دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا پستان‌ها در جریان رشد آسیب می‌بینند؟ راهنمایی برای دختران نوجوان

رشد پستان، درد پستان، هالۀ پستان، ژنیکوماستی، توده پستانی، مجرای شیر، سرطان پستان، استروژن، پروژسترون

پستان‌ها ممکن است در سراسر عمر فرد به تغییر و توسعۀ خود ادامه دهند. چرخه‌های هورمونی، بارداری، شیردهی از پستان، و یائسگی همگی بر پستان‎ تأثیر می‌گذارند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• لِنا برجس، دکتر جانت بریتو
• ترجمه هستی فراست‌فر


بدن دختران جوان در کوران بلوغ دستخوش تعییرات زیادی می‌شود، و یکی از بزرگ‌ترین این تغییرات رشد پستان‌ها در آنان است. سؤالی که ممکن است بسیاری از دختران نوجوان از خود بپرسند این است که آیا ممکن است پستان ما در جریان رشد آسیب ببینند؟
پستان از بافت چربی، رگ‌های خونی، و مجاری شیر ساخته می‌‌شود. دلیل بیولوژیک بزرگ‌تر شدن آنها این است که زن بتواند در صورت بچه‌دار شدن در دوره‌های بعدی زندگی به بچه شیر بدهد. پستان بیشتر دخترها در سنین بین 8 تا 13 سالگی توسعه می‌یابد.


مطالب این مقاله:
• سؤالات رایج در مورد رشد پستان
نشانه‌های رشد پستان
• مراحل رشد پستان
• چگونگی مراقبت از پستان‌ها پس از رشد آنها
• چگونه درد پستان را تخفیف دهیم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم


سؤالات رایج در مورد رشد پستان
این موضوع طبیعی است که دختران نوجوان سؤالات بسیاری در مورد پستان‌های خود هنگام آغاز به رشد آنها داشته باشند.
دیدن تغییرات جسمانی می‌تواند موضوع دلهره‌آوری باشد، و نگرانی در مورد آنچه در شرف اتفاق افتادن است کاملاً طبیعی است.
در اینجا چند سؤال رایج و جواب به آنها در مورد رشد پستان برای کمک به دختران نوجوان در کوران این فرآیند آمده است.

آیا امکان آسیب دیدن پستان در هنگام رشد آن وجود دارد؟
بسیاری از دختران در هنگام آغاز به رشد پستان‌هایشان دچار درد می‌شوند، و این موضوع دلیلی برای هیچ‌گونه نگرانی نیست.
پستان‌ها رشد می‌کنند زیرا هورمون‌های استروژن و پروژسترون در زمان بلوغ ترشح می‌شوند.
این هورمون‌ها باعث رشد بافت پستان می‌گردند. وقتی این فرآیند انجام می‌شود بافت اطراف پستان کشیده می‌شود، که یک دلیل برای این است که پستان‌ها ممکن است در طول رشد صدمه ببینند.
هورمون‌هایی که رشد پستان را تحریک می‌کنند دلیل دیگری برای آسیب دیدن آنها هستند. هورمون‌ها سطح مایع موجود در بافت پستان را تغییر می‌دهند، که این می‌تواند باعث حساس‌‌تر شدن پستان و همچنین صدمه دیدن آن شود.
اگر در زن جوان پریود شروع شده باشد، این امکان وجود دارد که در حول و حوش چرخۀ عادت ماهانه پستان‌‌های وی دچار صدمه یا آزردگی شود. این دردها ناشی از تغییرات هورمونی و بخشی نرمال از چرخۀ عادت ماهانه هستند.

چرا نشانه‌های سرخ‌ رنگ روی پستان ظاهر می‌شود؟
وقتی بافت پستان رشد می‌کند، پوست اطراف ناحیه ناگزیر است برای جا دادن ابعاد در حال افزایش پستان دچار کشیدگی شود.
گاهی وقت‌ها کشیدگی پوست پستان به قدر کافی سریع نیست و لایۀ میانی پوست دچار پارگی جزئی می‌شود، که این سبب بروز نشانه‌های قرمز رنگ کشیدگی می‌شود. این موضوع برای بسیاری از دختران نوجوان، و نه همگی آنها، اتفاق می‌افتد و نباید دلیلی برای نگرانی یا احتمالاً خجالت باشد.
در داروخانه‌ها انواع کرم‌ برای کمک به کاهش این علایم وجود دارد. به مرور زمان، رگه‌های ایجاد شده خود به خود به سفیدی می‌گرایند و به ویژه قابل ملاحظه نیستند.

