دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

انزال زنان - آنچه دانستنش نیاز است

انزال، انزال زنان، اکسی‌توسین، مایع فورانی، مایع انزالی، اسید فسفاتاز پروستاتیک (PSA)، غدد پارالترال، مجرای گارتر، پروستات زنانه، فواید سکس، پرولاکتین، ارگاسم زنان

برای سال‌های متمادی دانشمندان فکر می‎کردند، زنانی که در طول سکس دچار انزال می‎شوند با مشکل بی‎اختیاری ادراری مواجه هستند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• آماندا بارِل، دکتر جانت بریتو
• ترجمه هستی فراست‌فر


انزال زنان هنگامی مطرح می‎شود که مجرای ادرار در زنان مایعی را در کوران سکس ترشح می‎کند. این اتفاق ممکن است هنگامی بیفتد که زن از نظر جنسی برانگیخته شده باشد اما ضرورتاً ارتباطی با رسیدن به ارگاسم ندارد.
دانشمندان درک کاملی در مورد انزال زنان ندارند و تحقیقات مربوط به چگونگی عملکرد و منظور از انزال زنان محدود است. انزال زنان پدیده‌ای کاملاً نرمال است اگرچه محققان در مورد تعداد افراد تجربه کننده این اتفاق هم‌نظر نیستند.

[در این مقاله:]
• انزال زنان واقعیت دارد؟
• فواصل زمانی
• چرخه عادت ماهانه
• بارداری
• پیام همراه

انزال زنان چیست؟
انزال زنان به خروج مایع از مجرای ادرار زنان در طول ارگاسم یا تحریک و برانگیختگی جنسی اشاره دارد. مجرای ادرار لوله‌ای باریک است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن انتقال می‎دهد.
دو نوع مختلف انزال زنان وجود دارد:
• مایع فورانی. این مایع معمولاً بی‎رنگ و بی‎بو است و در مقادیر زیاد ایجاد می‎شود.
• مایع انزالی. این نوع مایع شباهت زیادی به منی مردان دارد. مایع مزبور به طور معمول غلیظ بوده و شیری رنگ به نظر می‎رسد.
آنالیزها نشان داده‌اند که مایع مورد بحث حاوی اسید فسفاتاز پروستاتیک (PSA) است. اسید فسفاتاز پروستاتیک آنزیمی است که در منی مرد وجود دارد و به حرکت اسپرم کمک می‎کند.
به علاوه انزال زنان به طور معمول حاوی فروکتوز است که یکی از اشکال قند محسوب می‎شود. فروکتوز نیز معمولاً در منی مردان وجود دارد که در آنجا نقش یک منبع انرژی را برای منی بازی می‎کند.
کارشناسان معتقدند که اسید فسفاتاز پروستاتیک و فروکتوز موجود در مایع مورد بحث از غدد اسکینی می‎آیند. دیگر نام‌های این غدد شامل غدد پارالترال، مجرای گارتر و پروستات زنانه است.
غدد اسکینی در قسمت جلوی داخل دیواره واژه نزدیک نقطه جی قرار دارند. پژوهشگران معتقدند که تحریک باعث می‎شود تا این غدد PSA و فروکتوز تولید کنند، که در مرحله بعد به مجرای ادرار وارد می‎شوند.

آیا انزال زنان واقعیت دارد؟
برای سال‌های متمادی دانشمندان فکر می‎کردند، زنانی که در طول سکس دچار انزال می‎شوند با مشکل بی‎اختیاری ادراری مواجه هستند. تحقیقات بعدی این ایده را بی‎اعتبار و وجود انزال زنان را تأیید کردند.
یک مطالعه در سال 2014 پی برد که مایع در طول تحریک جنسی در مثانه انباشته شده و در کوران انزال از مجرای ادرار خارج می‎شود. در آزمون مورد اشاره 7 زن که خبر از تجربه انزال زنان می‎دادند، شرکت داشتند.
محققان در ابتدا از آزمون اولتراسوند (سونوگرافی) برای تأیید خالی بودن مثانه زنان استفاده کردند. سپس زنان شروع به تحریک خود کردند تا زمانی که به انزال رسیدند، و در همان حال محققان پایش وضعیت آنها را با آزمون اولتراسوند ادامه دادند.
مطالعه مزبور پی برد که در زمان آغاز بررسی مثانه زنان خالی بود و در طول تحریک جنسی مثانه شروع به پر شدن کرد. اسکن‎های مربوط به زمان پس از انزال آشکار کرد که مثانه نمونه‎ها دوباره خالی شده بود.

