دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی، پریود، عادت ماهانه، خونریزی عادت ماهانه، قاعدگی، نوار بهداشتی، تامپون، سندرم شوک سمی

زنان می‌توانند انواع چند بار مصرف فنجان قاعدگی را 6 تا 12 ساعت پیش از اینکه نیاز به خارج کردن و شستشو داشته باشد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• مزایای فنجان قاعدگی
• معایب فنجان قاعدگی
• چگونگی جاگذاری و استفاده از فنجان قاعدگی
• چگونگی خارج کردن فنجان قاعدگی
• تمیز کردن فنجان قاعدگی
• خلاصه


در حالی که فنجان قاعدگی از سال‌ها پیش در دسترس بوده ‌فقط اخیراً حالت عامه‌پسند یافته است.
فنجان قاعدگی یک فنجان کوچک زنگوله شکل است که زنان آن را برای جمع‌آوری خون قاعدگی در طول پریود به داخل واژن خود فرو می‌برند.
فنجان قاعدگی از سیلیکون گرید طبی، لاستیک، یا پلاستیک ساخته شده و به طور معمول قابلیت استفاده مجدد دارد. زنان به سادگی فنجان را خالی کرده، آن را با آب و صابون می‌شویند و دوباره در واژن فرو می‌برند.
برخی برندها یک بار مصرفند، بنابراین زنان می‌توانند پس از هر بار استفاده آنها را دور بیندازند.
زنان می‌توانند انواع چند بار مصرف را 6 تا 12 ساعت پیش از اینکه نیاز به خارج کردن و شستشو داشته باشد، استفاده کنند. زنان دارای خونریزی سنگین‌تر ممکن است نیاز داشته باشند تا در فواصل زمانی کوتاه‌تری فنجان مزبور را تخلیه کنند.

مزایای فنجان قاعدگی
استفاده از فنجان قاعدگی دارای مزایای متعددی شامل موارد زیر است:
• صرفه‌جویی در هزینه. خرید یکی از این فنجان‌ها ممکن است هزینه بالایی داشته باشد. به هر حال بسته به برند آن، هر یک از این فنجان‌ها ممکن است تا چند سال دوام داشته باشد. در مقایسه با نوار بهداشتی یا تامپون‌های معمولی خرید یک فنجان قاعدگی باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها می‌شود.
• آرامش. بسیاری از زنان خبر از این می‌دهند که استفاده از فنجان قاعدگی راحت‌تر از نوار بهداشتی یا تامپون است. این فنجان‌ها عموماً باعث خشکی واژن که یک مشکل شایع در مورد تامپون‌ها است، نمی‌شوند.
• کاهش میزان کرامپ. برخی گزارش‌های روایی از سوی مردم در مورد کاهش کرامپ‌های عادت ماهانه یا درد آنها در هنگام استفاده از فنجان قاعدگی وجود دارد. به هر حال، بعضی نیز عکس این را می‌گویند.
• اغتشاش کمتر. وقتی به شکل درست درون واژن قرار گیرد، فنجان قاعدگی نشت یا بیرون‌ریزی ندارد و زنان می‌توانند آن را در طول ورزش، شنا، یا دوش گرفتن نیز استفاده کنند. برخی برندها مدعی هستند که محصول آنها برای استفاده در طول سکس نیز ایمن و راحت است.
• کاهش تأثیرات محیطی. نوارهای بهداشتی و تامپون‌ها معمولاً یک بار مصرف هستند و به صورت بسته‌های چندیایی عرضه می‌شوند اما فنجان قاعدگی برای استفاده در طول چند سال طراحی شده‌اند. این موضوع می‌تواند به شکلی تعیین کننده میزان دفن زباله را کاهش دهد.

معایب فنجان قاعدگی
جاگذاری و خارج کردن فنجان قاعدگی در هنگام اولین بار استفاده از آن ممکن است موضوعی گیج کننده باشد. برخی از زنان در مورد خون عادت ماهانه خود ناراحت و سختگیر هستند. استفاده از فنجان قاعدگی برای این گروه از زنان ممکن است گزینه خوبی نباشد.
فنجان قاعدگی همچنین می‌تواند در صورت عدم جاگذاری درست یا در صورت استفاده از سایز نامناسب برای زن ناراحت کننده باشد.
به علاوه زنان دارای جریان خیلی سنگین خون در عادت ماهانه یا ایجاد مکرر لخته خون ممکن است دچار نشت خون شوند.
برخی زنان نگران دچار شدن به سندرم شوک سمی (TSS) هستند، که عفونتی است که گاهی از اوقات پس از استفاده طولانی مدت از تامپون ایجاد می‌شود.
به هر حال سندرم شوک سمی در مواقع استفاده از فنجان قاعدگی یا تامپون بسیار نادر است. استفاده از فنجان مناسب و خالی کردن و شستشوی مکرر آن می‌تواند خطر بروز عفونت را کاهش دهد.

