دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا پسوریازیس خارش دارد و چطور می‎‌شود آن را متوقف کرد؟

پسوریازیس، داءالصدف، پوست، خارش پسوریاتیک، پسوریازیس پلاکی، مدیتیشن، انحراف حواس، آنتی‎هیستامین، کمپرس گرم، کمپرس سرد، بی‌حس کننده موضعی

بین 70 تا 90 درصد مردم مبتلا به پسوریازیس دچار خارش می‎شوند

مقالات اگزما / پسوریازیس

• زاؤن ویلینز، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه محمدقاسم رافعی

پسوریازیس یک اختلال ایمنی مزمن است که حس و ظاهر پوست را تفییر می‌دهد. مردم مبتلا به پسوریازیس دچار راش‌های پوستی، لکه‌های لایه برداشته و دیگر تغییرات پوستی می‌شوند.
این تغییرات پوست اغلب با خارش همراه است. خارش شدید می‌شود و خارش دادن پوست ریسک بروز عفونت را افزایش می‌دهد. در حالی که درمان قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد، مداوای این بیماری ممکن است.
استفادۀ درست از ترکیب کرم‌ها، داروها و مداوای خانگی می‌تواند سبب توقف خارش ناشی از پسوریازیس شود.
مطالب این مقاله:
• چرا پسوریازیس در محل بروز اولیه خارش ایجاد می‌کند؟
• آیا تمام اشکال پسوریازیس با خارش همراهند؟
• چگونه خارش پسوریازیس را متوقف کنیم؟
• درمان‌های پسوریازیس

چرا پسوریازیس در محل بروز اولیه خارش ایجاد می‌کند؟
بین 70 تا 90 درصد مردم مبتلا به پسوریازیس دچار خارش می‌شوند.
پسوریازیس هنگامی توسعه پیدا می‌کند که سیستم ایمنی بدن دچار فعالیت بیش از حد شده، باعث می‌شود تا تولید سلول‌های پوست بسیار سریع‌تر از زمان نرمال صورت گیرد. نتیجۀ این وضعیت بروز لکه‌های لایه‌دار پوست، زخم‌های پوستی و راش است که اغلب با درد و خارش هراه هستند.
التهابی که سبب بروز حس خارش می‌شود فرآیندی است که بدن برای مقابله با عفونت به کار می‌برد. در مردم بیمار یا کسانی که دچار عفونت پوستی هستند، این فرآیند التهابی واکنش سالمی محسوب می‌شود.
به هر جهت در مردم دچار پسوریازیس، التهاب باعث شفای زخم نمی‌شود. در عوض، التهاب صرفاً سبب تشدید خارش می‌گردد. خراشیدن یا خارش دادن سطح آسیب دیده عموماً باعث وخامت وضعیت می‌شود. خارش دادن مداوم می‌تواند سبب تحریک پوست شده به ایجاد جراحت و کُند شدن سرعت التیام زخم منجر گردد. آنگاه بدن میزان التهاب را برای مداوای این جراحات افزایش می‌دهد که این به نوبۀ خود باعث بدتر شدن خارش می‌گردد.
مردم دچار نوع خاصی از پسوریازیس موسوم به معکوس یا خفیف ممکن است دچار عفونت‌های مخمری روی پوست یا در نواحی نزدیک جراحات شوند. مخمر نوعی قارچ است که می‌تواند باعث تشدید خارش شده، درد و خارش ناشی از پسوریازیس را افزایش دهد.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

آخرین پیشرفت‌های دارودرمانی در مورد پسوریازیس

آیا تمامی انواع پسوریازیس با خارش همراه است؟
پسوریازیس پلاکی، که سبب بروز لکه‌های پوستی به رنگی شبیه به خاکستری می‌شود شایع‌ترین نوع پسوریازیس است. این مورد همچنین شایع‌ترین علت خارش پسوریازیس است، اگرچه دیگر اشکال پسوریازیس نیز با خارش همراه هستند.
به هر جهت خارش می‌تواند بسیار متفاوت باشد زیرا یک طغیان پسوریازیس ممکن است خفیف بوده اما طغیان بعدی احتمال دارد با خارش شدید همراه باشد. این امکان وجود دارد که یک فرد واحد همزمان دچار انواع مختلف پسوریازیس باشد، زخم‌های پسوریاتیکی داشته باشد که فاقد خارش باشند، یا صرفاً با خارش خفیف همراه باشد، و همچنین ممکن است جراحات بیمار خارش شدید ایجاد کنند.

چگونه خارش پسوریازیس را متوقف کنیم
روش‌های مود استفاده در این مورد شامل موارد زیرند:

تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی
پسوریازس بر اثر تغییراتی در سیستم ایمنی ایجاد می‌شود، بنابراین بسیاری از مردم متوجه این نکته می‌شوند که ایجاد تغییرات در سبک زندگی و مشخصاً در رژیم غذایی می‌تواند کمک کننده باشد. این تغییرات به قطع فوری خارش منجر نمی‌شود اما می‌تواند به افزایش فاصلۀ زمانی بروز آنها و کاهش شدت طغیان‌های پسوریازیس کمک کند.

مدیتیشن و انحراف حواس
انحراف حواس می‌تواند به کمتر به نظر رسیدن خارش کمک کند. سرگرمی‌های جذاب مثل نقاشی، باغبانی یا طراحی می‌تواند باعث شود تا فرد موضوع خارش را از ذهن خود بیرون کند. بسیاری از افراد با استفاده از تکنیک‌های آرام‌بخش در این مورد احساس تسکین می‌کنند.

