دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا ارتباطی میان شیردهی از پستان و سرطان پستان وجود دارد؟

سرطان پستان، بارداری، زایمان، شیردهی از پستان، نوسانات هورمونی، استروژن، پروژسترون، زیسک سرطان، ماموگرام، اشعه درمانی، شیمی درمانی، ماستیت، انباشتگی پستان، آبسه پستان، عفونت پستان، کیست پستان، مجرای شیر، انسداد مجرای شیر

بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که ریسک سرطان پستان در سال‎های پس از بارداری و زایمان بچه به طور موقت افزایش می‎یابد

مقالات سرطان

• نیکول گلن، کریستینا چون
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

زنانی که به نوزادان خود از پستان خود شیر می‎دهند اغلب اوقات به دقت از حس موجود در پستان خود آگاهی دارند بنابراین به طور معمول متوجه هر گونه تغییر فیزیکی ایجاد شده در پستان‎ها می‎شوند. ایجاد توده‎های پستانی در دورۀ شیردهی موضوع شایعی است که می‎تواند زنان را در مورد سرطان پستان دچار نگرانی کند.
زنانی نیز که از ابتلاء خود به سرطان پستان مطلعند در عین حال احتمال دارد که نگرانی‎هایی در مورد ایمنی شیردهی از پستان داشته باشند و ممکن است نگران این موضوع این نیز باشند که آیا درمان سرطان بر بچۀ آنها تأثیر منفی خواهد داشت.

[مطالب این مقاله:]
• آیا احتمال ابتلاء به سرطان در هنگام شیردهی از پستان وجود دارد؟
• دیگر علل بروز توده‎های پستانی
• چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم؟
• آیا زنان مبتلا به سرطان پستان می‎توانند به نوزاد خود شیر پستان بدهند؟
• پیام همراه

آیا احتمال ابتلاء به سرطان در هنگام شیردهی از پستان وجود دارد؟
احتمال ابتلاء به سرطان پستان در دورۀ شیردهی وجود دارد اما میزان بروز آن نادر است. تعداد زنان شیرده مبتلاء به سرطان معادل 3 درصد موارد سرطان پستان محاسبه شده است.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که ریسک سرطان پستان در سال‎های پس از بارداری و زایمان بچه به طور موقت افزایش می‎یابد.
این افزایش ریسک ممکن است نتیجۀ تغییرات هورمونی در طول بارداری باشد.
به هر جهت در مجموع شیر دادن از پستان ریسک سرطان پستان را در زنان به ویژه در دورۀ پیش‎یائسگی کاهش می‎دهد.
ماه‌‏های اختصاص یافته به بارداری و شیردهی از پستان شمار چرخه‎های عادات ماهانه‌ای را که زنان در کل عمر تجربه می‎کنند کاهش می‎دهد. این موضوع باعث کاهش میزان قرار گرفتن زن در معرض هورمون‎هایی می‎شود که ریسک ابتلاء به برخی سرطان‌ها را افزایش می‎دهند.
علی‎رغم کاهش ریسک، زنان در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد سلامت پستان‎های خود باید به پزشک مراجعه کنند.
چند عامل می‎تواند تشخیص وقوع سرطان پستان را در زنان شیرده دشوارتر کنند. این عوامل از جمله شامل موارد زیرند:
• شیر دادن از پستان می‎تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود که بسیار شبیه به علایم سرطان پستان هستند.
• پزشکان ممکن است در فکر آزمایش زنان در مورد سرطان نباشند اگر آنان در دورۀ شیردهی با بروز توده‎ای در پستان مواجه شده باشد زیرا علل محتمل دیگری نیز در این مورد مطرحند.
• احتمال ارائۀ جواب مثبت کاذب یا نتایج غیر قطعی در طول دورۀ شیردهی در صورت استفاده از ماموگرام و اولتراسوند پستان بیشتر است.

