دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لوسمی، سرطان خون یا مغز استخوان – علل، علایم، و درمان

لوسمی، لوکمی، لوسمیا، لوکمیا، سرطان خون، سرطان مغز استخوان، لوسمی لنفوبلاستیک حاد، لوسمی لنفوبلاستیک مزمن، پتشی، هپاتومگالی، اسپلینومگالی، DNA، پیش زمینه ژنتیکی، انرژی الکترومغناطیسی، لوسمی لنفوژنوس، ویروس‌های HTLV-1 (ویروس T - لنفوتروپیک انسانی) و HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی)

از آنجا که انواع مختلف لوسمی به اشکال متفاوتی به بیماران آسیب می‎رسانند، درمان آنها به نوع لوسمی مبتلابه فرد بستگی دارد

مقالات سرطان

• کریستین نوردکویست
• مرور از: دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‎نویز - شیکاگو
• ترجمۀ فرهنگ راد

لوسمی (لوسمیا، لوکمیا، لوکمی) سرطان خون یا مغز استخوان (که سلول‌های خون در آن ساخته می‎شود) است. فرد دچار لوسمی از تولید غیر نرمال سلول‎های خون، عموماً لکوسیت‎ها یا سلول‎های سفید خون رنج می‎برد.
مردم گاهی اوقات لوسمی را با لنفوما (لنفوم) اشتباه می‎گیرند. لوسمی سرطان خون است. لنفوما سرطان سیستم لنفاوی (غده‎های لنفی) است. کلمۀ لوسمی از کلمۀ قدیمی دارای ریشۀ یونانی "لوکوس" به معنی "سفید" و "ایما" به معنی "خون" می‎آید.
DNA سلول‎های خون نابالغ، عمدتاً سلول‎های سفید، بهطریقی دچار آسیب می‌شوند. این ناهنجاری سبب می‎شود تا سلول‎های خون به شکل مداوم رشد کنند و تکثیر شوند. سلول‎های سالم خون پس از مدتی می‎میرند و جای خود را به سلول‎های جدید می‎دهند که در مغز استخوان تولید می‎شوند.
سلول‎های غیر نرمال خون در زمانی که باید، نمی‎میرند، و انباشته شده فضای بیشتری را اشغال می‎کنند. وقتـی سلول‎های سرطانی بیشتری تولید شود آنها عملکرد و رشد سلول‎های سفید خون سالم را با اشغال فضا در خون محدود و مقید می‎کنند. در نهایت سلول‌های ناسالم سرطانی جای سلول‌های سالم را می‎گیرند.
مطالب این مقاله:
• علایم لوسمی
• ریسک فاکتورها
• انواع لوسمی
• درمان‎ها

علایم لوسمی
تضعیف روند لخته شدن خون - وقتی سلول‎های سفید خون نابالغ جای پلاکت‏ها را که برای لخته شدن خون نقش حیاتی دارند، اشغال می‎کنند، بیمار ممکن است به آسانی دچار کبودی شود و زخم‎هایش به کندی التیام پیدا کنند. وی ممکن است در عین حال دچار پتشی (یک نقطۀ بنفش یا قرمز رنگ روی بدن، که به علت خونریزی‌های جزئی ایجاد می‎شود) گردد.
آسیب دیدن سیستم ایمنی - گلبول‎های سفید خون که در مقابله با عفونت نقش اساسی دارند، ممکن است سرکوب شده یا به طور کامل کار نکنند. بیمار ممکن است مکرراً دچار عفونت شود یا این احتمال وجود دارد که سیستم ایمنی او به دیگر سلول‎های سالم بدن حمله کند.
آنمی - وقتی میزان گلبول‌های قرمز سالم در خون کاهش یابد بیمار ممکن است دچار آنمی شود - که این به دشواری تنفس یا دیس‌پنه و پولار (رنگ پریدگی پوست بر اثر بیماری) منجر می‎شود.
دیگر علایم - بیمار در عین حال ممکن است به تهوع، تب، لرز، تعریق شبانه، علایم شبه آنفولانزا، کاهش وزن، درد استخوان، و خستگی دچار شود. اگر کبد یا طحال بیمار بزرگ گردد بیمار ممکن است دچار سیری کاذب شده و کمتر از میزان نیاز غذا بخورد که این به کاهش وزن منجر می‎گردد.
کاهش وزن در عین حال ممکن است مستقل از هپاتومگالی (بزرگ شدن کبد) یا اسپلینومگالی (بزرگ شدن طحال) اتفاق بیفتد. سردرد در میان بیمارانی که سلول‎های سرطانی در آنان سیستم عصبی مرکزی را درگیر کرده، شایع است.
از آنجا که تمامی این علایم می‎توانند از بیماری‎های دیگر نیز ناشی شوند، تشخیص لوسمی پس از انجام برخی تست‎های پزشکی تأیید و محرز می‎شود.