کمپرس گرم و سرد
کمپرس سرد و دوش آب سرد می‌تواند به کاهش موقت خارش کمک کند. برخی از مردم نیز کمپرس گرم را در این مورد مفید می‌یابند، و به همین صورت کمپرس مداوم گرم و سرد می‌تواند هم به تسکین خارش و هم به تخفیف درد کمک کند.

مرطوب کننده‌ها
خشکی پوست مشخصاً در آب و هوای خشک و در طول ماه‌های زمستان باعث تشدید پسوریازیس می‌شود. استفاده از مرطوب کننده‌ها پس از دوش گرفتن و چند بار در طول روز می‌تواند به کاهش خارش کمک کند.

استروئیدهای موضعی
استروئیدهای موضعی داروهایی هستند که به طور مستقیم روی پوست استفاده می‌شوند. کرم هیدروکورتیزون دارویی مطمئن برای استفاده توسط اغلب مردم دچار خارش است. اگر هیدروکورتیزون کمک کننده بوده اما باعث توقف خارش نشود، این امکان وجود دارد که کرم هیدروکورتیزون قوی‌تری با گرفتن نسخه تهیه شود.

کرم‌های بی‌حس کننده و ضد خارش
اسپری‌ها و کرم‌های بی‌حسی مثل بنزوکائین می‌توانند باعث تخفیف موقت خارش شوند.
لوسیون کالامین، بلغور کولوئیدی و دیگر محصولات ضد خارش نرم کنندۀ پوست نیز می‌توانند کمک کننده باشند.
برخی از مردم ممکن است از حمام لوسیون کالامین یا بلغور کولوئیدی و سپس مرطوب کردن پوست و استفاده از هیدروکورتیزون سود ببرند.

آنتی‏‌هیستامین‌ها
آنتی‌هیستامین‌های غیر نسخه‌ای مثل بنداریل می‌توانند به طور موقت خارش پسوریازیس را تسکین دهند.
به هر جهت استفاده از این داروها می‌تواند سبب بروز احساس ‌خواب‌آلودگی شود، بنابراین استفاده از آنها پیش از رانندگی مجاز نیست. دکترها ممکن است آنتی‌هیستامین‌های قوی‌تری نیز به فرد تجویز کنند.

برداشتن لایه‌ها
محصولاتی که لکه‌های پسورزیازیس را نرم کرده و برمی‌دارند کراتولیتیک‌ نامیده می‌شوند. کراتولیتیک‌ها می‌توانند سرعت التیام را بهبود بخشیده و نیز باعث کاهش خارش شوند. فنول، اسید سالیسیلیک، و اوره کراتولیتیک‌هایی هستند که در برخی محصولات غیر نسخه‌ای وجود دارند. پزشک می‏تواند در این مورد گزینۀ قوی‌تری را تجویز کند.

اجتناب از خاراندن
صرف خاراندن پسوریازیس باعث تشدید خارش نمی‌شود. به هر جهت این کار می‌تواند زنگ خطری برای خارش بوده و شدت آن را افزایش داده و آزاردهنده‌تر کند. در عین حال توجه به این نکته ضروری است که خارش دادن باعث توقف خارش نمی‌شود. خاراندن مکرر یا شدید می‌تواند باعث سر باز کردن زخم‌های پسوریازیس شود، و زمان بهبود را افزایش دهد. مردمی که نیاز ناگزیر به خارش دادن خود احساس می‌کنند باید این کار را به نرمی انجام دهند یا صرفاً روی لکه‌های پسوریازیس دست بکشند یا صرفاً پوست اطراف ناحیۀ دچار جراحت را بخارانند.

درمان‌های پسوریازیس
پسوریازیس به پوست لطمه می‌زند اما مشکل واقعی مربوط به سیستم ایمنی است. مداواهای خانگی و داروهای ضد خارش علت اصلی بروز پسوریازیس را درمان نمی‌کنند.
برخی داروها سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهند که علت پسوریازیس محسوب می‌شود. بعضی گزینه‌های درمانی در این مورد شامل موارد زیر است:
• داروهای بیولوژیک: این محصولات از مواد شیمیایی بیولوژیک برای درمان پسوریازیس استفاده می‌کنند. این داروها با استفاده از سرنگ و توسط یک راه وریدی به بیمار داده می‌شوند و معمولاً فقط برای کسانی تجویز می‌شوند که به راه‌های دیگر درمان پاسخ نداده‌اند.
• داروهای سیستمیک: این داروها روش رفتار سیستم ایمنی را تغییر داده و حساسیت آن را کاهش می‌دهند. این داروها می‌توانند علایم پسوریازیس متوسط تا شدید را کاهش دهند. یک گروه جدید داروهای سیستمیک هدفمندتر عمل می‌کنند، که بدین معنی است که عوارض جانبی کمتری به دنبال دارند.
• نوردرمانی: فوتوتراپی نوعی درمان با استفاده از نور است که پوست را در معرض اشعۀ فرابنفش قرار می‌دهد. امکان دراز کشیدن زیر نور آفتاب وجود دارد اما ایمن‌تر آن است که این کار در مطب پزشک و با استفاده از دستگاه‌های خاص انجام شود.
پزشک می‌تواند در مورد طیف گزینه‌هایی که ممکن است برای هر فرد دچار پسوریازیس بهترین بازده را در پی دارند تصمیم بگیرد.

Source:
Why does psoriasis itch and how can I stop it?
Last reviewed Mon 2 October 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, CNE, COI

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.