دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا گوشت دستگاه‎های بدن (گوشت ارگان) برای شما خوب است؟ فواید و ریسک‎ها

گوشت ارگان، گوشت دستگاه‌های بدن، گوشت کلیه، گوشت قلب، گوشت کبد، گوشت سیرابی، فولات، ویتامین B، ویتامین A

در سطح جهان بسیاری از فرهنگ‎های مختلف حیوانات را به طور کامل (شامل خون، استخوان‌ها، و ارگان‌ها) به عنوان غذا مصرف می‎کنند.

مقالات تغذیه / رژیم غذایی

• تام سیمور، ناتالی اُلسن
• ترجمه هامیک رادیان

گوشت دستگاه‌های بدن برخی از اوقات زیر نام "آخال" یا "زوائد" مورد اشاره قرار می‎گیرد. کلمۀ آخال از کلمۀ "دور ریختنی" می‎آید که به هر بخشی از لاشۀ حیوان اشاره دارد که پس از قصابی دور ریخته می‌شود، مثل دم، سم و بیضه‎ها.
در ایالات متحد آمریکا گوشت ارگان‎ها (دستگاه‎های بدن) شامل همۀ چیزهایی است که تحت عنوان آخال متمایز می‌شوند. از طرف دیگر اکثر گوشتخواران آمریکایی عادت به خوردن گوشت عضلات و ماهیچه‎ها دارند، در حالی که گوشت ارگان‎ها به عنوان یک جزء اصلی رژیم غذایی غربی محسوب نمی‎شود.
به هر جهت، گوشت ارگان‎ها حاوی چند ریسک هستند، و وقتی مصرف می‌شوند فارغ از ارزش‎های تغذیه‎ای در عین حال فوایدی هم دارند.
مطالب این مقاله:
• گوشت ارگان چیست؟
• فواید خوردن گوشت ارگان‎ها
• آیا خوردن گوشت ارگان‎ها خطراتی هم دارد؟
• پیام همراه

گوشت ارگان چیست؟
چند نوع مختلف گوشت ارگان وجود دارد که برخی از آنها شامل فهرست زیر بهتر از بقیه قلمداد می‎شوند:
کبد
قلب
کلیه‌ها
• دنبلان
مغز
• زبان
• سیرابی
گوشت ارگان‏‌ها گاهی از اوقات زیر نام "فوق غذا" شناخته می‎شود زیرا این گوشت‌ها منبع متراکمی از ویتامین‎ها و مواد مغذی شامل فهرست زیر هستند:
• ویتامین B
• آهن
• فسفر
• مس
• منیزیم
ویتامین A
ویتامین D
ویتامین E
ویتامین K
در سطح جهان بسیاری از فرهنگ‎های مختلف حیوانات را به طور کامل (شامل خون، استخوان‌ها، و ارگان‌ها) به عنوان غذا مصرف می‎کنند.
در حیات وحش جانوران درنده انگار ارزش ارگان‌های شکار خود را می‎دانند و برای مثال ابتدا کبد شکار را می‎خورند زیرا این ارگان سرشار از مواد مغذی است.

فواید خوردن گوشت ارگان
در اینجا تفکیکی در مورد گوشت ارگان‎های رایج و فواید آنها آمده است:

کبد
کبد متراکم‎ترین منبع تغذیه‎ای گوشت ارگان است، و یک منبع غنی ویتامین A محسوب می‎شود. ویتامین A برای سلامت چشم و کاهش بیماری‎های مسبب التهاب، از آلزایمر گرفته تا ارتریت، مفید است.
کبد همچنین شامل اسید فولیک، آهن، کروم، مس، و روی (زینک) است و مشخصاً برای سلامت قلب و افزایش میزان هموگلوبین خون مفید محسوب می‎شود.

کلیه
گوشت کلیه سرشار از مواد مغذی و پروتئین‎ها شامل اسیدهای چرب امگا 3 است. کلیه همچنین حاوی ترکیبات ضد التهابی بوده و برای سلامت قلب مفید محسوب می‎شود.

مغز
گوشت مغز حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی است. مغز حاوی فسفاتیدیلکولین و فسفاتیدیلسرین است که برای سیستم عصبی مفید هستند.
آنتی‎اکسیدان‎های به دست آمده بر اثر خوردن مغز برای محافظت از مغز انسان و طناب نخاعی در برابر آسیب دیدگی مفید هستند.

قلب
قلب سرشار از فولات، آهن، و سلنیوم است. قلب در عین حال منبع غنی ویتامین B2، B6و B12 محسوب می‎شود که همگی جزء گروه ویتامین‎های موسوم به B – کمپلکس شناخته می‎شوند.
ویتامین‎های B موجود در گوشت ارگان‎ها دارای یک اثر حفاظتی بر قلب هستند، که به معنی حفاظت در برابر بیماری قلبی است.
ویتامین‌های گروه B با حفظ فشار خون در محدودۀ سالم نیز مرتبطند، باعث کاهش سطح کلسترول می‎شوند، و سبب شکل‎گیری رگ‎های خونی سالم می‎گردند. آنها برای مغز مفیدند و محققان به این موضوع پی برده‌اند که آنها ریسک بیماری آلزایمر، زوال عقل، افسردگی، و اضطراب را کاهش می‎دهند.
گوشت قلب در عین حال یک منبع بزرگ کوآنزیم Q10 (CoQ10) است. CoQ10 یک آنتی‎اکسیدان است و می‎تواند برخی بیماری‎ها مشخصاً بیماری قلبی را درمان کرده یا از آن پیشگیری کند.
نشان داده شده است که CoQ10 سرعت روند پیری را کند می‎کند و سطح انرژی را افزایش می‎دهد.

