز مؤثرند یک مطالعه عنوان می‌کند که "تودة چربی اضافی شایع‌ترین وضعیت پس‌زمینة بیماری" در NAFLD است.
کبد چرب همچنین به شایع‌ترین شکل بیماری درازمدت کبدی در کودکان تبدیل شده است.
یک مرور در ژوئن 2016 که در «نشریة بین‌المللی علوم مولکولی» منتشر شده است چنین جمع‌بندی می‌کند که این بیماری "10 تا 20 درصد جمعیت کل کودکان و 50 تا 80 درصد کودکان چاق را مورد آسیب قرار می‌دهد."
"انتظار می‌رود در طول 10 سال آینده کبد چرب به علت پیشتاز در آسیب‌شناسی کبد، نارسایی کبدی و نشانگر پیوند کبد در کودکان و نوجوانان جهان غرب، تبدیل شود."
کبد چرب بیشتر شناسایی شده و چاقی و اضافه وزن مشکلات در حال افزایش هستند. در نتیجه پژوهش‌های پزشکی برای ایجاد درک بیشتر در مورد وضعیت مزبور ادامه خواهند یافت.

علایم بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیماری کبد چرب غیر الکلی معمولاً هیچ علامتی ندارد. افراد مبتلا به NAFLD اغلب مشکل را دارند بدون اینکه از مشکل آگاهی داشته باشند.
اغلب افراد دارای تشخیص کبد چرب به دلیل ریسک فاکتورها مورد آزمایش قرار می‌گیرند. برخی اوقات، بیماری کبد چرب غیر الکلی وقتی در فرد کشف می‌شود که وی برای دیگر مشکلات پزشکی مورد آزمایش قرار گرفته است.
وقتی فرد دچار NAFLD علایمی داشته باشد، این علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• خستگی
خستگی مفرط
• احساس ناراحتی در ناحیة بالای شکم
علایم ممکن است مبهم و شبیه به علایم تعداد دیگری از بیماری‌ها باشند. این می‌تواند دلیلی برای این موضوع باشد که چرا پزشکان بیماری را یا وقتی در جستجوی خود آن هستند یا در هنگام بررسی بیماری‌های دیگر تشخیص می‌دهند.
دیگر علایمی که ممکن است در بیماری کبد چرب غیر الکلی بروز کند عبارتند از:
کاهش وزن
• از دست دادن اشتها
تهوع
درد شکم
کبد مبتلاء به بیماری کبد چرب غیر الکلی می‌تواند کمی بزرگ شود. پزشکان به این موضوع زیر عنوان هپاتومگالی ارجاع می‌دهند. کبد بزرگ شده ممکن است توسط فرد دچار بیماری کبد چرب غیر الکلی احساس نشود اما پزشک آن را در ضمن معاینه احساس خواهد کرد.

• تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی
از آنجا که NAFLD معمولاً علامتی بروز نمی‌دهد، تشخیص آن توسط پزشکان در هنگام آزمایش بیماری‌های دیگر انجام می‌شود. تست‌های خون روتین ممکن است نشان دهند که مشکلی در کار کبد وجود دارد.
سطح آنزیم‌های کبدی ممکن است بالا باشد و پزشکان بخواهند برخی از دیگر بیماری‌های کبدی را که ممکن است چنین نابهنجاری‌هایی را سبب شوند از تشخیص کنار بگذارند. پس از انجام این مرحله پزشکان ممکن است موضوع تشخیص بیماری کبد غیر الکلی را در دستور کار قرار دهند.
تشخیص شامل اطمینان پزشک از این موضوع است که مشکل ناشی از مصرف درازمدت و زیاد نوشیدن الکل نیست.
تشخیص ممکن است پس از انجام تست‌های مرتبط انجام شود زیرا پزشک دریافته است که کبد اندکی بزرگ‌تر از اندازة نرمال است.
ممکن است پس از اینکه تست‌ها وجود مشکلی در کبد را نشان دادند تست اولتراسوند انجام شود. این اسکن ساخته شدن چربی را نشان می‌دهد. CAT اسکن انجام شده برای دلایل نامربوط به وضعیت نیز ممکن است بیماری کبد چرب غیر الکلی را آشکار کند.
اگر اختلال پیشرفته و صدمة کبدی وجود داشته باشد، مسایل دیگری ممکن است یافته شود. یک مثال برای این موضوع بزرگ شدن طحال است که یکی دیگر از ارگان‌های بدن در ناحیة شکم است.
قطعی‌ترین راه تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی انجام بیوپسی است. این کار به معنی نمونه‌برداری از بافت کبد است. برای نمونه‌برداری از کبد سوزن مخصوصی به داخل کبد فرو می‌‌کنند.
پس از رد الکل و دیگر علل ممکن، بررسی آزمایشگاهی نمونه کبد می‌تواند ساخته شدن چربی در سلول‌های کبد را تأیید کند.
بیوپسی تنها راهی است که می‌تواند کبد چرب بی‌ضرر را از موارد پیشرفتة اختلال که جراحت و التهاب ایجاد می‌کنند، تفکیک کند. موارد پیشرفته‌تر استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) نامیده می‌شوند و می‌توانند منجر به سیروز کبدی شوند.

رژیم غذایی، دورنما و درمان کبد چرب
کاهش وزن مرحلة اصلی است که برای کاهش ریسک بیماری کبد چرب غیر الکلی مورد نیاز است. رعایت رژیم غذایی سالم یکی از بهترین راه‌های انجام این کار است. بهترین رویکرد برای چنین رژیم غذایی عبارت است از:
• غذای سالم بخورید و یک رژیم غذایی متعادل با وعده‌های کم‌تر را رعایت کنید
• سبزی و میوه به میزان زیاد مصرف کنید
پروتئین و کربوهیدرات بخورید اما مصرف شکر و چربی را کاهش دهید
• مصرف نمک خود را کم کنید
رژیم غذایی سالم و ورزش با دیگر ریسک فاکتورها نیز به اندازة ریسک فاکتورهای بیماری کبد چرب غیر الکلی مقابله می‌کنند. دنبال کردن این توصیه برای سبک زندگی چیزی بیش از فواید سلامت به عنوان نتیجه در پی خواهد داشت.
فواید مزبور شامل کاهش شانس بیماری‌های جدی نظیر دیابت و حملة قلبی است.
دورنمای اغلب مردم مبتلاء به بیماری کبد چرب این است که این بیماری معمولاً سبب مشکلات جدی نمی‌شود. درمان پزشکی خاصی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد. سبک زندگی تنها گزینة درمانی است و این گزینه می‌تواند در کاهش ریسک بیماری‌های جدی بسیار مؤثر باشد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.