دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا یائسگی باعث خارش می‎شود؟ انواع خارش، مداوای خانگی، و درمان پزشکی

کلاژن، خارش پوست، پریتوریس، فورمیکیشن، فورمیکاسیون، هورمون استروژن، یائسگی، بلغور جو دو سر، آنتی‎هیستامین، درمان جایگزینی هورمون (HRT)داروهای استروئیدی موضعی، فیتواستروژن، پروتئین گیاهی، خارش واژن، ناحیه تناسلی

تحقیق در مورد قابلیت فیتواستروژن‎ها برای درمان علایم یائسگی رویکردی نسبتاً جدید است. در هر حال، یک مقاله مروری در سال 2014 عنوان می‎کند که فتواستروژن‌ها می‎توانند فوایدی مشابه درمان جایگزینی هورمون داشته باشند، حال آنکه عوارض جانبی ناشی از آنها در مقایسه کمتر است.

مقالات یائسگی

• شارلوت لیلیس، هالی ارنست
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

خارش پوست یکی از معضلات شایع دوره یائسگی است. زنان ممکن است در ناحیه صورت، بدن یا ناحیه تناسلی خود دچار خارش شوند.
تغییرات هورمونی در طول یائسگی می‎تواند سبب ایجاد طیفی از مشکلات شامل گرگرفتگی، تعریق و خارش گردد. دلیل بروز این مشکلات نقشی حیاتی است که هورمون استروژن در سلامت پوست بر عهده دارد.

[مطالب این مقاله:]
• مرور اجمالی
• انواع خارش
• مداواهای خانگی
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

آیا یائسگی می‎تواند باعث ایجاد خارش شود؟
در طول یائسگی سطح هورمون استروژن در بدن زنان رو به کاهش می‎رود.
استروژن برای سلامت پوست اهمیت دارد. این هورمون کمک می‎کند تا پوست بر اثر تحریک تولید روغن‎های طبیعی در بدن و نیز کلاژن مرطوب بماند. کلاژن پروتئینی است که استحکام و انعطاف‌پذیری پوست را تأمین می‎کند.
کاهش روغن‎ها و کلاژن طبیعی می‎تواند باعث گردد تا پوست خشک‌تر و نازک‎تر از دوران پیش از یائسگی شود، که این می‎تواند به خارش پوست منجر گردد.

انواع خارش در دوره یائسگی
زنان ممکن است در طول دوره یائسگی انواع خارش را تجربه کنند.

خارش پوست
از آنجا که پوست در دوره یائسگی خشک‎تر شده و انعطاف‌پذیری کمتری دارد زنان ممکن است نسبت به فرآورده‎هایی مثل انواع صابون و مواد شوینده که می‎توانند باعث تحریک پوست شده و سبب بروز التهاب و خارش شوند، حساسیت بیشتری پیدا کنند.
برخی از زنان در کنار خارش مور مور، و حالت تیر کشیدن یا بی‌حسی را نیز در پوست تجربه می‎کنند. این وضعیت زیر عنوان پارستزیا (پارستزی) شناخته می‎شود.
دیگران در طول یائسگی دچار نوعی نادر از پارستزی به نام فورمیکیشن (فورمیکاسیون) می‎شوند. فورمیکیشن حسی شبیه به حس خزیدن حشرات زیر پوست ایجاد می‎کند.
دامنه خارش ممکن است از خفیف تا شدید متفاوت باشد. در موارد شدیدتر پروریتوس ممکن است باعث ایجاد اختلال قابل توجهی در خواب و نیز زندگی رومره شود.
تغییرات دیگری ممکن است با پروریتوس همراه باشند که عبارتند از:
خشکی پوست
راش پوستی
• سرخی پوست
• ایجاد برآمدگی‎های کوچک بر سطح پوست
زنان باید در صورتی که پوست آنان به شکلی قابل رویت دچار تحریک شده باشد برای از تشخیص خارج شدن دیگر اشکال تحریک پوست مثل عفونت‎های باکتریایی یا قارچی به دکتر مراجعه کنند.

خارش ناحیه تناسلی
کاهش سطح استروژن در بدن به این معنی است که مشکلات واژن ممکن است در طول یائسگی یا پس از آن تشدید شوند.
مردم ممکن است در در طول یائسگی بیشتر با خارش واژن مواجه شود. خارش واژن در پزشکی پروریتوس ولوار نامیده می‎شود. احتمال بروز این نوع خارش در صورتی که زنان دچار خشکی واژن باشند - که یکی از دیگر علایم شایع یائسگی محسوب می‎شود - بیشتر است.
پایین بودن سطح استروژن می‎تواند باعث خشک‎تر شدن بافت‎های واژن و نیز باریک‌تر از میزان معمول شدن آنها شود. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، این وضعیت آتروفی واژینال (آتروفی واژن) یا واژینیت اتروفیک نامیده می‎شود، که می‎تواند باعث بروز خشکی و دردناک شدن واژن و مادگی شود. این وضعیت در عین حال می‎تواند به دردناک شدن سکس منجر گردد.
عوامل زیر نیز می‎توانند سبب خشکی واژن شوند:
• تحریک ناشی از صابون‎ها و مواد شوینده
• التهاب
سرطان‌های واژن، مادگی یا در موارد نادر سرطان گردن رحم
زنان در دوره پس از یائسگی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به برخی سرطان‎ها قرار دارند. زنان در صورت مواجهه با ترشحات یا خونریزی واژن پس از یائسگی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

