دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا زنان می‌توانند یائسگی خود را به تأخیر بیندازند؟

 تحصیلات, الکل, رژیم غذایی, شاخص توده بدنی, بیماری قلبی عروقی, اترواسکلروزیس

زنان تحصیل کرده در مقایسه با زنان فاقد تحصیلات دیرتر یائسه می‌شوند

مقالات یائسگی

در این مقاله:
یائسگی چه زمانی برای زنان شروع می‌شود؟
• آیا کاری هست که زنان بتوانند برای به تأخیر انداختن یائسگی انجام دهند؟
• به تأخیر افتادن یائسگی چه معنایی برای سلامت کلی شما دارد؟
• چه چیز باعث تسریع آغاز یائسگی می‌شود؟
• با رسیدن به یائسگی منتظر چه چیزی باید باشیم؟
• خلاصهدر عرف پزشکی یائسگی به معنی قطع کامل پریود در طول 12 ماه متوالی است. با وجود این انتقال از قطع گاه و بیگاه عادت ماهانه تا قطع کامل آن ممکن است به زمانی بیش از یک سال نیاز داشته باشد. برای برخی زنان این دوره 8 سال یا بیشتر طول می‌کشد. بنابراین، چه عواملی پس از شروع روند انتقال به یائسگی بر آن تأثیر می‌گذارند؟ آیا زنان می‌توانند وقتی یائسگی برای آنان شروع می‌شود کاری را در راستای تغییر این فرآیند انجام دهند؟
در حالی که ژنتیک نقشی مهم را در تعیین سن آغاز یائسگی بازی می‌کند، دانشمندان بر این اعتقادند که رژیم غذایی، عادات ورزشی، وضعیت اقتصادی اجتماعی، و دیگر عوامل مربوط به سبک زندگی نیز می‌توانند در این مورد تأثیرگذار باشند.
اگرچه پزشکان بهترین منبع اطلاعاتی در مورد سلامت تولید مثل و هر گونه نگرانی زنان در مورد یائسگی محسوب می‌شوند، برای کاوش در مورد عواملی که تقویت کننده آغاز یائسگی هستند این مقاله را بخوانید.


یائسگی چه زمانی برای زنان شروع می‌شود؟
وقتی موضوع یائسگی و پیش از یائسگی به شکل طبیعی در میان باشد طیفی گسترده از "نرمال" مطرح است. متخصصان مراقبت‌های پزشکی می‌گویند که این فرآیند در سال‌های چهل زندگی زنان شروع می‌شود . سن متوسط یائسگی در ایالات متحد آمریکا 51 سالگی است.
تاریخچه خانوادگی و نژاد ممکن است بر زمان‌بندی کلی تأثیر بگذارند. برای مثال، مطالعات نشان داده‌اند که زنان سیاه‌پوست و لاتین تبار در حدود دو سال زودتر از زنان سفید پوست و آسیایی یائسه می‌شوند.

آیا کاری هست که زنان بتوانند برای به تأخیر انداختن یائسگی انجام دهند؟
اگر زنان در زمانی به سن پایان پریود خود قرار داشته باشند محققان بر این باورند که احتمالاً کار زیادی نیست که بتوان برای تغییر زمان یائسگی انجام داد. اما در کل زندگی چند عامل می‌توانند تقویت کننده تأخیر زمان یائسگی طبیعی باشند. اگرچه تحقیق بیشتری باید در مورد عادات و روندهای گسترش دامنه زمانی سال‌های بچه‌آوری نیاز است، آنچه می‌توان انجام داد در اینجا تشریح می‌شود.

تاریخچه بارداری و شیردهی
اگر زنی به نوزاد خود به مدت 7 تا 12 ماه شیر پستان بدهد، شانس شروع یائسگی خود پیش از سن 45 را کاهش داده است. یک مطالعه جدید تاریخچه بارداری و شیردهی را در مورد بیش از 100.000 زن در سنین 25 تا 42 بررسی کرده است.
در مورد مدت شیردهی، محققان پی برده‌اند که یک مورد بارداری فول ترم خطر یائسگی زودرس را تا 8 درصد، دو مورد تا 16 درصد و 3 مورد تا 22 درصد کاهش می‌دهد. شیردهی در مجموع 25 ماه ریسک مزبور را تا 27 درصد کاهش می‌دهد (در مقایسه با زنانی که کمتر از یک ماه سابقه شیردهی از پستان داشته‌اند).

داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی
استفاده از قرص‌های کنترل بارداری در طول سالیان زادآوری، به ویژه در مورد زنان سیاه‌پوست، با تأخیر در آغاز یائسگی مرتبط است. برای فهم علت تأخیر یائسگی با مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری به تحقیق بیشتری نیاز است.
برخی محققان این نظریه را مطرح کرده‌اند که قرص‌های کنترل بارداری با پیشگیری از رهش تخمک‌ها، سال‌های بچه‌آوری را افزایش می‌دهند زیرا یائسگی زمانی آغاز می‌شود که رهش تخمک قطع می‌شود. محققان دیگری می‌گویند که این نه تعداد تخمک بلکه عملکرد فولیکول‌های تخمدان است که محرک یائسگی می‌شود.

تحصیلات
بر مبنای یک مطالعه که از 2200 زن نظرسنجی کرده بود، زنان تحصیل کرده در مقایسه با زنان فاقد تحصیلات دیرتر یائسه می‌شوند. در یک مرور تحقیقی که 46 مطالعه را در 24 کشور آنالیز کرده بود، محققان به ارتباطی روشن بین میزان تحصیلات و آغاز دیرتر یائسگی طبیعی پی بردند. دلایل این ارتباط به طور کامل مشخص نیست.

اعتدال در مصرف الکل
وقتی موضوع اثرات مصرف الکل و یائسگی مطرح می‌شود تحقیق نتایج مختلفی نشان می‌دهد، بعضی هیچ تأثیری در این مورد مشاهده نکرده‌اند، برخی آن را با یائسگی زودرس مرتبط دیده‌اند و با وجود این بعضی مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف الکل می‌تواند آغاز یائسگی را به تأخیر بیندازد.
یک متا آنالیز مربوط به سال 2016 شامل بیش از 100.000 زن در مجموع پی برد، در مقایسه با گروه دارای مصرف کم تا متوسط الکل، زنانی که خبر از مصرف 1 تا 3 پیک مشروب الکلی در روز می‌دادند، و زنان فاقد عادت نوشیدن الکل، ارتباطی بین مصرف کم تا متوسط الکل و تأخیر در آغاز یائسگی وجود دارد. به هر حال، این ارتباط قوی نبود، و محققان به این جمع‌بندی رسیدند که به تحقیق بیشتری نیاز است.
CDC "اعتدال" در نوشیدن را به عنوان یک پیک برای زنان و دو پیک برای مردان تعریف کرده است. با وجود این CDC توصیه می‌کند که اگر شما پیشتر الکل مصرف نمی‌کرده‌اید کماکان از اقدام به این کار خودداری کنید و نوشیدن الکل احتمالاً تأثیری در به تأخیر افتادن یائسگی ندارد.

رژیم غذایی پرکالری، میوه، و پروتئین
لحاظ کردن مقدار زیاد میوه و پروتئین در برنامه غذایی با تأخیر در آغاز یائسگی طبیعی مرتبط شده است؛ و همین تأثیر را مصرف کالری بیشتر در مجموع دارد. در واقع محققان دریافته‌اند که داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر پیش‌بینی کننده شروع دیرتر یائسگی است. یک مطالعه در مقیاس بزرگ در انگلستان پی برده است که خوردن ماهی‌های روغنی و حبوب تازه باعث به تأخیر افتادن یائسگی تا چند سال می‌شود.
مطالعه دیگری پی برده است که در مقایسه با زنان دارای مصرف کمتر، مصرف ویتامین D در فرآورده‌های شیر ریسک یائسگی زودرس را تا 17 درصد کاهش می‌دهد. نیازهای بدن شما در مجموع ممکن است متفاوت باشد بنابراین ایده خوبی است که در صورت بروز هر گونه تغییر عمده در برنامه غذایی خود با پزشک مشورت کنید.