عفونت پستان - علایم، انواع، علل، تشخیص، و درمان

چه چیز دیگری می‎تواند علت بروز توده پستانی در دورۀ شیردهی باشد؟
وضعیت‎های متعددی غیر از سرطان پستان وجود دارند که می‎توانند در دورۀ شیردهی باعث ایجاد توده در پستان زنان شوند. این موارد عبارتند از:

انباشتگی
این موضوع عمومیت دارد که در هفته‎های نخست شیردهی، پستان زنان بیش از حد پر از شیر شود که این وضعیت سبب ایجاد نوعی حس وجود توده و ناراحتی در پستان می‎شود. وضعیت مزبور انباشتگی نامیده می‎شود.
انباشتگی در طول مراحل اولیه شیردهی از پستان عمومیت دارد اما در عین حال امکان بروز آن هر گاه که تخلیۀ پستان‎ها به صورت کامل صورت نگیرد، وجود خواهد داشت.
علایم انباشتگی باید پس از تخلیۀ پستان‎ها از بین بروند. این اختلال در عین حال به مرور زمان و هنگامی که بدن مادر خود را با میزان نیاز بچه به شیر تنظیم می‎کند از بین می‎رود.

انسداد مجاری شیر
سلول‎های ویژه‎ای در پستان شیر را پیش از آنکه از طریق مجاری کوچک داخل پستان به نوک پستان راه یابد، تولید می‎کنند.
اگر تخلیۀ شیر بسیار غیر مکرر صورت گیرد یا شیر متراکم یا غلیظ باشد، می‎تواند باعث انسداد مجرای مورد بحث شود. این وضعیت می‌تواند به احتباس شیر در بافت پستان منجر گردد که احتمال شکل‎گیری توده‎ای دردناک بر اثر آن وجود دارد.
در اغلب موارد شیردهی مکرر، ماساژ پستان، و کمپرس گرم می‎‎تواند به رفع انسداد مجرای شیر کمک کنند.

ماستیت (ماستایتیس)
ماستیت التهاب یا عفونت پستان است. بیشترین احتمال بروز ماستیت مربوط به دورۀ انباشتگی پستان یا انسداد مجرای پستان است.
اگر شیر درون پستان حالت چسبندگی پیدا کند، پروتئین‎های شیر می‎توانند جمع شده و در نهایت شروع به نشت کردن در بافت پیرامون کنند.
در کنار توده پستانی، ماستیت می‎تواند باعث بروز علایم زیر شود:
• سرخی پستان
تب
لرز
• احساس ناخوشی
زنان دچار ماستیت باید شیردهی از پستان را ادامه دهند. شیر دادن ار پستان می‎تواند به تخلیۀ شیر محبوس درون بافت کمک کند، و این بهترین راه برای تسکین علایم ماستیت محسوب می‎شود.

آبسه پستان
آبسه یک اختلال نادر اما خطرناک مرتبط به ماستیت درمان نشده است. آبسه به طور معمول یکی از راه‌هایی است که بدن برای مقابله با عفونت در راستای پیشگیری از گسترش آن به سراسر بدن مورد استفاده قرار می‎دهد.
آبسه در مرکز خود بسته‎ای حاوی چرک و باکتری دارد. وقتی آبسه‎ای شکل می‎گیرد، بافت عفونی شده در مرکز آبسه قادر به خروج از آن نخواهد بود.
آبسه نیاز به درمان پزشکی فوری دارد، و درمان آن شامل تخلیه آبسه و مصرف آنتی‎بیوتیک است. هر زنی که گمان دارد دچار آبسه شده است باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کند.

کیست
کیست‌های کوچک که زیر عنوان گالاکتوسل شناخـته می‎شوند گاهی از اوقات ممکن است که در پستان شکل بگیرند. این کیست‎ها حاوی شیر هستند و بسته به اینکه چه مقدار شیر در پستان وجود داشته باشد امکان محو و ایجاد مکرر کیست‎های مزبور وجود دارد.
این توده‎های کوچک به طور معمول دردناک نیستند و وقتی دورۀ شیردهی به پایان می‎رسد از بین می‎روند.