آیا این موضوع عادی است که سایز یا اندازۀ پستان‌ها متفاوت باشد؟
این موضوعی کاملاً عادی است که میزان رشد پستان‌های یک زن با هم تفاوت داشته باشد. حتی وقتی که رشد پستان کامل می‌شود، باز این امکان وجود دارد که اندازۀ دو پستان در یک زن مساوی نباشد. تفاوت اندازۀ پستان‌ها در زنان موضوعی است که به ندرت علتی برای نگرانی است، حتی اگر اندازۀ آنها در حد یک فنجان با هم تفاوت داشته باشد.
نابرابری اندازۀ پستان‌های یک زن چیزی است که به ندرت دیگران متوجه آن می‌شوند، اما زنان جوان گاهی از اوقات ممکن است که خود از این موضوع آگاه باشند. استفاده از پد در یک سمت سینه‌بند می‌تواند به احساس اعتماد به نفس بیشتر در زنان جوان کمک کند.

آیا وجود تودۀ پستانی به معنی بروز سرطان است؟
وقتی پستان‌ها شروع به رشد می‌کنند، این به صورت یک توده زیر نوک پستان ظاهر می‌شود. این بخش نرمالی از رشد پستان است.
اکثر توده‌ها فیبروادنوم یا رشد بیش از حد بافت متصل در پستان هستند. توده‌های پستانی در دختران نوجوان در موارد بسیار نادر سرطانی هستند.
اگرچه احتمال دارد تودۀ پستانی که در کوران رشد پستان ظاهر می‌شود بی‌ضرر باشد، به زنان در تمامی سنین توصیه می‌شود که با پستان خود از نزدیک آشنایی پیدا کنند. این آشنایی به آنها امکان می‌دهد تا به هر گونه تغییر بروز یافته در پستان‌ پی ببرند.
وقتی پستان‌ها به رشد کامل می‌رسند زنان باید آنها را منظماً به طور شخصی معاینه کنند. اگر پس از رشد کامل پستان‌ها و توقف این روند، زنان متوجه وجود توده‌‌هایی غیر نرمال در پستان‌ها شوند، مراجعه به دکتر مورد نیاز خواهد بود. به طور معمول دکتر می‌تواند به سرعت سرطان را از تشخیص خارج کند.

آیا مردان جوان نیز دچار رشد بافت پستان می‌شوند؟
اگرچه این اتفاق برای همۀ مردان نمی‌‌افتد، موضوع غریبی نیست که مردان جوان در هنگام پا گذاشتن به مرحلۀ بلوغ تا درجاتی رشد تودۀ پستانی را در خود مشاهده کنند.
این وضعیت زیر عنوان ژنیکوماستیا (ژنیکوماستی) شناخته می‌‌شود. ژنیکوماستی به علت تغییرات هورمونی رخ می‌دهد، و رشد بافت پستان به طور معمول موقتی است.
علی‌رغم ناشایع نبودن، ژنیکوماستی می‌تواند برای مردان جوان در صورت بی‌اطلاعی آنان از آنچه اتفاق می‌افتد، منقلب کننده باشد. اگر مرد جوانی در این مورد دچار نگرانی است باید به دکتر مراجعه کند تا توصیه‌های لازم را دریافت کند.

