دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا نامتقارن بودن پستان‌ها به سرطان پستان مرتبط است؟

پستان نامتفارن، عدم تقارن پستان‌ها، سرطان پستان، افزایش ریسک سرطان، تغییرات هورمونی، تغییرات دوره بلوغ، پستان لوله‌ای شکل، پستان استوانه‎ای شکل، اماستیا، امزیا، سندرم پالند، ماموگرام

اگر عدم تقارن پستان موردی تازه باشد یا پستان‌ها دچار تغییر شوند، این وضعیت زیر عنوان توسعۀ عدم تقارن شناخته می‎شود. اگر غربالگری ماموگرام توسعۀ عدم تقارن را شناسایی کند، ریسکی معادل 12.8 درصد برای ابتلاء زنان به سرطان پستان مطرح خواهد بود

مقالات بهداشت زنان / زنان و زایمان

• کلیر سیسونز، دکتر والیندا ریجینز انوادایک
• ترجمه هستی فراست‌فر


نامتقارن بودن پستان به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک پستان از نظر شکل یا اندازه با دیگری متفاوت است. تست ماموگرام یا غربالگری سرطان پستان می‌تواند اندازه یا تراکم عدم تقارن پستان را نشان دهد. این وضعیت چه معنایی برای سلامت زنان دارد؟
پستان‌های اغلب زنان از نظر شکل، اندازه و حالت قرارگیری اندکی با یکدیگر متفاوتند. عدم همسانی پستان‌ها یا نوک آنها در بیشتر موارد علتی برای نگرانی نیست.
به هر حال، وقتی بافت پستان یا تراکم پستان به شکل قابل ملاحظه‌ای نامتناسب باشد، این وضعیتی است که به افزایش خطر سرطان پستان مرتبط شده است. انجام منظم ماموگرام می‌تواند ناهنجاری‌ها یا تغییرات بافت پستان را مشخص سازد.


[مطالب این مقاله:]
• آیا نامتقارن بودن پستان‌ها نرمال است؟
• عدم تقارن پستان و سرطان
• نتایج ماموگرام
• علل
• تست‌های تکمیلی
• دورنما


آیا نامتقارن بودن پستان‌ها نرمال است؟
در بیشتر موارد عدم تقارن پستان موضوعی کاملاً طبیعی محسوب می‌شود. در واقع، دو سمت بدن در کل ممکن است اندکی نامتقارن و متفاوت باشند، اگرچه این عدم تقارن چیزی است که در مورد پستان‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.
به هر حال، اگر کسی متوجه بروز تغییری در اندازه یا شکل یک پستان خود شود وی باید برای تشخیص علت این عدم تقارن به پزشک مراجعه کند.
تفاوت قابل ملاحظه در اندازه یا شکل میان پستان‌ها کمتر شایع است. این وضعیت همیشه باعث بروز مشکلات پزشکی نمی‌شود اما پزشک می‌تواند در این مورد توصیه‌هایی داشته باشد.

آیا عدم تقارن پستان نشانه‌ای از سرطان است؟
ناهمسان بودن پستان‌ها به طور معمول علتی برای نگرانی نیست. به هر حال، برای اینکه هر گونه ناهنجاری احتمالی به طور زودهنگام شناسایی شود انجام ماموگرام‌های منظم ضروری است.
تحقیق انجام شده در سال 2015 پی برده است که زنان دارای پستان‌هایی با تفاوت اندازه‌ای در حدود 20 درصد ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار داشته باشند.
بروز هر گونه تغییر نامعمول در پستان باید توسط پزشک مورد بررسی دقیق قرار گیرد. تغییراتی که در این مورد در مد نظر قرار دارند عبارتند از:
• بروز توده در پستان یا اطراف آن
• بروز توده در زیر بغل
• بافتی در ناحیۀ نزدیک به پستان یا زیر بازو که در لمس سفت یا محکم به نظر می‌رسد
• بروز تغییر در اندازه یا شکل پستان
• بروز تغییراتی در نوک پستان مثل چرخش نوک پستان به سمت داخل
• وجود مایع یا ترشح از نوک پستان
• وجود پوست قرمز، خارش‌دار یا لایه برداشته در اطراف پستان
• تیره و تار شدن رنگ پوست