ریسک فاکتورهای لوسمی
برخی عوامل بعضی از مردم را در در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به لوسمی قرار می‌دهند. موارد زیر یا به عنوان ریسک فاکتور لوسمی شناخته شده یا ظن به ریسک فاکتور بودن آنها در مورد این سرطان مطرح است:
• اشعه یونیزه مصنوعی
ویروس‌های HTLV-1 (ویروس T - لنفوتروپیک انسانی) و HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی)
• بنزن و برخی مواد شیمیایی مشتق از نفت
• عامل‎های قلیایی شیمی درمانی که برای استفاده در سرطان‌های پیشین به کار می‎روند
• انتقال از مادر به جنین (در موارد نادر)
• رنگ مو
سیگار
پیش‌زمینه ژنتیکی - برخی از مطالعات که به تاریخچۀ خانوادگی و دوقلوها پرداخته‌اند خاطرنشان می‎کنند که برخی از مردم به دلیل داشتن یک ژن یا چند ژن خاص در ریسک بالاتری برای ابتلا به لوسمی قرار دارند.
سندرم داون – در مقایسه با مردم غیر مبتلا به سندرم داون افراد دچار سندرم داون به شکل قابل ملاحظه‌ای در ریسک بالاتری برای ابتلا به لوسمی قرار دارند. کارشناسان می‎گویند به همین دلیل مردم دچار برخی ناهنجاری‎های کروموزومی در ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.
انرژی الکترومغناطیسی - مطالعات خاطرنشان می‎کنند که شواهد کافی در این مورد وجود ندارد که میدان‌های مغناطیسی ELF (غیر الکتریکی) که در حال حاضر وجود دارند ممکن است سبب لوسمی شوند. "آژانس بین‎المللی تحقیقات سرطان" (IARC) می‎گوید مطالعاتی که به وجود ریسکی در این مورد اشاره کرده‎اند دچار سوگیری بوده و قابل اعتماد نیستند.

لوسمی و عملکرد مغز استخوان
مغز استخوان درون استخوان‌ها وجود دارد. مغز استخوان‌های بزرگ در افراد بزرگسال سلول‎های خون را تولید می‎کند. تقریباً 4% کل وزن بدن انسان از مغز استخوان تشکیل شده است.
دو نوع مغز استخوان وجود دارد:
• مغز استخوان قرمز که عمدتاً از بافت میلوئید ساخته شده است.
• مغز استخوان زرد که عمدتاً از سلول‎های چربی ساخته شده است.
مغز استخوان قرمز را می‎توان در استخوان‌های تخت مثل استخوان سینه، جمجمه، مهره‏ها، کتف، استخوان لگن، و دنده‎ها یافت. این نوع مغز استخوان در انتهای استخوان‌های بلند مثل استخوان بازو و فمور نیز یافت می‎شود.
سلول‌های سفیــد خـون (لنفوسیت‌ها)، سـلول‎های قرمز خون، و پلاکت‎ها در مغز استخوان قرمز تولید می‎شوند. گلبول‌های قرمز خون اکسیژن حمل می‌کنند و گلبول‎های سفید وظیفۀ مقابله با بیماری‎ها را بر عهده دارند. پلاکت‎ها برای لخته شدن خون حیاتی هستند. مغز استخوان زرد در داخل بخش میانی استخوان‎های بلند وجود دارد.
اگر فردی میزان زیادی خون از دست بدهد بدن می‎تواند با هدف بالا بردن میزان تولید سلول‎های خون مغز استخوان زرد را به مغز استخوان قرمز تبدیل کند.
سلول‎های سفید خون، سلول‎های قرمز خون و پلاکت‎ها در پلاسما وجود دارند - پلاسمای خون جزء مایع خون محسوب می‌شود که سلول‌های خونی درون آن شناورند.