نشانه‌های رشد پستان
وقتی رشد پستان در یک دختر نوجوان شروع می‌شود وی ممکن است متوجه بروز نکات زیر شود:
• توده‌های سفت به نام جوانۀ پستان که زیر نوک پستان احساس می‌شوند
• احساس افتادگی و حساس شدن قفسۀ سینه در اطراف نوک هر پستان
• احساس خارش در اطراف نوک پستان و ناحیۀ قفسۀ سینه

مراحل رشد پستان
رشد پستان در کل 5 مرحله دارد. این مراحل از زمان تولد شروع می‌شوند و تا زمانی که زن جوان دوران بلوغ را پشت سر می‌گذارد ادامه پیدا می‌کنند.
• در زمان تولد نوک پستان برجسته است اما مابقی پستان تخت و صاف است.
• جوانه‌های پستان به صورت توده‌های سفت زیر هر نوک پستان شکل می‌‌گیرند و به شکل برآمدگی روی قفسۀ سینه ظاهر می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد ناحیۀ تیره‌‌تر پوست اطراف نوک پستان به نام ارئولا یا هاله پستان ممکن است بزرگ‌تر شود.
• پستان‌ها همپای رشد بافت پستان به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند.
• هالۀ پستان و نوک پستان برجسته می‌شوند؛ و یک برآمدگی ثانوی را بالای بافت پستان تشکیل می‌دهند.
• پستان‌‌ها با نوک برجسته حالت گرد به خود می‌گیرند. این مرحلۀ نهایی رشد پستان است.
پستان‌ها ممکن است در سراسر عمر فرد به تغییر و توسعۀ خود ادامه دهند. چرخه‌های هورمونی، بارداری، شیردهی از پستان، و یائسگی همگی بر پستان‌ها تأثیر می‌گذارند.

چگونگی مراقبت از پستان‌ها پس از رشد آنها
وقتی پستان‌های زن جوان رشد خود را کامل کرده باشند، این موضوع مهم است که زن همانند دیگر اعضاء بدن خود مراقب وضعیت پستان‌های خویش باشد.
اطمینان از مناسب بودن سینه‌بند در صورت تصمیم به استفاده از آن برای حمایت از پستان، موضوع مهمی است. توصیه می‌شود که دختران و زنان اوقاتی در شبانه‌ روز را بدون سینه‌‌بند بگذرانند تا پستان‌ها فرصتی برای تنفس داشته باشند.
زنان همچنین نیاز به آن دارند که برای بررسی نشانه‌‌های مربوط به سرطان پستان که به شکل توده ظاهر می‌شوند، منظماً پستان‌های خود را مورد معاینه قرار دهند. پزشک می‌تواند موارد مورد نیاز را برای زنان تشریح کند و نیز آنها می‌توانند در این مورد از راهنمایی‌های اینترنتی استفاده کنند.

چگونه درد پستان را تخفیف دهیم
درد و رنج پستان اغلب اوقات به سرعت برطرف می‌شود. به هر جهت، اگر این درد به خودی خود برطرف نشود، درمان‌هایی در دسترس است که می‌‏توانند کمک کننده باشند. این مورد استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن و ژل‌های مسکن درد را شامل می‌شود.
پوشیدن سینه‌بندهای حمایت کننده یا ورزشی در هنگام تمرینات ورزشی نیز می‌توانند درد را به حداقل برساند.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
اگر دختران نوجوان متوجه شوند که کنترل درد در هنگام رشد پستان‌ها برای آنها دشوار است، باید به پزشک مراجعه کنند. امکان آن وجود دارد که در صورت شدید بودن درد دکتر برای کنترل سطح هورمون‌‌ها داروهایی تجویز کند.
در موارد نادر این امکان وجود دارد که زنان جوان متوجه بروز توده‌هایی در پستان‌‌های خود شوند که وجود آنها با مراحل نرمال رشد پستان قابل توضیح نیست. در این وضعیت همیشۀ اوقات بهترین راه مراجعه به پزشک برای از تشخیص خارج کردن هر عامل نگران کننده است.


Source:
Medical News Today
Do breasts hurt when they grow? A guide for teenagers
Last reviewed Wed 6 September 2017
By Lana Burgess
Reviewed by Janet Brito, PHD, PSY, LCSW, CST

نظرات (5)

  1. بهار

مرسی مطالب تان خیلی خوب بود

  پیوست ها
 
  1. بهار

عالی

  پیوست ها
 
  1. .

عالی بود

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

خوب بود.

  پیوست ها
 
  1. admin

عالی بود ?

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.