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

تورفته بودن نوک پستان یا نوک پستان معکوس -
علل، درمان، و مسائل مربوط به شیردهی


عدم تقارن پستان‌ها و نتایج ماموگرام
ماموگرام عکسبرداری اشعه X پستان است که می‌تواند ناهنجاری‌های پستان شامل توده‌ها و برآمدگی‌ها را تست کند.
ماموگرام می‌تواند وجود اختلاف در تراکم دو پستان را آشکار کند. به این موضوع زیر عنوان تقارن پستان یا تقارن کانونی اشاره می‌شود. تقارن کانونی همیشه به این معنی نیست که پستان‌ها متفاوت به نظر رسیده یا متفاوت احساس می‌شوند.
اگرچه بافت پستان متراکم به طور معمول هم‏اندازه بافت پستان کمتر متراکم سالم است، نتیجۀ ماموگرام ممکن است عنوان کنندۀ اندکی ریسک بالاتر برای ابتلاء به سرطان پستان در مورد پستان دارای تراکم بافت بیشتر باشد.
اگر عدم تقارن پستان موردی تازه باشد یا پستان‌ها دچار تغییر شوند، این وضعیت زیر عنوان توسعۀ عدم تقارن شناخته می‌شود. اگر غربالگری ماموگرام توسعۀ عدم تقارن را شناسایی کند، ریسکی معادل 12.8 درصد برای ابتلاء زنان به سرطان پستان مطرح خواهد بود.
دیگر علل محتمل برای نتایج ماموگرام در مورد تراکم پستان نامتقارن شامل موارد زیر است:
• تغییرات و تنوعات نرمال در ترکیب‌بندی چربی‌ها و بافت فیبروز در پستان‌ها
• وجود کیست در یک پستان
• فیبروزیس یا مقدار زیادی بافت فیبروز
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، نه فیبروزیس و نه کیست‌ها بر ریسک بعدی سرطان پستان تأثیر منفی ندارند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم: 
در هر مرحله از سرطان پستان
چه چیزی در انتظار بیمار است؟


علل عدم تقارن پستان
در طول بلوغ، پستان چپ و پستان راست اندکی متفاوت از هم رشد می‌کنند. پستان‌ها ممکن است تا پایان دورۀ بلوغ نامتقارن به نظر برسند و نیز احتمال آن هست که این تفاوت شکل و اندازۀ ایجاد شده در پستان‌ها تا انتهای زندگی فرد ادامه داشته باشد.
تغییرات هورمونی می‌توانند باعث شوند تا در هر برهه از زندگی فرد یک پستان یا هر دو پستان در وی دستخوش تغییراتی شود، که از جمله می‌‏توان به موارد زیر اشاره کرد:
• در مقاطع خاصی در چرخه عادت ماهانه
• در طول دورۀ یائسگی یا پیرامون آن
• در طول دوره بارداری یا شیردهی از پستان
• در هنگام استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی مثل قرص‌های کنترل بارداری
پستان‌هایی که بر اثر هورمون‌ها به تغییر شکل یا اندازه دچار می‌شوند اغـلب بـه حـالت نرمال خود برمی‌گردند. تغییرات هورمونی در عین حال می‌تواند باعث شود که پستان‌ها به صورت دچار توده یا دچار کاهش چربی به نظر برسند. در هر حال، اگر این تغییرات به مرور زمان برطرف نشوند، مراجعه به پزشک برای بررسی وجود هر گونه مشکل احتمالی در مورد سلامت فرد رویکرد درستی محسوب می‌شود.
برخی اختلالات زیربنایی که می‌توانند بر اندازه و شکل پستان تأثیر بگذارند عبارتند از:
• پستان‌های لوله‌ای شکل: پستان‌های لوله‌ای شکل که زیر عنوان هیپرپلازی پستان نیز شناخته می‌شوند ممکن است در طول دوران بلوغ در یک پستان یا در هر دوی آنها بروز کنند.
اماستیا یا امازیا: اختلالی است که سبب بروز مشکلاتی در توسعه بافت پستان، هاله پستان یا نوک پستان می‌شود.
سندرم پالند: در این سندرم یک عضلۀ قفسه سینه به طور کامل توسعه پیدا نمی‌کند که این معضل می‌تواند به پستان قرار گرفته در همان سمت دچار مشکل رشد تأثیر بگذارد.

تست‌های تکمیلی
هر کسی که دچار عدم تقارن پستان‌ها می‌شود باید برای انجام بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کند. این تست‌ها در قدم اول شامل انجام ماموگرام مجدد برای بررسی کامل هر دو پستان است. تست اولتراسوند نیز یک تست تکمیلی است که برای بررسی هر نشانه‌ای از سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پزشک ممکن است برای بررسی پیگیرانه موضوع انجام بیوپسی را در دستور کار قرار دهد. نمونۀ گرفته شده از پستان برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا احتمال وجود سلول‌های سرطانی در بافت مزبور مطالعه شود. بافت پستان معمولاً با استفاده از یک سوزن نازک گرفته می‌شود.

دورنما
پستان‌هایی که به مقداری جزئی با یکدیگر متفاوتند ایجادگر افزایش ریسکی برای سرطان پستان نیستند. اگر اندازۀ پستان‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای تفاوت یافته باشند، این وضعیت ممکن است ریسک سرطان پستان را افزایش دهد.
عدم تقارن پستان یک اصطلاح پزشکی است که به پستان‌های دارای تراکم متفاوت اشاره دارد. این وضعیت می‌تواند یک ریسک فاکتور سرطان پستان محسوب شود.
هر زنی که دچار تغییرات غیر معمول در پستان شده باشد باید برای بررسی دقیق وضعیت به پزشک مراجعه کند. وقتی زنان به چهل سالگی می‌رسند، این موضوع ضروری است که آنان به طور منظم معاینات شخصی پستان را انجام دهند و منظماً مورد بررسی ماموگرام قرار گیرند./


Source:
Medical News Today
Is breast asymmetry linked to breast cancer?
Last reviewed Wed 16 May 2018
By Claire Sissons
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.