آیا انزال زنان نرمال بوده و نیز چقدر شایع است؟
انزال زنان کاملاً نرمال است، با وجود این مردم چندان در مورد آن صحبتی نمی‎کنند. بر مبنای اعلام "انجمن بین‎المللی پزشکی جنسی" تخمین‎های مختلفی در مورد شیوع انزال در زنان وجود دارد و بین 10 تا 50 درصد زنان در طول سکس آن را تجربه می‎کنند.
برخی کارشناسان بر این باورند که تمامی زنان دارای انزال هستند اما بسیاری از آنان به این موضوع توجه نمی‎کنند. این امکان وجود دارد که زنان به این دلیل متوجه وجود انزال در خود نمی‎شود که مایع مورد بحث می‎تواند به جای خروج از بدن به عقب برگشته و داخل مثانه جمع شود.
در یک مطالعه قدیمی‎تر که شامل 233 زن بود 14 درصد نمونه‎ها عنوان کردند که آنان در طول تمامی ارگاسم‎های خود یا بیشتر موارد آنها انزال داشته‎اند، در حالی که 54 درصد نمونه‌ها خبر از این می‎دادند که دستکم یک بار این تجربه را پشت سر گذاشته‌اند.
وقتی محققان نمونه‎های ادرار مربوط به پیش و پس از ارگاسم را مقایسه کردند، آنها PSA بیشتری را در نمونه‌های ادرار پس از ارگاسم مشاهده کردند. محققان به این جمع‌بندی رسیدند که تمامی زنان انزال دارند اما در همه موارد مایع انزال را دفع نمی‎کنند. در عوض این مایع انزال برخی از اوقات به داخل مثانه برمی‎گردد و به همراه ادرار از بدن زنان دفع می‎شود.
آنچه می‎دانیم این است که تجربه انزال زنان، شامل احساس، محر‎ک‎ها، و مقدار انزال به شکل قابل ملاحظه‌ای از زنی به زن دیگر متفاوت است.

آیا انزال زنان فایده‎ای هم برای سلامت دارد؟
هیچ شواهدی در مورد فواید سلامت انزال زنان در دست نیست. به هر حال، دانشمندان به فواید متعدد سکس برای سلامت پی برده‎اند.
در طول ارگاسم بدن هورمون‎های مسکن درد ترشح می‌کند که می‎توانند به درد پا، سردرد و کرامپ‎های عادت ماهانه کمک کنند.
بلافاصله پس از رسیدن به اوج لذت جنسی، بدن هورمون‎هایی ترشح می‎کند که باعث تقویت خواب آسوده می‎شوند. این هورمون‎ها شامل پرولاکتین و اکسی‎توسین است.
دیگر فواید سکس برای سلامت عبارتند از:
• کاهش استرس
• تقویت سیستم ایمنی
• محافظت در برابر بیماری قلبی
• کاهش فشار خون

ارتباط با چرخه عادت ماهانه
روشن نیست که آیا ارتباطی میان انزال زنان و چرخه عادت ماهانه وجود دارد.
برخی زنان می‎گویند که احتمال تجربه انزال زنان در آنان پس از تخمک‌گذاری و پیش از خونریزی عادت ماهانه بیشتر است، در حالی که دیگر زنان ارتباطی در این موارد مشاهده نکرده‎اند. برای رد یا قبول وجود چنین ارتباطی به تحقیق بیشتری نیاز است.

ارتباط با بارداری
برخی دانشمندان معتقدند که انزال زنان نقشی در بارداری بازی می‎کند. آنان به این دلیل چنین فکر می‎کنند که مایع انزال زنان حاوی اسید فسفاتاز پروستاتیک و فروکتوز است، که به سفر اسپرم به سوی تخمک بارور نشده کمک می‎کنند.
به هر حال دیگر کارشناسان این عقیده را رد کرده‎اند. آنان اصرار دارند که انزال معمولاً حاوی ادرار است که می‎تواند اسپرم را از بین ببرد. آنها همچنین می‎گویند که برای مایع مورد بحث رفتن از مجرای ادرار به واژن، که برای ایفای نقشی در بارداری حضور در آنجا نیاز است، کار آسانی نیست.

پیام همراه
انزال زنان رویدادی کاملاً نرمال است و این پدیده بر مبنای مطالعات انجام شده کاملاً شایع است اگرچه مردم به ندرت در موردش حرف می‎زنند.
دانشمندان به طور کامل مقصود بیولوژیک انزال زنان یا چگونگی عملکرد آن را درک نکرده‌اند.
تجربه زنانی که در طول سکس انزال داشته‎اند به شکل قابل ملاحظه‎ای متفاوت است./


Source:
MedicalNewsToday
What is female ejaculation?
Last reviewed Tue 11 December 2018
By Amanda Barrell
Reviewed by Janet Brito, PhD, LCSW, CST

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.