انواع لوسمی
کارشناسان لوسمی را به چهار گروه بزرگ تقسیم می‎کنند. این گروه‌ها به عنوان حاد در برابر مزمن و لنفوسیت در برابر میلوژنوس طبقه‎بندی می‎شوند.

لوسمی مزمن و لوسمی حاد
بالغ شدن سلول‎های سفید خون در کل عمر آنها دارای چند مرحله است. لوسمی حاد یک بیماری با پیشرفت سریع است که بر اثر انباشت سلول‎های نابالغ و بی‎استفاده در مغز استخوان و خون ایجاد می‎شود. آنها بسیار زودتر از زمان لازم از مغز استخوان خارج می‎شوند و عملکردی نیستند. پیشرفت درازمدت به کندی انجام می‎شود و امکان می‎دهد تا سلول‎های بالغ و مفید بیشتری ساخته شود. به عبارت دیگر، لوسمی حاد به سرعتی بیش از لوسمی مزمن جا را برای سلول‎های سالم تنگ می‎کند.

لوسمی لنفوسیتیک و میلوژنوس
لوسمی‎ها همچنین بر مبنای نوع سلول خونی آسیب دیده به زیرمجموعه‎هایی تقسیم می‌شوند. اگر استحالۀ سرطانی در نوعی از مغز استخوان ایجاد شود که لنفوسیت‎ها را می‎سازند، بیماری لوسمی لنفوسیتی نامیده می‎شـود. لنفوسیت نوعی از سلول‎های سفید خون در سیستم ایمنی مهره‎ها است. اگر تغییرات سرطانی در نوعی از مغز استخوان بروز کند که سلول‎های قرمز خون، دیگر انواع سلول‎های سفید خون، و پلاکت‎ها را تولید می‎کنند، آنگاه بیماری لوسمی میلوژنوس نامیده می‎شود.

لوسمی لنفوسیتیک حاد (ALL)
این نوع لوسمی که به نام لوسمی لنفوبلاستیک حاد نیز شناخته می‎شود - شایع‌ترین شکل لوسمی در میان کودکان خردسال به شمار می‎رود اگرچه امکان ابتلا بزرگسالان به آن خاصه در سنین بالای 65 سال نیز وجود دارد. در این بیماری نرخ بقاء 5 ساله در میان کودکان بیش از 85 درصد است.
آنچه در ادامه می‎آید زیرنوع‎های ALL است: لوسمی لنفوبلاستیک پیشرو B حاد، لوسمی لنفوبلاستیک پیشرو T حاد، لوسمی بارکیت، و لوسمی بایفنوتایپیک حاد.

لوسمی لنفوبلاستیک مزمن (CLL)
این نوع لوسمی بیشتر در افراد بزرگسال در سنین بالای 55 شایع است، اگرچه امکان ابتلاء بزرگسالان جوان‎تر نیز وجود دارد. این نوع بیماری شایع‎ترین نوع لوسمی در افراد بزرگسال است. احتمال ابتلا به CLL در کودکان اندک است. اکثر بیماران CLL، بیش از 60 درصد، مرد هستند. نرخ بقاء 5 ساله برای بیماران تحت درمان در این بیماران 82 درصد است. کارشناسان این بیماری را لاعلاج می‎دانند. یک شکل مهاجم‎تر CLL لوسمی لنفوبلاستیک سلول B است.

لوسمی میلوژنوس حاد (AML)
AML بیش از کودکان در بزرگسالان شایع است و مردان به شکل قابل ملاحظه‎ای بیش از زنان به آن دچار می‎شوند. درمان این بیماری با استفاده از شیمی درمانی صورت می‎گیرد. در کودکان دارای تشخیص ابتلا به AML نرخ بقاء 5 ساله 60 تا 70 درصد است، اگرچه نرخ بقاء کلی در سطح جهانی 26.6 درصد است.
بر مبنای سیستم طبقه‎بندی سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، شش گروه اصلی AML وجود دارد: AML با ناهنجاری‌های برگشت‌پذیر ژنتیکی، AML با ویژگی‎های مرتبط به میلودیس‌پلازی، AML و MDS مرتبط به درمان، AML غیر اختصاصی از جهات دیگر، سارکوما میلیوئید، و تکثیر میلوئید مرتبط به سندرم داون.