زنان دچار تودۀ پستانی چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنند؟
در بیشتر موارد توده‎های پستان در زنان شیرده سرطانزا نیستند و دلیلی برای نگرانی محسوب نمی‎شوند.
به هر حال، زنان باید در صورتی که توده‌های پستانی دارای شرایط زیر باشند به پزشک مراجعه کنند:
• توده پستانی از بین نمی‎رود
• توده پستانی به رشد خود ادامه می‎دهد
• وقتی توده را فشار می‎دهیم همراه بافت پستان حرکت نمی‎کند
• توده داخل پستان باعث چال افتادن پوست شده یا باعث می‎شود تا پوست حالت پوست پرتقال به خود بگیرد
زنان در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد سلامت کلی پستان خویش نیز باید به پزشک مراجعه کنند.

آیا زنی که دچار سرطان پستان است می‎تواند به نوزاد خود شیر بدهد؟
در اغلب موارد در صورت تشخیص ابتلاء زنان شیرده به سرطان پستان پزشک توصیه می‎کند که آنان شیردهی از پستان را متوقف کنند.
بسیاری از درمان‎های سرطان می‎توانند بر تحویل شیر تأثیر گذاشته یا به شکل منفی بر بدن زنان تأثیر بگذارند.
پزشک کمک می‌کند تا بهترین گزینه درمانی برای زنان دچار سرطان پستان در دستور کار قرار گیرد و این درمان بسته به فرد بیمار می‎تواند متفاوت باشد.
درمان‎های محتمل در این مورد عبارتند از:
• جراحی: احتمال آن وجود دارد که برای خارج کرده یک توده سرطانی به جراحی نیاز باشد. در برخی موارد این جراحی به روش ماستکتومی (برداشتن یک پستان) یا ماستکتومی دوبل (برداشتن هر دو پستان) انجام می‎شود. گسترۀ جراحی انجام شده تعیین می‎کند که آیا فرد می‎تواند شیردهی از پستان را ادامه دهد یا خیر.
شیمی درمانی: شیمی درمانی از داروهای شیمیایی قوی برای نابود کردن سلول‎های سرطانی در بدن استفاده می‎کند. زنانی که تحت شیمی درمانی قرار می‎گیرند باید شیردهی از پستان را متوقف کنند.
• اشعه درمانی: برخی از زنانی که مورد اشعه درمانی قرار می‎گیرند شاید بتوانند شیردهی از پستان را ادامه دهند که این موضوع به نوع خاص درمان صورت گرفته بستگی دارد. دکتر می‏تواند زنان را از ریسک‌های محتمل آگاه کند تا تصمیم‎گیری در مورد درمان بر مبنای علم و اطلاع صورت گیرد.
شیردهی از پستان در دورۀ درمان سرطان محتمل است اما این موضوع ضروری است که پیش از آغاز این کار و در کوران آن با پزشک مشورت شود.

پیام همراه
ابتلاء به سرطان پستان در دورۀ شیردهی نادر اما محتمل است. زنان نباید در صورت مواجهه با تغییرات نگران کننده در پستان خود برای مراجعه به پزشک از خود تردید نشان دهند.
در هنگام تشخیص ابتلاء به سرطان پستان زنان باید در مورد گزینه‌های درمانی با پزشک خود مشورت کنند، که این شامل امکان شیردهی از پستان نیز می‎شود.
زنان در عین حال باید معاینه بالینی سالانه پستان و نیز بررسی منظم آن را جدی بگیرند./

Source:
Is there a link between breast-feeding and breast cancer?
Last reviewed Fri 1 June 2018
By Nicole Galan
Reviewed by Christina Chun, MPH

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.