به تأخیر افتادن یائسگی چه معنایی برای سلامت کلی شما دارد؟
از جنبه مثبت موضوع، تأخیر در شروع یائسگی با کاهش خطر ابتلاء به استئوپوروزیس و شکستگی استخوان مرتبط است. وقتی زنان در سنین بالاتر به یائسگی می‌رسند، همچنین با کاهش ریسک مرگ بر اثر بیماری قلبی عروقی و اترواسکلروزیس مواجه می‌شوند.
با وجود این خبرها همه حاکی از هوای مطبوع و آفتابی نیست. تأخیر در یائسگی زنان را در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان، سرطان اندومتریال (سرطان رحم) و سرطان تخمدان قرار می‌دهد.


چه چیز باعث تسریع آغاز یائسگی می‌شود؟
در کنار تاریخچه خانوادگی و نژاد، چند عامل می‌تواند احتمال آغاز یائسگی را به مدت 1 تا 3 سال تسریع کنند:
• عدم مصرف دخانیات
• اجتناب از الکل
رژیم غذایی گیاهخواری
• غذاهای دارای چربی چند حلقه‌ای اشباع نشده، پاستا و برنج تصفیه شده
• کمبود قرارگیری در معرض آفتاب در طول زندگی
• پایین بودن درآمد و تحصیلات


با رسیدن به یائسگی منتظر چه چیزی باید باشیم؟
این انتقال مهم برای هر کسی که آن را تجربه می‌کند متفاوت است، اما برخی علایم تقریباً مشترکند. وقتی زنی وارد دوره پیش از یائسگی می‌شود و راهش را به سمت یائسگی ادامه می‌دهد، احتمالاً چند مورد از این علایم جسمانی و عاطفی را تجربه می‌کند:
• کاهش موارد پریود یا کاهش تعداد موارد قابل پیش‌بینی آن
• علایم وازوموتور (که به نام گرگرفتگی و تعریق شبانه نیز شناخته می‌شوند)
خشکی واژن
اینسومنیا
• مشکلات تمرکز
اضطراب یا افسردگی
افزایش وزن
• کاهش میل جنسی
• کاهش توده عضلانی و استخوانی
• نازک شدن مو
اگر علایم یائسگی باعث اختلال در کوران زندگی سازنده زنان شود آنان باید در مورد درمان‌های زیر که ممکن است کارآیی داشته باشند با پزشک مشوت کنند:
• درمان جایگزینی هورمون
• داروهایی برای کمک به افسردگی، اضطراب، اینسومنیا، یا علایم وازوموتور
• مداواهای طبیعی مثل کوهوش سیاه یا روغن گل مغربی
طب سوزنی
از آنجا که هر یک از درمان‌های مزبور دارای فواید و ریسک‌هایی برای زنان است آنان باید کاری را که درست است برای بدن خود انجام دهند.


خلاصه
سن آغاز یائسگی طبیعی در زنان به میزان زیادی توسط ژن‌ها و تاریخچه خانوادگی آنان تعیین می‌شود. به هر حال عوامل تقویت کننده دیگری مطرحند که مواردی چون تعذیه، وضعیت اقتصادی اجتماعی و عادات مربوط به مصرف دخانیات را که برخی تأثیرات را بر زمان قطع پریود دارند می‌توان نام برد.
هر قدر سن زنان بیشتر باشد احتمال آنکه تغییر عادات باعث تأخیر در زمان یائسگی طبیعی گردد کاهش می‌یابد. بنابراین اگر آنان در مورد طول دوره توان بچه‌دار شدن خود نگرانند یا می‌خواهند از برخی مشکلات سلامت که با یائسگی زودرس یا تأخیری مرتبطند اجتناب کنند، باید با پزشک در مورد تغییراتی که می‌توانند پیشاپیش برای ایجاد یک زندگی و سالم‌تر و انتقال آسان‌تر انجام دهند با پزشک مشورت کنند./آیا زنان می‌توانند یائسگی خود را به تأخیر بیندازند؟
دکتر کارولاین کی، ربکا جوی استنبورو
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Is It Possible to Delay Menopause?
Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D. —
Written by Rebecca Joy Stanborough, MFA
On January 27, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.