زبان
گوشت زبان سرشار از کالری و اسیدهای چرب و همچنین روی، آهن، کولین، و ویتامین B12 است. این نوع گوشت مشخصاً برای بهبود افراد بیمار و نیز برای زنان باردار مفید تلقی می‎شود.
فولات یکی از ویتامین‎های موجود در گوشت ارگان است که برای باروری و کمک به اجتناب از آسیب‌دیدگی‌ها و بیماری‌های دوران جنینی در بچه‌ها مثل اسپاینا بیفیدا و مشکلات قلبی مفید تلقی می‌ش‍ود. به علاوه، ویتامین B6 می‎تواند در مرحلۀ ناخوشی صبحگاهی دوران بارداری برای زنان مفید باشد.

آیا خوردن گوشت ارگان خطراتی هم دارد؟
گوشت ارگان‎ها سرشار از کلسترول و چربی اشباع شده است. در تقابل با باور عامه، کلسترول و چربی اشباع شده برای برخورداری از یک تغذیۀ سالم و متعادل مهم محسوب نمی‌شوند، اما می‎توان مقادیر متعادلی از آنها را به عنوان غذا مصرف کرد.
دستورالعمل غذایی دپارتمان کشاورزی ایالات متحد آمریکا (USDA) عنوان می‎کند که چربی‌های اشباع شده باید در حد منبع تأمین کمتر از 10 درصد کالری افراد محدود شود.
به هر جهت، برای افراد بزرگسالی که نیازمند پایین آوردن سطح کلسترول خون خود هستند، انجمن قلب آمریکا توصیه می‎کند که بیش ار 5 تا 6 درصد کل کالری مصرفی روزانه نباید از منبع چربی اشباع شده تأمین شود.
در عین حال باور عمومی بر آن است که مردم دچار نقرس باید از خوردن گوشت ارگان‌های بدن حیوانات خودداری کنند زیرا این گوشت‎ها حاوی پیورین هستند، مولکولی که با عود نقرس مرتبط است.
به علاوه ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که حیواناتی که در معرض مواد سمی و آفت‌کش‌ها قرار دارند ممکن است این مواد سمی را در ارگان‎های خود داشته باشند. به هر جهت یادآوری این موضوع اهمیت دارد که اگرچه دستگاه‎هایی مثل کبد و کلیه‌ها به عنوان یک صافی یا فیلتر در برابر سموم وارد شده به بدن عمل می‎کنند، آنها این سموم را ترشح می‌کنند و آنها را ذخیره نمی‎کنند.

کیفیت گوشت ارگان
این مضوع حیاتی که بدانیم حیوانی که گوشت ارگان‎های آن خورده می‎شود پیش از قصابی شدن در چه وضعیتی قرار داشته است.
گذشته از ملاحظات اخلاقی، گوشت‎های ارگان‎های به دست آمده از حیوانات تحت استرس و بد نگهداری شده می‎تواند سبب بروز انواع مشکلات گردد.
برای مثال توده‎های چربی اغلب اوقات مشخصاً حول قلب و کلیه‎ها تشکیل می‎شود. اساساً اگر حیوان در شرایط نامناسبی نگهداری شده یا زندگی کرده باشد، ارگان‌های داخلی بدن حیوان نیز سالم نخواهد بود.
توصیه می‌شود که گوشت ارگان حیوانات از مزارعی تأمین شود که از شیوۀ ارگانیک برای پرورش حیوانات استفاده می‎کنند و چرای حیوانات در محیط طبیعی علفزار یا مرتع انجام می‎شود.

پیام همراه
بسیاری از گوشت‎های ارگان‌ها دارای ارزش غذایی بالایی بوده و می‌‏توانند از طرق مختلف برای بدن انسان مفید باشند بر این مبنا که ریسک‎هایی در صورت خوردن مقادیر زیاد این نوع گوشت وجود دارد، و نیز باید هر گونه تغییر در برنامۀ رژیم غذایی نخست با پزشک مورد مشورت قرار گیرد، و فرد مطمئن شود که تمامی فواید و مضرات را در این مورد می‎داند.
با وجود این در کل مادامی که گوشت ارگان به شکل معتدل مصرف شود، این گوشت می‎تواند جزئی سالم و منظم از یک برنامۀ متوازن غذایی باشد.

Source:
Are organ meats good for you? Benefits and risks
Last reviewed Sun 3 September 2017
By Tom Seymour
Reviewed by Natalie Olsen, RD, LD, ACSM EP-C

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.