چگونگی جاگذاری و استفاده از فنجان قاعدگی
فنجان قاعدگی دو قسمت اصلی دارد: فنجان و گردنه در ته وسیله برای تسهیل خارج کردن آن.
پیش از استفاده برای اولین بار، این موضوع مهم است که شخص دستورالعمل روی بسته‌بندی را به دقت بخواند و بر مبنای آن وسیله را شستشو داده یا استرلیزه کند.
بهترین کار شستشوی دست‌ها با آب و صابون پیش از داخل کردن یا بیرون کشیدن فنجان قاعدگی است.
برای جاگذاری آن بهترین کار تا کردن سر فنجان و فشار دادن آن به داخل واژن است. برخی زنان داخل کردن آن را در حالت چندک زده آسان‌تر می‌یابند. دیگران ترجیح می‌دهند تا سرپا باشند، و برای مثال در حالتی که یک پا را بلند کرده و روی لبه وان حمام قرار داده‌اند فنجان را توی واژن فرو ببرند.
لول کردن صحیح فنجان در وهله اول ممکن است کار مشکلی به نظر برسد، اما چند روش مختلف برای انجام این کار هست. برخی روش‌های عامه‌پسندتر شامل موارد زیر است:
• C-شکل یا U-شکل. طرفین فنجان را فشار داده به هم نزدیک کنید به شکلی که از ناحیه بالا مشابه یک بیضی بلند شود. فنجان را از وسط تا کنید
• تا از وسط. یک انگشت را روی لبه فنجان گذاشته و آن را به سمت مرکز فنجان فشار دهید تا به شکل یک سه‌گوشه دربیاید.
• 7 –شکل. طرفین فنجان را به طرف هم فشار دهید تا سر آن به شکل یک بیضی دراز دربیاید. یک طرف را به شکل مورب تا کنید تا شکل 7 به خود بگیرد.
وقتی لبه فنجان به طرف داخل قرار دارد فشار دادن فنجان به داخل واژن را ادامه دهید تا کل فنجان و پایه آن درون واژن قرار گیرد.
فنجان باید "باد" کرده باز گردد تا از هر گونه نشت خون قاعدگی پیشگیری شود. برای اطمینان از این موضوع باید پایه فنجان (نه گردن آن) را نگه داشت و آن را یک دور کامل یا 360 درجه چرخش داد.
برخی از زنان انگشت خود را در امتداد لبه فنجان قرار می‌دهند تا مطمئن شوند که فنجان در جای درست قرار گرفته و به شکل صحیح باز شده است.
وقتی فنجان به شکل صحیح جاگذاری شده باشد اغلب زنان وجود آن را حس نمی‌کنند و از یاد می‌برند که چیزی داخل واژن آنها قرار دارد.

چگونگی خارج کردن فنجان قاعدگی
برای خارج کردن فنجان مزبور، زنان باید اندکی تحمل نشان دهند، طوری که انگار مشغول دفع مدفوع هستند. برخی زنان استفاده از عضلات واژن را برای بیرون راندن فنجان قاعدگی مفید می‌یابند.
زنان باید انگشت اشاره و شست را به درون واژن فرو برده و پایه فنجان را بگیرند و آن را به آرامی پایین بکشند. پایه فنجان را باید برای کشیدن و خارج کردن فنجان از واژن مورد استفاده قرار داد. باید سعی شود تا برای اجتناب از بیرون ریختن خون فنجان نگه داشته شود.
برخی از زنان برای حس کردن فنجان یا گردن آن دچار مشکل می‌شوند. جای نگرانی نیست - فنجان قاعدگی توی واژن گم نمی‎شود.
ایجاد وقفه و تلاش مجدد پس از چند دقیقه می‌تواند کمک کننده باشد به ویژه اگر شخص دچار احساس نگرانی یا شرم باشد.

تمیز کردن فنجان قاعدگی
تمیز نگه داشتن فنجان قاعدگی ضروری است. هر زمانی که نسبت به خارج کردن آن اقدام می‌شود، باید بدون دفع وقت با آب و صابون شستشو گردد.
در عین حال قرار دادن فنجان قاعدگی به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب در حال جوشیدن در فاصله بین چرخه‌های عادت ماهانه رویکرد مفیدی خواهد بود.
خالی و تمیز کردن فنجان به طور کامل در توالت عمومی کار دشواری است.
در این مورد شخص می‌تواند دست‌هایش را پیش از داخل شدن به دستشویی بشوید، سپس فنجان را خارج کرده و از دستمال توالت برای پاک کردن آن پیش از جاگذاری مجدد استفاده کند. برخی از زنان یک بطری کوچک آب را برای آبکشی فنجان روی توالت با خود حمل می‌کنند.
زنان باید در اولین فرصت ممکن برای نظافت کامل فنجان استفاده کنند.

خلاصه
فنجان قاعدگی می‌تواند یک گزینه عالی برای بهداشت پریود باشد، به ویژه اگر زنان نخواهند که از نوار بهداشتی یا تامپون استفاده کنند.
برای آشنایی دقیق با فنجان قاعدگی پیش از نخستین بار استفاده از این وسیله زنان باید دستورالعمل استفاده از آن را به دقت مطالعه کنند. ممکن است یادگیری شیوه درست کاربرد این وسیله به چند بار تلاش نیاز داشته باشد بنابراین حوصله و تحمل در این مورد نکات کلیدی هستند./


• نیکول گلن، دکتر دبورا ویترسپون
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Menstrual cups: Everything you need to know
Last reviewed Thu 2 May 2019
By Nicole Galan
Reviewed by Deborah Weatherspoon, PhD, RN, CRNA

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.