لوسمی میلوژنوس مزمن (CML)
اکثریت قاطع بیماران در این بیماری با بزرگسالان است. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان"، نرخ بقاء 5 ساله در این بیماری 65.1 درصد است. به هر جهت، بسیاری از بیماران دچار CML دارای یک جهش ژنی هستند که به درمان هدفمند سرطان جواب می‎دهد و گلی‌وک نامیده می‌شود. گلی‏وک (ایماتینیب) و همچنین برخی داروهای دیگر به شکل شایع برای درمان CML به کار می‎روند. برای آن دسته از بیماران که سرطان در آنها در برابر گلی‎وک آسیب‌پذیر است، نرخ بقاء می‎تواند تا 90 درصد افزایش یابد. لوسمی مونوسیتیک مزمن یک زیرگروه CML به شمار می‎رود.

درمان‌های لوسمی
از آنجا که انواع مختلف لوسمی به اشکال متفاوتی به بیماران آسیب می‎رسانند، درمان آنها به نوع لوسمی مبتلابه فرد بستگی دارد. نوع درمان در عین حال به سن بیمار و وضعیت کلی سلامت او وابسته است.
برای دسترسی به مؤثرترین شکل درمان بیمار باید در مراکزی مورد درمان قرار گیرد که دارای تجربه و کارآزمودگی در درمان بیماران لوسمی هستند. وقتی درمان بهبود می‎یابد هدف مداوای کامل است - که در آن سرطان برای یک دورۀ پنج سالۀ پس از درمان به طور کامل محو می‎شود.

درمان‌های لوسمی حاد
درمان بیماران دچار لوسمی حاد باید در اسرع وقت انجام شود. جریان اصلی درمان همچنان بر شیمی درمانی استوار است، که بر مبنای نوع سرطان مبتلابه فرد انجام می‎گردد. برخی از اوقات، امکان دارد که شیمی درمانی در 3 مرحله انجام شود: القاء، تثبیت و حفظ. در برخی موارد امکان پیوند مغز استخوان وجود دارد (پیوند سلول بنیادی آلوژنیک).

درمان‎های لوسمی مزمن
درمان لوسمی مزمن بر مبنای نوع سرطان مبتلابه فرد و مرحلۀ پیشرفت سرطان تعیین می‎شود. انواع درمان در این مورد شامل درمان هدفمند، اینترفرون‏‌ها، شیمی درمانی، اشعه درمانی، جراحی و پیوند سلول بنیادی است. درمان هدفمند دشوارتر از شیمی درمانی است، زیـــرا در این نوع درمان به بخش خاصی از سلول سرطانی حمله می‎شود. مثال‎هایی در این مورد شامل گلی‎وک (ایماتینیب میزلیت) برای CML، اسپریسل (داساتینیب)، و تاریگنا (نیلوتینیب) است.
در برخی موارد CLL، انجام درمان در مراحل اولیۀ بیماری ضروری نیست. در عوض، متخصص سرطان ممکن است مراقبت هشیارانه را بر مبنای ویزیت مکرر بیمار در دستور کار قرار دهد.
پیوند مغز استخوان اکنون تنها راه برای مداوای بیمار دچار CML است. هر قدر سن بیمار کمتر باشد امکان موفقیت پیوند در او بیشتر خواهد بود.

پیش‌آگهی لوسمی و طول عمر
تمامی بیماران لوسمی، صرف نظر از نوع سرطانی که به آن مبتلا هستند، پس از مداوای سرطان نیاز به بررسی منظم از سوی پزشک دارند. بیماران تحت معاینات و تست‌های خونی متفاوتی قرار می‎گیرند. دکترها هر از گاه مغز استخوان آنان را بررسی می‎کنند. همچنان که زمان سپری می‎شود، و بیماران دوران فارغ از لوسمی را پشت سر می‎گذارند، دکتر در مورد فاصلۀ زمانی مابین تست‎های مورد اشاره تصمیم می‎گیرد./

Source:
Leukemia: Causes, symptoms, and treatment
Last updated Fri 24 March 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.