مداوای خانگی
زنان اغلب اوقات می‎توانند از خارش و تحریک پوست از طریق ایجاد تغییراتی در روال معمول مراقبت از پوست و ایجاد تغییراتی در رژِیم غذایی و سبک زندگی خود پیشگیری کرده یا این مشکلات را برطرف کنند.
مداواهای خانگی فهرست شده در زیر می‎توانند باعث تخفیف خارش در طول یائسگی شوند:

کمپرس خنک
استفاده از کمپرس خنک و مرطوب برای نواحی دچار خارش می‎تواند به کاهش تحریک ایجاد شده کمک کند. پوشاندن ناحیه با یک حوله مرطوب در طول شب، مشخصاً در مواقعی که خارش مزاحم خواب باشد، مفید خواهد بود.

حمام بلغور جو دو سر
حمام در بلغور جوی کلوئیدی می‎تواند در تسکین علایم خارش پوست مفید باشد.
بلغور کلوئیدی نوعی بلغور به شکل پودر است. ریختن این پودر در آب پوست را قادر می‎سازد تا سلولز و فیبر موجود در بلغور را به آسانی جذب کند. این مواد به نرم و آرام شدن پوست کمک می‎کنند.
بلغور جوی کلوئیدی را در وان آب گرم استفاده کنید. از آب داغ استفاده نکنید زیرا آب داغ می‎تواند به وخامت وضعیت پوست منجر شود.

استفاده منظم از مرطوب کننده
مرطوب کردن پوست پس از حمام کردن یا دوش گرفتن می‎تواند به محبوس شدن رطوبت در لایۀ خارجی پوست کمک کند. این وضعیت به تسکین علایم خشکی و خارش همراه آن کمک می‎کند.
افراد دچار پروریتوس باید از مرطوب کننده‌های غیر معطر مناسب برای پوست‎های خشک و حساس استفاده کنند. مرطوب کننده‌های طبیعی مثل ژل آلو ورا یا روغن نارگیل به خاطر محتوی آرامش‌بخش خود برای پوست مشهورند.

درمان‎های پزشکی
در برخی موارد پروریتوس ممکن است علی‎رغم درمان خانگی ادامه یابد. در این شرایط استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای یا نسخه‎ای ممکن است ضروری باشد.

کرم‎های استروئیدی
کرم‎های استروئیدی ضعیف به صورت غیر نسخه‎ای یا تجویزی در دسترسند. این کرم‎ها حاوی یک درصد هیدروکورتیزون هستند که برای آرام کردن خارش و التهاب پوست در هنگامی که مستقیماً روی پوست استفاده شوند، مفید هستند.
کرم‎های استروئیدی صرفاً برای استفاده در کوتاه مدت مناسبند. استفاده از استروئیدهای موضعی به مدت بیش از یک هفته می‎تواند سبب بروز عوارض جانبی مثل نازک شدن پوست، سرخی و ایجاد تاول شود.

کرم‎های بی‌حس کننده
کرم‌های بی‌حسی موضعی مثل کرم بنزوکائین پوست را بی‎حس کرده و تسکین موقتی در برابر خارش ایجاد می‎کنند. این کرم‎ها صرفاً برای استفاده در کوتاه مدت مناسبند و نباید در مورد پوست آسیب دیده یا دچار پارگی مصرف شوند زیرا در این حالت باعث افزایش تحریک پوست خواهند شد.

آنتی‎هیستامین‎ها
اگرچه آنتی‎هیستامین‎ها برای درمان آلرژی به کار می‎روند برخی از مردم در عمل متوجه می‎شوند که استفاده از آنها برای تسکین خارش ناشی از یائسگی مناسب است. آنتی‎هیستامین‌ها را می‎تواند در اشکال کرم موضعی یا قرص‎های خوراکی استفاده کرد.

درمان جایگزینی هورمون (HRT)
درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی برای کمک به کاهش سطح هورمون استفاده می‎شود. این عمل می‎تواند به تخفیف علایم یائسگی شامل برافروختگی، خشکی واژن و کاهش مواد معدنی استخوان کمک کند.
با وجودی که خارش یائسگی دلیل اولیه استفاده از HRT محسوب نمی‎شود، افزایش سطح استروژن در بدن می‎تواند باعث کاهش میزان خارش شود.
HRT می‎تواند با برخی ریسک‎ها و عوارض جانبی همراه باشد. هر زنی که استفاده از این روش درمانی را در مد نظر دارد باید در مورد مناسب بودن آن برای خود با پزشک مشورت کند.

فیتواستروژن
فیتواستروژن‎ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در برخی گیاهان وجود دارد. اگرچه نوع استروژن تولید شده توسط این گیاهان با نوع موجود در بدن انسان تفاوت دارد، آنها می‎توانند به گیرنده‌های استروژن متصل شده و به روشی مشابه عمل کنند.
تحقیق در مورد قابلیت فیتواستروژن‎ها برای درمان علایم یائسگی رویکردی نسبتاً جدید است. در هر حال، یک مقاله مروری در سال 2014 عنوان می‎کند که فتواستروژن‌ها می‎توانند فوایدی مشابه درمان جایگزینی هورمون داشته باشند، حال آنکه عوارض جانبی ناشی از آنها در مقایسه کمتر است.

پیشگیری از خارش در طول یائسگی
زنان می‎توانند با بهره گرفتن از موارد فهرست زیر احتمال دچار شدن به خارش دوره یائسگی را در مورد خود کاهش دهند:
• از حمام یا دوش آب داغ اجتناب کنید. این کار می‎تواند به زدودن روغن‌های ضروری پوست منجر شود. برای مردم دارای پوست تحریک‎پذیر آب ولرم بهترین گزینه محسوب می‎شود.
• پوست خود را پس از حمام کردن به ملایمت خشک کنید. مالش دادن پوست خشک پس از حمام کردن یا دوش گرفتن می‎تواند به تحریک و ناسور شدن بیشتر پوست دچار خارش منجر شود. خشک کردن با ملایمت پوست توسط حوله نرم و تمیز می‎تواند از تحریک بیشتر پوست ممانعت کند.
• از خارش دادن پوست خودداری کنید. اگرچه کاری وسوسه‌انگیز است، خارش دادن پوست می‎تواند به پارگی و صدمۀ بیشتر آن منجر شود به ویژه اگر پوست پیشتر حساس یا ملتهب شده باشد. در عوض استفاده از کمپرس خنک می‎تواند به تخفیف خارش کمک کند. زنان می‎توانند برای متوقف کردن خارش دادن خود در خواب از دستکش استفاده کنند.
• از محصولات مراقبت پوست غیر معطر استفاده کنید. صابون‌های معطر و رایحه‎دار حاوی مواد شیمیایی قوی هستند که می‎توانند باعث تحریک بیشتر پوست شوند. صابون‌ها و پاک کننده‌های غیر معطر تولید شده برای پوست‌های خشک و حساس گزینۀ ایمن‎تری به شمار می‎روند.
• میزان مصرف مشروب الکلی و نیکوتین خود را کاهش دهید. این مواد دارای اثرات خشک کنندگی پوست بوده و می‎توانند به پیری زودرس پوست منجر شوند.
• از لباس‎های نرم و راحت استفاده کنید. پارچه‌های نخی و راحت کمتر محتمل است که در مقایسه با پارچه‎های پشمی یا سنتتیک به تحریک پوست منجر شوند.
• از نور شدید آفتاب دوری کنید. اشعه‌های مضر ماورای بنفش آفتاب می‎توانند به تحریک و خارش یا حساسیت بیشتر در پوست منجر شوند. در این مورد استفاده از ضد آفتاب با SPF بالا مفید خواهد بود.
• بدن را سیراب نگه دارید. آب برای حفظ سلامت پوست و پیشگیری از خشک و آزار دهنده شدن پوست حیاتی است.

دورنما
خارش پوست در طول یائسگی می‎تواند نتیجۀ افت میزان هورمون استروژن باشد. مردم در اکثر مواقع می‎توانند خارش مزبور را با مداوای خانگی، استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای یا با اجتناب از برخی محصولات درمان کنند.
اگر پوست زنی بیش از حد خشک بوده و به مداواهای خانگی جواب ندهد، وی می‎تواند از داروهای تجویزی استفاده کند. پزشک می‎تواند در مورد مناسب بودن گزینه درمان جایگزینی هورمون تصمیم بگیرد.
علایم یائسگی به مرور زمان بهبود پیدا می‎کنند و عموماً در سال‎های پس از یائسگی ادامه نمی‎یابند./

Source:
Can menopause cause itching? Tips for relief
Last reviewed Thu 26 July 2018
By Charlotte Lillis
Reviewed by Holly Ernst, PA-C 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.